Analiza ikonograficzna dzieła sztuki Flashcards

1
Q

Analiza ikonograficzna dzieła w wypracowaniu

A

Jak bardzo rozwinięta powinna być analiza ikonograficzna dzieła w wypracowaniu? Wcale nie chodzi o rozłożenie każdego elementu na części pierwsze, zwłaszcza w dziełach wieloelementowych, gdzie ikonografia może być bardzo skomplikowana. Zwykle dwa-trzy zdania na temat ikonografii wystarczą. Możesz też te informacje umiejętnie połączyć z analizą formalną.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Jeśli wybierzesz do swojego tematu „Wiosnę” Sandra Botticellego fragment twojej analizy może brzmieć tak:

A

Jest to kompozycja złożona, wielopostaciowa, której centrum stanowi Wenus ukazana statycznie w pozie pełnej gracji. Wokół niej, na pierwszym planie, zostały przedstawione postaci w lekkim ruchu. Kompozycja jest dwuplanowa, na drugim planie występuje szczegółowo oddana bujna roślinność zwiastująca nadejście wiosny. Kolorystyka obrazu…

Powyżej mamy bardzo dobry przykład częściowej analizy formalnej dzieła, skupiającej się głównie na kompozycji, ale wzmianek o ikonografii jest tu jak na lekarstwo. Z imienia pojawia się tylko Wenus, podczas gdy ten sam fragment mógłby wyglądać na przykład w ten sposób:

Jest to kompozycja złożona, wielopostaciowa, której centrum stanowi Wenus ukazana statycznie w pozie pełnej gracji. Po prawej stronie kompozycji została przedstawiona Flora w kwiecistej szacie sypiąca kwiaty pod stopy Wenus oraz nimfa Chloris i błękitny Zefir. Obie postaci żeńskie są utożsamiane z wiosną i odradzającą się natura. Po lewej widoczne są Trzy Gracje ukazane w delikatnym pląsie oraz Merkury wznoszący rękę ku bujnej roślinności. Nad głową Wenus unosi się bóg miłości Kupidyn gotowy swoją strzałą rozbudzić nowe uczucie. Kompozycja jest dwuplanowa… Kolorystyka obrazu…

W tej wersji mamy dużo więcej analizy ikonograficznej, która cały czas nawiązuje do tematu dzieła. W ten sposób nie tylko pokazujemy, że znamy inne postaci mitologiczne niż tylko Wenus, ale jednocześnie kierujemy analizę w stronę interpretacji dzieła, którą powinien zakończyć się każdy akapit wypracowania.
Nie oznacza to oczywiście, że musisz wspomnieć o każdej z postaci występujących na obrazie. Równie dobrze samo opisanie centrum obrazu z włączeniem Flory i Trzech Gracji może być wystarczające, by nieco rozbudować analizę ikonograficzną tego dzieła, ale staraj się zawsze wskazać jak najwięcej tropów, postaci i symboli, które dostrzegasz.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly