VLS slovníček Flashcards
ABC (Activity Based Costing)
Kalkulace nákladů založená na činnostech; analyzuje přímé náklady na výrobek ve všech stupních materiálového toku ke zjišťování možností úspor na jednotlivé výrobky
Adaptabilita (přizpůsobivost) systému
Vlastnost, umožňující reagovat na změny stavů systému a jeho okolí způsobem nutným z hlediska zachování existence systému
Adjustování
Proces dohotovení zboží podle specifikace zákazníka a objednávky. Například přířezy metrového zboží, balení do spotřebitelských obalů.
Aktivní prvky logistiky
Manipulační, skladové, dopravní, identifikační, komunikační, výpočetní a další technické prostředky a zařízení spolu s pracovníky, kteří je ovládají, uskutečňující posloupnosti netechnologických operací s pasivními prvky v článcích logistického řetězce
Analýza ABC
Forma Paretovy analýzy, použitá pro skupinu sortimentních druhů nebo jiných objektů (např. dodavatelů, zákazníků) s cílem diferencovaného zacházení s nimi. Podle zvoleného hlediska dospějeme ke klasifikaci ABC. Typické použití této analýzy je pro účely řízení zásob.
Atomizace zakázek
Tendence ke zmenšujícím se zakázkám (krajní případ: jeden kus jediné položky), podmíněná zejména obchodováním přes internet. Důsledek: náklady na vychystávání a expedici se s růstem objemu prodejů zvyšují progresivně
Avízo
Ohlášení příchodu zboží předem. Avíza je třeba odlišovat od dodacích dokladů příjmu zboží, které přijdou společně se zbožím. Avíza přichází dohodnutou dobu před dodávkou.
Benchmarking
Postup, při němž se nepřetržitě srovnávají procesy a metody podnikových funkcí v několika podnicích a ozřejmují se rozdíly v hospodárnosti. Benchmarking jde dále než srovnání ukazatelů: analyzuje důvody rozdílů v jejich hodnotách a odvozuje konkrétní opatření ke zlepšení
Bluetooth
Bezdrátová technologie o nízkém vysílacím výkonu, vyvinutá pro nahrazení pevného propojení elektronických
B2B
Business to Business - obchody mezi podniky přes internet.
B2C
Business to Consumer - obchody mezi podniky a spotřebiteli; podniky zde často nabízejí dodávky až do domu.
Call centre (kontaktní centrum)
Podnikové oddělení nebo samostatná firma, zajišťující na služby orientovaný telefonický dialog podniku se zákazníky, zájemci a dodavateli.
Centralizace skadů
Nahrazení rozptýlené skladové sítě v území jedním nebo několika málo skladovými objekty, využívajícími všech výhod mechanizace a automatizace.
CM
Category Management - obchodní strategie, kdy se řídí skupina výrobků, které jsou zaměnitelné nebo nahraditelné, jako strategická podnikatelská jednotka s cílem maximalizovat prodej a zisk. Charakteristické je zaměření prodejní politiky na spotřebitele a sdružování nákupní a prodejní zodpovědnosti u jednoho manažera.
CPM
Critical Path Method - Jedna z metod síťového plánování a kontrole činnosti v projektu. Kritická cesta ukazuje činnosti určující minimální nutný celkový čas pro projekt.
CRM
Customer-Relationship Management - řízení vztahů se zákazníky; systémy podpory práce se zákazníkem, obhospodařující vztahy s existujícími i budoucími zákazníky. Jde o vybudování řízení vztahů, které hledá odpovědi např. na tyto otázky:
- Kteří zákazníci jsou nejziskovější?
- Které výkony musíme nabízet, aby zákazníci mohli být dlouhodobě vázáni?
- Jak se dají získat noví zákazníci s cílem dlouhodobé vazby?
CRM se zabývá oblastmi, jako jsou segmentace zákazníků, na zákazníky vztažené plánování a prognózování, řízení propagace, zákaznické portály, údajová integrace POS, informace o produktech.
Cross-docking
Zásobování před překladiště - jeden ze způsobů zásobování maloobchodních prodejen zbožím s cílem sdružovat přepravy. Zpravidla jde o celovozové zásilky jak od dodavatele do překladiště (zboží pro větší počet prodejen), tak z překladiště do prodejen (zboží od většího počtu dodavatelů). V překladištích se zásoba trvale neudržuje, zboží jimi prochází rychle. Doplňování zásob pro jednotlivé prodejny se řídí samostatně. Tento způsob zásobování prodejen může mít dvě formy:
- tzv. čistý cross-docking: do překladiště přicházejí dodavatelem hotové zkompletované zásilky pro jednotlivé prodejny, z nich se překládkou vytvářejí zásilky pro jednotlivé prodejny
- tzv. transshipment: od dodavatelů přicházejí jednodruhové palety či manipulační jednotky, ty se při menším množství pro prodejnu rozebírají a zboží se vychystává pro jednotlivé prodejny
Customer to Customer
Obchodní vztahy mezi spotřebiteli, například elektronické aukce
Čárový kód (bar code)
Rozšířený způsob označování pasivních prvků pro jejich automatickou identifikaci na optickém principu. Mnohdy jde o číslo umožňující jednoznačnou identifikaci. Čárový kód je založen na rozdílných vlastnostech tmavých a světlých plošek při ozáření světelným nebo laserovým paprskem. Odražený paprsek je snímám a v analogové podobě předáván do řídící jednotky snímače, kde se mění v digitální signály umožňující rozpoznávání jednotlivých znaků. Ty jsou dekóderem převedeny na znaky ASCII, vhodné pro další přenos a zpracování. Nejznámější jsou kód EAN, kód 2 z 5, kód 39 a kód 128.
Disponibilita
Pravděpodobnost, že prvek nebo systém bude v provozuschopném stavu; měřítko pro pohotovost prvku nebo systému
DC
Distribuční centrum -
- organizační jednotka pověřená příjmem zboží od jednoho nebo více dodavatelů, jeho skladováním a jeho distribucí různým odběratelům;
- základna (sklady, manipulační zařízení, obvykle i dopravní prostředky), kde se provádí příjem, skladování a distribuce zboží
Distribuční kanál
Cesta, kterou podnik distribuuje zboží
Distribuční obal
Vnější, zpravidla skupinový, v některých případech sdružený obal. Představuje mezičlánek vložený mezi spotřebitelské obaly a přepravní obal.
Doba dosahu zásoby
=stock cover, Reichweiste - podíl okamžité zásoby určité položky a velikosti její průměrné potřeby za pracovní den, popřípadě za týden. Udává, na kolik pracovních dnů či týdnů daná zásoba vydržela při průměrné intenzitě spotřeby. Stanovení průměrné denní či týdenní spotřeby může být založeno buď na spotřebě v minulosti, nebo na předpovědi budoucí potřeby.
Doba obratu zásoby
Převrácená hodnota rychlosti obratu zásoby, vyjádřená v kalendářních dnech. Počítá se jako součin průměrné zásoby položky a hodnoty 365 (= dnů v roce), dělený roční velikostí spotřeby položky. Udává, za kolik kalendářních dnů by se průměrná zásoba spotřebovala při průměrné intenzitě spotřeby. Při stanovení průměrné doby obratu zásoby pro skupinu položek nebo pro celý sklad se do vzorce dosazuje součet hodnot průměrné zásoby a součet hodnot roční spotřeby pro všechny uvažované položky.
Dodací pružnost (flexibilita)
Schopnost podniku či logistického řetězce pružně reagovat na požadavky a přání zákazníků. Jde jednak o schopnost změny během dodací lhůty, týkající se produktu, množství nebo termínu (tzv. dodací přizpůsobivost), jednak o tzv. dodací schopnost (tj. pravděpodobnost, že poptávku lze splnit v určitém časovém intervalu).
Dodavatelské služby
Služby poskytované zákazníkům od okamžiku předložení objednávky až do okamžiku dodání výrobku (v širším pohledu zahrnují i předprodejní a poprodejní služby). Cílem je uspokojovat přání zákazníků na dlouhodobém základě, aby byli nejen udrženi dosavadní zákazníci, ale i získáni noví.
Důležitými klíčovými znaky služeb jsou:
- disponibilita výrobku
- dodací lhůta a stupeň jejího udržování
- komunikace, dokumentace a poradenství
Dodavatelský řetězec (supply chain)
Kompletní posloupnost obchodních procesů s několika podniky, které provádějí opatřování materiálů, jejich transformaci do polotovarů a hotových výrobků a distribuci hotových výrobku tak, aby byla uspokojována zákaznická poptávka po výrobě nebo službě. Někdy se používá i méně výstižný název zásobovací řetěžec
EANCOM
standard EDI doporučený pro ECR
E-business (elektronický obchod)
Nadřazený pojem pro všechny hospodářské aktivity, které přímo nebo nepřímo souvisejí s internetem
E-commerce (elektronické obchodování)
Souhrnný pojem pro všechny činnosti na internetu ohledně obchodu se zbožím, služeb a informací (zejména nemá-li firma prodejny nebo kanceláře, které lze navštívit a kam se dá telefonovat). Spektrum činností může sahat od informací o výrobku přes poptávku zákazníků a objednávky až k platebnímu styku.
ECR
Efficient Consumer Response - efektivní reakce na zákaznickou poptávku u spotřebního zboží. Je to důsledný zákaznicky orientovaný pohled na procesní řetězec od dodavatele přes obchod až k pokladně v prodejně (POS), v němž všichni spolupracují. Cílem je orientaci na zákazníka a optimalizace kompletního procesního řetězce. ECR spojuje do jedné strategie několik prvků, které jsou významné pro místo styku mezi průmyslem a obchodem.
>efektivní doplňování zásob >efektivní přepravní a manipulační jednotky >efektivní podpora prodeje >efektivní sortiment prodejen >efektivní zavádění výrobků
EDI
Electronic Data Interchange - elektronická výměna údajů; datová služba pro bezpapírovou výměnu informací mezi zákazníky, dodavateli a poskytovateli služeb. Přenos strukturovaných podnikových údajů v pevně definovaných formátech dat elektronickou formou mezi počítačovými systémy, v rostoucí míře také přes internet.
EDIFACT
Electronic Data Interchange For Adminstration, Commerce and Transport
-elektronická výměna údajů se standardy pro strukturu zpráv nezávislými na oborech
Ekonometrika
Směr ekonomie opírající se o matematicko-statistické metody zkoumání ekonomických jevů
EOQ
Economic Order Quantity - hospodárné objednací množství. Je to taková velikost dodávky pro doplnění zásoby položky, při které je roční součet objednacích nákladů a nákladů na držení obratové zásoby minimální. Tato veličina může tvořit jeden z podkladů při rozhodování o velikosti výrobních dodávek. Avšak používání EOQ k určování velikosti nákupních objednávek je krajně problematické kvůli fixnímu charakteru celé řady složek objednacích nákladů (zejména mezd řežijních pracovníků) - jejich roční velikost je totiž v dosti širokých mezí nezávislá na ročním počtu objednávek pro položku. U nákupních objednávek lze proto doporučit vycházet spíše z klasifikace ABC položek.
Další činitel: velké nákupní a/nebo výrobní dávky, i když se mohou jevit z nákladového hlediska jeho velmi výhodné, mohou silně snížit pružnost podniku
ERP
Enterprise Resource Planning - plánování podnikových zdrojů. Softwarový systém k celopodnikové optimalizaci všech potřebných pochodů k plnění podnikového cíle, tj. zobrazení informačních, fyzických a peněžních toků a jejich řízení. Systémy ERP bývají rozčleněny do řady modulů, které navzájem hladce spolupracují. Obvykle existují rozsáhlé možnosti pro přizpůsobení funkčnosti specifickým potřebám uživatele. Bohužel v realitě jsou systémy ERP jen zřídka schopny uspokojit všechny potřeby podniku; na trhu je proto nabízena řada dalších softwarových produktů pro doplnění některých úloh
Exkluzivní distribuce
Znamená obvykle jediného distributora. Jde zpravidla o výrobky s komplikovaným servisem nebo velmi úzce specializované.
Exponenciální vyrovnávání (exponential smoothing)
Typ metody výpočtu váženého aritmetického průměru, kde se statistické váhy minulých pozorování v časové řadě snižují v závislosti na jejich stáří. Může se použít pro předpovídání poptávky extrapolací časové řady spotřeb v minulosti.
FIFO
První do skladu, první ze skladu. Vyskladňovací strategie, která vyplývá většinou z omezení u produktu (např. datum spotřeby) nebo z techniky (např. průtokový sklad). Je-li přítomno několik skladových jednotek položky, má se odebrat vždy nejstarší - nejdříve uskladněná - jednotka.
Rozlišují se dvě varianty:
- u přísného FIFO se dbá na pořadí příchodu do skladu
- u zmírněného FIFO se skladové jednotky jedné skupiny (například se stejnou minimální trvanlivostí) považují za stejné a při volbě se mohou uplatnit další kritéria, například nejkratší cesta.
Přísná strategie FIFO se dá realizovat bez problémů, jsou-li všechna ukládací místa přímo dostupná
Hermetický obal
Obal, u něhož nedochází k výměně látek mezi jeho vnitřním a vnějším prostředím.
Hodnotová analýza (value analysis)
Analýza funkce systémů, výrobků a služeb z hlediska splnění potřebných funkcí s nejnižšími celkovými náklady, aniž by přitom utrpěla jejich jakost, výkonnost, spolehlivost či prodejnost. Zkoumá se, jak lze řádné funkce zkoumaného objektu dosáhnout při nejmenších nákladech
Incoterms
Mezinárodní obchodní doložky. Obchodní podmínky v kódované formě, které byly stanoveny Mezinárodní obchodní komorou v roce 1953 a pravidelně se aktualizují. Soubor mezinárodních pravidel pro interpretaci hlavních dodacích podmínek používaných v obchodních kontraktech.
Izotermický obal
Obal zajišťující tepelnou izolaci náplně (obsahu)
JIT
Just-In-Time
- Širší význam: organizační způsob, aby se ve výrobním podniku dosáhlo zlepšení, založený na stálém odstraňování plýtvání (plýtváním se rozumí vše, co nepřidává hodnotu výrobku)
- Užší význam: přísun materiálu a dílů na místo potřeby v požadovaném čase. Důsledkem je, že každá operace musí být těsně synchronizována s následujícími operacemi. Časově přesné dodávky, aby se zcela nebo převážně zabránilo skladování na místě spotřeby; zásoby materiálu a dílů tak téměř odpadají
Kanban
Decentrální jednoduchá metoda ke koordinaci pohybu materiálu při zásobování výrobní linky, která funguje na základě samořídících regulačních okruhů. Používají se standardní ukládací bedny nebo standardní velikosti dávek, každá s vlastní kartou. Je to tažný systém (“pull”) ve kterém si výrobní pracoviště prostřednictvím karty “objednávají” součástky od předchozích pracovišť. Tato metoda je vhodná pro trvalou hromadnou nebo středně sériovou výrobu při vysoké stálosti poptávky a při omezeném sortimentu. Nevyrábí se na sklad; pracoviště smí vyrábět pouze tehdy dostane-li od následujícího pracoviště “objednávku” ve formě karty. Každý výrobní stupeň nebo pracoviště je zároveň zákazníkem i dodavatelem. Termín kanban se často používá jako synonymum pro specifický plánovací systém, který vypracovala a používá japonská společnost Toyota.
Klasifikace ABC
Rozdělení skladových položek (popřípadě dodavatelů, odběratelů aj.) zpravidla do tří kategorií pro účely diferenciace zacházení s nimi. Klasifikace se provádí na základě výsledků analýzy ABC. Pro řízení a plánování zásob je nejvhodnější kritérium hodnota spotřeby či prodejů za zvolené období; některé položky může být účelné dodatečně přeřadit do vyšší kategorie podle dalších hledisek.
- Položkám kategorie A, kterých bývá 15 až 20 % do počtu a představují 70 až 80 % hodnoty spotřeby se věnuje individuální trvalá, téměř každodenní pozornost; cílem je dosáhnout u nich co nejmenší hodnoty průměrné zásoby.
- Položky kategorie B s podílem hodnoty spotřeby 15 až 20 % a počtem položek 20 až 25 % se sledují podobně jako u kategorie A, ale méně často s použitím jednodušších metod
- Kategorií C, které obvykle představují 60 až 65 % položek, ale jen 5 až 15 % hodnoty spotřeby, bývá účelné rozdělit na dvě či tři podkategorie, u nichž se zpravidla používají jednotné (skupinové) normy ročního počtu objednávek a pojistné zásoby vyjádřené v týdnech průměrné spotřeby. Těmto položkám se věnuje malá pozornost; hlavním cílem je omezit pracnost objednávání a zajistit, aby prakticky nidky nedošlo k vyčerpání jejich zásoby (na hodnotě průměrně zásoby se totiž u nich sebepracnějším řízením dá ušetřit jen velmi málo).
Konsignační zásoba (consignment stock)
Zásoba zboží udržovaná u externího zákazníka, která je stále ve vlastnictví dodavatele; zákazník zaplatí zboží teprve po jeho použití nebo prodeji
Konsolidace
Seskupování menších zásilek k dopravě mezi sběrným a rozvážkovým střediskem do velkých přepravních jednotek, nebo seskupování části dodávek různých skladových a vychystávacích zón do zakázek
Kontinuální výroba
Charakter výroby, pro kterou jsou typické trvalá hromadná výroba několika málo výrobků příbuzného druhu, plynulé přechody mezi technlogickými operacemi bez skladování, výrobní zařízení plně podřízené výrobkům.
Kontrolní meze
Předem stanovené horní a dolní hranice, mezi nimiž může určitá veličina (např. zásoba, výroba, prodeje, náklady) v určitém časovém období kolísat, aniž je třeba přijímat opatření
Korelace časových řad
Zkoumá souvislosti dvou jevů na základě jednotlivých pozorování dvou časových řad.
Kvalita distribuce
Vlastnost distribučního kanálu, které se projevu odesláním minimální počtu nesprávných zásilek, žádnými chybějícími nebo opožděnými dokumenty k zásilkám apod.