Pregled glave, oči, ušes, nosu in vratu Flashcards
Kdaj po porodu se povrne oblika glave?
V nekaj dneh do tednih
Kje poteka metopski in kje luskasti šiv?
Metopski šiv poteka po sredini čela in se križa s koronalnim šivom, ki ločuje senčno kost od temenske.
Luskasti šiv ločuje senčno kost od temenske.
Kdaj je fontanela izbočena in kdaj udrta?
Napeta ali izbočena fontanela lahko nakazuje povečan intrakranialni tlak ali pa se pojavi, ko dojenček joka. Če ni jasno, ali je fontanela ravna ali izbočena, je treba opraviti pregled v sedečem položaju. Udrta fontanela je znak hude dehidracije, lahko pa kaže tudi na dekompresijo pri dojenčkih z zunanjim ventrikularnim rezervoarjem.
Zakaj je avskultacija fontanel pomembna, ter kdaj je šum fontanel normalen in kdaj ne?
Avskultacija fontanel je pomembna pri dojenčkih z več hemangiomi (benigen žilni tumor) ali srčnim popuščanjem, saj lahko zaznamo šum nad fontanelami ali lobanjskimi kostmi. Pri zdravih dojenčkih je šum lahko normalen, vendar pri tistih s srčnim popuščanjem lahko kaže na intrakranialno arterio-vensko malformacijo, ki povzroča kongestivno srčno popuščanje (stanje pri katerem srce ne zmore prenesti količine krvi).
Kaj lahko razkrije palpacija lobanje?
Kaj so kraniotabe?
Palpacija lobanje lahko razkrije kraniotabe, področja mehke ali stanjšane kosti, kjer pritisk na kost povzroči občutek, podoben pritisku na ping-pong žogico. Kraniotabe se pogosto pojavijo pri nedonošenčkih in so lahko posledica zunanjega pritiska, nepravilne zakostenitve vertexa ali hidrocefalusa. Povezana je tudi z rahitisom, osteogenesis imperfecta (genetska motnja, ki povzroči krhkost kosti), prirojenim sifilisom in pomanjkanjem vitamina D. Če je kraniotabe posledica zunanjih pritiskov, se običajno pozdravi v nekaj tednih.
Kaj je aplazija cutis congenita?
Aplazija cutis congenita je redka lezija lasišča, ki se običajno pojavi na temenskih kosteh ali v bližini stika sagitalnega in lambdoidnega šiva. Značilna je po predelu brez las, večjem od 1 cm, ki je bleščeč, brazgotinast ali keloidno oblikovan (zaceljen prek robov osnovne rane). Občasno se lahko pojavijo mehurji ali ulceracije s serosangvinalnim izcedkom (seroznokrvni izloček, želatinast čep materničnega vratu). Ta napaka se pogosto pojavi kot izolirana in se sčasoma razreši, vendar pri nekaterih dojenčkih obstaja tveganje za večje okvare, kot je trisomija 13.
Kaj vključuje pregled lasišča?
Pregled lasišča vključuje oceno las glede na količino, teksturo, razporeditev in vrtince.
Kdaj se izvede merjenje OFC in kakšne so normalne velikosti?
Merjenje okcipito-frontalnega obsega (OFC) je ključno za oceno velikosti glave in se običajno izvede na koncu pregleda, po palpaciji glave. Uporabi se neraztegljiv trak za tri merjenja OFC, od katerih se zabeleži največje. Natančnost merjenja je odvisna od pravilnega ovijanja traku okoli največjih izboklin. Povprečen OFC pri 40 tednih gestacijske starosti znaša 35 cm, medtem ko se vrednosti gibljejo med 33 in 37 cm v 10. do 90. percentilu.
Kaj je transiluminacija lobanje?
Transiluminacija lobanje, ki ni del rutinskega pregleda novorojenčka, je lahko koristna pri nenavadni obliki ali velikosti glave. S svetilko, postavljeno na glavo dojenčka v temi, svetlobni obroč, večji od vira svetlobe, nakazuje povečano količino tekočine ali zmanjšano količino možganskega tkiva. Lažno pozitiven rezultat se lahko pojavi pri veliki glavi.
Kako prepoznamo ˝normalno˝ lego ušes?
Pomagamo si z uporabo namišljene črte: ˝narišemo˝ jo od notranjega do zunanjega kota očesa proti ušesu. Če je uho pod nivojem te črte je nizko ležeče.
Kaj opazujemo pri pregledu ušes?
OZICIJA: Pomagamo si z uporabo namišljene črte: ˝narišemo˝ jo od notranjega do zunanjega kota očesa proti ušesu. Če je uho pod nivojem te črte, je nizko ležeče.
OBLIKA: Začasna asimetrija zaradi neenakomernega intrauterinega pritiska na straneh glave je pri novorojenčkih pogosta, a se kmalu povrne v normalno stanje. Lahko pa gre tudi za razvojno nepravilnost.
HRUSTANEC: Gledamo če je hrustanec čvrst, kakšne oblike je, kako je gibljiv. Pri donošenem otroku se bo hrustanec po űpogibu˝ povrnil v predhodnje stanje
PREHODNOST SLUHOVODOV: Je kratek, vsebuje lahko ostanke verniksa ali mekonija. Pozorni smo na izcedek iz ušes, ki bi lahko bil tudi posledica možganske krvavitve.
Razloži: izguba sluha pri novorojenčku, test sluha TEOEA!
Izguba sluha je pogosta nepravilnost ob rojstvu. Eden na tisoč rojenih se bo rodil popolnoma sluh. Za ocenjevanje sluha uporabljamo splošni presejalni test za okvaro sluha. Opravili naj bi ga enkrat do tretjega meseca starosti in začeli z zdravljenjem pri šestih mesecih. Zakaj ravno takrat? Ker se med 5-12. mesecem oblikujejo slušne poti, ko je dojenček izpostavljen prvim akustičnim dražljajem. Sluh je za otroka izrednega pomena saj vpliva na razvoj govornih sposobnosti, intelektualni, emocionalniI n psihosocialni razvoj.
Izvajamo test sluha TEOEA. Prvi, otoakustični, se opravi preden mama in otrok zapustita porodnišnico. V zunanji sluhovod vstavimo sondo, ki s pomočjo zvočnih frekvenc, vzdraži slušne čutnice ter izmeri njihov odziv. Preiskava je neinvazivna, natančna, neboleča in jo lahko izvede babica. Če je otoakustični test negativen se čez dva meseca opravi pregled pri avdiologu. Dojenčku se na glavo namestijo elektrode, ki bodo testirale delovanje možganske poti in prag sluha.
Najbolj preprost test za sluh je pa da rečemo mami da pokliče otroka in vidimo če reagira, se obrne v tisto smer. A li pa da ob glasnem zvoku začne jokati, otrpne.
Kdaj in kako se izoblikujejo otrokove slušne poti?
Med 5. in 12. mesecem. Slušne poti se oblikujejo , ko je dojenček izpostavljen prvim akustičnim dražljajem.
Kako ocenimo ˝pravilno˝ lego oči?
Razdaljo med zunanjima kotičkoma oči razdelimo na tri enake dele, če lahko med očesi ˝vrinemo˝ še eno oko, sta ustrezno narazen. Če je zunanji kot očesa višje od notranjega, pravimo, da je oko usmerjeno navzgor; če je zunanji kot nižje od notranjega, je oko usmerjeno navzdol.
Kaj opazujemo pri očesu (beločnica, šarenica, zenica)?
Beločnica je običajno bela do modrikasto bela, šarenica je ob rojstvu običajno temno siva, modra ali rjava, končno barvo pigmenta pa pridobi približno pri šestih mesecih starosti. Nad šarenico ne sme biti vidna beločnica. Zenici sta simetrični, ˝normalne˝ velikosti.