OCENA SRČNO ŽILNEGA STANJA PRI NOVOROJENČKU Flashcards
Opiši palpacijo perifernih pulzov (vključno z frekvenco in značajem pulza)
-Ocenjevanje značilnosti perifernih pulzov se izvede, ko je otrok miren.
-Pri prvi palpaciji ocenimo srčno frekvenco.
-Normalna je med 100 in 160 u/min, lahko preseže 180 u/min, ko otrok joka, oz. pade do 70 u/min, ko je otrok v globokem spanju.
-Ocenimo ritem (dosleden ritem brez nepravilnih utripov).
-Ocenimo moč pulza in njegov značaj.
-S kazalcem in sredincem lahko palpiramo aksilarno arterijo, brahialno arterijo, radialno arterijo, femoralno arterijo, poplitealno arterijo, posteriorno tibialno arterijo in arterijo na dorzalni strani stopala.
-Pulz na dorzalni strani stopala morda ni tipljiv, a je pri novorojenčkih to normalno.
-Čeprav je sprejemljivo palpirati pulze ločeno v vsaki okončini, je dobra praksa, da se hkrati palpira en femoralni pulz, z vsakim brahialnim pulzom. To nam pove tudi časovne razlike pulzov v rokah in nogah.
FREKVENCA PULZA
Začetni palpaciji je potrebno zabeležiti hitrost srčnega utripa. Po določitvi frekvence je potrebno zabeležiti morebitne nepravilnosti v ritmu ali preskočene udarce.
VOLUMEN/ZNAČAJ PULZA
Verjetno so najpomembnejše določitve pri vrednotenju pulza novorojenčkov tiste, ki ocenjujejo volumen in značaj pulza. Volumen perifernih pulzov se ocenjuje s pomočjo lestvice od 0 do +3, pri čemer je +3 najmočnejši pulz, 0 pa predstavlja odsoten ali netipljiv utrip.
Po beleženju hitrosti in časa impulzov je treba zabeležiti njihovo amplitudo in značaj. Amplituda perifernih impulzov je pogosto ocenjena od 0 do 4+, pri čemer 0 ni tipljiva, 4+ pa je omejena.
Normalno imajo nedonošenčki lahko enostavno tipljive periferne pulze, močni palmarni ali digitalni (v prstih) pulzi pa kažejo na širok pulzni tlak, kot tisti, ki ga opazimo pri PDA. Šibki ali odsotni periferni pulzi se pojavijo ob nizkem srčnem iztisu, iz katerega koli vzroka (šok in tamponada srca).
Opiši razliko med centralno in periferno cianozo
Centralna cianoza se nanaša na modrikasto barvo kože, ustnic, jezika, ušesnih mečic, mošnjička (pri moških) in nohtov pri novorojenčku. Lahko je posledica številnih faktorjev: pljučne bolezni, sepse, vztrajne pljučne hipertenzije ali nevrološke bolezni. Je tudi ena izmed dveh najboljših kazalcev srčno-žilne bolezni. Zato je pomembno skrbno oceniti cianozo in odziv dojenčka na kisik.
Periferna cianoza ali akrocianoza, ki je znana, kadar se obarvajo roke in noge modro, vendar jo je mogoče opaziti okoli ust in v ležiščih nohtov, ampak sluznice na splošno ostanejo rožnate. Akrocianoza se poveča z jokom in zbledi med spanjem. Običajno je enakomerno porazdeljen po rokah in nogah, vendar ima lahko asimetričen vzorec, ki je bolj očiten na določenih okončinah.
Kateri so dejavniki tveganja za nastanek srčno-žilne bolezni pri novorojenčku?
Porodna teža, gestacijska starost in spol.
Obstaja pogostejša pojavnost srčno-žilne bolezni pri otrocih z nizko porodno težo in pri nedonošenčkih obstaja povečano tveganje za patentirani duktus arteriosus (PDA).
Zank česa je lahko lisavost in ali je lahko normalna? Če je normalna kako se imenuje?
To je lahko znak kardiogenega šoka, če je povezan s hipovolemijo ali zmanjšanim minutnim volumnom srca.
Lisavost je mogoče opaziti pri normalnih/ zdravih dojenčkih v določenih okoliščinah, na primer pri novorojenčku, ki je pod stresom ali premražen, to imenujemo cutis marmorata.