Mózgowie i rdzen kregowy.💡 Flashcards
Z czego zbudowany jest ośrodkowy układ nerwowy? Jak rozmieszczona jest istota szara i biała w rożnych częściach tego układu? Co wywodzi się z pęcherzyków pierwotnych mózgowia?
Zbudowany jest on z rdzenia leżącego w kanale rdzeniowym oraz z mózgowia znajdującego się w jamie czaszki. W mózgowiu można wyróżnić pień mózgu, móżdżek i przodomózgowie (najwieksza cześć to półkule). W pniu istoty nie są wyraźnie oddzielone, biała przeważa w części podstawnej, a w grzbietowej więcej jest istoty szarej zgrupowanej w jądra. Trzy pęcherzyki mózgowia: - Przodomózgowie - z niego: Kresomózgowie (półkule, opuszka, pasmo,przegroda,prążkowie,ciało migdałowate) i Międzymózgowie (Wzgórzomózgowie- wzgórze, nadwzgórze) i podwzgórze(guz popielaty, ciała suteczkowate,skrzyżowanie wzrokowe) Śródmózgowie, nie zmienia się- Konary i pokrywa śródmózgowiowa Tyłomózgowie- tyłomózgowie wtórne(most i móżdzek) i rdzeniomózgowie (rdzeń)

Jakie płaty rozróżnia się w korze mózgu?
W korze mózgu wyróżnia się cztery płaty: - płat czołowy- odgraniczony na powierzchni wypukłej od płata ciemieniowego bruzda środkowa, u dołu bruzda boczna od płata skroniowego. - płat ciemieniowy - oddzielony na powierzchni przyśrodkowej od płata potylicznego bruzda ciemieniowo-potyliczną - płat potyliczny - na powierzchni wypukłej jest oddzielony od płata ciemieniowego i skroniowego umowna linia biegnąca od bruzdy CP do miejsca,w którym wcina się część skalista kości skroniowej - wcięcie przedpotyliczne. - płat skroniowy, który przechodzi bo wyraźnej granicy w płat ciemieniowy i potyliczny, ale jest oddzielony od czołowego bruzda boczna. - wyspa - ukryta w bruździe bocznej - płat limbiczny, leżący na powierzchni przyśrodkowej i dolnej półkuli.
Czym oddzielone są półkule? Jakie powierzchnie ma każda półkula? Wzdłuż jakich brzegów się łącza? Jakie bieguny ma półkula? Jakie bruzdy są najgłębsze
Obie półkule maja kształt kulisty i są oddzielone szczeliną podłużną mózgu. Każda ma trzy powierzchnie: górno boczna do sklepienia czaszki, dolna, spoczywającej na górnej ścianie oczodołu i na namiocie móżdżku i przyśrodkowa, oddzielona przez sierp mózgu od przeciwległej półkuli. Powierzchnie łącza sie wzdłuż brzegów- górnego, dolno-bocznego i dolno-przyśrodkowego. Bieguny - przedni, tylny i dolny. Tylko 1/3 kory jest widoczna na zewnątrz, reszta jest ukryta w bruzdach mózgu. Wypukłości miedzy bruzdami to zakręty lub zawoje.
Powierzchnia górno-boczna półkuli - co należy do płata czołowego?
Do płata tego należy: - zakręt przedśrodkowy i leżące do przodu od niego - zakręt czołowy górny, środkowy i dolny. Zakręt przedśrodkowy jest oddzielony od czołowych bruzda przedśrodkową, która często składa się z odcinka górnego i dolnego. Zakręty czołowe oddzielają od siebie bruzda czołowa górna i środkowa. Od bruzdy bocznej wcinają się w zakręt czołowy dolny gałęzie - pozioma przednia i wstępująca, dzielą one ten zakręt na czesc oczodołowa, trójkątna i wieczkowa.

Gdzie leży kora ruchowa pierwszorzędowa?
W zakręcie przedśrodkowym oraz w jego przedłużeniu, na powierzchni przyśrodkowej półkuli, w przedniej części płacika okołośrodkowego.
Powierzchnia górno- boczna półkuli -co tworzy płat skroniowy? Gdzie znajduje się zakręt skroniowy poprzeczny?
Płat skroniowy tworzą zakręt skroniowy górny, środkowy i dolny oddzielone bruzdami skroniowymi - górna i dolna. Na powierzchni górnej zakrętu skroniowego górnego, ukrytej w bruździe bocznej znajduje się pojedynczy lub podwójny zakręt skroniowy poprzeczny, a ku tyłowi od niego powierzchnia skroniowa, przeważnie większa po stronie po stronie lewej - jest to najwyraźniejszy element asymetrii mózgu.
Gdzie znajduje się kora słuchowa pierwszorzędowa?
W zakrętach skroniowych poprzecznych.
Opisz powierzchnie górna boczna płata potylicznego.
Na powierzchni wypukłej ma wiele bruzd, często jest tu końcowy odcinek leżącej na powierzchni przyśrodkowej bruzdy ostrogowej.
Opisz powierzchnie górna boczna płata ciemieniowego.
Znajduje się tu : - zakręt zaśrodkowy i leżące ku tyłowi od niego - płacik ciemieniowy górny i dolny. Zakręt zaśrodkowy jest oddzielony od płacików bruzdą zaśrodkową. Oba płaciki oddziela bruzda śródciemieniowa. W płacik ciemieniowy dolny zwykle wciskają się końcowe odcinki bruzdy bocznej i bruzdy skroniowej górnej, wyznaczają one zakręt nadbrzeżny i zakręt kątowy.
Gdzie znajduje się kora czuciowa pierwszorzędowa?
W zakręcie zaśrodkowym i w tylnej części płacika okołośrodkowego.
Przez co przykryta jest wyspa? Jaki ma kształt i na jakie zakręty dzielą jej bruzdy?
Wyspa to część kory mózgu pokryta przez korę płatów sąsiednich, przykrywają ja wieczka - czołowe, czołowo-ciemieniowe i skroniowe. Ma kształt trójramiennej piramidy, jej wierzchołek (biegun) skierowany jest do boku, bruzdy dzielą powierzchnie na zakręty krótkie leżące z przodu i długie leżące z tyłu.
Z jakich części składa się powierzchnia dolna półkuli? Co znajduje się na powierzchni dolnej płata czołowego? Co sie tam znajduje oprócz płata czołowego?
Dwie czesci Przednia - leży na górnej ścianie oczodołu, należy do płata czołowego Tylna - spoczywa w środkowym dole czaszki i na namiocie móżdżku, zawiera zakręty płatów skroniowego i potylicznego. Na powierzchni dolnej płata czołowego znajdują się zakręty oczodołowe i zakręt prosty. Pomiędzy zakrętami oczodołowymi biegną bruzdy oczodołowe, a bruzda węchowe oddziela zakręty oczodołowe od prostego. Na ścianie górnej znajduje sie układ węchowy - opuszka, pasmo i trojkat, od którego odchodzą prążki boczny (dobrze widoczny, przechodzi na płat skroniowy, gdzie kończy sie z zakrętach polksiezycowatym i okalającym). Ku tyłowi od trójkąta i prazka przyśrodkowego znajduje sie istota dziurkowana przednia (ma czesc przednia silna dziurkowana, gdzie przechodzą naczynia do mózgowia- zakręt dziurkowana i tylna, bardziej gładka - zakręt przekątny).
Co znajduje się na powierzchni dolnej płata skroniowego i potylicznego?
Zakręt skroniowy dolny który jest tez na powierzchni górno bocznej , wrzecionowaty (potyliczno-skroniowy) i przyhipokampowy który ku tyłowi przechodzi w płacie potylicznej w zakręt językowaty znajdujący sie na pow przyśrodkowej. Zakręt wrzecionowaty od skroniowego dolnego oddziela bruzda potyliczno-skroniowa, a bruzda poboczna oddziela zakręt wrzecionowaty ale od zakrętu przyhipokampowego i językowego. Bruzda poboczna składa się z dwóch części przedniej i tylnej. Zakręt przyhipokampowy należy topograficzne do płata skroniowego ale jest częścią płata limbicznego.
Omow zakręty płatów czołowego, ciemieniowego i potylicznego na powierzchni przyśrodkowej półkuli.
Na zewnątrz od zakrętu obręczy i ograniczających go bruzd - obręczy i podciemieniowej. Od przodu ku tyłowi - zakręt czołowy górny, płacik okołośrodkowy (czesc przednia, ruchowa należy do płata czołowego, a tylna, czuciowa do ciemieniowego) przedklinek, należy do płata ciemieniowego, klinek - czesc płata potylicznego. Klinek od przedklinka oddziela bruzda ciemniowo-potyliczna, a na dole od zakrętu językowego bruzda ostrogowa. Na powierzchni przyśrodkowej na dole obecny jest tez zakręt wrzecionowaty i przyhipokampowy, oddzielone od siebie bruzda poboczna.
Gdzie znajduje sie kora wzrokowa pierwszorzędowa?
W ścianach bruzdy ostrogowej i w obszarach klinka i zakrętu językowego (powierzchnia przyśrodkowa)
Co zaliczamy do układu limbicznego?
- struktury korowe - hipokamp z kora środwechową zakrętu przyhipokampowego i zakręt obręczy i zakręty oczodołowe - ciało migdałowate (struktura korowo-podkorowa) - cześć brzuszna gałki bladej i prążkowia (prążkowie brzuszne z jądrem półleżącym) - przegrodę - niektóre struktury miedzy i śródmózgowia - jądra przednie i część jądra przyśrodkowego wzgórza, jądra uzdeczki i jądro międzykomorowe. Układ limbiczny wywiera bezpośredni wpływ na podwzgórze. Emocje, pamięć. Płat limbiczny otacza łukowato szczelinę naczyniówkowa i ciało modzelowate. Stanowią okolice przejściowa miedzy międzymózgowiem a kora.
Z czego składa się hipokamp? W jakim płacie jest rozwinięty?
Hipokamp składa się z zakręty zębatego (wąskie pasmo istoty szarej, karbowane, które rozciąga się wzdłuż bruzdy hipokampa, ku przodowi zakręt traci karbowanie i na powierzchni haka jako rąbek haka. Informacje z kory z pamięci docierają do hipokampa za pośrednictwem kory śródwechowej. Hipokamp wpukla sie do rogu dolnego komory bocznej stopa hipokampa. Hipokamp zaspoidłowy przechodzi na powierzchnie ciała modzelowatego tworząc naleweczkę szara. Pod nią biegną prążki podłużne (szczątek sklepienia grzbietowego).
Jaki kształt w przekroju czołowym ma kora hipokampa?
Kształt S, Od szczeliny naczyniówkowej widać Hipokamp Kora środwechowa przechodząca w korę nowa płata skroniowego. U płodu hipokamp jest widoczny na powierzchni pózniej wpukla sie do komory bocznej. Kora zakrętu zębatego i kora hipokampa właściwego to litery C skierowane do siebie strona wklęsła. Podkładka leży w górnej części zakrętu przyhipokampowego, ukryta cześciowo w bruździe hipokampa. Kora środwęchowa znajduje się na powierzchni przyśrodkowej półkuli. Wypukła powierzchnia hipokampa zwrócona do komory bocznej to pokryta warstwa istoty białej koryto. Włókna wychodzące z hipokampa gromadzą się w korycie i jako strzępek hipokampa biegną wzdłuż rogu dolnego i części środkowej komory bocznej.
gdzie rozpoczynają się włókna sklepienia? gdzie kierują się włókna, trzonu sklepienia?
Sklepienie to zespół dróg nerwowych łączących hipokamp z ośrodkami podkorowymi, podwzgórzem i pniem. Większosc jego włokien rozpoczyna się na podkładce i przechodzi przez strzępek, odnogę, trzon i słup do ciała suteczkowatego. część włókien trzonu nie wchodzi do słupa czyli części zaspoidłowej, tylko do przedspoidłowej (bardziej ku przodowi, do przegrody, włókna biegną do przodu od spoidła przedniego) W przegrodzie kończą się w jądrze bocznym. W sklepieniu znajdują się też włókna spoidłowe, które łączą ze sobą oba hipokampy. Tworzą one między odnogami spoidło sklepienia (brzuszne i przylegające do płata ciała modzelowatego grzbietowe).
co dochodzi do kory zakrętu obręczy i z czym ten zakręt się łączy?
w części przedniej znajduje się kora ruchowa obręczy i kora limbiczna asocjacyjna. Dochodzą do niej połącznia z jąder przednich wzgórza, kory czuciowej i ruchowej. Włókna nerwowe biegnące pod korą tworzą obręcz. Z przodu zakręt przechodzi pod kolanem ciała modzelowatego w pole podspoidłowe, które łączy się z zakrętami oczodołowymi powierzchni dolnej.
Opisz płat limbiczny na powierzchni przyśrodkowej mózgu.
Zakręt obręczy otacza ciało modzelowate, łączy się z zakrętem przyhipokampowym ciesnia zakrętu obręczy. Z przodu poniżej kolanka ciała modzelowatego przechodzi w pole podspoidłowe. Ku tyłowi od niego znajduje się zakręt przykrańcowy. Zakręt obręczy jest oddzielony od ciała modzelowatego bruzda ciała modzelowatego,a od zakrętów płata czołowego i ciemieniowego bruzda obręczy i podciemieniową. Zakręt przyhipokampowy ograniczony jest od dołu przez bruzdę poboczna, a od góry bruzdę hipokampa, w części przedniej rozszerza sie i zagina w postać haka. Hipokamp to cześć kory wpuklona do komory bocznej stopa. Powierzchnie zewnętrzna ciała modzelowatego pokrywa naleweczka szara. Zakręt zębaty wyłania się z bruzdy hipokampa, i ma przednia gładka cześć, która tworzy rąbek haka.
Opisz część brzuszna prążkowia i gałki bladej.
Prażkowie brzuszne z jądrem półleżącym i czesc brzuszna gałki bladej są powiązane z układem limbicznym. Ich części grzbietowe do układu somatyczno-ruchowego. Połączenia tworzą pętle neuronalną. Cześć brzuszna prążkowia otrzymuje włokna od ciała migdałowatego droga istoty bezimiennej, pózniej do brzusznej części gałki bladej, wzgórza i do kory mózgu. Prążkowie i szczególnie jądro półleżące otrzymuje projekcje ze śródmózgowia i mezolimbicznego układu dopaminergicznego.
Omów przegrodę, strukturę mózgowia.
Ku przodowi od spoidła przedniego. Czesc przegrody leżąca nad tym spoidłem wydłuża sie w kierunku pionowym i tworzy cienka przegrodę przezroczysta i czesc przedspoidlowa tworzy pole przegrodowe. Przegroda przezroczysta składa się z dwóch blaszek, przedziela rogi przednie komór bocznych, rozpięta miedzy przednimi częściami sklepienia i ciała modzelowatego. Pole przegrodowe znajduje się na przyśrodkowej powierzchni, odpowiada mu zakręt przykrańcowy. W przegrodzie rozróżniamy jądro przyśrodkowe (leży na przyśrodku razem z jądrem ramienia pionowego pasma przekątnego) i jądro boczne. Przegroda łączy się z hipokampem przez sklepienie z ciałem migdałowatym przez prążek krańcowy z korą obręczy przez włókna nerwowe obręczy z częścią brzuszna prążkowia i jądrem półleżącym przez bezpośrednie krótkie połączenie z ośrodkami limbicznymi śródmózgowia i międzymózgowia przez prążek rdzenny wzgórza lub pęczek przyśrodkowy mózgowia.
Omów ośrodki limbiczne międzymózgowia i śródmózgowia.
W międzymózgowiu - ciało suteczkowate, jądra przednie wzgórza i uzdeczki W śródmózgowiu - jądro międzykonarowe i pole brzuszne nakrywki. Otrzymują one projekcje przez prążek rdzenny wzgórza, pęczek przyśrodkowy przodomózgowia i sklepienie. Ważna role spełniają pęczki włókien wychodzących z ciała suteczkowatego (suteczkowo- WUM)