Drogi Flashcards
Drogi rdzenia - co występuje w sznurze bocznym?
Drogi mózgowo-rdzeniowe - korowo-rdzeniowa boczna - czerwienno-rdzeniowa - siatkowo-rdzeniowa boczna - oliwkowo-rdzeniowa Drogi własne - pęczek własny - droga grzbietowo-boczna Drogi rdzeniowo-mózgowe Rdzeniowo-wzgórzowa boczna Rdzeniowo-pokrywowa Rdzeniowo-oliwkowa Rdzeniowo-siatkowa Rdzeniowo-szyjna Rdzeniowo-móżdżkowa przednia i tylna
Omów drogi własne rdzenia kręgowego.
Widoczne na całej powierzchni istoty białej
Nie są równomiernie rozmieszczone, najwiecej w warstwie, która otacza bezpośrednio istotę szara. Tworzą tam pęczki własne. W sznurze tylny, włókna własne mieszają się z gałęziami włókien korzeniowych.
Wchodzą one w skład układu własnego rdzenia, biorą udział w odruchach rdzeniowych. Sa we wszystkich sznurach.
Drogi rdzenia kręgowego - jakie to drogi wstępujące?
Sa to drogi czuciowe, rdzeniowo-mózgowe.
Wyróżniamy tutaj drogę rdzeniowo-wzgórzowa boczna i przednia, rdzeniowo-opuszkowa oraz rdzeniowo-móżdżkowe przednia i tylna. Sa one trojneuronalne. Drugi neuron zawsze się krzyżuje
Omów drogi rdzeniowo-wzgórzowe rdzenia kręgowego.
Sa to drogi czucia powierzchownego.
Boczna
Odpowiada za ból i temperaturę.
Neuron 1 - komórki zwojów rdzeniowych, których wypustki dośrodkowe wnikaja przez wiązkę boczna korzenia grzbietowego do rdzenia.
Neuron 2- komórki rogu tylnego, przechodzi na druga stronę przez istotę pośrednia środkowa i krzyżuje się. Występuje jako blaszka na zewnątrz istoty szarej w sznurze bocznym. Powierzchownie z okolicy krocza i dolnej kończyny, głęboko szyi i górnej. (Prawo AF) przechodzi przez czesc grzbietowa rdzenia przedłużonego, mostu i nakrywkę jako wstęga rdzeniowa.
Neuron 3 - rozpoczyna się w jądrze brzusznym tylno-bocznym wzgórza i biegnie przez promienistość wzgorzowa do zakrętu zaśrodkowego.
Przednia
Tak samo, komórki rogu tylnego, przez spoidło białe na stronę przeciwległą.
Drogi rdzenia kręgowego - co znajduje sie w sznurze przednim i tylnym?
W sznurze przednim - Drogi mózgowo-rdzeniowe: - siatkowo-rdzeniowa przyśrodkowa -przedsionkowo-rdzeniowa - korowo-rdzeniowa przednia -pokrywowo-rdzeniowa Drogi rdzeniowo-mózgowe -rdzeniowo-wzgorzowa przednia -rdzeniowo-siatkowa Własne - pęczek własny.
Sznur tylny Drogi rdzeniowo-mózgowe -Pęczek smukły i pęczek klinowaty. Własne: - własny - przegrodowo-brzeżny - międzypęczkowy
Drogi rdzenia kręgowego - omów drogę rdzeniowo-opuszkową
Nie rozpoczynają się w komórkach istoty szarej tylko są wypustkami komorek zwojów rdzeniowych! Utworzone są przez galezie włókien korzeniowych przez korzeń grzbietowy.
Sa to drogi czucia głębokiego.
1 neuron - ze zwoju rdzeniowego droga wiązki przyśrodkowej
2 neuron - rozpoczyna sie w jądrach pęczka smukłego i klinowatego i klinowatego dodatkowego rdzenia przedłużonego.
Droga ta jest nieskrzyżowana!
Pęczek smukły na całej długości klinowaty do szyjnych albo piersiowych. Smukły dolne odcinki ciała , klinowaty górne.
Większość włókien wychodząc z tych jąder krzyżuje sie w rdzeniu przedłużonym i jako wstęga przyśrodkowa biegnie przez rdzeń p, most i nakrywkę konarów do wzgórza.
Neuron 3 - od jądra brzusznego tylno-bocznego wzgórza do kory.
Do wstęgi przyśrodkowej w moście dołączają drogi wstęgi rdzeniowej oraz trójdzielnej a obok biegnie tez słuchowa.
Wstęga ta biegnie w przyśrodkowej części rdzenia przedłużonego, w przedniej części nakrywki mostu bocznie od czerwiennego jądra.
Drogi rdzenia kręgowego - droga rdzeniowo-móżdżkowa przednia i tylna
Obie biegną w sznurze bocznym,
Kończą sie wspólnie w robaku i rownież w półkulach. Poddają one aparat ruchowy pod kontrole móżdżku.
Tylna
Utworzona z neuronow komorek jądra piersiowego tej samej strony. Wlokna wychodząc z jądra piersiowego biegną przez istotę szara i biała na bok i potem od tylu sznura bocznego pionowo. Większość włókien pochodzi z dolnych segmentów piersiowych i górnych lędźwiowych.
Graniczy od przodu z przednia od przyśrodkowa z korowo-rdzeniowa boczna. W szyjnej włókna mieszają się. Wchodzi do móżdżku przez konar dolny, nie są skrzyżowane.
Przednia
Inny przebieg.
Nie wchodzi bezpośrednio z rdzenia przedłużonego do móżdżku ale biegnie przez czesc grzbietowa mostu konarem górnym przez zasłonę rdzeniowa górna do robaka.
Drogi rdzenia kręgowego - omow drogi mózgowo-rdzeniowe, jakie to
Zstępujące, wychodzą albo piramidowe które rospoczynają sie w korze mózgu albo pozapiramidowe rozpoczynające sie albo w śródmózgowiu albo w tyłomózgowiu.
Drogi rdzenia kręgowego - omów drogi korowo-rdzeniowe czyli piramidowe.
Wlokna rozpoczynają sie w zakręcie przedśrodkowym i przez wieniec promienisty wchodzą do przedniej czesci tylnej odnogi torebki wewnętrznej , biegną potem przez odnogę mózgu i czesc brzuszna mostu jako pęczki podłużne. Tworzą w rdzeniu przedłużonym piramidę.
W dolnej cz rdzenia p wlokna tworzą skrzyżowanie piramid i przechodzi do sznura bocznego przeciwnej strony tworząc drogę piramidowa boczna lub nie krzyżują sie i tworzą przednia.
Boczna
Tylna czesc sznura bocznego, przy powierzchni rdzenia, oddaje wlokna do istoty szarej, zwykle kończy sie na wysokości trzeciego segmentu krzyżowego.
Przednia
Krótsza od bocznej, nieskrzyżowana. Wlokna zwykle kończą sie w zgrubieniu szyjnym lub w czesci piersiowej rdzenia kręgowego.
1 neuron - drogi piramidowe neuron ośrodkowy cały w OUN
2 neuron - obwodowy, komórki ruchowe rogów przednich wraz z włóknami biegnący,o w korzeniach brzusznych i nerwach obwodowych,
Drogi rdzenia kręgowego - omow drogi mózgowo rdzeniowe śródmozgowiowe.
Ogólnie drogi rozpoczynające sie w pniu znajudja sie w sznurze przednim i bocznym. W przednim dochodzą do powierzchni a w bocznym nakryte sa przez rdzeniowo mozdzkowe.
Srodmozgowie
Czerwienno-rdzeniowa w jądrze czerwiennym. Wlokna sie krzyżują w skrzyżowaniu brzusznym nakrywki i biegną w bocznej czesci mostu i rdzenia przedłużonego. W rdzeniu kręgowym droga ta leży do przodu od piramidowej bocznej, jej wlokna mieszają sie z piramidowymi.
Pokrywowo-rdzeniowa wychodzi ze wzgorkow górnych tworzy skrzyżowanie grzbietowe nakrywki i biegnie przez most i rdzeń przedłużony do przedniego sznura.
Drogi rdzenia kręgowego - omów drogi rozpoczynające się w tyłomózgowiu.
Siatkowo-rdzeniowe - biorą początek w komórkach tworu siatkowego mostu i rdzenia przedłużonego. Ich wlokna sa przemieszane z drogami wystepującymi sznura przedniego i bocznego.
W sznurze przednim - przyśrodkowa
W bocznym boczna.
Przedsionkowo-rdzeniowe
Rozpoczynają się w jądrach przedsionkowych bocznym dolnym i przyśrodkowym , w rdzeniu przedłużonym można wyróżnić skrzyżowana przyśrodkowa oraz nieskrzyżowana boczna. Drogi te w rdzeniu kręgowym łącza się, włókna ulegają przemieszaniu głownie biegnąc w sznurze przednim.
Oliwkowo-rdzeniowa
Pęczek Helwega
Leży na pograniczu sznura bocznego i przedniego, jest widocznie wyraźna w czesci szyjnej, graniczy z móżdżkowa przednia.
Sa tu niby wlokna rdzeniowo oliwkowe i oliwkowo rdzeniowe.
Połączenia kory ze wzgórzem- opisz krótko. Które jądra wzgórza nie biorą w tym udziału?
Połączenia kory ze wzgórzem sa obukierunkowe. Zarówno korowo wzgorzowe jak i wzgorzowe-korowe. Włókna takie zajmują większa część torebki wewnętrznej, tworząc konary wzgórza.
Połączenia te są ścisłe, wzgórze jest struktura zależna od kory.
Jądro siatkowate - dochodzą tu włókna zstępujące, jednak jądro wysyła aksony do innych jąder wzgórza.
Jądro POŚRODKOWE i śródblaszkowe ma połączenia innego typu, a ciało Luysa czyli jądro srodkowo-POŚRODKOWE rzutuje do prążkowia.
Połączenia kory ze wzgórzem - z jakich jąder wzgórza następują projekcje do kory czuciowej oraz ruchowej?
Czuciowej - brzuszne tylne boczne i przyśrodkowe - pierwszorzędowa kora somatosensoryczna. (Promienistość czuciowa)
Do kory wzrokowej - z ciała kolankowatego bocznego (promienistość wzrokowa)
Do kory słuchowej - z ciała kolankowatego przyśrodkowego (promienistosc słuchowa)
Kora ruchowa razem z przedruchową- jądra brzuszne: przednie, pośrednie (brzuszne boczne) - informacje z móżdżku i jąder podstawnych
Połączenia kory ze wzgórzem- jakie jądra wzgórza maja połączenia z kora asocjacyjna i kora limbiczną?
Z kora asocjacyjna - płata czołowego - cześć boczna jądra przyśrodkowego, płata ciemieniowego, skroniowego i potylicznego - jądra poduszki i jądro boczne tylne
Z limbiczną - cześć przyśrodkowa jądra przyśrodkowego oraz jądro przednie i boczne grzbietowe.
Omow połączenia kory z przedmurzem.
Połączenia niemal z cała kora, obukierunkowe, tworzące pętle neuronalną.
Rozróżnia się tu okolice ruchowa, słuchowa, somatosensoryczna oraz wzrokowa. Strefy nakładają się na siebie. Cześć przedmurza która leży w płacie skroniowym obok ciała migdałowatego ma połączenia z kora stara.