Klatka Piersiowa Flashcards
Jak możemy podzielić jamę klatki piersiowej
Na śródpiersie i jamy płucne dwie
Jakie to zebra prawdziwe, jakie zebra rzekome i jakie wolne
Zebra prawdziwe połączone z mostkiem bezpośrednio za pomocą swoich własnych chrząstek żebrowych, rzekome - chrząstki żebrowe łącza sie z chrząstka żebrowa zebra leżącego powyżej albo w ogóle sie nie łącza z mostkiem (8,9,10) zebra wolne - szczątkowe chrząstki żebrowe nie łącza sie. Kończą sie w mięśniach tworzących ścianę tylna jamy brzusznej.
Omów jakie składniki maja zebra typowe.
Żebro typowe, czyli 3-9 ma głowę. I ta głowa ma na sobie dwie powierzchnie stawowe, oddzielone grzebieniem głowy. Jedna powierzchnia z tym kręgiem druga z wyższym. Ma szyjkę, ma guzek (położony w miejscu gdzie szyjka łączy sie z trzonem. Ma powierzchnie stawowa do połączenia sie z wyrostkiem poprzecznym i jeszcze jedna na więzadło zebrowo-poprzeczne. Ma tez trzon, zakrzywiony i cienki, w miejscu kata zebra(tu kończą sie przyczepy mięśni głębokich grzbietu do żeber). Na wklęsłej powierzchni wewnętrznej znajduje sie bruzda zebra (osłania ona położone w niej NERW I NACZYNIA MIĘDZYŻEBROWE).
Opisz żebro pierwsze.
Atypowe, najszersze, najkrótsze, najbardziej zakrzywione. Na głowie ma pojedyncza powierzchnie która łączy sie z T1. Na górnej powierzchni trzonu ma dwie bruzdy, w których przebiegają NACZYNIA PODOBOJCZYKOWE. bruzdy oddziela guzek mięśnia pochylego przedniego (scalene tubercle) ,do którego przyczepia sie mięsień pochyły przedni.
Opisz żebro drugie.
Cieńsze, mniej zakrzywione, dłuższe od jedynki. Ma na górnej powierzchni GUZOWATOŚĆ MIĘŚNIA ZĘBATEGO PRZEDNIEGO ( tuberosity for serratus anterior), na której sie ten mięsień rozpoczyna.
Czemu żebro 10,11,12 jest atypowe
Te trzy maja tylko jedna powierzchnie stawowa, a 11 i 12 nie maja ani szyjki, ani guzka.
Omów przestrzenie międzyżebrowe.co tam sie znajduje, czym sa wypełnione, jak nazywa sie przestrzeń zebra 12
Intercostal spaces, oddzielają od siebie sąsiadujące zebra lub chrząstki żebrowe, jest 11 przestrzeni i 11 nerwów międzyżebrowych. Wypełnione mięśniami, błonami miedzyzbrowymi, w których znajdują sie główny i oboczny pęczek naczyń i nerwów. Poniżej 12 to subcostal space, czyli przestrzeń podżebrowa. A gałąź przednia nerwu T12 to nerw podżebrowy. Przestrzenie sie rozszerzają podczas wdechu.
Jakie sa atypowe kręgi piersiowe?
Pierwszy kręg piersiowy ma cały dołek zebrowy górny. Dolny to już połówka. Dziesiąty krąg ma jedna pare całych dołków, które sa na trzonach i nasadach. A krąg 11 i 12 maja tylko jedna pare dołków na nasadach łuku.
Opisz rękojeść mostka.
MANUBRIUM - najszersza najgrubsza część. Na jej górnym brzegu wcięcie szyjne JUGULAR NOTCH, bocznie wcięcia obojczykowe CLAVICULAR NOTCHES (stawy mostkowo-obojczykowe). Na bocznej stronie rękojeści łączy sie żebro pierwsze - chrzastkozrost mostkowo-zebrowy zebra I (SYNCHONDROSIS OF THE FIRST RIB). Rękojeść łączy sie z trzonem chrzestkozrostem rękojeści mostka - manubriosternal joint ( tworzy sie tam kat mostka)
Opisz trzon mostka.
Trzon rozciąga sie od T5 do T9. Na bocznych brzegach ma wcięcia żebrowe - costal notches - u ludzi kształtują sie 4 segmenty mostka które sie łącza chrzastkozrostami mostkowymi. Kostnieją do ok 25 roku życia. Potem obserwujemy trzy kresy poprzeczne synostosis miedzy tymi czterema pierwotnie obserwowanymi segmentami mostka.
Opisz wyrostek mieczykowaty mostka.
Łączy sie z trzonem za pomocą chrzastkozrostu wyrostka mieczykowatego - xiphosternal joint oraz tam położony jest kat podmostkowy - infrasternal angle utworzony przez prawy i lewy luk zebrowy (costal margin). Wyrostek ten w lini posrodkowej wyznacza górna granice wątroby, umiejscowienie środka sciegnistego przepony oraz dolna granice serca.
Omów otwór górny klatki piersiowej
Otwór na szyje i kończyny górne, ograniczony trzonem t1, pierwsza para żeber oraz górnym brzegiem rękojeści mostka. Biegną tu przełyk, tchawica, nerwy, naczynia. Przebiega przednio dolnie. Ma ok 6,5 cm a wymiar poprzeczny 11 cm
Omów otwór dolny klatki piersiowej
Inferior thoracic aperture, jest ogrsniczony gornie orzez kręg T12, bocznie i do tylu przez zebra 11 i 12, bocznie i z przodu łukiem żebrowym a od przodu chrzastkozrost wyrostka mieczykowatego. No i ten otwór jest duży, kopuły przepony ciągną sie aż do 4 przestrzeni , przez co narządy np wątroba, śledziona, żołądek sa położone powyżej tego otworu i otoczone ścianami.
Jak typowo łączy sie żebro z kręgosłupem
Stawem głowy zebra i stawem zebrowo poprzecznym
Jakie sa dwie więzadła w stawie głowy zebra
Więzadło srodstawowe głowy zebra - INTRA ARTICULAR LIGAMENT OF HEAD OF RIB które łączy grzebień głowy zebra z krążkiem międzykręgowym i dzieli jamę stawowa na dwa stawy maziowe oraz Więzadło promieniste głowy zebra RADIATE LIGAMENT OF HEAD OF RIB - biegnie od przedniego brzegu głowy zebra do bocznych części trzonów obu kregow oraz krążka. Głowy żeber sa tak ścisle połączone ze zachodzą tylko niewielkie ruchy obrotowe głowy zebra , ale dzięki temu sie rusza mostkowy koniec zebra.
Omów więzadła jakie sa w stawie żebrowo-poprzecznym
Costotransverse joint. Więzadła te to - więzadła zebrowo-poprzeczne - costotransverse LIGAMENT - od szyjki zebra do wyrostka poprzecznego , Więzadło zebrowo-poprzeczne boczne (dwa) łączące guzek zebra i koniec wyrostka poprzecznego , Więzadło zebrowo poprzeczne górne - łączy grzebień szyjki zebra z wyrostkiem poprzecznym kregu leżącego powyżej. W otworze położonym miedzy tym więzadłem a kręgiem przechodzi nerw rdzeniowy oraz gałąź tylna tętnicy międzyżebrowej.
Jakie więzadło znajduje sie w stawie mostkowo żebrowym
Więzadło mostkowo-żebrowe promieniste - sternocostal RADIATE LIGAMENT tworzą osłonkę mostka, błony mostka.
Jakie mięśnie stanowią mięśnie dodatkowe oddechowe
Dolna cześć zębatego przedniego, piersiowy większy i piersiowy mniejszy.
Wymień właściwe mięśnie klatki piersiowej.
Poprzeczne klatki piersiowej, podżebrowe, międzyżebrowe, dźwigacze żeber, zębate tylne.
Opisz mięśnie zębate tylne.
Mięsień zębaty tylny górny unosi zebra, mostek.Przyczepia sie on do czterech górnych żeber. Jest wdechowy. Jednak bardziej propriocepcja. Mięsień zębaty tylny dolny opuszcza zebra, zapobiega pociągnięciu ich przez przeponę. Górny ma niby odpowiadać za dolegliwości bólowe objawiające sie bólami mięśniowo-powieziowymi.
Omów mięśnie dźwigacze żeber
Dwanaście , wachlarzowate, unoszą zebra.
Omów mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne.
Wypelniaja przestrzenie. Od guzków żeber aż do połączeń zebrowo chrzestkowych od strony przedniej. Jest ich 11 par. Biegną w kierunku przednio dolnym. Każdy przyczepia sie do brzegu Górnego zebra dolnego i brzegu Górnego zebra dolnego. Zastapione błona międzyżebrowa zewnętrzna przy chrząstkach. Przechodzą na dole w mięsień skośny zewnętrzny brzucha. Działają podczas wdechu.
Omów mięśnie międzyżebrowe wewnętrzne.
11 par. Położone wewnątrz mięśni zewnętrznych. Wlokna sie krzyżują pod katem prostym. Wlokna kierują sie ku dołowi i ku tyłowi poczynając od dna bruzdy zebra do Górnego brzegu zebra znajdującego sie poniżej. Przyczepiają sie one do trzonów żeber i chrząstek żebrowych zaczynajac od mostka do katów żeber. Od kątów mięśnie te zastępuje błona międzyżebrowa wewnętrzna. Poniżej kontynuacja sa mięśnie skośne wewnętrzne brzucha. Sa słabsze. Przede wszystkim wydech.
Omów mięśnie międzyżebrowe najgłębsze
INNERMOST sa podobne do wewnętrznych, najgłębiej położona warstwa. Te mięśnie od wewnętrznych sa oddzielone naczyniami i nerwami międzyżebrowymi. Mięśnie te łącza wewnętrzne powierzchnie żeber w najbardziej do boku położonych częściach przestrzeni międzyżebrowych. Działają jak wewnętrzne.
Omów mięśnie podżebrowe
Wykazują duża zmienność co do kształtu i wielkości. W dolnej części klatki. Rozciągają sie od wewnętrznych powierzchni katów żeber do wewnętrznych powierzchni drugich lub trzecich żeber leżących poniżej. Łącza sie z wewnętrznymi. Omijają se kilka przestrzeni.
Omów mięśnie poprzeczne klatki piersiowej
TRANSVERSUS THORACIS rozchodzą sie promieniście od tylnej powierzchni dolnej części mostka, na dole przechodzą w mięśnie poprzeczne brzucha. Wspomagaja wydech i uczestniczą w propriocepcji.
Kiedy głownie mięśnie międzyżebrowe wywołują ruchy żeber
Głownie w trakcie oddychania wysiłkowego, wydech jest bierny i może sie zmienić tylko np jak ktoś kaszle.zwykle to obkurczanie sie płuc wypycha nabrane powietrze. Główna funkcja tych mięśni to wzmacnianie przestrzeni międzyżebrowych przez to zapobiegają ruchom paradoksalnym.
Co robią mięśnie które przebiegają jak wlokna a co jak przebiegają prostopadle
Gdy przebiegają jak wlokna czyli zewnętrzne i cześć miedzychrzestna wewnętrznych unoszą zebra i mostek bo obracają zebra ku gorze względem ich osi tylnych. Mięśnie których wlokna biegną prostopadle czyli cześć międzykostna wewnętrznych obracają je ku dołowi względem osi tylnej i opuszczają zebra i mostek.
Omów trzy powięzi klatki piersiowej
Powięź piersiowa - pectoral fascia - ona jest związana z mięśniem piersiowym większym. Większa cześć tej powierzchni to łoże gruczołu sutkowego. Pod nią leży powięź która przyczepia sie do obojczyka i obejmuje mięsień piersiowy mniejszy, czyli powięź obojczykowo-piersiowa. Jamę klatki piersiowej wyścieła powięź wewnątrzpiersiowa ENDOTHORACIC, zbudowana z włóknistej wiotkiej, przyczepia do ścian blaszkę otaczająca jamę opłucną. Powięź ta włókniste nad szczytem płuca tworząc błonę nadoplucnowa.
Jakie gałęzie oddaje typowy nerw międzyżebrowy?
Galezie łączące, galezie poboczne, galezie skórne boczne, galezie skórne przednie i galezie mięśniowe.
Omów galezie łączące nerwu miedzyzebrowego
Galezie łączące łącza nerw międzyżebrowy z pniem współczulnym który znajduje sie obok. Wlokna przedzwojowe współczulne zawarte w początkowym odcinku każdej gałęzi przedniej piersiowej nerwów rdzeniowych daży do pnia gałęziami łączącymi białymi. Zazwojowe do ścian klatki i kończyn wracaja przez galezie łączące szare do gałęzi brzusznej najbliższego nerwu rdzeniowego. Za pomocą pozostałych gałęzi wlokna doprowadzane sa do naczyń, gruczołów potowych i mięśni gładkich wchodzących w skład kończyn i klatki piersiowej.
Omów galezie poboczne nerwu miedzyzebrowego
Collateral branches Odchodzą od katów żeber i biegną na górnej powierzchni zebra leżącego poniżej unerwiaja mięśnie międzyżebrowe i opłucną scienna.
Omów galezie skórne boczne LATERAL cutaneous branches
Galezie skórne odchodzą w okolicy lini pachowej środkowej następnie przebijają kolejno przez mięsień międzyżebrowy wewnętrzny i zewnętrzny i na końcu dzieli sie na galezie przednia i tylna. Galezie końcowe unerwiaja skore bocznej części klatki piersiowej i brzucha.
Omów galezie skórne przednie
Anterior cutaneous branches , przebijają mięśnie i błony znajdujące sie w przestrzeniach międzyżebrowych linii przymostkowej i dzieła sie na galezie boczne i przyśrodkowe. Unerwiaja skore przedniej części klatki piersiowej i brzucha.
Omów gałęzie mięśniowe
Unerwiaja mięśnie międzyżebrowe, podżebrowe, poprzeczne klatki piersiowej, dźwigacze żeber i zębate tylne.
Dlaczego nerw rdzeniowy T1 jest nietypowy ?
Bo jego gałąź przednia dzieli sie na mała i duża, i duża cześć górna bierze udział w tworzeniu splotu ramiennego a mała dolna tworzy pierwszy nerw międzyżebrowy.
Dlaczego nerw 1 i 2 sa nietypowe
Bo biegną po wewnętrznej powierzchni zebra zamiast w bruździe na dole
Dlaczego 1 nerw międzyżebrowy jest wyjątkowy
Nie oddaje on zwykle gałęzi skórnej przedniej i często skórnej bocznej , jeśli boczna występuje to unerwia skore pachy i może sie łączyć z nerwem międzyżebrowo-ramiennym albo skornym przyśrodkowym ramienia.
Co jest wyjątkowego w nerwie 2 międzyżebrowym
Ze oddaje gałąź skórna boczna zwana nerwem międzyżebrowo ramiennym który biegnie w drugiej przestrzeni międzyżebrowej w lini pachowej środkowej, przebija zębaty tylny przedni i kieruje sie do jamy pachowej oraz ramienia. Unerwia zazwyczaj dno ( skore jamy pachowej )
Aby następnie sie połączyć z nerwem skornym przyśrodkowym ramienia, który unerwia powierzchnie przyśrodkowa i tylna ramienia.
Gałąź skórna trzeciego tez oddaje często kolejny taki nerw
Co jest takiego atypowego w nerwach od 7 do 11
Po oddaniu gałęzi skórnych bocznych nerwy te krzyżują do tylu luk zebrowy i unerwiaja skore oraz mięśnie ściany jamy brzusznej.
Nie biegną już w przestrzeniach i stają sie nerwami piersiowo-brzusznymi które biegną w ścianie przedniej jamy brzusznej, gałęzie przednie skórne przebijają mięsień prosty brzucha i wychodzą w płaszczyźnie posrodkowej.
Opisz jak biegną nerwy od 3 do 6
Wnikają one do przestrzeni międzyżebrowej w jej tylko przyśrodkowej części i biegnąc początkowo w powięzi wewnatrzpiersiowej. Nerwy te przebiegają w środku przestrzeni. W okolicy katów żeber wnikają miedzy mięśnie wewnętrzne i najgłębsze. Od tego miejsca nerw biegnie w kierunku bruzdy albo w niej albo pod nią [ poniżej tętnicy międzyżebrowej ]. Na wysokości katów żeber odchodzą gałęzie poboczne i biegną wzdłuż brzegów górnych znajdujących się poniżej żeber. Ku przodowi nerwy dalej biegną miedzy mięśniami wew i najgłębszymi unerwiajac je i tez inne. W linii pachowej środkowej oddają gałęzie skórne boczne, z przodu biegną po wewnętrznej powierzchni mięśnia międzyżebrowych wewnętrznych. Koło mostka kierują sie do przodu i przechodząc miedzy chrząstkami żebrowymi tworzą galezie skórne przednie.
Wymień źrodła tętnic unaczyniajacych klatkę piersiowa
Aorta piersiowa - tętnica międzyżebrowa tylna i podżebrowa
Tętnica pachowa - tętnica piersiowa górna i boczna
Tętnica podobojczykowa - tętnica międzyżebrowa najwyższa i piersiowa wewnętrzna
Przez ile tętnic jest zaopatrywana każda przestrzeń międzyżebrowa
Z wyjątkiem 10 i 11 😏 przed duża tętnice międzyżebrowa tylna oraz przez pare międzyżebrowych przednich.
Jakie sa tętnice międzyżebrowe tylne dla przestrzeni 1 i 2
Odchodzą od tętnicy międzyżebrowej najwyższej (SUPREME INTERCOSTAL ARTERY) która odchodzi od pnia zebrowo-szyjnego a ten pień od tętnicy podobojczykowej.
Jakie sa tętnice międzyżebrowe tylne dla przestrzeni od 3 do 9 oraz przestrzeni podzebrowej
Tu odchodzą od tylnej powierzchni aorty piersiowej.
Jakie galezie oddają wszystkie tętnice międzyżebrowe tylne
Oddaje gałąź poboczna, która przebiega wzdłuż brzegu gornego zebra
Oddaje gałąź grzbietowa, która towarzyszy gałęzi tylnej nerwu i unaczyniaja rdzeń, kręgosłup, mięśnie, skore grzbietu
Towarzysza nerwowi międzyżebrowemu. Na początku tętnica ta biegnie w powięzi wewnatrzpiersiowej i wchodzi miedzy mięsień wewnętrzny a najgłębszy.
Galezie końcowe i poboczne sie zespalają z tętnicami międzyżebrowymi przednimi.
W okolicy kata zebra tętnica wnika miedzy żyły a nerw międzyżebrowy.
Omów przebieg tętnicy piersiowych wewnętrznych
Tętnice piersiowe wewnętrzne rozgałęziają sie od tętnicy podobojczykowej i wnikają do klatki piersiowej ku tyłowi od obojczyka, biegną po bocznej stronie mostka ku tyłowi od chrząstek międzyżebrowych pierwszych sześciu.
Od wysokości II biegną do przodu od mięśnia poprzecznego klatki piersiowej. Tętnice te przylegają do opłucnej ściennej miedzy zębami mięśnia poprzecznego klatki piersiowej.
Kończą sie na wysokości 6 przestrzeni międzyżebrowej i dziela na tętnice nadbrzuszna górna i mięśniowo-przeponowa.
Ich bezpośrednimi gałęziami sa tętnice międzyżebrowe przednie zaopatrujące sześć górnych przestrzeni międzyżebrowych.
Omow od czego odchodzą tętnice międzyżebrowe przednie i jak unaczyniaja
Odchodzą od tętnicy piersiowej wewnętrznej dla sześciu górnych przestrzeni oraz tętnice mięśniowo-przeponowa. (7-9)
Unaczyniaja przednie dziewięć przestrzeni międzyżebrowych. Biegną se tak rownolegle od brzegów żeber , w pierwszych dwóch przestrzeniach lezą w powięzi wewnatrzpiersiowej
Od 3 do 6 tętnice sa odgraniczone od opłucnej zębami mięśnia poprzecznego klatki piersiowej
Unaczyniaja one mięśnie międzyżebrowe ,wysyłają galezie do mięśnia piersiowego większego, sutka, skory
Nie występują w dwóch najniższych przestrzeniach tym tylko tylne międzyżebrowe i ich galezie poboczne.
Jak rozciąga sie śródpiersie
Ono rozciąga sie pionowo od otworu Górnego klatki do przepony a przednio tylne od trzonu do mostka
Czy płuco znajduje sie w worku opłucnej?
Nie. Ale jest nim otoczone.
Opisz worek opłucnej.
Worek opłucnej pleural sac składa się z dwóch blaszek - opłucnej płucnej przylegającej do zewnętrznej powierzchni płuc i ściennej stanowiącej zewnętrzne ograniczenie tego worka.
Potencjalna przestrzeń wypełnia niewielka ilośc płynu surowiczego, która zwilża powierzchnie oplucynch umożliwiając ślizganie sie obu blaszek względem siebie. Napięcie zapewnia przyleganie powierzchni płuc do ścian klatki piersiowej
Opisz opłucną płucna VISCERAL PLEURA
Okrywa płuca, wnikając w szczeliny. Dzięki niej płuca gładko przemieszczają sie względem ściennej.
Gdzie łączy sie visceral PLEURA z parietal PLEURA
We wnęce płuca ( hilum of the lung), w której struktury se wnikają albo wychodzą z miąższu płuca.
Na jakie części składa sie opłucna scienna
Na cześć żebrowa costal PLEURA , na cześć srodpiersiowa miediastinal PLEURA, cześć przeponowa diaphragmatic PLEURA i osklepka opłucnej ( CERVICAL PLEURA).
Opisz cześć żebrowa opłucnej ściennej
Pokrywa powierzchnie wewnętrzna ścian klatki piersiowej i jest od niej oddzielona powiezia wewnątrzpiersiowa. Ta powięź umożliwia oddzielenie opłucnej od ścian klatki przy zabiegu chirurgicznym
Omów cześć srodpiersiowa opłucnej ściennej
Ogranicza śródpiersie do boku, u góry przechodzi w osklepek na dole w przeponowa . Powyżej korzenia płuca wchodzi w skład tkanek które łącza mostek z kręgosłupem. We wnęce płuca łączy sie z opłucną płucna.
Opisz cześć przeponowa opłucnej ściennej.
Pokrywa górna powierzchnie przepony bocznie od śródpiersia z wyjątkiem miejsca w którym przepona zrasta sie z workiem osierdziowym otaczającym serce. Powięź przeponowo-opłucnowa, będąca częścią powięzi wewnatrzpiersiowej, łączy opłucną przeponowa z mięśniówka przepony.
Omów osklepek opłucnej.
Pokrywa szczyt płuca. Stanowi przedłużenie srodpiersiowej i żebrowej. Sięga powyżej środkowej części obojczyka leżącej na wysokości zebra pierwszego.
Wzmocniony jest wypustka powięzi wewnatrzpiersiowej (błona nadoplucnowa) przyczepia sie ona do wewnętrznego brzegu zebra pierwszego oraz wyrostków poprzecznych kregu szyjnego 7.
Co posiada każde płuco?
Apex - szczyt - tępo zakończony wierzchołek wystający powyżej pioziomu zebra 1. Pokrywa go osklepek opłucnej.
Base - podstawę - spoczywa na odpowiedniej kopule przepony
Płaty oddzielone szczelinami
Powierzchnie - żebrowa, srodpiersiowa i przeponowa.
Trzy brzegi - przedni, dolny i tylny.
Omów budowę płatów płuc lewego i prawego
Płuco lewe skalda sie z dwóch płatów Górnego superior lobe i dolnego odzielonych szczelina skośna lewa - left oblique fissure.
Płuco prawe składa sie ze szczeliny poziomej i szczeliny skośnej i składa sie z płatów Górnego środkowego i dolnego.
Co znajduje sie na brzegu przednim płuca lewego, jak stworzony jest języczek?
Wcięcie sercowe, cardiac notch, przednio dolna cześć płata Górnego, która sie uwidacznia w postaci wypustki - języczka (lingula). Języczek ten wysuwa sie i wsuwa do zachylka zebrowo-srodpiersiowego
Opisz powierzchnie żebrowa płuca.
Przylega do opłucnej żebrowej, tylna cześć przylega do trzonów piersiowych i często jest nazywana częścią kręgowa powierzchni żebrowej
Opisz powierzchnie srodpiersiowa płuca
Mediastinal surface of the lung, jest wklęsła , tutaj jest umiejscowiona wnęka płuca. Na płucu prawym znajdzie sie tu bruzda dla przełyku oraz wycisk sercowy.
Opisz powierzchnie przeponowa płuca
diaphragmatic surface tworzy spoczywająca na przeponie podstawę płuca. Wklęsłośc ta jest głębsza w prawo bo wątroba. Granice tej powierzchni wyznacza brzeg który se wchodzi do zachylka zebrowo-przeponowego opłucnej.
Z pomocą czego łącza sie płuca ze śródpiersiem
Za pomocą korzeni płuc w których skład wchodzą oskrzela,tętnice płucne, żyły płucne górne i dolne, sploty płucne oraz naczynia chłonne.
Omów wnękę płuca.
Hilum of the lung, obszar na powierzchni srodpiersiowej płuca, który zawiera struktury korzenia płuca wnikające do tkanki lub z niej odchodzące, przyśrodkowo od wnęki korzeń jest otoczony krezka płuca (pleural sleeve). Poniżej korzenia kontynuacja krezki jest więzadło płucne oddzielające od siebie płuco i śródpiersie, biegnące tuż przed przełykiem.
Gdzie zaczyna sie drzewo tchawiczo-oskrzelowe? Z czego jest zbudowane?
Tracheobronchial tree - zaczyna sie w krtani i jest zbudowane z chrząstek o kształcie podkowy. Pniem jest tchawica. Na wysokości kata mostka dzieli sie on na dwa główne oskrzela, a każde z nich kieruje sie do wnęki odpowiedniego płuca.
Porównaj oskrzele prawe główne z lewym.
Right main bronchus jest szersze krótsze i pod mniejszym katem niż lewe left main bronchus.a lewe kieruje sie pod łukiem aorty i do przodu od przełyku i aorty piersiowej.
Wewnątrz płuc oskrzela te dziela sie tworząc drzewo tchawiczo-oskrzelowe.
Na co dzieli sie każde oskrzele główne?
Na oskrzela płatowe - lobar bronchi. Lewe dzieli sie na dwa, prawe na trzy. Te dziela sie na oskrzela segmentowe (segmental bronchi) zaopatrujące segmenty oskrzelowo-płucne.
Oskrzela segmentowe dziela sie na 20-25 generacji oskrzelików przewodzących, które kończą sie oskrzelikami końcowymi (terminal bronchioles)
W ścianach oskrzelików nie ma już chrząstki.
Każdy oskrzelik końcowy dzieli sie na kilka generacji oskrzelików oddechowych (respiratory bronchioles), które maja pecherzyki.
Od każdego oskrzelika oddechowego odchodzi 2-11 przewodzików pęcherzykowych Alveoral ducts które oddają 5-6 woreczków pęcherzykowych Alveoral sącz
Pecherzyki powstają do 8 roku życia!
Omów segmenty oskrzelowo-płucne. Bronchopulmonary segment.
Rozgałęzienia oskrzeli nie przebiegają przypadkowo. W każdym płacie można wyróżnić określona liczbę części, zaopatrywanych przez jedna galaz oskrzeli segmentowych i jedna tętniczą. Krew odpływa z niego przez żyle miedzysegmentowa położona w tkance łacznej oddzielającej segmenty
Opisz jak dziela sie tętnice płucne po wejściu do korzeni płuc.
Tętnice płucne lewa i prawa oddzielają sie od pnia płucnego na wysokości kata mostka. Przez nie krew napływa do płuca.
Każda wchodzi w skład korzenia i następnie dzieli sie na tętnice płatowe LOBAR.
Zazwyczaj jeszcze przed wejściem do wnęki oddzielają sie tętnica płatowa górna lewa i prawa unaczyniajace płaty górne płuc.
Tętnica płatowa górna lewa dzieli się na tętnice płatowa dolna lewa.
Tętnica płatowa górna prawa dzieli się na tętnice pośrednia, która szybko dzieli sie na tętnice płatowa środkowa i płatowa dolna prawa
Tętnice płatowe dziela sie na tętnice segmentowe SEGMENTAL
W każdym płucu oskrzela i tętnice biegną rownolegle do siebie i razem ulegają podziałom.
Wiec segmentowa zaopatruje odpowiedni segment oskrzelowo-płucny.
Zazwyczaj tętnica znajduje sie od przodu do oskrzela.
Opisz żyły płucne górna i dolna
Z każdego płuca wychodzą dwie żyły, płucna górna i płucna dolna. Płynie w nich bardzo utalentowana krew.
Żyła płata środkowego uchodzi do żyły płucnej górnej prawej.
Żyły płucne biegną niezależnie od tętnic i oskrzeli.
Znajduja sie miedzy segmentami, gdzie zbierają krew i kierują ja do wnęki płuca.
Do żył płucnych uchodzą tez żyły opłucnej płucnej i żyły oskrzelowe.
Żyły opłucnej ściennej uchodzą do żył ścian klatki piersiowej.
Omów tętnice oskrzelowe.
One doprowadzają krew zawierająca tlen i substancje odżywcze do struktur tworzących korzeń płuca, miąższu płucnego i opłucnej płucnej (bo scienna jest unaczyniona przez tętnice zaopatrujące ściany klatki piersiowej)
Dwie tętnice oskrzelowe lewe wychodzą z aorty piersiowej, a jedna tętnica oskrzelowa prawa albo od MTP albo od GOL - guy odchodzi od pnia wspólnego razem z GOL.
Tętnice oskrzelowe oddają galezie unaczyniajace górne części przełyku. Biegną one po tylnej stronie oskrzeli docierając aż do oskrzelików oddechowych.
Na końcu zespalają sie z opłucną płucna lub z tętnica płucna w ścianach oskrzelików.
Omów żyły oskrzelowe.
Żyły zbierają tylko niewielka cześć krwi z proksym części korzenia płuc, z okolicy wnekowej i z żył przelykowych.
Żyła prawda oskrzelowa wywodzi sie z żyły nieparzystej prawej a żyła lewa z nieparzystej krótkiej dodatkowej i żyły międzyżebrowej górnej lewej.
Pozostała krew uchodzi do żył płucnych ( zwłaszcza z opłucnej płucnej p, obwodowych części miąższu i dystalnych elementów korzenia)
Omów przepływ chłonki przez płuca.
Chłonka zbierana z tkanki płucnej i opłucnej płucnej idzie do splotu podpłucnego. Ze splotu tego trafia do węzła chłonnego oskrzelowo-płucnego, który znajduje sie we wnęce płuca. I to jest splot powierzchowny.
Splot głęboki - chłonka z struktur korzenia płuca trafia do splotu oskrzelowo-płucnego znajdujące sie w błonie podśluzowej oskrzeli i trafia do węzła chłonnego plucnego, który biegnie wzdłuż oskrzeli płatowych. Następnie biegnie ona naczyniami wzdłuż oskrzeli trafiając do węzła chłonnego oskrzelowo-płucnego.
I stamtąd chłonka se płynie do węzłów tchawiczo-oskrzelowych górnych i dolnych. Trafia w końcu do prawego lub lewego pnia oskrzelowo-srodpiersiowego. One zbierają chłonke z narządów klatki piersiowej. Pnie te uchodzą do kata żylnego odpowiedniego.
Gdzie biegnie chłonka opłucnej ściennej i osklepka
Z opłucnej ściennej do węzłów międzyżebrowych , przymostkowych, srodpiersiowych, przeponowych.
Z osklepka do węzłów chłonnych pachowych
Dokąd biegnie chłonka w lewym płucu dolnym płacie
Większa cześć chłonki biegnie do węzłów tchawiczo oskrzelowych górnych prawych.
Z czego wywodzą sie nerwy unerwiajace płuca i opłucną płucna, a z czego opłucna scienna
Nerwy unerwiajace płuca wywodzą sie ze splotów płucnych
Nerwy unerwiajace opłucna scienna wywodzą sie z nerwów międzyżebrowych i przeponowych. Żebrowa i obrzeża przepony sa unerwione przez nerwy międzyżebrowe, a cześć srodpiersiowa i środek przepony przez nerwy przeponowe.
Jakie sa trzy rodzaje włókien w splocie płucnym
Wlokna współczulne, przywspolczulne, trzewne dośrodkowe (visceral afferent)
Omów wlokna współczulne płuc. Skąd sa i co robią.
Wiec ciała neuronów położone sa w zwojach przykregowych a w splotach mamy już wlokna zazwojowe.
Rozluźniają mięśniówke oskrzeli czyli je rozszerzają,
Obkurczają naczynia płucne
Hamują wydzielanie gruczołów pęcherzykowych drzewa oskrzelowego komórek nabłonkowych typu II pęcherzyków płucnych.
Omów wlokna przywspółczulne płuc. Skąd są i co robią.
Wlokna przywspolczulne to wlokna przedzwojowe w splocie płucnym pochodzące z nerwów błędnych. Biegną one do zwojów przywspolczulnych które sa w splocie lub wzdłuż gałęzi drzewa oskrzelowego. Unerwiaja one ruchowo mięśniówke gładka drzewa oskrzelowego - kurczą sie , unerwiaja mięśniówke odpowiedzialna za rozkurcz naczyń krwionośnych, stymulują wydzielanie gruczołów znajdujących sie w drzewie oskrzelowym.