Konflikti Flashcards
Opredelitev (sociološki in managerski vidik)
Sociološki vidik: konflikti nujna posledica socialnih vlog, razlik in (organizacijske) hierarhije. Konflikt pojmujejo kot zavestno upiranje enega ali več akterjev drugemu ali drugim akterjem. Konflikte povezujejo z bojem za vrednote in zahteve po posebnem statusu, moči in sredstvih.
Managerski vidik: konflikt z organizacijske plati. Organizacijski konflikt kot motnja ali zastoj v delovanju organizacije.
Vzroki konfliktov
- položajni vzroki;
- komunikacijski vzroki;
- osebni vzroki.
Pogledi na konflikte
- Tradicionalni pogled (1920-1950); konflikt obravnava kot nekaj neželenega – nekaj, čemur se je treba izogniti in je škodljivo za delovanje organizacije
- Pluralistični pogled; predstavlja vidik, da so konflikti nekaj pričakovanega, da se pojavijo zaradi raznolikosti stališč, mnenj, sekundarnih ciljev ipd., in je to nekaj običajnega v skupinah – pomembno je, kako konflikt prepoznamo in ga nagovorimo, katero strategijo uporabimo za se soočiti z njim
- Tretji pogled: konflikti so nekaj, kar spodbuja učinkovitost dela organizacije. Vodstvo naj bi celo spodbujalo situacije, v katerih naj bi prišlo do konstruktivnega konflikta in reševanja neke situacije (to velja za konflikte na vsebinski ravni!! – nikakor na odnosni)
Vrste konfliktov
- intrapersonalni, medosebni, v delovnih skupinah/timih, med delovnimi skupinami/timik
Načini reševanja konfliktov
- tekmovanje, prevladovanje; (prevladuje težnja da z uporabo moči obvladamo situacijo in prisilijo druge da nam sledijo, pristanejo na rešitev ki jo mi ponudimo, ta rešitev zadovolji samo eno stran)
- izogibanje; (se umaknemo oziroma želim ostati nevtralni, ne želim se vmešavati, ne želim podati mnenja, naredite kakor ste si sami zamislili, konflikt ignoriramo)
- prilagajanje; (svoje potrebe in cilje dajemo v ozadje, zanemarjamo da bi zadovoljili potrebe drugih ali skupnih potreb, ciljev, interesov, ne želim povedati, sodelovati da ne bi drugega prizadeli, ni pametno tvegati prijateljstva, gre za popuščanje, podrejanje drugim ciljem)
- kompromis; (delno vztrajanje pri lastnih potrebah in zmerna zadovoljitev drugega, transakcijski model vodenja)
- dogovarjanje, sodelovanje. (Iskati soglasje, da so potrebe in cilji vseh doseženi. Išče se alternative, skupna pot)
Možina - kdaj je način reševanja konflikta ustrezen?
Kadar ni pomemben niti cilj niti odnos, se je najbolje umakniti
Kadar cilj je zelo pomemben, odnos pa ne, lahko poskusimo nasprotnika prepričevati v svoj prav
Kadar je zelo pomemben odnos, cilj pa ne, lahko poskušamo spor zgladiti (se prilagodimo, iščemo kompromise ipd.)
Kadar sta cilj in odnos zmerno pomembna kaže da nihče ne bo mogel doseči tistega, kar želi je kompromis
Kadar sta zelo pomembna tako cilj kot odnos je neustreznejše soočenje tj. dogovarjanje (reševanje konflikta)