jednotlivé druhy trestov Flashcards
trest odňatia slobody (všeobecná charakteristika)
- najprísnejší druh trestu
- možné uložiť za každý TČ a každému páchateľovi
- ultima ratio
- nemožno popri ňom uložiť trest domáceho väzenia a trest povinnej práce
- možno uložiť:
1. dočasný trest na určitú dobu
2. trest odňatia slobody na doživotie
dĺžka trestu odňatia slobody na určitú dobu je určená:
- všeobecne, najviac na 24r (§46)
2. osobitne - trestná sadzba uvedená pri konkrétných TĆ
Dolná hranica trestnej sadzby trestu odňatia slobody
- pri niekotrých trestných sadzbách vymedzenie dolnej hranice chýba (napr. až na jeden rok) = minimálna doba sa odvíja od naplnenia účelu trestu, spravidla nebude predstavovať niekoľko dní, ale týždňov či mesiacov
- môže byť ZNÍŽENÁ za podmienok uvedených v §39
- môže byť ZVÝŠENÁ
Dolná hranica trestnej sadzby- zvýšenie
- môže byť zvýšená:
1. o 1/3 - ak prevažuje pomer pri’tažujúcich okolností (§38 ods. 4)
2. 1/2 - pri opätovnom spáchaní zločinu (§38 ods. 5)
3. 2/3 - pri opätovnom spáchaní OZZ (§38 ods. 6)
Horná hranica trestnej sadzby trestu odňatia slobody
- je vyjadrená v príslušnom ustanovení vždy
- môže byť znížená o 1/3 - ak prevažuje pomer poľahčujúcich okolností (§38 ods. 3)
Horná hranica trestnej sadzby- zvýšenie
o 1/3 - ak súd ukladá úhrnný trest odňatia slobody za 2 alebo viac úmyselných TČ spáchaných dvoma alebo viacerými skutkami, z ktorých aspoň 1 JE ZLOČIN
- zvyšuje sa horná hranica trestnej sadzby TČ z nich najprísnejších
- §41 ods. 2
základom pre zníženie/zvýšenie trestnej sadzby je rozdiel medzi hornou a dolnou hranicou zákonom ustanovenej tretnej sadzby
!!
Zníženie hornej hranice alebo zvýšenie dolnej hranice zákonom ustanovenej trestnej sadzby sa nepoužije v prípadoch, keď v osobitnej časti zákona je ustanovený iba trest odňatia slobody na dvadsaťpäť rokov alebo doživotie.
!!
započítanie väzby (§45)
Ak sa viedlo proti páchateľovi trestné stíhanie vo väzbe a dôjde v tomto konaní k jeho odsúdeniu, započíta sa mu doba strávená vo väzbe do uloženého trestu, prípadne do úhrnného trestu alebo súhrnného trestu, ak je vzhľadom na druh uloženého trestu započítanie možné. Rovnako sa postupuje, ak súd upustí od uloženia súhrnného trestu alebo ďalšieho trestu.
započítanie trestu (§45)
Ak bol páchateľ súdom alebo iným orgánom potrestaný a došlo k jeho odsúdeniu pre ten istý skutok, započíta sa mu vykonaný trest do uloženého trestu, ak je vzhľadom na druh uloženého trestu započítanie možné. Rovnako postupuje súd, ak páchateľovi uložil úhrnný trest alebo súhrnný trest.
započítanie zadržania (§45)
Ak v rámci trestného stíhania došlo k zadržaniu páchateľa a v tomto konaní dôjde k jeho odsúdeniu, započíta sa mu doba obmedzenia osobnej slobody do uloženého trestu, ak je vzhľadom na druh uloženého trestu započítanie možné.
započítanie -(4) Ak nie je započítanie väzby alebo trestu podľa odsekov 1 až 3 možné, prihliadne súd na túto skutočnosť pri určovaní druhu trestu, prípadne výmery trestu.
(5) Podľa rovnakých zásad súd postupuje aj v prípade, ak bol páchateľ vo väzbe v cudzine alebo ak bol potrestaný orgánom cudzieho štátu pre ten istý skutok.
!!!
výkon trestu odňatia slobody
- vykonáva sa podľa zákona o výkone trestu odňatia slobody a ďalších predpisov
- vykonáva sa v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody
vonkajšia diferenciácia VTOS (§48)
- podľa príslušného stupňa stráženia
- čím vyšší stupeň stráženia, tým väčší rozsah obmedzení
1. s minimálnym stupňom stráženia - ak páchateľ v posledných 10r pred spáchaním trestného činu nebol vo výkone trestu odňatia slobody, ktorý mu bol uložený za úmyselný trestný čin,
2. so stredným stupňom stráženia - ak v posledných 10r pred spáchaním trestného činu bol vo výkone trestu odňatia slobody, ktorý mu bol uložený za úmyselný trestný čin; na predchádzajúce odsúdenie sa však neprihliadne, ak sa na páchateľa hľadí, ako keby nebol odsúdený.
2. s maximálnym stupňom stráženia - ak ide o:
a) páchateľa, ktorému súd uložil trest odňatia slobody na doživotie, alebo
b) páchateľa obzvlášť závažného zločinu - Súd môže zaradiť páchateľa aj do ústavu na výkon trestu iného stupňa stráženia, než do ktorého má byť podľa 1. a 2. zaradený, ak má so zreteľom na závažnosť trestného činu a mieru narušenia páchateľa za to, že v ústave na výkon trestu iného stupňa stráženia bude jeho náprava lepšie zaručená.
súd nemôže do ústavu na výkon trestu s minimálnym alebo stredným stupňom stráženia zaradiť páchateľa, ktorému bol uložený trest odňatia slobody na doživotie, alebo páchateľa obzvlášť závažného zločinu, ktorému bol uložený trest odňatia slobody prevyšujúci pätnásť rokov.
!!!