genetyka Flashcards

1
Q

Pytanie

A

Odpowiedź

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q
  1. Co jest podstawowym elementem budującym kwasy nukleinowe i jakie są jego elementy składowe?
A

Podstawowym elementem kwasów nukleinowych (DNA i RNA) jest nukleotyd, na który składają się: zasada azotowa, cukier (ryboza lub deoksyryboza) i reszta fosforanowa.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q
  1. Czy nukleotydy w DNA człowieka i kota różnią się budową?
A

Nie, nukleotydy mają tę samą budowę chemiczną. Różnice między gatunkami wynikają z sekwencji i liczby nukleotydów w genomie.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q
  1. Jak zbudowany jest DNA i jaką pełni główną funkcję?
A

DNA składa się z dwóch komplementarnych nici ułożonych w helisę (A łączy się z T, G łączy się z C). Jest nośnikiem informacji genetycznej organizmu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q
  1. Na czym polega komplementarność zasad w DNA?
A

Każda zasada azotowa w nici DNA łączy się ściśle określonym wiązaniem wodorowym z odpowiednią zasadą w nici przeciwległej: A z T oraz G z C.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q
  1. Czym jest replikacja DNA i jakie zadanie pełni polimeraza DNA?
A

Replikacja to proces powielania DNA w sposób semikonserwatywny. Polimeraza DNA dobudowuje nowe nukleotydy do nici zgodnie z regułą komplementarności i usuwa błędy. Ma ograniczenie: syntetyzuje nić wyłącznie w kierunku 5’ → 3’.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q
  1. Czym są fragmenty Okazaki i dlaczego powstają?
A

Fragmenty Okazaki to krótkie odcinki nowo syntetyzowanego DNA tworzone na nici opóźnionej, ponieważ polimeraza DNA może dobudowywać nukleotydy tylko w kierunku 5’ → 3’.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q
  1. Jaką rolę pełnią startery w replikacji DNA i co je wytwarza?
A

Starter to krótki odcinek RNA (ok. 10 nukleotydów), od którego polimeraza DNA rozpoczyna dobudowywanie nowych nukleotydów. Starter jest syntetyzowany przez enzym zwany prymazą.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q
  1. Czym są telomery i dlaczego mogą być markerem starzenia komórkowego?
A

Telomery to końcowe sekwencje chromosomów eukariotycznych. Skracają się one przy każdym podziale komórki, co w pewnym momencie hamuje dalsze podziały, dlatego wiąże się je z procesem starzenia.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q
  1. Jakie są rodzaje RNA i jakie pełnią funkcje?
A

mRNA niesie informację genetyczną do syntezy białek, rRNA wchodzi w skład rybosomów, a tRNA dostarcza aminokwasy do rybosomu podczas translacji.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q
  1. Jak zbudowane jest mRNA i do czego służy?
A

mRNA to długi łańcuch polinukleotydowy (zwykle 1000–2000 nukleotydów), bez tyminy (zamiast niej jest uracyl). Przenosi informację o sekwencji aminokwasów w białku z DNA do miejsca translacji.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q
  1. Co charakteryzuje rRNA i jaką pełni rolę w komórce?
A

rRNA występuje w największej ilości. Buduje rybosomy (wraz z białkami), niektóre cząsteczki rRNA pełnią funkcję katalityczną (rybozymy), uczestnicząc w tworzeniu wiązań peptydowych.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q
  1. Jaką funkcję pełni tRNA w procesie translacji?
A

tRNA przyłącza konkretny aminokwas i transportuje go do rybosomu. Każdy tRNA rozpoznaje odpowiedni kodon na mRNA dzięki antykodonowi, zapewniając włączanie właściwego aminokwasu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q
  1. Jakie są główne podobieństwa i różnice między DNA a RNA?
A

Podobieństwa: oba zawierają zasady A, G, C i stanowią nośniki informacji. Różnice: DNA jest dwuniciowe, zawiera tyminę i deoksyrybozę, RNA jest jednoniciowe, zawiera uracyl i rybozę.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q
  1. Co to jest genom i co wchodzi w jego skład?
A

Genom to kompletna informacja genetyczna zawarta w DNA. Zawiera zarówno geny (części kodujące) jak i DNA pozagenowe (ncDNA). U człowieka to ok. 3,2 mld par nukleotydów i ~30 tys. genów.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q
  1. Jak zbudowane są chromosomy i czym się różnią autosomy od chromosomów płci?
A

Chromosomy składają się z DNA i białek (histony + białka niehistonowe) – tworzą chromatynę. Autosomy to chromosomy nie biorące udziału w wyznaczaniu płci (u człowieka pary 1–22). Chromosomy płci (allosomy) to XX lub XY.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q
  1. Czym jest kariotyp człowieka?
A

To zestaw 46 chromosomów w komórce somatycznej, ułożonych w 23 pary: 22 pary autosomów i 1 para chromosomów płci (XX lub XY).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q
  1. Czym jest chromatyna i jak różni się euchromatyna od heterochromatyny?
A

Chromatyna to kompleks DNA i białek w jądrze. Euchromatyna jest luźniejsza i aktywna transkrypcyjnie, natomiast heterochromatyna jest silnie skondensowana i przeważnie nieaktywna genetycznie.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q
  1. Czym są histony i nukleosomy?
A

Histony to białka zasadowe, wokół których nawinięty jest DNA. Nukleosom stanowi podstawową jednostkę strukturalną chromatyny: odcinek DNA nawinięty na oktamer histonowy, z histonem łącznikowym H1.

20
Q
  1. Co to są geny i czym się różnią eksony od intronów?
A

Genu to fragmenty DNA zawierające informacje potrzebne do wytworzenia białka lub RNA. U eukariotów geny są podzielone na eksony (sekwencje kodujące) i introny (sekwencje niekodujące).

21
Q
  1. Na czym polegają mutacje i jakie wyróżniamy ich główne rodzaje?
A

Mutacje to nagłe, trwałe zmiany w materiale genetycznym. Główne rodzaje: genowe (punktowe), chromosomowe strukturalne (aberracje) i liczbowych (zmiana liczby chromosomów – aneuploidie, poliploidie).

22
Q
  1. Jakie są skutki mutacji i czym różnią się mutacje spontaniczne od indukowanych?
A

Mutacje mogą być niekorzystne (letalne, obniżające przeżywalność), obojętne (najczęstsze) albo korzystne (rzadko). Spontaniczne powstają w wyniku błędów replikacji DNA, indukowane – pod wpływem czynników mutagennych zewnętrznych.

23
Q
  1. Co to są aberracje chromosomowe strukturalne i liczbowe?
A

Aberracje strukturalne to nieprawidłowości w budowie chromosomów (np. delecje, inwersje). Aberracje liczbowe (mutacje genomowe) obejmują zmianę liczby chromosomów (np. aneuploidie: monosomie, trisomie).

24
Q
  1. W jaki sposób zapisuje się mutacje genomowe w kariotypie?
A

Przykłady: 46,XX lub 46,XY (prawidłowe), 45,X (zespół Turnera), 47,XXY (zespół Klinefeltera), 47,XX,+21 (zespół Downa). Liczba chromosomów + oznaczenie pary.

25
Q
  1. Czym jest genotyp i fenotyp?
A

Genotyp to całość genów w organizmie, a fenotyp to obserwowalne cechy (morfologiczne, fizjologiczne, biochemiczne), wynikające z genotypu i wpływu środowiska.

26
Q
  1. Co to są allele dominujące, recesywne i co oznacza homozygota oraz heterozygota?
A

Allel dominujący ujawnia się zarówno w homozygotach (AA) jak i heterozygotach (Aa). Allel recesywny ujawnia się wyłącznie w homozygocie recesywnej (aa). Homozygota to organizm mający dwa takie same allele (AA lub aa), heterozygota ma różne allele (Aa).

27
Q
  1. Czym jest hemizygota?
A

Hemizygota to mężczyzna posiadający tylko jeden allel genu na chromosomie X (np. X^A Y). Nie ma drugiego chromosomu X, więc nie występuje u niego para alleli w tym locus.

28
Q
  1. Jak brzmi pierwsze prawo Mendla?
A

Pierwsze prawo Mendla (prawo czystości gamet) mówi, że do każdej gamety (komórki rozrodczej) trafia tylko jeden allel z każdej pary alleli genu.

29
Q
  1. O czym mówi drugie prawo Mendla?
A

Drugie prawo Mendla (prawo niezależnej segregacji cech) głosi, że allele różnych genów rozchodzą się do gamet niezależnie, tworząc wszystkie możliwe kombinacje.

30
Q
  1. Na czym polega chromosomowa teoria Morgana?
A

Mówi, że geny są zlokalizowane w chromosomach, ułożone liniowo. Geny znajdujące się na tym samym chromosomie są genami sprzężonymi i zwykle dziedziczone są razem, chyba że zostaną rozdzielone przez crossing-over.

31
Q
  1. Co to jest dominacja niezupełna, a co kodominacja?
A

Dominacja niezupełna występuje, gdy żaden allel nie dominuje w pełni (fenotyp heterozygoty pośredni). Kodominacja polega na jednoczesnym i niezależnym ujawnianiu się obu alleli u heterozygoty.

32
Q
  1. Czym jest plejotropia?
A

Plejotropia to zjawisko, w którym jeden gen wpływa na ujawnienie się kilku różnych cech fenotypowych, często pozornie ze sobą niezwiązanych.

33
Q
  1. Co to są geny kumulatywne i allele wielokrotne?
A

Geny kumulatywne (poligeny) odpowiadają wspólnie za określoną cechę, której ekspresja zależy od sumy efektów poszczególnych genów. Allele wielokrotne to sytuacja, gdy w populacji istnieje więcej niż dwa allelie tego samego genu (np. A, B, 0 w układzie grupowym AB0).

34
Q
  1. Na czym polegają epistaza i hipostaza?
A

Epistaza występuje, gdy jeden gen (epistatyczny) maskuje efekt działania innego genu (hipostatycznego). Gen hipostatyczny jest tym, którego działanie zostaje zamaskowane.

35
Q
  1. Jak przebiega dziedziczenie autosomalne dominujące i jakie są przykłady chorób?
A

W autosomalnym dominującym choroba występuje już przy jednym allelu dominującym (AA lub Aa). Przykłady: achondroplazja, zespół Marfana, choroba Huntingtona.

36
Q
  1. Na czym polega dziedziczenie autosomalne recesywne?
A

Osoba chora ma oba allele recesywne (aa). Heterozygoty (Aa) są nosicielami i fenotypowo zdrowe. Przykłady: mukowiscydoza, fenyloketonuria, galaktozemia, albinizm.

37
Q
  1. Jak dziedziczone są choroby sprzężone z chromosomem X w sposób dominujący?
A

Choroba ujawnia się u kobiet X^AX^a (heterozygot), czasem jest letalna dla mężczyzn X^A Y. Ojcowie przekazują wadliwy allel wyłącznie córkom. Przykłady: krzywica hipofosfatemiczna, zespół Retta.

38
Q
  1. Jak przebiega dziedziczenie sprzężone z chromosomem X recesywne i jakie są przykłady?
A

Chorują hemizygotyczni mężczyźni (X^a Y) i homozygotyczne kobiety (X^a X^a). Kobiety-heterozygoty (X^A X^a) są nosicielkami i zwykle zdrowe. Przykłady: daltonizm, hemofilia A i B, dystrofia mięśniowa Duchenne’a.

39
Q
  1. Czym jest dziedziczenie mitochondrialne?
A

Mitochondrialne mtDNA dziedziczy się wyłącznie od matki. Matka przekazuje mutację wszystkim dzieciom, ojciec jej nie przekazuje. Przykład: wrodzona neuropatia nerwu wzrokowego Lebera (LHON).

40
Q
  1. Czym jest cykl komórkowy i kiedy zachodzi replikacja DNA?
A

Cykl komórkowy składa się z interfazy (G1, S, G2) i fazy podziałowej (mitozy lub mejozy). Replikacja DNA odbywa się w fazie S interfazy.

41
Q
  1. Na czym polega mitoza i jakie są jej etapy?
A

Mitoza to podział prowadzący do powstania dwóch identycznych komórek potomnych (2n → 2n). Etapy: profaza, metafaza, anafaza, telofaza. Chromosomy zostają równo rozdzielone, a po cytokinezie powstają 2 komórki.

42
Q
  1. Jak przebiega profaza, metafaza, anafaza i telofaza w mitozie?
A

Profaza: kondensacja chromatyny, zanika otoczka jądrowa. Metafaza: chromosomy ustawiają się w płaszczyźnie równikowej. Anafaza: chromatydy siostrzane rozchodzą się do biegunów. Telofaza: odtwarza się otoczka jądrowa, powstają dwie komórki.

43
Q
  1. Czym jest wrzeciono podziałowe?
A

Wrzeciono podziałowe to struktura z mikrotubul, która rozdziela chromosomy podczas podziału (mitoza, mejoza) na dwie lub cztery komórki potomne.

44
Q
  1. Na czym polega mejoza i co to jest crossing-over?
A

Mejoza to podział redukcyjny (2n → n), w wyniku którego powstają cztery komórki potomne o zredukowanej liczbie chromosomów. Crossing-over to wymiana fragmentów chromatyd między chromosomami homologicznymi, zwiększająca zmienność genetyczną.

45
Q
  1. Jakie są główne różnice między mitozą a mejozą?
A

Mitoza daje 2 komórki potomne o tej samej liczbie chromosomów (2n) co komórka macierzysta. Mejoza daje 4 komórki potomne o zredukowanej liczbie chromosomów (n). Mitoza jest procesem wzrostu i regeneracji, mejoza – produkcji gamet.