Competing paradigms in qualitative research (artikkel 2) og artikkel Den kvalitative forskningsprosess) Flashcards

1
Q

I denne artikkelen analyseres fire paradigmer, hvilke er disse?

A

Engelsk:
1: Positivism
2: Post positivism
3: Critical theory and related ideological positions
4: constructivisme

Norsk:
1: Positivisme
2: Post positivisme
3: Kritisk teori og relaterte ideologiske posisjoner
4: konstruktivisme

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Hva er context stripping (kontekststripping)? Det er en av de mange av: “kritikker av det motsatte synet”

A

Det er nøyaktige kvantitative tilnærminger som fokuserer på utvalgte undergrupper av variabler, “fjerner” nødvendigvis fra vurdering, gjennom passende kontroller eller randomisering slik at de ikke kan utøve sin effekt og resultatet endres.

Flere av de står på siden, men er ikke viktig.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Hva er et paradigme?

A

Et paradigme kan sees på som et sett med grunnleggende oppfatninger (eller metafysikk) som omhandler ultimate eller første prinsipper.

Den representerer et verdensbilde som definerer, for den innehaver, naturen til “verden”, individets plass i den og spekteret av mulige forhold til den verden.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Nevn de tre spørsmålene under Inquiry paradigms (Undersøkelsesparadigmer)

A

1: Det ontologiske spørsmålet
Hva er virkelighetens form og natur og hva kan vites om den?

2: Det epistemologiske spørsmålet
Arten av forholdet mellom den som kjenner eller vil vite, hva kan man vite?

3: Det metodiske spørsmålet
Hvordan kan den som spør (den som vil vite) gå frem for å finne ut hva han tror kan være kjent?

Disse tre spørsmålene kan brukes som hovedfokus når man skal analysere f.eks. de fire paradigmene fra artikkelen. Altså bruke disse tre under hvert av de fire paradigmene. Så de henger sammen (og ja masse piss)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Hva er kvalitativ forskning ifølge sigrun Gudmundsdottir? Hvilke trekk inngår?

A

Et av de viktigste målene med den kvalitative forskningen innenfor alle områder, er å gi fyldige beskrivelser av kontekster, aktiviteter, og deltakernes oppfatninger. Denne type forskning skjer på bred basis når det gjelder formål, forskningsfelt og metoder.

  1. De tar for seg lite relativt ensartet og geografisk felt
  2. Langt og intensivt opphold av forskeren på forskningsstedet
  3. Deltagerobservasjon er hovedmetode, men støttes av andre datainnsamlingsstrategier
  4. En database som hovedsakelig består av feltnotater. I kvalitativ forskning er resultatet hverken bedre eller verre enn instrumentet, forskeren selv
  5. Forskeren er særlig opptatt av beskrivelser som tolker og forklarer kulturen, livet, samfunnet og de sosiale strukturene som styrer interaksjoner og holdninger
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Hva er lokal kunnskap?

A

Dette begrepet omfatter den kunnskap man må ha om en kultur for å fungere uten å bli oppfattet som annerledes

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Hva er en substantive teori?

A

Det er den mest avgrensede teoritypen og de kan derfor gi forskbare problemstillinger. Disse teoriene er kombinerte forutsetninger eller begreper som viser direkte til en gruppe, steder, stiuasjoner eller tidspunkt

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Kanskje mer side 270?

A
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Hva er probe?

A

I intervjuer er probe en teknikk der intervjueren stiller oppfølgingsspørsmål for å få mer utdypende eller presise svar. Det brukes når svarene er uklare, korte eller trenger mer detalj. Målet er å oppmuntre intervjuobjektet til å forklare seg videre uten å påvirke svaret.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Hva er enkeltkasus

A

Det er det samme som case

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q
A
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly