7 Sedmica Flashcards
Koje metode kombinovane prirodne obnove imamo?
Bavarski i švicarski femelšlag, slododna tehnika gajenja šuma i kombinacija prirodnog obnavljanja sjemenom sa pošumljavanjem.
Opiši bavarski femelšlag?
Bavarski femelšlag je u osnovi prirodna obnova pod zastorom krošanja na malim površinama (grupama, skupinama) na koju se nadovezuje prsteasta rubna sječa.
Kako se vrši obnavlje bavarskim femelšlagom?
Sa obnavljanjem se započinje na raznim mejstima u sastojini u razno doba pod zastorom krošanja u grupama tako da formiramo primarna podmladna jezgra.
Ona se kasnije prstenastom rubnom sječom proširuju tako dugo dok se te sekundarne podmladne površine međusobno ili sa primarnim podmladnim jezgrima ne spoje i na taj način se čitava površina obnovi.
Koliko traje opće podmladno razdoblje bavarakog femelšlaga?
Traje 30-40 godina čime nastaje raznodobna sastojina u kojoj su zastupljene grupe stabala od 1 -40 godina.
Šta je cilj bavarskog femelšlaga?
Cilj je stvaranje mješovite sastojine stepenastog sklopa u kojima će pojedine vrste drveća biti u grupimičnoj smjesi.
Prednosti i nedostaci bavarskog femelšlaga?
- Prednost je mogućnost prilagođavanja sječe zahtjevima pojedinih vrsta drveća i uslovma staništa, lahko se osnivaju mješovite sastojine, bolje se iskorištava povećani prirast koji nastaje uživanjem svjetla, lakše se izbjegava oštećivanje prirodnog podmlatka..
- Nedostaci su što se napredovanjem obnavljanja u pojedinim podmladnim grupama stvara sve više južnih rubnih površina, ne može se primjenjivati na položajima pod uticajem jakih vjetrova i na strmim obroncima planina.
Šta je švicarski femelšlag?
Švicarski femelšlag nije samo metod prirodne obnove sastojine nego i metod gospodarenja.
Koje su karakteristike švicarskog femelšlaga?
- Kod švicarskih femelšlaga je obnova sastojine samo jedna faza, koju upotpunjavaju sabiranje i oplemenjivanje.
- Faze su njega mladika, njega guštika, prorede, svijetle prorede i obnova.
- Obnavljanje počinje na primarnim podmladnim jezgrima, način sječe u cilju obnove bira se slobodno a ovisi od uslova staništa, vrste drveća i stanja u kojem se matična sastojina koju treba obnoviti nalazi.
Od čega zavisi veličina primarnih podmladnih jezgri kod švicarskog femelšlaga?
Zavisi od uslova staništa koji ako su bolji može biti veća, od vrste drveća kod kojih heliofite imaju veća jezgra.
Koliko traje specijalno podmladno razdoblje kod švicarskog femelšlaga?
Specijalno traje i preko 20 godina, opće podmladno preko 50-60 godina.
Koje su prednosti švicarskog femelšlaga kao metode gospodarenja?
- Tehnika sječe se može prilagoditi zahtjevima svake pojedine vrste drveća i staništa. - Osnivanje mješovitih i raznodobnih sastojina je lahko, prirast najkvalitetnijih stabala se koristi do maksimuma, izbjegava se oštećivanje podmlatka i dubećih stabala…
- Nedostaci su što trebamo imato dobro razvijenu mrežu saobraćajnica i dovoljan stručni kadar.
Šta je slobodna tehnika gajenja šuma?
Je slobodno formiranje šume od njege do regeneracije, uz primjerno poštivanje individualnosti prirode i savremenih principa njege. Svi zahvati u šumi moraju imati značaj poboljšanja šume i svakim zahvatom stvaramo bolje uslove i sredinu za razvoj te šume i njenih dijelova.
Koji su osnovni faktori koji diktiraju sadržaj, oblik, početak i način izvođenja šumsko-uzgojnih intervencija u odrasloj sastojini?
Vrijednosni prirast stare sastojine, vrsta i oblik buduće sastojine, ciljevi podmlađivanja, početak i tempo podmlađivanja, zaštitne i socijalne funkcije šume…
Koji su principi i praktično izvođenje slobodne tehnike gajenja šuma?
Slobodna tehnika uzgoja šuma naslanja se na principe prebirnog i grupno-postupnog gazdovanja. Središnji princip je princip njege, važan je i princip individualnosti i princip planskog rada.
Kako se kombinira prirodno obnavljanje sjemenom sa pošumljavanjem?
Ako prirodna obnova nije uspjela na nekom dijelu sastojine ili ako je cilj da obogatimo sastojinu, unosimo vrste pošumljavanjem. Pri sadnji vodimo računa o biološkim i ekološkim zahtjevima vrste koju unosimo.