6 Sedmica Flashcards
Vrste prirodne obnove sastojina?
Obnavljanje pod zastorom krošanja matičnih stabala i obnavljanje na golim površinama
Koje načine obnavljanja pod zastorom imamo?
Prirodna obnova oplodnom sječom i prirodna obnova prebornom sječom.
Kakva je prirodna obnova oplodnom sječom?
Kod oplodne sječe stare sastojine se sa podmladne površine postepeno uklanjaju, a pod prekinutim sklopom matičnih stabala javlja se prirodni podmladak.
Kod oplodne sječe imamo pripremni, naplodni i dovršni sijek, a mogu se ubaciti između naplodnog i dovršnog 1 ili 2 naknadna sijeka.
Opiši pripremni sijek?
Pripremnim sijekom se počinju stvarati uslovi za prirodnu obnovu. Zadatak ovog sijeka je da tlo i sastojinu dovedemo u takvo stanje u kojem omogućavamo obilnu pojavu prirodnog podmlatka.
- Ostavljaju se najjača, pravilno formirana stabla, sa pravilno razijenom krošnjom i ona koja obilno plodonose. Nalaze se u gornjoj etaži.
- Uklanjaju se ona stabla koja svojim krošnjama ometaju obilno plodonošnje odabranih stabala, stabla sa loše formiranom krošnjom i deblom, prestara stabla te nepoželjne vrste drveća.
- Unutar pripreme tla prekidanjem sklopa omogućavamo da svjetlo, toplina i vlaga dođu do tla, te ubrzaju procese razgradnje humusa.
Kod vrsta svjetla pripremni sijek se ne provodi jer je pod rijetkim krošnjama tlo zakorovljeno. Kod vrsta svjetla prekidanje sklopa mora biti jače nego kod vrsta sjene.
Od čega ovisi jačina zahvata pripremnog sijeka?
Od vrste drveća koju želimo obnoviti, njenih ekoloških zahtjeva i od uslova klime.
Opiši naplodni sijek? tst4
- Provodi se kada je tlo i sastojina pripremljena za obnovu. Izvodi se u godini u kojoj sva ili skoro sva stabla na podmladnoj površini obilno rode.
- Prije opadanja sjemena provođenje naplodnog sijeka ima za prednost što sjeme padne na tlo koje se ranilo prilikom posječene drvne mase, pa je klijanje povoljno.
- Poslije opadanja sjemena ima za prednost više stabala koja su plodonosila, a tlo se prilikom izvlačenja sortimenata pomiješa sa sjemenom što pogoduje klijanju.
- U ovoj fazi svrha sječe je da se na tlo dovede ona količina svjetla koja je dovoljna da se prirodni podmladak koji se javio učvrsti i normalno razvija. Zastor krošanja se dalje prekida, ali mora ostati dovoljno gust da štiti podmladak od isušivanja tla, prejake transpiracije i od kasnog mraza.
Koliko se procentualno vadi vrsta prilikom naplodnog sijeka?
Kod vrsta sjene vdi se 25-30% postojeće drvne mase, a kod vrsta svjetla 30-35%.
Opiši dovršni sijek?
- Kada se na čitavoj površini podmladak razvio do te mjere da mu zaštita stabala nije potrebna, ili je štetna pristupa se uklanjanju preostalih stabala.
- Za utvrđivanje vremena za dovršni sijek možemo koristiti asimialcione organe na mladim biljkama Ako podmladak četinara nema dovoljno svjetla iglice su rjeđe i svijetlije a prirast u visinu je neznatan. Kod bukve list zauzima više horizontalan položaj, a krošnja ima tanjirast, kišobranast oblik. Smrča ima gnijezdast oblik.
- Iz ekonomskih razloga ostavi se određen broj stabala po ha (50) da prirastu u debljinu, pogotovo vrste koje rastu u debljinu prilikom otvaranja sastojine (lužnjak, borovi, ariš..)
Koliki je razmak između naplodnog i dovršnog sijeka?
Kod vrsta svjetla i onih vrsta koje su otpornije na ekstremne uslove period je kraći i iznosi 3-5 godina, kod vrsta sjene period traje do 10 godina.
Kako štitimo podmladak prilikom sječe i izvoza sortimenata?
- Izvlačenje posječenih stabala i samu sječu treba obavljati zimi kada je podmladak pod snijegom.
- Prilikom sječe se okrešu grane na dubećim stablima.
- Na strmim nagibima sječu provoditi tako da obnavljanje počinje od vrha ili od granice transporta i da posječena drvna masa se izvlači kroz neposječene dijelove šume.
Šta je naknadni sijek?
- Sijek koji se ubacuje između naplodnog i dovršnog.
- Prvi naknadni sijek provodi se 2-3 godine nakon naplodnog sijeka, a drugi približno isto toliko godina poslije prvog naknadnog sijeka.
Koji je period podmlađivanja za naše najvažnije vrste drveća?
Obični bor, lužnjak i kitnjak 6-10godina
Smrča i bukva 10-15 godina
Jela 10-20 godina.
Kako se izvodi oplodna sječa na velikim površinama?
- Oplodna sječa na velikim površinama podrazumjeva sječu kod koje se odjednom vrši obnavljanje na velikom prostoru, čitavim odjeljenjima, pa se tako formiraju više ili manje jednodobne sastojine.
- Nedostatci su da je uspjeh prirodne obnove ovisan samo od jedne sjemene godine te ukoliko ne uspije i naknadnim oplođivanjem iz godina sa slabim urodom sjemena, mora se pristupiti pošumljavanju, što poskupljuje troškove obnove.
- Ovom sječom se teško mogu obnavljati mješovite sastojine, jer vrste drveća ne plodonose u istim godinama.
Kako se izvodi oplodna sječa na malim površinama?
- Obnova kod ove sječe se odvija na većim ili manjim međusobno odvojenim podmladnim površinama.
- Koristi više sjemenih godina pa se pojedina površine nalaze u raznim fazama obnavljanja. - Na jednim površinama se provodi pripremni, na drugim naplodni a na trećim dovršni sijek.
Obnovljena sastojina je sastavljena od manjih grupa u kojoj su stabla razne starosti. - Specijalno podmladno razdoblje je znatno kraće jer se često isključuje pripremni sijek, a može izostati i naplodni sijek.
Koliko traje specijalno podmladno razdoblje kod oplodne sječe na malim površinama?
Specijalno traje 8 godina, a opće podmladno traje 30-60 godina.