10 Sedmica Flashcards
Koje su funkcije njege šuma?
Sprječavanje šteta svake vrste, odabiranje, njega odabranih stabala, dodatne mjere koje imaju za cilj poboljšanje kvaliteta stabala.
Kako se ogleda uloga sprječavanja šteta i odabiranja u pogledu uzgoja?
- Sprječavanje šteta se svodi na sprovođenje preventivnih mjera. Za sprječavanje je potrebno znati koje sve štete mogu nastati na stablima i podmlatku (klima, biljke,životinje, ljudi…)
- Odabiranje za zadatak ima da se prirodno izlučivanje sabala zamijeni i dopuni tamo gdje se ne odvija u pravcu postavljenog cilja. Imamo negativno i pozitivno odabiranje.
Negativno je kada tražimo nepoželjne eleente u sastojini tj jedinki koje trebamo ukloniti. Koristimo ga dok su biljke u razvoju mladika i guštika tj dok se nisu iskazale veomavrijedne jedinke.
Pozitivno odabiranje je kada tražimo jedinke koje trebamo zaštititi. Dolazi poslije negativnog odabiranja. Uklanjamo ono što je u direktnoj konkurenciji sa našim najvrijednijim jedinkama.
Kako se ogleda njega odabranih stabala i dodatne mejre u pogledu uzgoja?
Njegom pomažemo najbolje a suzbijamo nepoželjne osobine. Počinje se u fazi mladika sa usmjeravanjem uslova sredine u željenom pravcu i nastavlja se do sječe stabala. Masovna njega utiče na cijeli kolektiv stabala. Individualna utiče samo na jedno stablo.
Dodatne mjere imaju za cilj dodatno unaprijeđenje kvalitete drve mase i sastojine. Rarimo rezanje grana, korekcije krošanja stabala u mladosti, đubrenje itd..
Opiši njegu mladika?
Mladik obuhvata razvojnu fazu od pojedinačnih biljčica do visine čovjeka tj 1,80m. Njega mladika obuhvata sljedeće mjere
zaštitu od štetne konkurencije, opasnosti i bolesti
odabiranje i pomaganje vrijednih mladih biljaka
njegovanje tje pomaganje dobrih osobina.
Kako štitimo mladik od korova?
Posebnu pažnju posvećujemo oslobađanju terminalnog pupa. Blagovremeno uklanjamo korov oko mladika ukoliko je pod napadom.
Koje oštećene i manje vrijedne biljke uklanjamo prilikom njege mladika?
Uklanjamo vrste koje su bolesne, boležljive, oštečene, napadnute glodarima ili se javljaju kao jaki konkurenti visokovrijednim jedinkama.
Kako razrjeđujemo pregust mladik?
Zavisno od vrste razrjeđujemo jače ili slabije.
Jasen ima jako gust mladik koji se blagovremeno treba jače razrjeđivati prije dostizanja prsne visine.
Mladici lužnjaka i kitnjaka su jako osjetljivi.Ako jako razrjedimo sklop, imaju tendenciju da se saviju prema tlu pri jačim pljuskovima, jako su izloženi pritisku snijega. Da bi smo to spriječili trajno održavamo umjeren sklop lahkim prikraćivanjem manje vrijednih jedinki stabala hrasta u gornjoj etaži, ili formiramo donju etažu od odičnog graba pa time spriječimo pretjerano razrjeđivanje sklopa krošanja.
Bukva se tretira slično hrastu.
Šta je guštik i njega guštika?
Guštik je razvojna faza koja počinje od vremena kada su stabla dominantnije etaže dostigla visinu čovjeka do vremena kada stablo dominantne klase dostigne prsnu debljinu 7 cm.
Zahvati njege guštika nisu toliko različiti od njege mladika, ali se ipak fokusiraju preventivne mjere zaštite protiv oštećenja svih vrsta i uklanjanje manje vrijednih jedinki iz godnje etaže.
Koja su pozitivna a koja negativna obilježja guštika?
Pozitivna su potpuno zdrave jedinke, prav, vitak rast sa jedinstvenom osovinom do terminalnog pupa, okomit položaj i tanke grane i grančice.
Negativna obilježja su bolesti, prelomi vrhova, ozljede, rašlje, debele grane, usporen rast.
Njega guštika bukve?
Guštik bukve je gust -100 000 jedinki po ha. Njega je važna jer bez nje u može dobiti samo ogrjevno drvo. Njega se vrši na principu uklanjanja štetnih jedinki.
Koji je zadatak šumsko-uzgojnog odabiranja? tst7
Je da se prirodno izlučivanje stabala zamijeni i dopuni tamo gdje se ne odvija u pravcu postavljenog cilja. Kasniji zadatak odabiranja je da se stvarna proizvodnja sastojine koncentriše na najvrijednija stabla kako bi se na taj način i vrijednost cijele sastojine povećala. Imamo pozitivno i negativno odabiranje.
Njegovana sastojina od 20 godina starosti ima formirana 3 sloja. Kako izgleda Gornji sloj? tst8
Usljed vrlo intenzivnog prirašćivanja dolazi do stješnjavanja i međusobnog uticaja jednog stabla na drugo. Gornja etaža je vladajuća.
Kod kojih vrsta drveća kvalitet drvne mase ovisi o uslovima staništa? tst?
Hrast kitnjak i lužnjak, jasen, ariš, crni bor, gorski javor.
Za guštik od 3m koliki je broj jedinki? tst18
2500-4000 po ha