3. Literatura Flashcards
6 poziomów rozwoju moralnego wg Kohlberga
- moralność posłuszeństwa, unikania kary i nastawienia na nagrody
- moralność indywidualistyczna - głównym motywatorem działań człowieka jest możliwość osiągnięcia własnych korzyści lub ewentualne interesy osób bliskich
- Moralność harmonii interpersonalnej, nastawienie na ład interpersonalny - osoba kieruje się tym, co myślą ludzie
- Moralność społecznego prawa, nastawienie na ład i porządek - człowiek stosuje się do tego, co nakazują autorytety, obowiązujące w społeczeństwie reguły
- Moralność umowy społecznej - osoba ma świadomość, że normy zależą od grupy, do której przynależy;
- Moralność zinternalizowanych przez jednostkę uniwersalnych zasad etycznych - dla człowieka ważne stają się wartości zgodne z jego własnym sumieniem
Czym jest tożsamość moralna?
Tożsamość moralna wskazuje na stopień zgodności między moralnością osoby a jej poczuciem tożsamości, jej własnym poglądem na to, kim jest.
Osoba ma tym większe poczucie tożsamości moralnej, im bardziej buduje swoją tożsamość na cnotach moralnych, takich jak bycie uprzejmym wobec ludzi czy traktowanie innych sprawiedliwie, a nie na celach i wartościach amoralnych lub niezwiązanych z moralnością.
Opisz teorię moralnego odcinania się Bandury
Zasady etyczne, zdaniem Bandury, pełnią funkcję regulującą zachowanie poprzez skłanianie do postępowania zgodnego z nimi i do automatycznego odrzucania działań, które pogwałciłyby normy istotne dla jednostki.
Mechanizm odcinania się zwalnia jednostkę z poczucia winy, wstydu i innych stanów wewnętrznych, normalnie towarzyszących sytuacjom przekroczenia czy pogwałcenia własnych norm.
3 rodzaje mechanizmów moralnego odcinania się wg Bandury
- Usprawiedliwianie moralne - poznawcze mechanizmy związane z interpretacją zachowania (stosowanie eufemizmów, dokonywanie porównań korzystnych dla siebie)
- Umniejszanie konsekwencji doświadczanych przez ofiarę i minimalizowanie własnej roli czy sprawstwa w sytuacjach, których skutkiem była czyjaś krzywda (zniekształcanie lub ignorowanie konsekwencji, jakie poniosła ofiara, przeniesienie odpowiedzialności lub jej rozproszenie)
- Koncentracja na negatywnych cechach ofiary (przedmiotowe traktowanie ofiary, atrybucja winy - przerzucanie winy na ofiarę)
Wymień filozofie moralne uznane za najbardziej istotne dla sposobu zachowania się człowieka w sytuacjach dylematu etycznego w organizacji
Idealizm
relatywizm
teorie sprawiedliwości
narcyzm
altruizm
bilans zysków i strat
stosunek do tak zwanej złotej reguły
Czym jest idealizm?
Silna wiara w istnienie uniwersalnych norm moralnych, od których nie ma wyjątków
Czym jest relatywizm
Nie ma żadnych uniwersalnych norm moralnych, a zachowanie jest uwarunkowane sytuacyjnie, więc normy mogą się zmieniać.
Relatywiści częściej dokonują nieetycznych wyborów.
Czym jest makiawelizm?
Makiaweliści mają skłonność do wykorzystywania innych ludzi do swoich ukrytych celów i traktowania relacji z innymi w sposób instrumentalny.
Ujmowany jest jako cecha osobowości.
Makiaweliści wykazują mniejszą gotowość do pomagania innym.
Wyższy poziom makiawelizmu jest związany z akceptacją manipulacji oraz przyzwoleniem na mówienie nieprawdy, zatajanie prawdy, manipulowanie formą przekazu, z sympatią, autorytetem i konformizmem
Czym jest narcyzm?
Narcyzm wiąże się z przesadną koncentracją na samym sobie, nadmierną wrażliwością na krytykę.
Osoby narcystyczne w miejscu pracy są postrzegane przez otoczenie jako osoby toksyczne, bo bywają agresywne, wymagające wobec innych i nadmiernie wrażliwe na krytykę.
Czym jest stosunek do złotej reguły?
Złota reguła uważana jest za jedną z najbardziej znanych i uniwersalnych zasad etycznych na świecie.
Reguła ta nakazuje traktować innych w taki sposób, w jaki sami chcemy być traktowani.
Złota reguła może być wykorzystywana przez fanatyków do usprawiedliwienia sytuacji łamania praw człowieka.
Czym jest utylitaryzm?
Postawa utylitarna to staranie się o to, aby podejmować decyzje, które przynoszą największe możliwe dobro największej liczbie ludzi.
Ta reguła etyczna może prowadzić czasem do nieetycznego postępowania ponieważ dopuszcza postawę i zachowania niemoralne, jeśli tylko przyczyniają się one do dobra większości.
Czym jest bilans zysków i strat
Jeśli równowaga między kosztami i korzyściami jest zachwiana, skutkiem doświadczanego poczucia pokrzywdzenia może być zachowanie agresywne, wrogość wobec innych.
Ludzie, którym jednostka wiele zawdzięczna będą otrzymywać nagrody jako zapłatę za dostarczone dobra, nagrodami mogą być: pieniądze, akceptacja społeczna, szacunek, uległość
Znaczenie religijności w kształtowaniu postaw etycznych
Religijność wpływa na postawy etyczne. Kohlberg uważał, że religia pomaga w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego należy być etycznym, inspiruje do poszukiwania różnych rozwiązań zagadnień egzystencjalnych i tym samym przyczynia się do rozwoju moralnego jednostki.
Ludzie wierzący są mniej skłonni do zachowań nieetycznych ze względu na przekonanie, że wszechwiedzący bóg zna każdą ich myśl i uczynek.
Czym jest cynizm?
Cynizm wiąże się z utratą zaufania do ideałów, jakie dotąd wyznaczały działanie człowieka. Cynik uważa, że świat jest zły, a inni ludzie zepsuci.
Skąd może się brać cynizm u pracownika?
Cynizm ma swoje źródła w poczuciu rozczarowania jednostki i przejawia się w obwinianu społeczeństwa lub kierownictwa firmy za problemy, których sama doświadcza.
Cynizm pracownika może wynikać z pogwałcenia warunków umowy, z przeżywanej niesprawiedliwości, z bezsilności wobec zjawisk, które są poza możliwościami oddziaływania człowieka, a co do których odczuwa on niezadowolenie.