3. Literatura Flashcards

1
Q

6 poziomów rozwoju moralnego wg Kohlberga

A
  1. moralność posłuszeństwa, unikania kary i nastawienia na nagrody
  2. moralność indywidualistyczna - głównym motywatorem działań człowieka jest możliwość osiągnięcia własnych korzyści lub ewentualne interesy osób bliskich
  3. Moralność harmonii interpersonalnej, nastawienie na ład interpersonalny - osoba kieruje się tym, co myślą ludzie
  4. Moralność społecznego prawa, nastawienie na ład i porządek - człowiek stosuje się do tego, co nakazują autorytety, obowiązujące w społeczeństwie reguły
  5. Moralność umowy społecznej - osoba ma świadomość, że normy zależą od grupy, do której przynależy;
  6. Moralność zinternalizowanych przez jednostkę uniwersalnych zasad etycznych - dla człowieka ważne stają się wartości zgodne z jego własnym sumieniem
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Czym jest tożsamość moralna?

A

Tożsamość moralna wskazuje na stopień zgodności między moralnością osoby a jej poczuciem tożsamości, jej własnym poglądem na to, kim jest.
Osoba ma tym większe poczucie tożsamości moralnej, im bardziej buduje swoją tożsamość na cnotach moralnych, takich jak bycie uprzejmym wobec ludzi czy traktowanie innych sprawiedliwie, a nie na celach i wartościach amoralnych lub niezwiązanych z moralnością.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Opisz teorię moralnego odcinania się Bandury

A

Zasady etyczne, zdaniem Bandury, pełnią funkcję regulującą zachowanie poprzez skłanianie do postępowania zgodnego z nimi i do automatycznego odrzucania działań, które pogwałciłyby normy istotne dla jednostki.
Mechanizm odcinania się zwalnia jednostkę z poczucia winy, wstydu i innych stanów wewnętrznych, normalnie towarzyszących sytuacjom przekroczenia czy pogwałcenia własnych norm.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

3 rodzaje mechanizmów moralnego odcinania się wg Bandury

A
  1. Usprawiedliwianie moralne - poznawcze mechanizmy związane z interpretacją zachowania (stosowanie eufemizmów, dokonywanie porównań korzystnych dla siebie)
  2. Umniejszanie konsekwencji doświadczanych przez ofiarę i minimalizowanie własnej roli czy sprawstwa w sytuacjach, których skutkiem była czyjaś krzywda (zniekształcanie lub ignorowanie konsekwencji, jakie poniosła ofiara, przeniesienie odpowiedzialności lub jej rozproszenie)
  3. Koncentracja na negatywnych cechach ofiary (przedmiotowe traktowanie ofiary, atrybucja winy - przerzucanie winy na ofiarę)
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Wymień filozofie moralne uznane za najbardziej istotne dla sposobu zachowania się człowieka w sytuacjach dylematu etycznego w organizacji

A

Idealizm
relatywizm
teorie sprawiedliwości
narcyzm
altruizm
bilans zysków i strat
stosunek do tak zwanej złotej reguły

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Czym jest idealizm?

A

Silna wiara w istnienie uniwersalnych norm moralnych, od których nie ma wyjątków

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Czym jest relatywizm

A

Nie ma żadnych uniwersalnych norm moralnych, a zachowanie jest uwarunkowane sytuacyjnie, więc normy mogą się zmieniać.
Relatywiści częściej dokonują nieetycznych wyborów.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Czym jest makiawelizm?

A

Makiaweliści mają skłonność do wykorzystywania innych ludzi do swoich ukrytych celów i traktowania relacji z innymi w sposób instrumentalny.
Ujmowany jest jako cecha osobowości.
Makiaweliści wykazują mniejszą gotowość do pomagania innym.
Wyższy poziom makiawelizmu jest związany z akceptacją manipulacji oraz przyzwoleniem na mówienie nieprawdy, zatajanie prawdy, manipulowanie formą przekazu, z sympatią, autorytetem i konformizmem

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Czym jest narcyzm?

A

Narcyzm wiąże się z przesadną koncentracją na samym sobie, nadmierną wrażliwością na krytykę.
Osoby narcystyczne w miejscu pracy są postrzegane przez otoczenie jako osoby toksyczne, bo bywają agresywne, wymagające wobec innych i nadmiernie wrażliwe na krytykę.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Czym jest stosunek do złotej reguły?

A

Złota reguła uważana jest za jedną z najbardziej znanych i uniwersalnych zasad etycznych na świecie.
Reguła ta nakazuje traktować innych w taki sposób, w jaki sami chcemy być traktowani.
Złota reguła może być wykorzystywana przez fanatyków do usprawiedliwienia sytuacji łamania praw człowieka.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Czym jest utylitaryzm?

A

Postawa utylitarna to staranie się o to, aby podejmować decyzje, które przynoszą największe możliwe dobro największej liczbie ludzi.
Ta reguła etyczna może prowadzić czasem do nieetycznego postępowania ponieważ dopuszcza postawę i zachowania niemoralne, jeśli tylko przyczyniają się one do dobra większości.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Czym jest bilans zysków i strat

A

Jeśli równowaga między kosztami i korzyściami jest zachwiana, skutkiem doświadczanego poczucia pokrzywdzenia może być zachowanie agresywne, wrogość wobec innych.
Ludzie, którym jednostka wiele zawdzięczna będą otrzymywać nagrody jako zapłatę za dostarczone dobra, nagrodami mogą być: pieniądze, akceptacja społeczna, szacunek, uległość

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Znaczenie religijności w kształtowaniu postaw etycznych

A

Religijność wpływa na postawy etyczne. Kohlberg uważał, że religia pomaga w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego należy być etycznym, inspiruje do poszukiwania różnych rozwiązań zagadnień egzystencjalnych i tym samym przyczynia się do rozwoju moralnego jednostki.
Ludzie wierzący są mniej skłonni do zachowań nieetycznych ze względu na przekonanie, że wszechwiedzący bóg zna każdą ich myśl i uczynek.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Czym jest cynizm?

A

Cynizm wiąże się z utratą zaufania do ideałów, jakie dotąd wyznaczały działanie człowieka. Cynik uważa, że świat jest zły, a inni ludzie zepsuci.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Skąd może się brać cynizm u pracownika?

A

Cynizm ma swoje źródła w poczuciu rozczarowania jednostki i przejawia się w obwinianu społeczeństwa lub kierownictwa firmy za problemy, których sama doświadcza.
Cynizm pracownika może wynikać z pogwałcenia warunków umowy, z przeżywanej niesprawiedliwości, z bezsilności wobec zjawisk, które są poza możliwościami oddziaływania człowieka, a co do których odczuwa on niezadowolenie.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Wymień cechy typowe dla cynika

A

Poczucie separacji, oddzielenia, wykluczenia, braku wpływu, braku sprawstwa i mocy, przy jednoczesnym obarczaniu winą za przeżywane trudności instytucji, własnej organizacji lub jej kierownictwa.

17
Q

Czym jest cynizm organizacyjny

A

Pojęcie cynizmu organizacyjnego oznacza postawę charakterystyczną dla pracowników, wiążącą się ze spadkiemz aufania do kierownictwa firmy oraz samej organizacji, w której są zatrudnieni.

18
Q

Czym skutkuje cynizm?

A

Postawa cyniczna została uznana za predyktor braku zaangażowania w pracę, spadku motywacji, odczuwanej przez pracowników apatii, rezygnacji, braku nadziei, a nawet podejrzliwości, pogardy i lekceważenia innych.

19
Q

Jak cynizm wpływa na podejmowanie decyzji etycznych?

A

Przekonanie, że inni dopuszczają się nieetycznych zachowań, wynikające z cynizmu, może powodować, że osoba częściej sama zachowuje się nieetycznie

20
Q

Związek neurotyczności na etyczne postępowanie

A

Osoby neurotyczne, będące na stanowisku kierowniczym, rzadziej są spostrzegane jako etyczni liderzy, ponieważ mają tendencję do bycia “przeczulonymi na własnym punkcie i nierpzyjaźnie nastawionymi”.
Związek między neurotyzmem a brakiem efektywności.
Neurotycy mają skłonność do zachowań obronnych w relacjach z innymi.

21
Q

Wpływ ugodowości na etyczne postępowanie

A

Potrzeba afiliacji, charakteryzująca ludzi ugodowych, wiąże się z efektywnością w kierowaniu ludźmi.
Ugodowi kierownicy, chociaż najczęściej są postrzegani i oceniani jako bardzo etyczni, bo starają się zadowolić każdego, bywają uważani za osoby konformistyczne i zbyt ustępliwe, a przez to negatywnie oceniane.
Ulegając naciskom współpracowników i wychodząc naprzeciw ich potrzebom, nie zawsze jednak postępują oni zgodnie z obowiązującymi zasadami czy normami.

22
Q

Związek sumienności z etycznym postępowaniem

A

Sumienni liderzy przejawiają zachowania zgodne z przepisami roli, co jest związane z ich uczciwością, odpowiedzialnością, byciem otwartym i szczerym w kontaktach z podwładnymi.
Jednostki charakteryzujące się dużą sumiennością są jednocześnie ambitne, dobrze zorganizowane i mają silną wolę, dlatego jest prawdopodobne, że jako kierownicy będą bardziej skłonne do wskazywania swoim podwładnym jednoznacznych, klarownych reguł etycznego postępowania, a także stawiania im wymagań w tym zakresie.

23
Q

Związek postępowań etycznych z ekstrawersją i otwartością na doświadczenia.

A

Mniej danych jest na temat związku postępowań etycznych a ekstrawersją i otwartością na doświadczenia.

24
Q

Czym jest poczucie umiejscowienia kontroli zdarzeń i jak wpływa ta cecha na etyczne postępowanie?

A

Poczucie umiejscowienia kontroli zdarzeń jest konstruktem osobowym, który obrazuje kontinuum jednostkowego poczucia, że skutki działania osoby wynikają albo z jej własnych poczynań, albo są wynikiem sił zewnętrznych.
Osoby o wewnętrznym umiejscowieniu kontroli zdarzeń rzadziej dokonują nieetycznych wyborów od osób o zewnętrznym poczuciu kontroli. Ta grupa ludzi postrzega zdarzenia jako skutek własnych poczynań, dlatego bardziej prawdopodobne jest, że częściej czuje się winna z powodu tego, co się dzieje.
Jednostki o zewnętrznym poczuciu kontroli będą bardziej nieetyczne w swym postępowaniu, bo łatwiej im zrzucić winę na kogoś innego lub wskazać usprawidliwiającą ich zewnętrzną przyczynę swego niewłaściwego czynu, który mógł skutkować krzywdą innych ludzi.

25
Q

Jakie konstrukty warunkują postępowanie etyczne?

A

filozofia moralna
religijność
cynizm
cechy osobowościowe
poczucie umiejscowienia kontroli zdarzeń
wrażliwość na sprawiedliwość
samoocena i poczucie własnej wartości
autorytaryzm i orientacja na dominację
inteligencja emocjonalna i empatia
płeć
wiek
poziom wykształcenia

26
Q

Jak samoocena i poczucie własnej wartości wpływają na postępowanie etyczne?

A

Ofiarami prześladowania w miejscu pracy stają się często ludzie o niskiej samoocenie, zaniżonym poczuciu własnej wartości, ustępliwi i nieśmiali w kontaktach.
Jednoski stosujące mobbing czy bullying, będące sprawcami przemocy wobec innych, same też często mają niską samoocenę. Starają się one podtrzymać poczucie własnej wartości przez poniżanie innych albo czują się tak bardzo zagrożone przez swoich uzdolnionych kolegów, że same przyjmują postawę wrogą wobec nich i rozładowują swój lęk zastraszając ich czy wykpiwając.

27
Q

Koncepcja samooceny organizacyjnej

A

Samoocena człowieka, zbudowana w odniesieniu do organizacji, w której pracuje, odzwierciedla jego osobistą ocenę dopasowania do zatrudniającej go firmy, do ról i zadań jakie w niej wypełnia.

28
Q

Jakie konsekwencje ma wysoka samoocena organizacyjna?

A

Ludzie o wysokiej samoocenie organizacyjnej wierzą, że są ważnymi i znaczącymi członkami firmy, dla której pracują. Czynnikami, które ich w tym utwierdzają są zajmowane stanowisko, władza i wysokość zarobków oraz inne atrybuty, które stanowią nie tylko wynagrodzenie, lecz także są oznakami prestiżu i posiadanych wpływów.

29
Q

Z czym jest związana samoocena organizacyjna?

A

Samoocena organizacyjna jest pozytywnie związana ze sposobem wykonywania pracy, z zadowoleniem z niej, z tożsamością organizacyjną i z zaangażowaniem człowieka w pracę, co bezpośrednio przekłada się również na jakość jego relacji interpersonalnych.

30
Q

Jak autorytaryzm i orientacja na dominację wpływa na postępowanie etyczne?

A

Osoby autorytarne to ludzie o skłonnościach do akceptacji antydemokratycznych przekonań,m odzwierciedlających się w konserwatywnych poglądach oraz wrogiej postawie wobec niektórych grup społecznych i ich przedstawicieli.
Orientacja na dominację określa przekonanie osoby o hierarchicznym porządku panującym wewnątrz grup społecznych i jest związana z pragnieniem dominacji własnej grupy nad innymi grupami społecznymi.
Osoby autorytarne oraz ludzie o wysokiej orientacji na dominację mogą mieć większe skłonności do zacchowań nieetycznych niż ludzie o niskim ich nasileniu.

31
Q

Jakie emocje są związane z moralnością?

A

poczucie winy i wstyd

32
Q

Czy empatia i inteligencja emocjonalna wpływają na postępowanie etyczne?

A

Wnioski z badań dowodzą pozytywnego wpływu składowych inteligencji emocjonalnej na efektywność zarządzania kadrami przez kierowników oraz satysfakcję z pracy.
Szczególne jest znaczenie emparii, która wzmacnia moralną motywację i prowadzi do działania i udzielania pomocy

33
Q

Związek płci z etycznym postępowaniem

A

Wyniki badań nie zawsze były ze sobą spójne, niemniej częściej dowodzą one, że kobiety przejawiają większe skłonności do zachowania się w sposóv etyczny niż mężczyźni.
Oeć wpływa znacząco na wybór ofiary zachowań prześladowczych.
Z drugiej jednak strony należy podkreślić, że wielu autorów zaprzecza, aby płeć miała jakiekolwiek znaczenie dla etycznych wyborów.

34
Q

Związek wieku z postępowaniem etycznym

A

Wyniki badań sugerują wyraźne powiązanie wieku z poziomem rozwoju moralnego, co pozwala przypuszczać, że osoby starsze, prawdopodobnie ze względu na szersze spektrum życiowych doświadczeń oraz z uwagi na fakt, że nie muszą już tak bardzo zabiegać o dobra materialne, zachowują się bardziej etycznie.
Młodzi menedżerowie często są zainspirowani indywidualnym sukcesem, skoncentrowani na celach konsumpcyjnych, polepszaniu bytu własnej rodziny. Mają oni niższą pozycję i muszą zabiegać o stanowisko, cechuje ich większa skłonność do rywalizacji, mniejsza ilość doświadczeń, dlatego reprezentowany przez nich poziom moralnego rozumowania bywa niższy.

35
Q

Związek poziomu wykształcenia z postępowaniem moralnym

A

Teoretycy sugerują, że osoby lepiej wykształcone mogą mieć wyższą samoświadomość oraz świadomość moralną, dostrzegać głebsze aspekty dylematów etycznych, z jakimi się spotykają, oraz wyciągnąć dojrzalsze wnioski z własnych doświadczeń, traktując różne przeżyte sytuacje jako lekcje etycznego postępowania.

36
Q
A