VIRTUALIZACIJA Flashcards

1
Q

Pojasnite kaj pomeni izraz virtualizacija na področju IKT in kateri je obratni izraz! Navedite nekaj področij znotraj IKT, kjer se izraz uporablja!

A

Virtualizacija na področju IKT pomeni proces ustvarjanja virtualne oz. navidezne različice večinoma strojne opreme. Kot taka je potem neoprijemljiva, ampak praviloma funkcionalna. Seveda vselej rabimo neko gostiteljsko strojno opremo za ta namen. Virtualizacija tako omogoča optimizacijo uporabe strojne opreme, pogosto tudi varčevanje z energijo in zmanjšanje stroškov. Obratni izraz za virtualizacijo je fizičnost, kar pomeni oprijemljivo strojno opremo. Izraz virtualizacija se uporablja za npr. virtualizacijo računalnikov (virtual machine) in strežnikov (VPS), navidezna omrežja (VPN), pogone (virtual drive), aplikacije (neodvisne od OS), tiskalnike (za pdf), tipkovnice, namizje (za delo na daljavo) in drugo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Pojasnite kaj je VLAN!

A

VLAN (Virtual Local Area Network) je tehnologija, ki omogoča ločevanje fizičnega omrežja LAN na več ločenih navideznih omrežij oziroma segmentov VLAN. Na ta način lahko naprave, ki so na istem fizičnem omrežju, med seboj neodvisno komunicirajo, kot da so priključene na različna omrežja. To lahko uporabimo npr. v hotelih, kjer se omogoča gostom ločeno omrežje (omrežne vtičnice v sobah) od omrežja uprave hotela (omrežne vtičnice v pisarnah).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Pojasnite razliko med izrazoma (remote) desktop virtualization in virtual desktop!

A

Virtualizacija oddaljenega namizja (remote desktop virtualization) pomeni namizje ločeno od fizične naprave, kar pomeni oddaljen dostop do namizja, torej da na oddaljeni lokaciji preko modela C/S pridobimo dostop za upravljanje nekega računalnika, kot bi sedeli za njim, kar je npr. zelo uporabno za delo na daljavo. Navidezno namizje (virtual desktop) pa pomeni le namizje razširjeno preko mej osnovnega zaslona, torej na računalnik priključimo dodaten zaslon, projektor in podobno ter na njih prikazujemo razširjeno namizje, torej ne podvajamo iste slike. Še druga možnost pa je, da imamo v operacijskem sistemu več namizij, med katerimi lahko preklapljamo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Pojasnite kaj je navidezni oz. virtualni računalnik (VM) in kako dejansko to deluje! Kako je dejansko shranjen nek VM? Pojasnite ali lahko navidezni računalnik uporabljamo brez nekega fizičnega!

A

Navidezni računalnik oz. VM (Virtual Machine) je programska rešitev, ki ustvari simulacijo fizičnega računalnika v virtualnem okolju. VM omogoča izvajanje programske opreme, kot da bi bila izvajana na fizičnem računalniku. VM ima lasten operacijski sistem in navidezno strojno opremo, lahko tudi navidezni disk (ni nujno, lahko uporablja tudi fizičnega), pridobi pa tudi svoj lasten IP naslov. Vsekakor pa potrebujemo gostiteljsko strojno opremo, na katero namestimo programsko opremo imenovano hipernadzornik oz. hipervizor (hypervisor), s katero ustvarimo in upravljamo VM. V nastavitvah posameznega VM nastavimo do katerih fizičnih virov računalnika (procesor, RAM, disk…) lahko dostopa VM in v kakšnem obsegu. Nato nanj namestimo želeni operacijski sistem in aplikacije. Hipernadzornik omogoča na eni fizični napravi gostiti več VM, ki imajo lahko vsak nek svoj operacijski sistem in aplikacije, si pa vsi delijo vire iste strojne opreme. Tovrstna virtualizacija poveča izrabo obstoječe strojne opreme in prihrani stroške, hrup, porabo elektrike, potrebo po prostoru in drugo. VM je običajno shranjen v obliki datoteke, ki vsebuje vse potrebne informacije o navideznem računalniku, vključno s konfiguracijo strojne opreme in operacijskim sistemom. VM so med drugim zelo uporabni tudi za testiranje programske opreme ali za izvajanje programov, ki zahtevajo različne operacijske sisteme.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Naštejte glavne prednosti virtualizacije računalnikov! Katere so omejitve in slabosti virtualnih računalnikov?

A

Med prednosti štejemo nadomeščanje več fizičnih računalnikov z manj bolj zmogljivih na katerih gostimo VM, centralizirano upravljanje strojne in programske opreme, optimalnejšo izkoriščenost sistemskih virov, na enem računalniku lahko imamo več različnih operacijskih sistemov v vsakem VM, veliko lahko prihranimo pri energiji, strojni opremi in njenemu vzdrževanju, zmanjša se onesnaženje, hrup, prostorska stiska, izboljša se varnost, razširljivost in prilagodljivost, lažje upravljamo z napravami, boljša je razpoložljivost, dostopnost in dosegljivost, VM lahko po potrebi enostavno prenesemo iz enega fizičnega računalnika na drugega, VM ima daljšo življenjsko dobo in drugo. Omejitve so povezane predvsem z gostiteljsko strojno opremo, med slabostmi pa je morda večja kompleksnost sistema in odvisno od različice hipernadzornika, je lahko delovanje VM nekaj počasnejše.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Navedite kak konkreten primer programa za upravljanje VM ter zapišite kako takim programom rečemo s tujko!

A

Primeri programov za upravljanje VM so npr. Oracle VirtualBox, VMware Workstation in VMware ESXi. Tovrstna programska oprema se imenuje hipernadzornik oz. hipervizor (hypervisor).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Pojasnite kaj je hipernadzornik in kaj je razlika med native in hosted hipernadzornikom!

A

Kaj je hipernadzornik je opisano že pri prejšnjih vprašanjih. Native hipernadzornik (npr. VMware ESXi) je tisti, ki na strežniku ne potrebuje nekega operacijskega sistema, v katerega ga namestimo, ker je sam v vlogi operacijskega sistema in se posledično tudi VM na njem hitreje zaganjajo in delujejo. Praviloma so bolj zmogljivi in zagotavljajo večjo ločitev med VM. Hosted hipernadzornik (npr. Oracle VirtualBox) pa deluje le znotraj nekega operacijskega sistema, kot ena od aplikacij, v kateri nato zaganjamo VM, kar je primerno za kakšno testiranje in osebne potrebe. So lažji za upravljanje, ampak manj zmogljivi in VM v njih nekaj počasneje delujejo.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Opišite kako boste rešili težavo, če imate en računalnik in dva programa, ki zahtevata različna OS!

A

Namestili bomo hipernadzornik za upravljanje VM in ustvarili dva VM, vsakega s svojim operacijskim sistemom, ali pa le en VM, če bo že gostiteljski OS morda zadoščal za enega od programov.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Pojasnite kaj je virtualni pogon in čemu služi!

A

Virtualni pogon je navidezna CD ali DVD enota, ki jo s pomočjo posebne programske opreme (emulator) ustvarimo na računalniku, da pridobimo dodaten pogon ali več njih, ali pa da ga na napravah brez takega pogona (večina dandanašnjih prenosnikov) sploh ustvarimo. Uporabniku omogoča, da v njem odpre navidezni medij oz. sliko (npr. v datotečnem formatu .iso), ki je virtualizirana različica dejanskega CD ali DVD medija (pogosto nek namestitveni ali avdio oz. video CD/DVD). Ko v navideznem pogonu odpremo tak navidezni medij, se nam to na računalniku prikaže kot, da bi vstavili dejanski fizični medij. Navidezni medij naredimo običajno na osnovi dejanskega, kar pa moramo seveda predhodno narediti na nekem računalniku, ki ima tudi fizični pogon in ustrezno programsko opremo za ta namen. Navidezne pogone uporabljajo tudi VM, v katerih lahko prav tako odpremo navidezne medije, kar naredimo kar s hipernadzornikom. Ampak samo zaradi tega ga seveda ne bi šli nameščati in kreirati VM, ker je lažje uporabiti emulator (npr. Daemon Tools).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Opišite postopek kako ustvarimo in nato uporabimo navidezni medij oz. sliko! Ali navidezni medij vselej naredimo iz dejanskega medija?

A

To je večinoma opisano že pri prejšnjih vprašanjih. Glede nujnosti dejanskega fizičnega medija za izdelavo navideznega pa je odgovor ne, ker lahko navidezni medij naredimo kar iz nekih običajnih map in datotek na računalniku, če bi pa želeli narediti enakovredno kopijo nekemu avdio, video ali drugemu CD ali DVD, pa bi ga seveda potrebovali v fizični obliki.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Pojasnite kaj konkretno je virtualizacija aplikacij in kaj so prednosti tega! Komentirajte tudi legalnost izdelave virtualnih aplikacij!

A

Virtualizacija aplikacij je proces, pri katerem se aplikacija izvaja v virtualnem oz. izoliranem okolju, neodvisno od lokalnega operacijskega sistema in strojne opreme. Prednosti so lažje upravljanje aplikacij in izboljšana varnost, ker ne posežejo v operacijski sistem (tečejo v izoliranem okolju). Med drugim omogoča virtualizacija aplikacij npr. uporabo določene programske opreme narejene za en operacijski sistem, tudi v povsem drugem operacijskem sistemu, lahko pa aplikacije naredi tudi prenosne (portable), za kar se potrebuje posebna orodja oz. programe. Slednje je lahko problematično oz. ilegalno, če se na ta način ustvari in širi prenosne aplikacije iz sicer plačljive programske opreme.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly