Terminologija Flashcards

1
Q

Kaj je iz vidika IKT komunikacija in kaj telekomunikacija?

A

Komunikacija je med drugim izmenjava informacij med dvema ali več osebami, iz vidika IKT pa se komunikacija nanaša predvsem na uporabo tehnologij za izmenjavo oz. prenos podatkov med napravami po nekih protokolih oz. pravilih. Telekomunikacija predstavlja prenos podatkov oz. komunikacijo na velike razdalje, običajno preko telekomunikacijskih oz. računalniških omrežij.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Primerjajte in navedite kakšna je razlika med intranetom, extranetom in Internetom, navedite primere za vsakega od njih ter pojasnite glede na kaj je narejena delitev?

A

Intranet, extranet in Internet so vsi povezani z izmenjavo podatkov preko omrežij. Delitev je narejena glede na to, kdo ima dostop do nekih informacij in storitev v vsakem od teh omrežij. Razlika je torej v dostopnosti oz. zasebnosti.
- Intranet je zasebno omrežje, ki ga uporabljajo zaposleni znotraj organizacije. Namenjen je izmenjavi informacij in povezovanju zaposlenih v podjetju. Intranet običajno omogoča dostop do notranjih informacij, kot so novice, dokumenti, poročila in podobno, ter orodja za skupinsko delo in komunikacijo, kar je uporabnikom lahko na voljo preko internih spletnih strani ali deljenih map na strežniku.
- Extranet je razširitev intraneta, ki omogoča dostop zunanjih oseb, kot so partnerji, dobavitelji, stranke in drugi, do običajno le nekaterih informacij in storitev, ki so sicer dostopne znotraj organizacije oz. v intranetu. Extranet omogoča dostop zunanjih uporabnikov preko varnih povezav preko zunanjega v notranje omrežje. Primeri extraneta so spletni portali, ki omogočajo dostop do informacij in storitev za stranke, partnerska omrežja in podobno, npr. v turizmu za dostop dobaviteljev do internih podatkov o zalogah.
- Internet pa je globalno omrežje, ki povezuje računalniška omrežja po vsem svetu. Internet omogoča izmenjavo informacij med uporabniki po vsem svetu preko spletnih strani, ki so odprte in javne, kar pomeni, da lahko vsakdo prosto dostopa do njih.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Kako rečemo zasebnemu omrežju, običajno znotraj ene organizacije in kako zasebnemu omrežju neke organizacije razširjenemu na zunanje uporabnike? Izraza pojasnite na primeru!

A

Zasebno omrežje, običajno znotraj ene organizacije, se imenuje intranet. Intranet je običajno dostopen le znotraj organizacije in je namenjen za notranjo uporabo zaposlenih, ki lahko dostopajo do internih informacij, dokumentov in storitev. Primer intraneta je zasebno omrežje, ki ga uporablja neko podjetje, kjer zaposleni lahko dostopajo do svojih plačilnih list, internih novic, poročil in podobno. Zasebno omrežje, ki je razširjeno na zunanje uporabnike, pa se imenuje extranet. Extranet je običajno namenjen za deljenje le določenih internih informacij in storitev z zunanjimi partnerji, dobavitelji, strankami in drugimi organizacijami. Uporabniki imajo omejen dostop do internih informacij in storitev, ki so sicer dostopne le znotraj organizacije. Primer extraneta v turizmu je npr. spletni portal, ki dobaviteljem omogočajo dostop do internih podatkov le o zalogah, zaposleni pa imajo dostop tudi do vseh ostalih podatkov.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Pojasnite ali je WWW sinonim za Internet oz. kakšno je razmerje med njima ter kaj pomeni eno in drugo!

A

WWW (World Wide Web) ni sinonim za Internet, ampak je le ena od mnogih storitev, ki jih omogoča Internet. Internet je globalno omrežje računalniških omrežij, ki povezuje računalnike in naprave po vsem svetu. Gre torej za infrastrukturo. Omogoča izmenjavo podatkov in komunikacijo med uporabniki preko različnih storitev, kot so elektronska pošta, spletne strani, družbeni mediji in druge. WWW je torej le ena izmed storitev, ki jo omogoča Internet kot infrastruktura. Pri WWW gre za globalni sistem dokumentov, ki so med seboj povezani s hiperpovezavami in so dosegljivi preko spletnih brskalnikov. WWW omogoča dostop do informacij, ki so shranjene na spletnih strežnikih po vsem svetu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Pojasnite izraz ISP in navedite nekaj primerov! Poznate kakšnega nekomercialnega? Komentirajte ali je organizacija, ki nam omogoči povezavo v svoj WLAN, naš ISP!

A

ISP (Internet Service Provider) je organizacija, ki uporabnikom zagotavlja dostop do Interneta. ISP-ji ponujajo različne vrste povezav, kot so npr. telefonske linije (DSL), kabelski Internet, optika in mobilni Internet. Nekaj primerov ISP-jev v Sloveniji: A1, HOT, T-2, Telekom, Telemach. Obstajajo tudi nekateri nekomercialni ISP-ji, ki organizacijam ali posameznikom omogočajo brezplačen dostop do Interneta. V Sloveniji je tak primer Arnes, ki tak dostop omogoča izobraževalnim in raziskovalnim ustanovam. Organizacija, ki nam omogoči povezavo v svoj WLAN, ni naš ISP, ampak nam le ponudi brezžični dostop do svojega WLAN omrežja, sama pa ima nekega ponudnika dostopa do Interneta oz. ISP.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Pojasnite kaj je URL in kako je strukturiran! Pojasnite strukturo tudi na naslednjem konkretnem primeru URL, torej ga razčlenite in pojasnite: https://www.turistica.si/Slike/Logo.jpg!

A

URL (Uniform Resource Locator) je niz znakov oz. naslov, ki označuje edinstveno spletno lokacijo ali vir na svetovnem spletu. URL se običajno uporabljaspletnih virov. URL je strukturiran oz. sestavljen iz več delov. Pri del je vezan na protokol in določa način, kako bo brskalnik komuniciral s strežnikom. Najbolj pogosto uporabljena protokola sta HTTP in HTTPS. HTTP je nezavarovan protokol, medtem ko je HTTPS varna različica protokola, ki uporablja šifriranje podatkov med strežnikom in brskalnikom. V našem primeru je uporabljen slednji. Drugi del je vezan na domeno, pri čemer imamo iz desne proti levi najprej vrhnjo ali krovno domeno, ki je lahko državna ali generična, sledi ji domena, nato pa še poddomena. Najpogostejše poddomene so www, mail, forum, blog, wiki in druge. Poddomena www se uporablja praviloma za predstavitveno spletno stran neke organizacije ali podobno. V našem primeru imamo državno krovno domeno .si, ki je domena Slovenije, domena je turistica, kakršno je kratko ime Fakultete za turistične študije - Turistice, poddomena pa je www, kar pomeni, da je na njej predstavitev fakultete. Zadnji del pa določa natančno lokacijo vira na strežniku. Pot je lahko sestavljena iz imen map in datotek, ki se nahajajo na spletnem strežniku. V našem primeru imamo mapo z imenom Slike, v njej pa je slikovna datoteka Logo.jpg, ki predvidoma vsebuje logotip fakultete. za identifikacijo spletnih strani, dokumentov, slik in podobnih

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Pojasnite kaj je razlika med spletnim brskalnikom in iskalnikom in navedite nekaj primerov za oba!

A

Spletni brskalnik in iskalnik sta dve različni aplikaciji, ki se pogosto uporabljata za dostop do spletnih strani.
- Spletni brskalnik je aplikacija oz. program, ki se namesti na računalnik in omogoča uporabniku, da dostopa do že znanih spletnih strani, torej ročno vpišemo naslov spletne strani oz. URL. Spletni brskalnik je torej program, ki se uporablja za ogledovanje spletnih strani. Spletni brskalniki omogočajo tudi različne funkcije, kot so zaznamki, zgodovina brskanja, shranjevanje gesel in drugo. Nekaj primerov spletnih brskalnikov: Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Microsoft Edge, Opera.
- Spletni iskalnik pa je spletna stran oz. spletna aplikacija, ki omogoča iskanje in odkrivanje drugih spletnih strani. Uporabnik v iskalno polje vpiše ključne besede, iskalnik pa poišče spletne strani, ki vsebujejo te besede ter ponudi ustrezne zadetke oz. iskalne rezultate s povezavami do najdenih spletnih strani. Iskalniki običajno uporabljajo kompleksne algoritme za določanje relevantnosti spletnih strani glede na vpisane ključne besede. Nekaj primerov spletnih iskalnikov: Google, Bing, Yahoo!, DuckDuckGo, Yandex.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Pojasnite izraze spletno mesto (spletišče), spletna stran in domača stran!

A
  • Spletno mesto ali spletišče predstavlja skupek večih spletnih strani, ki so dostopne preko neke domene in imajo praviloma enoten izgled oz. oblikovanje. Spletno mesto vsebuje več spletnih strani, ki so praviloma med seboj povezane in običajno dostopne preko nekega menuja.
  • Spletna stran je posamična stran znotraj spletnega mesta, ki vsebuje določeno specifično vsebino, npr. predstavitev organizacije, prikaz lokacije, opis storitev, kontaktne podatke in podobno.
  • Domača ali začetna stran pa je spletna stran, ki se samodejno odpre, ko obiskovalec obišče neko domeno. Mora biti ustrezno poimenovana (npr. index.php ali default.asp), sicer se ne zažene samodejno in v tem primeru uporabnik vidi bodisi seznam vseh datotek na tem mestu oz. v tej mapi, bodisi neko obvestilo strežnika, odvisno od nastavitev na strežniku. Običajno je to osrednja oz. izhodiščna spletna stran spletnega mesta, ki ponuja povezave do drugih spletnih strani in vsebin na spletnem mestu ter kakšna pomembnejša obvestila, kontaktne podatke in podobno.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Pojasnite izraza hipertekst in hiperpovezava in kako sta medsebojno povezana!

A

Izraz hipertekst označuje besedilo, ki vsebuje povezave do drugih besedil. Običajno je to besedilo v obliki spletne strani, ki vključuje povezave do drugih spletnih strani in virov. Brskalnik, skladno z oblikovnimi navodili spletne strani, prikaže tako besedilo na način, da so posamezni deli prikazani kot povezave, pogosto podčrtano in ko gremo z miško preko njih, se pokaže možnost klika za obisk povezanega spletnega mesta ali vira, ki je bodisi znotraj istega spletišča, ali pa gre za zunanji vir. Povezavo je možno narediti tudi na slikah, gumbih in podobno. Hiperpovezava pa je besedilo, slika ali drug element na spletni strani, na katerem je narejena povezava do neke druge spletne strani ali vira. Hiperpovezava se ustvari z uporabo HTML oznak, ki določajo cilj povezave in besedilo ali drug element, na katerem se naredi povezavo. Hiperpovezave torej omogočajo uporabnikom, da se enostavno premikajo med različnimi spletnimi stranmi istega spletišča ali na druga spletna mesta.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly