SKRIPTI Flashcards
Kaj so skripti, čemu so namenjeni oz. za kaj se jih uporablja? Kako jih delimo glede na to kje se lahko izvajajo in navedite primer skriptnega jezika za obe kategoriji?
Skripti so programska koda (obstaja več programskih oz. skriptnih jezikov), v katerih so napisane dinamične spletne strani ali pa z njimi dopolnimo statične spletne strani. Med drugim omogočajo interaktivnost na spletnih straneh in tako uporabnikom omogočajo izvedbo določenih dejanj na spletnih straneh. Omogočeno je programiranje s spremenljivkami, operatorji, pogojnimi stavki, funkcijami in podobno. Skripti na spletnem strežniku komunicirajo z bazo podatkov in imajo zato v svoji kodi poleg kakšnega besedila in drugih HTML značk tudi skriptne ukaze za dostopanje do baze podatkov. Glede na to, kje se izvajajo, se delijo na skripte, ki se izvajajo pri odjemalcu v brskalniku (Client-side scripting), kar so skripti, ki so vključeni v HTML kodo, ki se pošlje brskalniku (npr. JavaScript), in skripte, ki se izvajajo na strežniku (Server-side scripting), ki so dejansko koda dinamičnih spletnih strani, napisana v enem od skriptnih jezikov (npr. PHP, ASP, Python). Številne spletne aplikacije so napisane v PHP jeziku, ki je brezplačen in zelo priljubljen, posledično pa je tudi kar nekaj spletnih aplikacij oz. skriptov na voljo brezplačno za namestitev.
- Kje se izvajajo osnovni skripti v primeru dinamičnih spletnih strani in kako imenujemo to kategorijo izvajanja skriptov? Navedite najbolj znano vrsto skriptov še za drugo kategorijo skriptov glede na lokacijo izvajanja!
Glede na to, kje se izvajajo, se delijo na skripte, ki se izvajajo pri odjemalcu v brskalniku (Client-side scripting), kar so skripti, ki so vključeni v HTML kodo, ki se pošlje brskalniku (npr. JavaScript), in skripte, ki se izvajajo na strežniku (Server-side scripting), ki so dejansko koda dinamičnih spletnih strani, napisana v enem od skriptnih jezikov (npr. PHP, ASP, Python). Številne spletne aplikacije so napisane v PHP jeziku, ki je brezplačen in zelo priljubljen, posledično pa je tudi kar nekaj spletnih aplikacij oz. skriptov na voljo brezplačno za namestitev.
Komentiranje izvajanje skriptov na strežniku v primeru dinamičnih spletnih strani in kako so med seboj povezani izrazi skript, dinamična spletna stran in CMS!
Izvajanje skriptov na strežniku in povezava med izrazoma skript in dinamična spletna stran je vse opisano že pri prejšnjih vprašanjih. CMS (Content Management System), kot sistem za upravljanje vsebin oz. platforma na kateri lahko zgradimo svojo spletno stran, pa je s tem povezan, ker je dejansko dinamična spletna stran, napisana v enem od skriptnih jezikov in je torej tudi sam skript.
Pojasnite kaj je CMS in navedite kako se delijo ter kakšen konkreten primer za te kategorije! Kaj so glavne prednosti, zaradi katerih se poslužujemo CMS-jev?
CMS je dinamična spletna stran oz. spletna aplikacija, ki jo lahko namestimo na spletni strežnik in uporabimo kot platformo za našo spletno stran. V njem dejansko ustvarimo lastno spletno stran. Uporabnikom omogoča enostavno urejanje in upravljanje vsebin na spletni strani, brez potrebe po poznavanju programiranja, zato je imenovana sistem za upravljanje vsebin in zato so CMS-ji tako zelo priljubljeni. Prednost je ta, da se posvetimo vsebinam svoje spletne strani, ne pa tehnični plati. Je pa za kreiranje CMS potrebno veliko znanja programiranja in običajno širši razvojni tim. CMS-ji so pogosto brezplačni in odprtokodni (koda je javno dostopna in jih lahko vsakdo uporabi in prilagodi svojim potrebam), ali pa so lastniški (koda je last podjetja, ki je CMS razvilo) in zato pogosto tudi plačljivi (posebej, ker se jih lahko tudi izrazito prilagodi naročniku, ali celo razvije zanj po naročilu). CMS-ji so ponavadi zelo zmogljivi, dobro testirani, precej prilagodljivi in razširljivi, saj lahko uporabniki izbirajo med več temami za prikaz in dodajajo različne module in vtičnike, ki povečujejo funkcionalnost spletnih strani. CMS-ji omogočajo tudi enostavno upravljanje uporabnikov in njihovih dovoljenj za dostop do vsebin. Obstajajo tudi nekateri paketi brezplačnih skriptov (nameščevalniki skriptov), ki jih ponudniki spletnega gostovanja zelo radi vključijo v svojo ponudbo znotraj nadzorne plošče spletnega gostovanja (npr. Softaculous), da uporabniki zelo preprosto nameščajo in kasneje uporabljajo številne brezplačne skripte. Obstaja več kategorij CMS oz. spletnih aplikacij. Pod natanko tem imenom imamo praviloma le splošne sisteme za upravljanje vsebin (npr. WordPress, Joomla! in Drupal), ki omogočajo v osnovi izdelavo predstavitvenih spletnih strani (npr. za neko organizacijo), širše gledano pa lahko sem štejemo še številne spletne aplikacije oz. platforme za forume (npr. phpBB), e-pošto (npr. Roundcube), spletne trgovine (npr. Magento), podporo strank (npr. osTicket), spletne učilnice (npr. Moodle), upravljanje datotek (npr. ownCloud) in druge.
Komentirajte ali je CMS dinamična spletna stran in ali je vsaka dinamična spletna stran CMS!
Da je CMS dinamična spletna stran je opisano že pri prejšnjih vprašanjih, vsaka dinamična spletna stran pa ni nujno CMS. Dinamična spletna stran je lahko namreč ustvarjena tudi brez uporabe CMS, če nek programer v nekem skriptnem jeziku sam izdela spletno stran za neke potrebe, ki morda ne vključujejo potrebe, da bi običajni uporabniki samostojno urejali vsebine na spletni strani. Tako ročno programiranje celotne spletne strani je lahko tudi zelo zapleteno in zamudno.
Pojasnite ali je CMS vselej brezplačen?
CMS-ji so pogosto brezplačni in odprtokodni (koda je javno dostopna in jih lahko vsakdo uporabi in prilagodi svojim potrebam), ali pa so lastniški (koda je last podjetja, ki je CMS razvilo) in zato pogosto tudi plačljivi (posebej, ker se jih lahko tudi izrazito prilagodi naročniku, ali celo razvije zanj po naročilu).
Kako lahko razširimo funkcionalnost spletne strani narejene na osnovi nekega CMS-ja? Na kaj moramo biti pri tem pozorni?
Spletno stran, ki bazira na nekem CMS, lahko razširimo s pomočjo različnih vtičnikov, modulov in tem. Tako lahko npr. svoji predstavitveni spletni strani hotela dodamo prikaz lokacije na zemljevidu, koledar dogodkov, možnost komentiranja vsebin, integracijo z družbenimi omrežji, ali pa kar vtičnik za sprejemanje spletnih rezervacij sob. Pri izbiri dodatkov je pomembno, da so ti varni in posodobljeni (pozorni smo na čas zadnje posodobitve in na pretekle posodobitve). Uporaba nepravilno napisanega ali zastarelega dodatka lahko povzroči varnostne ranljivosti in poslabša delovanje spletne strani. Zato je priporočljivo, da dodatke nameščamo samo iz zaupanja vrednih virov, kot so uradne spletne strani CMS ali preverjeni ponudniki dodatkov. Pri izbiri smo pozorni tudi na ugled samega razvijalca, ceno vtičnika, skladnost in testiranje vtičnika z našo različico CMS, ocene in komentarje ostalih uporabnikov, število prenosov, prevedenost v naš jezik, od kdaj že obstaja nek vtičnik in podobno.
Kaj vse mora biti nameščeno na spletnem strežniku, na katerem gostujemo CMS?
Ker je CMS dinamična spletna stran, za njegovo gostovanje velja enako, kot za gostovanje katerekoli druge dinamične spletne strani, kar je opisano že pri enem od prejšnjih vprašanj.
Kateri koraki so potrebni za namestitev CMS-ja, če nimamo nameščevalnika skriptov in kako poteka namestitev, če tak nameščevalnik imamo na voljo v nadzorni plošči spletnega gostovanja?
Ker je CMS skript, za njegovo nameščanje velja enako, kot za nameščanje kateregakoli drugega skripta, kar je opisano že pri nameščevalnikih skriptov.
Komentiranje skrb za posodobitve CMS-ja!
Skrb za redne posodobitve CMS je izjemno pomembna za varnost in stabilnost spletnega mesta in je odgovornost skrbnika CMS. S pomočjo posodobitev se odpravljajo morebitne varnostne ranljivosti in hrošči, kar preprečuje morebitne vdore in napade. Vsak CMS ima svoj sistem posodobitev, ki ga je potrebno redno spremljati in izvajati vse posodobitve CMS in dodatkov (vtičniki, moduli, teme). Običajno so posodobitve enostavne in se izvajajo preko uporabniškega vmesnika, le potrditi jih je potrebno in nato vse preveriti in testirati ali še vse deluje po pričakovanjih. Pri tem je potrebno paziti, da so pred posodobitvijo narejene varnostne kopije datotek in baze podatkov, saj se lahko pri posodobitvah pojavijo težave in napake. Nameščanje kakih novih vtičnikov je priporočljivo predhodno opraviti na kakšnem testnem spletišču z enakimi pogoji, kot jih imamo na produkcijskem spletišču.