OMREŽJA Flashcards

1
Q
  1. Kaj je računalniško omrežje in njegov namen?
A

Računalniško omrežje je skupek računalnikov in drugih naprav, ki so med seboj povezane z uporabo komunikacijskih povezav oz. kanalov, vse podprto s komunikacijskimi protokoli in ustrezno programsko opremo, z namenom komunikacije in izmenjave podatkov med različnimi napravami in posredno uporabniki. Omrežja omogočajo tudi skupno rabo oz. deljenje virov, kot so tiskalniki, diski, strežniki in drugo. Omrežja lahko delujejo na lokalni ravni, znotraj organizacije (lokalna omrežja), ali na globalni ravni, pogosto povezana v Internet.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q
  1. Kako se omrežja delijo po načinu povezave in znotraj tega po velikosti?
A

Računalniška omrežja se po načinu povezave delijo na žična in brezžična, znotraj tega pa imamo različne velikosti. Pri žičnih omrežjih so to po velikosti od najmanjšega do največjega: osebna omrežja oz. PAN (Personal Area Network), lokalna omrežja oz. LAN (Local Area Network), mestna omrežja oz. MAN (Metropolitan Area Network) in prostrana ali obsežna ali zelo velika omrežja oz. WAN (Wide Area Network), med katera lahko štejemo tudi Internet, kot največje omrežje, čeprav ta je lahko povsem svoja kategorija. Pri brezžičnih omrežjih pa dodamo spredaj črko W (wireless) in tako dobimo: WPAN, WLAN, WMAN (ta se ne uporablja) in WWAN

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Komentirajte doseg in tipično tehnologijo za različne velikosti žičnih omrežij!

A

PAN je velikosti sobe, naprave so med seboj oddaljene le nekaj metrov, tipična tehnologija za povezovanje naprav (prenosnik, tiskalnik, zunanji trdi disk ipd.) pa je USB kabel. LAN je velikosti zgradbe ali nekaj sosednjih zgradb, naprave so običajno med seboj oddaljene do nekaj deset ali sto metrov, s pomočjo ponavljalnikov pa do nekaj kilometrov, tipična tehnologija za povezovanje naprav pa je Ethernet (pogosto je v uporabi UTP kabel). MAN je velikosti mesta (lahko tudi zelo velikega), naprave so lahko med seboj oddaljene nekaj kilometrov, pa tudi do več deset kilometrov, tipični tehnologiji za povezovanje naprav pa sta Ethernet in optična vlakna. WAN je velikosti regije, države ali celo kontinenta, naprave so lahko med seboj oddaljene tudi nad sto kilometrov, tipične tehnologije za povezovanje naprav pa so predvsem optična vlakna, DSL (Digital Subscriber Line), ki uporablja telefonske linije in kabelski internet (pogosto je v uporabi koaksialni kabel).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Komentirajte doseg in tipično tehnologijo za različne velikosti brezžičnih omrežij!

A

Glede dosega velja bolj ali manj podobno, kot je opisano že pri prejšnjem vprašanju pri žičnih omrežjih. Glede tehnologij pa je tako, da se v WPAN tipično uporablja Bluetooth, v WLAN tipično Wi-Fi, v WWAN pa tipično mobilna telefonska omrežja, ki odvisno od generacije uporabljajo različne tehnologije, pri 4G je to tipično LTE (Long-Term Evolution), pri 5G pa NR (New Radio).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Primerjajte izraze LAN, WAN, WLAN in WiFi ter povezavo med njimi!

A

Večina tega je opisana že pri prejšnjih vprašanjih. Izraz LAN je povezan z velikostjo omrežja in označuje žično lokalno omrežje. Izraz WAN je prav tako povezan z velikostjo omrežja in označuje žično prostrano, torej zelo veliko omrežje. Tudi izraz WLAN je povezan z velikostjo omrežja in kot LAN označuje lokalno omrežje, le da je v tem primeru brezžično. Izraz WiFi pa označuje tehnologijo in ne velikosti omrežja, gre pa za tehnologijo, ki je zelo razširjena v omrežjih velikosti WLAN.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Kaj pomeni izraz topologija oz. struktura omrežij?

A

Topologija oz. struktura oz. oblika omrežij opisuje način, kako so naprave v omrežju med seboj povezane in organizirane. Določajo jo vozlišča, kot aktivni elementi, in povezave med njimi, kot pasivni elementi hrbtenice omrežja. Topologija določa, kako se prenašajo podatki med napravami in kako so povezave med napravami vzpostavljene. Obstaja več vrst topologij, kot so zvezda, obroč, vodilo, drevo in druge. Vsaka topologija ima svoje prednosti in slabosti ter je primerna za določene vrste omrežij in uporabniške potrebe. Med pogostejšimi je zvezda, pri kateri so naprave povezane neposredno s središčnim členom oz. vozliščem (stikalo), preko katerega potekajo vsi komunikacijski kanali in komunikacija med napravami v omrežju. To zagotavlja med drugim enostavno upravljanje in razširljivost.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Katere vrste žičnih prenosnih medijev imamo? Kratko jih komentirajte!

A

Žični prenosni mediji oz. kabli so fizični elementi omrežja, ki se uporabljajo za prenos podatkov med napravami v omrežju. Med pomembnejšimi je bakrena prepletena žica oz. parica, ki se uporablja za UTP (Unshielded Twisted Pair) kable, uporabljene pri tehnologiji Ethernet, ki je priljubljena za LAN. Tudi pri DSL dostopu do Interneta (telefonske linije oz. stacionarna telefonska omrežja) so uporabljene parice. Koaksialni kabel vključuje prav tako baker kot vodnik, le da je debelejša bakrena žica v sredini in nato dodatno prepletena bakrena vlakna v obliki mrežice še v oklopu, pogosto pa je uporabljen s strani ISP pri kabelskem dostopu do Interneta oz. kabelskem Internetu (tak kabel potegnejo do naročnika). Od obeh pa je bistveno hitrejši in dražji optični kabel, ki se uporablja predvsem za prenos podatkov na dolge razdalje (tudi med kontinenti, sicer pa se prav tako uporablja tudi s strani ISP, ki tak kabel potegnejo do naročnika za hiter optični dostop do Interneta), sestavljen iz steklenih vlaken, ki prenašajo svetlobne signale. Za prenos podatkov znotraj stavb oz. stanovanj pa se lahko (vsaj za del poti) uporabi tudi električno omrežje, v katero se doda specifične naprave v vtičnice, da se lahko nanje priključi omrežne naprave.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q
  1. Katere vrste brezžičnih tehnologij imamo? Kratko jih komentirajte!
A

Med pomembnejšimi brezžičnimi tehnologijami so po dosegu od najmanjšega proti največjemu: NFC (nekaj cm, za razne brezstične plačilne in podobne transakcije, počasen prenos podatkov), Bluetooth (nekaj m, za povezavo med napravami za prenos npr. zvoka, za prenos datotek, čeprav je počasen prenos), WiFi (nekaj 10 metrov, za dostop do omrežja, tudi Interneta, relativno hiter prenos podatkov, pogosto pomeni brezplačen dostop za uporabnike), mobilna telefonska omrežja (več km, za klice, SMS in dostop do omrežja, tudi Interneta preko ISP, kar omogoča že tudi zelo velike hitrosti, relativno cenovno ugodno), satelitska komunikacija (več tisoč km, predvsem za lociranje preko globalnih navigacijskih satelitskih sistemov oz. GNSS, pa tudi za satelitsko telefonijo in drugo, vendar je drago).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q
  1. Na katera dva načina se lahko brezžično povežemo v Internet? Kratko ju komentirajte in primerjajte prednosti in slabosti!
A

To je opisano že pri prejšnjem vprašanju. Prednosti in slabosti se nanašajo predvsem na doseg in dostopnost, hitrost prenosa podatkov ter ceno povezave za uporabnika, pri mobilnem internetu pa nas lahko ISP tudi omejuje glede količine prenešenih podatkov. Dodatno je potrebno izpostaviti še vidik varnosti, ker smo v primeru gostovanja v nekem WLAN (mišljeno ne v svojem), ki deluje na osnovi WiFi, zelo izpostavljeni prisluškovanju, kraji podatkov in zlorabam (če se posebej ne zaščitimo, npr. z VPN).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q
  1. Katere generacije mobilnih telefonskih omrežij obstajajo za brezžično povezavo v Internet? Kratko jih komentirajte! Kaj prinaša vsaka nova generacija oz. je njena prednost v primerjavi s prejšnjo? Komentirajte še pokritost s signalom!
A

Prva generacija (1G) je bazirala še na analogni tehnologiji NMT (Nordic Mobile Telephone), kar ni omogočalo niti enkripcije, naprave in klici pa so bili dragi. Druga generacija (2G) je uporabljala že digitalno tehnologijo, in sicer GSM (Global System for Mobile Communications), vpeljala pa je SIM kartico, SMS, enkripcijo in zelo počasen prenos podatkov (še neuporaben). Pred tretjo generacijo (3G) so se pojavili že tudi MMS, sicer pa to generacijo zaznamuje tehnologija UMTS (Universal Mobile Telecommunications System), ki je vpeljala hitrejši prenos podatkov, ki je bil že bolj primeren za vsakodnevno brskanje po spletu. Četrta generacija je vpeljala hiter prenos podatkov oz. hitri Internet, uporaben tudi za videokonference, pretočne storitve in podobno, za kar je bila zaslužna predvsem tehnologija LTE (Long-Term Evolution). Peta generacija (5G), ki je trenutno aktualna, pa je vpeljala zelo hiter Internet in bazira na tehnologiji NR (New Radio). Obstajajo tudi številne vmesne generacije in pripadajoče tehnologije. Vsaka nova generacija prinese večje hitrosti prenosa podatkov in boljšo kakovost povezave, kot tudi manjše zakasnitve, običajno pa tudi kakšne nove storitve. Pokritost s signalom je ob prihodu nove generacije oz. tehnologije na začetku vselej nekaj slabša, nato pa se z leti izboljša, ko telekomunikacijski ponudniki namestijo novejšo tehnologijo na obstoječe antene in jo bodisi dodajo ob bok stari, ali pa jo počasi kar nadomestijo in se stara ukine (pri nas je trenutno aktualno ukinjanje 3G oz. UMTS). S časoma imajo višje generacije mobilnih omrežij prav tako dobro pokritost kot stare oz. še boljšo, saj temeljijo na učinkovitejših tehnologijah.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q
  1. Kakšne so prednosti in slabosti, če primerjamo žične in brezžične tehnologije?
A

Prednosti žičnih tehnologij so večja varnost, zanesljivost, stabilnost, manj motenj, pogosto, a ne nujno, pa tudi višje hitrosti prenosa podatkov in nižje cene dostopa. Slabosti žičnih tehnologij pa so omejen doseg, mobilnost, prilagodljivost in razširljivost. Prednosti in slabosti brezžičnih tehnologij so običajno nasprotje žičnih.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q
  1. Kaj je osnova za delitev modelov na C/S (odjemalec-strežnik) in P2P oz. peer-to-peer (vsak z vsakim)?
A

Delitev modelov na C/S (client-server oz. odjemalec-strežnik) in P2P (peer-to-peer oz. vsak z vsakim) temelji na različnih načinih organizacije komunikacije med napravami v omrežjih, pri čemer je bistvena vloga posameznih naprav oz. aplikacij. V modelu C/S, ki je pogostejši, je omrežje organizirano na centraliziran način, kjer imajo nekatere naprave ali aplikacije (odjemalci) dostop do storitev in podatkov, ki jih zagotavlja druga naprava (strežnik). Vloge so jasno ločene in odjemalec ni hkrati tudi strežnik. Odjemalec zahteva storitev ali podatke od strežnika, strežnik pa sprejema zahteve in mu jih nato zagotovi. Strežnik je tako odgovoren za zagotavljanje storitev drugim napravam v omrežju (odjemalcem). Odjemalci in strežniki v računalniškem omrežju pogosto delujejo na ločeni strojni opremi. Strežniki imajo običajno zelo specifično strojno opremo oz. HW in programsko opremo oz. SW (predvsem tudi operacijski sistem). Strežnik je običajno visoko zmogljiv gostitelj, ki izvaja enega ali več strežnih programov, ki delijo svoja sredstva (storitve, podatke) z odjemalci, katerih pa je običajno več. V vlogi odjemalca ali strežnika je lahko bodisi SW (programski odjemalec ali strežnik), bodisi HW oz. kombinacija le-tega s SW. Tipičen primer uporabe modela C/S je spletni strežnik, ki zagotavlja storitve (spletne strani) uporabnikom, ki do njih dostopajo preko spletnega brskalnika (odjemalca). V modelu P2P pa ni centralne naprave, ki bi zagotavljala storitve in podatke drugim napravam v omrežju, ampak so naprave glede tega enakovredne oz. so v dvojni vlogi. V tem modelu ima vsaka naprava lahko vlogo strežnika in/ali odjemalca, torej lahko zagotavlja storitve in podatke drugim napravam v omrežju, hkrati pa tudi zahteva storitve in podatke od drugih naprav v omrežju. Primer uporabe modela P2P je npr. omrežje za izmenjavo datotek preko torrentov, kjer lahko vsaka naprava deli datoteke z drugimi napravami v omrežju.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q
  1. Kako so uporabniki/naprave povezani med seboj po modelu C/S (odjemalec-strežnik) in kaj je prednost ter slabost tega modela?
A

Kako so povezani med seboj je opisano že pri prejšnjem vprašanju. Prednost modela C/S je v tem, da omogoča centralizirano upravljanje in nadzor nad storitvami, ki jih zagotavlja strežnik. To lahko pripomore k boljši varnosti, nadzoru nad dostopom in skupni rabi virov. Poleg tega je lažje nadgraditi in posodobiti storitve na strežniku, saj so spremembe enostavno implementirane na enem mestu. Slabost modela C/S pa je v tem, da je odvisen od zmogljivosti strežnika, zato lahko nastanejo težave, če hkrati veliko število odjemalcev nekaj zahteva od na ta način preobremenjenega strežnika (dostop do podatkov in/ali storitev). Prav tako lahko pride do težav, če pride do okvare strežnika ali napada nanj, saj to lahko privede do prekinitve storitev za vse odjemalce.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Opišite in primerjajte vlogo odjemalcev in strežnikov ter navedite nekaj konkretnih vrst strežnikov in jih pojasnite čemu strežejo!

A

Vloge so opisano že pri enem od prejšnjih vprašanj. Različne vrste strežnikov služijo različnim potrebam. Spletni strežnik gosti in obiskovalcem posreduje spletne strani. Poštni strežnik omogoča prejemanje in pošiljanje elektronske pošte. Strežnik za podatkovne baze gosti baze podatkov za shranjevanje podatkov za razne aplikacije. Datotečni strežnik omogoča avtoriziranim uporabnikom shranjevanje in dostop do datotek. Aplikacijski strežnik nudi uporabnikom storitve programske opreme. Tiskalniški strežnik omogoča skupno uporabo tiskalnikov. DNS strežnik zagotavlja brskalnikom informacijo na katerem IP naslovu se nahaja neka domena.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q
  1. Katere vrste odjemalcev imamo in katere so njihove lastnosti?
A

Ena možna delitev bi bila na klasične namizne odjemalce oz. aplikacije in na drugi strani na spletne odjemalce oz. aplikacije, kot je bilo govora že pri FTP. Tu bi lahko dodali še mobilne odjemalce oz. aplikacije, ki so prilagojene mobilnim napravam. Glede na lokacijo procesiranja in shranjevanja podatkov pa lahko odjemalce (računalnike) delimo še na debele oz. fat (lokalno procesiranje in shranjevanje), tanke oz. thin (brez lokalnega procesiranja in shranjevanja, le prikaz slike, ki jo zagotovi aplikacijski strežnik) ali hibridne (lokalno procesiranje, ne pa tudi shranjevanje).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Kako so uporabniki/naprave povezani med seboj po modelu P2P oz. peer-to-peer (vsak z vsakim) in kaj je prednost ter slabost tega modela? V kakšni vlogi so lahko naprave? Ali so dejansko vse naprave povezane dobesedno vsaka z vsako? Komentirajte legalnost uporabe P2P aplikacij.

A

Kako so povezani med seboj in v kakšni vlogi so lahko naprave je opisano že pri enem od prejšnjih vprašanj. Naprave so torej med seboj povezane na enakovreden način in je torej vsaka enakovredna vsaki drugi, ni pa vselej povezana dobesedno vsaka z vsako, kar je le metafora za ta model. Gre za to, da naprave lahko vzpostavijo več povezav z drugimi napravami v omrežju, vendar pa ne neposredno z vsemi drugimi, saj bi to zahtevalo veliko število neposrednih povezav, kar bi bilo težko obvladljivo. Prednost modela P2P je decentralizacija, ker se uporabniki med seboj neposredno povezujejo in s tem se zmanjša potreba po centralnem nadzoru. V kolikor ena naprava z neko vsebino ni dosegljiva, obstajajo druge enakovredne in je model tako tudi bolj robusten oz. neobčutljiv na težave, zagotavlja visoko razpoložljivost in dostopnost informacij (največkrat datotek). Slabost modela pa je, da lahko pri izmenjavi datotek prihaja do deljenja nelegalnih avtorsko zaščitenih vsebin, kar pomeni kršitev avtorskih pravic, ob tem pa je tudi večja možnost širitve zlonamerne programske opreme, kot so virusi. Težko je namreč nadzorovati in zagotavljati varnost informacij v omrežju, saj se informacije prenašajo med različnimi napravami brez nadzora centralne avtoritete. Problem pa ni sam model ali aplikacije, ki delujejo po tem modelu, ker se jih da povsem legalno uporabljati, ampak uporabniki, ki širijo ilegalne vsebine, kar pa tudi po modelu C/S ni nemogoče, le manj je prisotno. Odgovornost je na uporabnikih.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q
  1. Komentirajte ali lahko neka naprava hkrati deluje po modelu C/S (odjemalec-strežnik) in po modelu P2P oz. peer-to-peer (vsak z vsakim)!
A

Da, neka naprava lahko vsekakor hkrati deluje po modelu C/S in P2P. To pomeni, da lahko ista naprava opravlja vlogo odjemalca v enem omrežju, kjer se povezuje na strežnik, in hkrati opravlja vlogo gostitelja v drugem omrežju, kjer deluje kot vir. Tak primer je računalnik, na katerem po modelu C/S uporabljamo e-pošto in brskamo po spletu, hkrati pa uporabljamo še kakšno P2P aplikacijo za deljenje datotek preko torrentov (npr. μTorrent).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q
  1. Naštejte in opišite nekaj primerov, ko se uporablja model C/S (odjemalec-strežnik) in vsaj kakšnega, ko se uporablja model P2P oz. peer-to-peer (vsak z vsakim)!
A

Model C/S je bolj razširjen in je prisoten kadar uporabljamo spletne strani, e-pošto, gostovanje datotek (npr. Google Drive, OneDrive, Dropbox…) in podobno. Model P2P pa je redkeje uporabljan, še največ za izmenjavo oz. deljenje datotek preko torrentov (npr. BitTorrent in μTorrent), poleg tega pa je tudi osnova za Bitcoin omrežje, uporabljen pa je tudi za določene igre, v Windowsih za optimizacijo prenašanja posodobitev, delno pa na njem bazira tudi Skype in brskalnik Brave. Aplikacije lahko namreč tudi kombinirajo oba modela, kot je primer pri videokonferencah.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q
  1. Komentirajte če imamo več strežniških storitev, ki jih nudimo v nekem omrežju, ali mora biti vsaka dosegljiva preko svojega strežnika
A

To vsekakor ni nujno. Če imamo več strežniških storitev, jih lahko v nekaterih primerih poganjamo na istem strežniku, če je ta dovolj zmogljiv in ne pride do preobremenitve. V tem primeru bi bila vsaka storitev dosegljiva preko istega strežnika. Tako je lahko isti strežnik hkrati v vlogi npr. DNS strežnika, datotečnega strežnika, tiskalniškega strežnika in še kakšnega. To je bolj prisotno pri manjših sistemih, znotraj LAN. Pogosto pa je bolj smiselno imeti vsako storitev na svojem ločenem strežniku, saj to omogoča večjo stabilnost in varnost ter lažje upravljanje z njimi. Odločitev je odvisna od specifičnih potreb v nekem omrežju.

20
Q

Pojasnite standardizacijo komunikacije, kaj so plasti in sloji, kaj pomenijo vertikalne oz. fizične povezave in kaj horizontalne oz. logične ter katera dva modela poznamo in ju primerjajte!

A

Standardizacija komunikacije se nanaša na komunikacijske protokole, ki omogočajo različnim napravam, da brez težav medsebojno usklajeno komunicirajo in da se podatki ustrezno pretvarjajo iz ene oblike v drugo, medtem ko se prenašajo prek omrežja. Protokoli zagotavljajo, da se komunikacija vselej izvede na enak, v naprej definiran, način. To omogoča kompatibilnost opreme, lažjo komunikacijo med različnimi omrežji in napravami ter olajša razvoj novih aplikacij in storitev. To je pomembno, da upoštevajo razvijalci omrežne opreme. Plasti oz. sloji so nivoji, ki sestavljajo model za standardizacijo komunikacije. Model ima več plasti. Vsaka plast ali sloj izvaja določeno funkcijo v procesu komunikacije in ima svoje protokole. Najnižja plast vselej izvaja prenos električnih signalov prek fizičnih povezav, medtem ko najvišja plast ali sloj izvaja protokole, ki jih uporabljajo naše uporabniške aplikacije, kot sta npr. e-poštni odjemalec ali brskalnik. Vertikalne oz. fizične povezave se nanašajo na fizične povezave plasti znotraj naprav. Horizontalne oz. logične povezave pa se nanašajo na povezave med istimi plastmi dveh različnih naprav, kar pa se dejansko realizirana preko niza vertikalnih oz. fizičnih povezav. Ko nekdo pošilja e-pošto nekomu drugemu, tisti pa jo prejme, gledamo kot da komunikacija poteka direktno med njima, dejansko pa v prvi napravi aplikacijska plast preko vmesnih pošlje fizični plasti vsebine, ki jih slednja posreduje drugi napravi, ki v obratnem vrstnem redu spelje komunikacijo do aplikacijske plasti in prejemnik e-pošte jo lahko prebere v svoji aplikaciji. Poznamo dva referenčna modela standardizacije komunikacije, in sicer s strani mednarodne organizacije ISO (International Organization for Standardization) določen OSI referenčni model (Open Systems Interconnection) ter s strani proizvajalcev omrežne opreme razvit TCP/IP model (model svetovnega omrežja oz. Interneta). OSI model ima sedem plasti in je zato bolj kompleksen ter bolj teoretičen, priljubljeni TCP/IP model pa ima štiri plasti in je zato bolj praktičen, enostavnejši ter bolje prilagojen realnemu svetu. Pri TCP/IP modelu je osnova plast povezavna in določa, da morajo biti naprave najprej fizično priključene v omrežje, če želimo da kakorkoli komunicirajo (možnih načinov oz. protokolov za povezavo je veliko, npr. DSL, optika, kabelski Internet, mobilni Internet, Wi-Fi, Ethernet…). Sledi ji internetna ali omrežna plast, ki vključuje protokol IP, ki določa, da ima vsaka naprava v omrežju svoj IP naslov, da lahko prejema in pošilja podatke, torej protokol skrbi za usmerjanje podatkov med napravami v omrežjih. Za njo imamo prenosno oz. transportno plast, na kateri imamo med drugim TCP protokol, ki skrbi za zanesljiv prenos podatkov, torej preverja ali je bil prenos uspešen in po potrebi ukrepa. Na vrhu pa imamo aplikacijsko plast, ki določa protokole za posamezne kategorije aplikacij, torej določa pravila, po katerih morajo delovati različne aplikacije in storitve, ki uporabljajo omrežje, konkretno, določa pravila za prenos spletnih strani, pri tem tudi pravila delovanja brskalnikov (protokola HTTP in HTTPS), pravila za odjemalce e-pošte (protokoli SMTP, POP in IMAP) in druge aplikacije (med pomembnejšimi protokoli so še npr. MIME, FTP, DNS, DHCP, LDAP, WebRTC, RDP, NFS…). Uporabnik se neposredno srečuje s to zadnjo, aplikacijsko plastjo.

21
Q
  1. Pojasnite kako poteka komunikacija med napravami in plastmi! Primerjajte npr. kako to poteka v primeru e-pošte, v primerjavi s klasičnim pošiljanjem pošte!
A

Kako poteka komunikacija je opisano že pri prejšnjem vprašanju. Za primerjavo pošiljanja klasične in e-pošte poglejmo najprej klasično. Če želi nek zaposlenec v organizaciji poslati pošto nekemu prejemniku v drugi organizaciji, bo najprej sestavil dopis, nato ga bo predal v tajništvo, da ga vstavijo v kuverto in opremijo z naslovom ter evidentirajo kot odpremljeno pošto, nato bo kurir to odnesel na poštni urad, od tam jo bodo posredovali do druge organizacije, kjer jo bo kurir dostavil tajništvu, to pa konkretnemu naslovniku. Pri e-pošti pa bo pošiljatelj v odjemalcu e-pošte sestavil dopis, nato ga bo odjemalec razdrobil na paketke, IP bo poskrbel za naslov pošiljatelja in prejemnika, TCP bo dodal podatke potrebne za preverjanje uspešnega prenosa, nato pa se bodo paketki prenesli po nekih kablih ali brezžično mimo številnih omrežnih naprav mimo svojega poštnega strežnika do poštnega strežnika prejemnika, slednjemu pa se bo v obratnem vrstnem redu protokolov vse sestavilo nazaj v dopis, ki ga bo prebral, pri vsem tem pa bosta poštna strežnika v vlogi posrednika, kot je v primeru klasične pošte poštni urad.

22
Q
  1. Kaj je razlika med strukturo oz. topologijo in arhitekturo komunikacijskega sistema?
A

Struktura oz. topologija opisuje fizično postavitev naprav v omrežju in način povezovanja med njimi. Na nek način, kot bi pogledali iz ptičje perspektive in narisali povezave med napravami. Arhitektura komunikacijskega sistema pa opisuje način, kako poteka komunikacija po plasteh znotraj naprav, pri čemer so ključni komunikacijski protokoli.

23
Q
  1. Kaj je NIC, čemu služi in katera dva tipa poznamo?
A

NIC (Network Interface Card) ali mrežni adapter oz. kartica je strojna komponenta računalnika, ki omogoča fizično povezavo računalnika v računalniško omrežje. Brez njega računalnik ne more komunicirati z drugimi napravami v omrežju. NIC je bodisi vgrajen v matično ploščo računalnika, ali pa je priključen v režo na matični plošči. Obstajata dva tipa mrežnih kartic, in sicer žične (Ethernet) in brezžične (Wi-Fi).

24
Q
  1. Kaj je funkcija naprave WAP in del katere druge naprave je pogosto v domačih omrežjih?
A

Brezžična točka dostopa oz. WAP (Wireless Access Point) je omrežna naprava, ki omogoča brezžično povezavo naprav v omrežju preko standarda Wi-Fi. To je torej samostojna antena za povezavo v WLAN. Pogosto pa je, predvsem v domačih omrežjih, vgrajena v napravo, ki ji najpogosteje rečemo usmerjevalnik (router), ki ga posledično poimenujemo brezžični usmerjevalnik, v večjih okoljih (organizacije) pa imamo običajno več takih samostojnih anten.

25
Q
  1. Najmanj brez katere od naprav se ne moremo povezati iz lokalnega omrežja v Internet? Opišite jo!
A

Naprava, ki omogoča fizično povezavo v svetovni splet oz. dostop do Interneta je modem, ki pretvarja podatke v tako obliko, da je primerna za pošiljanje preko omrežja (modulacija) in nazaj v obliko, ki jo razume računalnik (demodulacija), od koder izvira tudi ime modem (modulator-demodulator). V domačih omrežjih je pogosto združen z usmerjevalnikom v eni napravi.

26
Q
  1. Kaj je funkcija usmerjevalnika in kaj je razlika med običajnim in t.i. brezžičnim?
A

Usmerjevalnik oz. router je naprava v omrežju, ki skrbi za usmerjanje paketov podatkov med različnimi omrežji. Njegova glavna funkcija je usmerjanje prometa med različnimi omrežnimi segmenti ali med lokalnim omrežjem in Internetom. Usmerjevalniki so osnova za delovanje Interneta, ker med seboj povezujejo omrežja. Usmerjevalnik poskrbi, da se paketi pošljejo po najbolj optimalni poti do cilja. Usmerjevalnik je po eni strani povezan z LAN (streže napravam povezanim vanj) in po drugi strani z Internetom. V domačih omrežjih je pogosto v eni združeni napravi, ki ji najpogosteje rečemo usmerjevalnik, poleg usmerjevalnika združen še modem, WAP, stikalo, požarni zid in druge funkcionalnosti. Na njem je tako možno nastavljati številne varnostne nastavitve. Brezžični usmerjevalnik je tisti, ki ima vgrajen WAP. Če ni brezžični, potem za žično priključitev naprav potrebuje stikalo.

27
Q
  1. Kaj je funkcija omrežnega stikala?
A

Omrežno stikalo oz. switch je naprava v računalniškem omrežju, ki omogoča žični priklop računalnikov in drugih naprav v omrežje, torej jim deli dostop do omrežja. Zelo podobno, kot električni razdelilec oz. razvodnica omogoči priklop večih aparatov na elektriko, stikalo omogoča priklop večih naprav v omrežje. Zato ima več vrat oz. portov (vtičnic za UTP kable), odvisno od potreb (naprav, ki se jih želi povezati v omrežje). Namen stikala je usmerjanje podatkovnih paketov med napravami v LAN, torej pošilja paketke od vrat do vrat. Stikalo se torej uporablja za gradnjo LAN. V večjih omrežjih je to samostojna naprava in lahko jih potrebujemo kar nekaj za vse povezane naprave, v domačih omrežjih pa je pogosto združen z usmerjevalnikom v eni napravi.

28
Q
  1. Čemu služi požarni zid? Je to naprava ali programska oprema? Ga lahko imamo na računalniku
A

Požarni zid oz. firewall je programska ali strojna zaščita, ki preprečuje neželene dostope v ali iz računalniškega omrežja. Namenjen je preprečevanju dostopa nepooblaščenih uporabnikov, zmanjševanju tveganja okužb z zlonamerno kodo in zmanjševanju tveganj za krajo podatkov. Požarni zid lahko deluje na ravni omrežja kot ločena strojna oprema, ali vgrajena v usmerjevalnik (slednje predvsem v domačih omrežjih) in v tem primeru ščiti celotno notranje omrežje pred zunanjim. Na ravni računalnika pa imamo požarni zid v obliki programske opreme, pogosto kot del operacijskega sistema, skrbi pa za zaščito dotičnega računalnika pred neželenimi dostopi, nevarnimi omrežnimi paketi in drugimi tveganji.

29
Q
  1. Za katera dva namena se uporablja proxy strežnik?
A

Proxy strežnik, kot samostojna strojna oprema oz. naprava, je nekakšen posrednik oz. vmesni člen, ki se uporablja za izboljšanje učinkovitosti in varnosti. Iz vidika učinkovitosti lahko v lokalnem omrežju shranjuje predhodno obiskane spletne strani oz. kopije datotek, ki sestavljajo spletne strani in s tem zmanjša čas ponovnega nalaganja teh istih strani ter pri tem prihrani tudi pasovno širino. Iz vidika varnosti pa ščiti lokalno omrežje z blokiranjem dostopa do nevarnih spletnih mest. V domačih omrežjih je pogosto združen z usmerjevalnikom v eni napravi.

30
Q
  1. Kaj so in čemu služijo naprave NAS?
A

NAS (Network Attached Storage) je naprava za shranjevanje podatkov, ki je povezana v omrežje in do datotek na njej lahko dostopajo različne naprave. Gre torej za omrežni zunanji trdi disk oz. diskovno polje. Glavna funkcija NAS je zagotavljanje centraliziranega in učinkovitega načina za shranjevanje in dostop do datotek v omrežju. Je v vlogi datotečnega strežnika. To je lahko koristno za podjetja, ki imajo veliko količino datotek (bodisi za skupno ali individualno rabo), pa tudi za domače uporabnike, ki želijo imeti centralizirano shrambo za svoje datoteke. Pogosto imajo vgrajene tudi različne funkcije, kot so možnost izvajanja varnostnih kopij, sinhronizacije datotek, omogočanje oddaljenega dostopa in deljenja datotek z drugimi uporabniki v omrežju. V njih je praviloma več diskov, ki pogosto uporabljajo posebno tehnologijo RAID (Redundant Array of Independent Disks), da se vsebina porazdeli na več diskov na način, da če se kakšen pokvari, se da iz ostalih nazaj vzpostaviti vse podatke, ko enostavno nadomestimo oz. zamenjamo okvarjeni disk. Gre torej za podvajanje podatkov oz. zapisovanje iste vsebine na več diskov, za dosego večje zanesljivosti in varnosti podatkov.

31
Q
  1. Kaj je UPS in pred katerima dvema dogodkoma ščiti naprave povezane nanj?
A

UPS (Uninterruptible Power Supply) je naprava, ki zagotavlja zaščito naprav pred izpadom električne energije. Izpad električne energije lahko povzroči izgubo podatkov ali poškodbe naprav. Gre za napravo, ki se nahaja med električnim omrežjem in napravami, ki jih napaja. Gre za nekakšno pametno baterijo oz. akumulator, ki se vklopi v primeru izpada elektrike. UPS omogoča neprekinjeno delovanje naprav v odvisnosti od zmogljivosti njegove baterije. UPS pa ščiti tudi pred nihanjem napetosti v električnem omrežju (prenapetostna zaščita), kar tudi lahko povzroči okvare naprav. UPS torej zagotavlja konstantno električno napajanje in napetost (zaščita proti previsoki ali prenizki napetosti).

32
Q

Pred čem ščiti IKT opremo prenapetostna zaščita in ali je to dovolj za npr. strežniško opremo?

A

Prenapetostna zaščita zaščiti opremo pred poškodbami zaradi nenadnih prenapetosti v električnem omrežju (npr. udar strele). Vendar pa prenapetostna zaščita praviloma ni dovolj za zanesljivo zaščito naprav, še posebej če gre za občutljivo in kritično opremo, kot je strežniška oprema. Dodatno za zagotavljanje zanesljive in neprekinjene oskrbe z električno energijo se potrebuje še UPS.

33
Q
  1. Kaj rabimo za povezavo v Internet preko kabelskega ponudnika, če imamo stacionarni računalnik z mrežno kartico in prenosnik z brezžično mrežno kartico in želimo na obeh dostop do Interneta?
A

Potrebujemo najmanj modem, usmerjevalnik, stikalo in WAP. Namen oz. funkcija navedenih naprav pa je opisana že pri prejšnjih vprašanjih

34
Q
  1. Kaj še rabimo, da se brezžično povežemo v Internet, če imamo prenosnik (z brezžičnim mrežnim adapterjem) in DSL modem? Kaj dodatno rabimo za hkratno žično priključitev večih računalnikov?
A

Za povezavo prenosnika potrebujemo najmanj še usmerjevalnik in WAP oz. brezžični usmerjevalnik, za hkratno žično priključitev večih računalnikov pa dodatno še stikalo. Namen oz. funkcija navedenih naprav pa je opisana že pri prejšnjih vprašanjih.

35
Q
  1. Kaj je podobnost in kaj razlika med IP in MAC naslovom?
A

IP in MAC (Media Access Control) naslov sta oba identifikatorja naprav, ki se uporabljata v omrežjih. IP naslov je opisan že pri prejšnjih vprašanjih. MAC ali fizični naslov se uporablja le za identifikacijo naprave v lokalnem omrežju. Vsaka omrežna naprava oz. njena omrežna komponente (NIC) ima svoj edinstven oz. enoličen MAC naslov, ki ga določi proizvajalec strojne opreme in ga načeloma ni možno spreminjati, za razliko od IP naslova, ki ga poljubno ročno nastavimo ali dodelitev prepustimo strežniku (DHCP). MAC naslov je torej kot nekakšna serijska številka ali EMŠO naprav. MAC naslov je sestavljen iz 6 parov šestnajstiških vrednosti (0-9 in A-F) ločenih z dvopičjem. MAC naslov se uporablja za enolično prepoznavanje naprav v lokalnem omrežju in zagotavlja, da se podatki dostavijo pravilni napravi. MAC naslov je med drugim uporaben za filtriranje oz. omejitev dostopa brezžičnim napravam v WLAN.

36
Q
  1. Kaj rabimo za povezavo v Internet preko kabelskega ponudnika, če imamo stacionarni računalnik z mrežno kartico in prenosnik z brezžično mrežno kartico in želimo na obeh dostop do Interneta?
A

Potrebujemo najmanj modem, usmerjevalnik, stikalo in WAP. Namen oz. funkcija navedenih naprav pa je opisana že pri prejšnjih vprašanjih.

37
Q
  1. Kaj še rabimo, da se brezžično povežemo v Internet, če imamo prenosnik (z brezžičnim mrežnim adapterjem) in DSL modem? Kaj dodatno rabimo za hkratno žično priključitev večih računalnikov?
A

Za povezavo prenosnika potrebujemo najmanj še usmerjevalnik in WAP oz. brezžični usmerjevalnik, za hkratno žično priključitev večih računalnikov pa dodatno še stikalo. Namen oz. funkcija navedenih naprav pa je opisana že pri prejšnjih vprašanjih.

38
Q
  1. Kaj je podobnost in kaj razlika med IP in MAC naslovom?
A

IP in MAC (Media Access Control) naslov sta oba identifikatorja naprav, ki se uporabljata v omrežjih. IP naslov je opisan že pri prejšnjih vprašanjih. MAC ali fizični naslov se uporablja le za identifikacijo naprave v lokalnem omrežju. Vsaka omrežna naprava oz. njena omrežna komponente (NIC) ima svoj edinstven oz. enoličen MAC naslov, ki ga določi proizvajalec strojne opreme in ga načeloma ni možno spreminjati, za razliko od IP naslova, ki ga poljubno ročno nastavimo ali dodelitev prepustimo strežniku (DHCP). MAC naslov je torej kot nekakšna serijska številka ali EMŠO naprav. MAC naslov je sestavljen iz 6 parov šestnajstiških vrednosti (0-9 in A-F) ločenih z dvopičjem. MAC naslov se uporablja za enolično prepoznavanje naprav v lokalnem omrežju in zagotavlja, da se podatki dostavijo pravilni napravi. MAC naslov je med drugim uporaben za filtriranje oz. omejitev dostopa brezžičnim napravam v WLAN.

39
Q

Primerjajte hitrost prenosa podatkov po različnih prenosnih medijih! Katere enote se uporablja za označevanje hitrosti prenosa podatkov?

A

Ethernet, ki pogosto uporablja UTP kabel, omogoča hitrosti do 10 Gbps, optična vlakna do nekaj 100 Gbps, Wi-Fi do približno 1 Gbps, mobilna omrežja novejših generacij pa trenutno do nekje 1 Gbps (LTE), v prihodnje pa naj bi tudi do nekaj 100 Gbps. Enote, ki se uporabljajo za označevanje hitrosti prenosa podatkov nam povedo količino prenešenih podatkov v časovni enoti. Osnovna enota je bit na sekundo (bps oz. b/p), sledijo pa mu njegovi mnogokratniki, v današnjem času vsaj Mbps, pogosto pa Gbps.

40
Q
  1. Katera kratica se uporablja za navidezno zasebno omrežje in kaj nam tako omrežje omogoča?
A

Kratica za navidezno zasebno omrežje je VPN (Virtual Private Network). VPN omogoča varno in zasebno povezavo med napravami preko javnega omrežja, kot je Internet. Z uporabo VPN se lahko uporabniki oddaljenega dostopa do omrežja povežejo z notranjim omrežjem organizacije ali ponudnika, da se omogoči varno povezavo med dvema oddaljenima omrežjema. VPN deluje tako, da šifrira promet med napravami in tako zagotavlja zasebnost ter varnost prenosa podatkov. Poleg varnosti pa omogoča še dostop do storitev, ki so na voljo v nekem oddaljenem omrežju. Če nam nekaj ni dostopno v našem ali gostujočem omrežju, se s pomočjo VPN navidezno preselimo na drugo lokacijo, običajno drugo državo (kjer se nahaja strežnik) in pridobimo dostop do vsebin in storitev, kakršne so na voljo v oddaljenem omrežju, v našem oz. gostujočem pa so nam nedostopne (geografsko omejevanje). Na ta način lahko npr. tudi natisnemo nek dokument iz lokacije povsem na drugem koncu sveta, na tiskalnik v lastnem (oddaljenem) omrežju. Uporabniki oz. računalniki na različnih lokacijah fukncionirajo, kot da bi bili v istem LAN, kar navidezno dejansko so. Ponudniki VPN dostopa imajo običajno več strežnikov po celem svetu, da svojim uporabnikom zagotavljajo dostop do storitev na različnih lokacijah od koderkoli, kar praviloma vse ponujajo proti plačilu

41
Q

Kaj je VPN in čemu je namenjen? Pojasnite kako to deluje!

A

VPN in njegov namen je delno opisan že pri prejšnjem vprašanju. Pri povezavi računalnika v oddaljeno računalniško omrežje se dejansko izkoristi javna infrastruktura oz. Internet za prenos podatkov, ki pa potujejo zaščiteni oz. šifrirani (uporabljena je kriptografija, enkripcija), zato se uporablja tudi izraz, da potujejo po tunelu, kar preprečuje, da bi jih lahko nepridipravi prestregli in zlorabili. Oddaljeni uporabnik pridobi IP naslov omrežja, v katerega se poveže prek VPN. Uporaba VPN je še posebej pomembna, kadar se povezujemo z javnimi WLAN, ki uporabljajo Wi-Fi, kjer so naši podatki zelo izpostavljeni tveganju za prestrezanje in vprašanje ali smo res v nekem omrežju, v katerem mislimo da smo. Za VPN povezavo pridobimo od ponudnika dostopne podatke, pri povezavi pa potem praviloma poljubno izberemo strežnik, s katerim se bomo povezali.

42
Q

Pojasnite na katere vidike varnosti oz. zaščite moramo biti pozorni v omrežjih oz. na katere načine lahko poskrbite za varnost oz. zaščito, predvsem tudi omrežnih naprav (strežnikov…)!

A

Varnost omrežja se začne s fizično zaščito dostopa (tudi do omrežnih vtičnic v stavbi), pa tudi s požarno in protivlomno zaščito. V prostoru z omrežno infrastrukturo in strežniki je potrebno zagotoviti tudi ustrezno prezračevanje in gretje/hlajenje. Za zaščito proti prenapetosti in po drugi strani izpadom električne energije uporabimo prenapetostno zaščito in UPS. Poskrbeti moramo za ustrezno zaščito omrežij, predvsem s pomočjo požarnega zidu. Iz vidika brezžičnih omrežij moramo dodatno poskrbeti za uporabo varnih protokolov (npr. WPA2), uporabljamo kompleksna gesla, po potrebi skrijemo ime omrežja (SSID) in filtriramo dostop po MAC naslovih na brezžičnem usmerjevalniku oz. posameznem WAP. Smiselno je tudi onemogočiti WPS funkcijo (preprosta povezava z brezžičnim omrežjem s pritiskom na ustrezen gumb na usmerjevalniku). Naprave moramo redno posodabljati (strojno programsko opremo oz. firmware, operacijski sistem, aplikacije) in poskrbeti za ustrezno ter posodobljeno zaščito proti zlonamerni programski opremi (malware) in za nadzor dostopa (tudi npr. ustreznost gesel). Iz vidika podatkov moramo poskrbeti tudi za ustrezne varnostne kopije. Ne smemo pozabiti tudi na ustrezno usposabljanje uporabnikov o varnosti in osvežitvena usposabljanja.

43
Q

Komentirajte ali so varnejša žična ali brezžična omrežja!

A

Žična omrežja so običajno nekoliko bolj varna, ker je potrebno imeti fizični dostop do njih (do omrežnih vtičnic), brezžičnim omrežjem pa se lažje prisluškuje in pri slednjih so tudi varnostni protokoli pogosto bolj problematični. Na splošno pa velja, da sta z ustrezno konfiguracijo in skrbjo lahko oba tipa omrežij varna.

44
Q
  1. Kateri izraz uporabljamo za označevanje imena brezžičnega omrežja? Komentirajte oddajanje/prikazovanje oz. prikrivanje imena omrežja!
A

Za označevanje imena brezžičnega omrežja se uporablja izraz SSID (Service Set Identifier), ki je ime, ki ga dodelimo brezžičnemu omrežju, da ga lahko prepoznamo in se nanj povežemo. Oddajanje ali prikazovanje SSID lahko poljubno nastavimo na brezžičnem usmerjevalniku. Če je oddajanje SSID vklopljeno, se bo ime omrežja prikazovalo na seznamu razpoložljivih omrežij za povezavo, kar je uporabno za npr. goste hotela. Če je oddajanje SSID izklopljeno, pa se omrežje ne prikaže in ga moramo ročno vnesti, kar je nekoliko bolj varno (čeprav ne zagotavlja popolne varnosti) in primerno za omrežje, ki ga uporabljajo le zaposleni v neki organizaciji, ki dostopajo do nekih skupnih poslovnih podatkov, dokumentov in storitev.

45
Q

Opišite delovanje Interneta in kaj se dogaja, ko nekdo želi pogledati neko spletno stran, kot je to npr. prikazano v animiranem filmu Warriors of the Net! Katere naprave in protokoli se uporabljajo pri tem?

A

To je opisano že pri prejšnjih vprašanjih. V filmu je nekaj več podrobnosti in za popolno odgovoriti na to vprašanje si ga morate praviloma ogledati. V osnovi prikazuje pot, ki jo naredijo paketki na osnovi zahteve uporabnika, ki si želi ogledati neko spletno stran oz. video, od njegovega brskalnika do spletnega strežnika in nazaj. Pri tem so prikazane posamezne omrežne naprave, ki jih predstavijo iz vidika njihove vloge oz. namena in navedeni protokoli, kar je vse opisano že pri prejšnjih vprašanjih.