SEO Flashcards
Kateri dve vrsti iskalnih rezultatov iz spletnih iskalnikov poznamo? Primerjajte ju!
Poznamo dve vrsti iskalnih rezultatov iz spletnih iskalnikov (npr. Google Search), in sicer organske oz. naravne rezultate in plačljive oglase. Organski rezultati so tisti, ki se pojavijo na iskalni strani brezplačno in so odvisni od algoritmov iskalnika. Njihova uvrstitev na strani je odvisna od številnih dejavnikov, kot so vsebina, relevantnost, avtoriteta strani, uporabniška izkušnja, kakovost povezav in drugi dejavniki, ki jih iskalniki upoštevajo pri rangiranju strani. Za dobro uvrstitev med organskimi rezultati je potrebno trdo delo in to se dela na dolgi rok. Organski rezultati se navadno prikazujejo pod plačljivimi oglasi. Plačljivi oglasi ali tudi PPC (pay-per-click) oglasi pa so zadetki oz. rezultati, za katere oglaševalci plačujejo določeno ceno, ko uporabniki nanje kliknejo. Taki rezultati pa imajo takojšen učinek, vendar tudi hitro popusti (ko nehamo plačevati). Te oglase najdemo nad organskimi rezultati in imajo lahko drugačno ozadje ali so kako drugače označeni kot oglasi. Plačljivi oglasi se pojavijo na podlagi ključnih besed, ki jih oglaševalec določi oz. zakupi, in se prikazujejo takrat, ko jih uporabnik v iskalnik vnese te določene ključne besede. Pomembno je vedeti tudi, da se marsikateri oglasi naprednim uporabnikom, ki uporabljajo vtičnike za blokiranje oglasov, morda sploh ne bodo prikazovali.
Kaj pomeni izraz SEO?
Izraz SEO (Search Engine Optimization) pomeni optimizacijo spletnih strani za boljšo uvrstitev v spletnih iskalnikih. To je proces, ki vključuje različne tehnike in strategije za izboljšanje vidnosti in uvrstitve spletnih strani v iskalnikih. Namen SEO je doseči visoko uvrstitev v organskih iskalnih rezultatih za določene ključne besede in s tem pritegniti več prometa na spletno stran. Vse to lahko za svojo spletno stran počnemo povsem sami, lahko pa to zaupamo tudi številnim komercialnim SEO ponudnikom, ki jih lahko najamemo, da prevzamejo tovrstna opravila in nam pomagajo pri boljši uvrstitvi.
Naštejte najmanj 5 SEO postopkov, ki lahko pomagajo pri boljši organski uvrstitvi spletne strani v spletnem iskalniku!
Preden jih nekaj navedemo, je pomembno izpostaviti, da je za učinkovito uvrščanje v vrh organskih rezultatov potrebno sprotno sledenje algoritmom iskalnikov in njihovim morebitnim spremembam, da sploh vemo čemu dajejo prednost in kakšne prakse celo kaznujejo. Sicer pa je običajno najpomembnejši dejavnih visokega uvrščanja v prvi vrsti dobra vsebina spletne strani, ki je relevantna, kakovostna in zanimiva za obiskovalce. Sem lahko štejemo tudi dobre meta podatke, predvsem naslov, opis in ključne besede (take, kot jih vnašajo uporabniki v spletni iskalnik), kot tudi ustrezno domensko ime (enostavno, lahko za zapomniti ipd.), poimenovanje slik in drugih elementov spletne strani, da se zagotovi, da so ti elementi dobro optimizirani za ključne besede, pri čemer posebej izpostavimo še pomen ustreznega pomenskega poimenovanja v URL naslovih. Naslednja pomembna stvar so povezave iz naše spletne strani na druge, predvsem pa na našo spletno stran iz raznih družbenih medijev (tudi iz naših profilov seveda), forumov, blogov, drugih spletnih strani in podobno (škodljive pa so povezave iz neuglednih spletnih strani). Tudi tehnična optimizacija je pomembna, ker se bo tehnično dobro zasnovana spletna stran, ki je optimizirana za hitrost in uporabnost, posebej tudi na mobilnih napravah, bolje odrezala v spletnih iskalnikih. Pri vsem skupaj seveda pomaga tudi vsako oglaševanje oz. promocija, pa naj bo preko spleta ali tradicionalno (plakati, TV, tiskani mediji, darila in drugo), pomembno je, da uporabniki tudi v iskalno polje spletnega iskalnika vnesejo ime našega podjetja, blagovne znamke in podobno.
Kako lahko na dolgi rok poskrbite za izboljšanje uvrstitve spletne strani v spletnih iskalnikih? Ali je to enkratna skrb?
Sicer pa je običajno najpomembnejši dejavnih visokega uvrščanja v prvi vrsti dobra vsebina spletne strani, ki je relevantna, kakovostna in zanimiva za obiskovalce. Sem lahko štejemo tudi dobre meta podatke, predvsem naslov, opis in ključne besede (take, kot jih vnašajo uporabniki v spletni iskalnik), kot tudi ustrezno domensko ime (enostavno, lahko za zapomniti ipd.), poimenovanje slik in drugih elementov spletne strani, da se zagotovi, da so ti elementi dobro optimizirani za ključne besede, pri čemer posebej izpostavimo še pomen ustreznega pomenskega poimenovanja v URL naslovih. Naslednja pomembna stvar so povezave iz naše spletne strani na druge, predvsem pa na našo spletno stran iz raznih družbenih medijev (tudi iz naših profilov seveda), forumov, blogov, drugih spletnih strani in podobno (škodljive pa so povezave iz neuglednih spletnih strani). Tudi tehnična optimizacija je pomembna, ker se bo tehnično dobro zasnovana spletna stran, ki je optimizirana za hitrost in uporabnost, posebej tudi na mobilnih napravah, bolje odrezala v spletnih iskalnikih. Pri vsem skupaj seveda pomaga tudi vsako oglaševanje oz. promocija, pa naj bo preko spleta ali tradicionalno (plakati, TV, tiskani mediji, darila in drugo), pomembno je, da uporabniki tudi v iskalno polje spletnega iskalnika vnesejo ime našega podjetja, blagovne znamke in podobno.
Kaj je spletna analitika, čemu je namenjena in katere podatke nam nudi?
Spletna analitika je proces zbiranja, merjenja, analiziranja in poročanja podatkov o obiskovalcih in njihovem vedenju na naši spletni strani. Namenjena je razumevanju, kako obiskovalci uporabljajo spletno stran, kaj jih zanima in kako se odzivajo na vsebino, pomaga nam prepoznati slabosti naše spletne strani. Spletna analitika nam nudi številne podatke, kot so število obiskov, trajanje obiska, najbolj obiskane strani in njihovi deli, iz katerih spletnih mest prihajajo obiskovalci, koliko je direktnih obiskov, pri obisku uporabljeni brskalniki, operacijski sistemi in naprave, izhodne strani, lokacija oz. država obiskovalcev ter številne druge informacije, ki nam pomagajo dosegati učinkovitost spletne strani in izboljšati uporabniško izkušnjo. Omogoča nam tudi merjenje oglaševanja (npr. s pomočjo UTM parametrov). Za pravilno uporabo spletne analitike je potrebno v našo spletno stran ustrezno vgraditi kodo za analitiko in dodatno ustrezno konfigurirati spletno analitiko v grafičnem vmesniku ponudnika analitike (npr. Google Analytics). Spletna analitika ni enkratna skrb, ampak je proces, ki ga je potrebno stalno spremljati in nadgrajevati