UČENCI S POSEBNIMI POTREBAMI, INDIVIDUALNE RAZLIKE IN UČENJE Flashcards
V razredu je učenec, ki dobro računa in se zna tudi govorno izražati: zelo slabo bere in piše. na kakšno učno težavo bi pomislili v tem primeru? Kako lahko ukrepa pedagog?
Poleg učencev, ki imajo splošne učne težave zaradi nižjih spososbnosti, imamo tudi take s specifičnimi, na posamezna področja omenjenimi učnimi težavami. Motnje pisanje se kažejo v grdi, krčeviti pisavi, v izpuščanju in zamenjavi ter obračanju črk. Tudi pri branju gre za zamenjavo črk, za požiranje zlogov. Ti učenci imajo povprečne ali celo nadpovprečne umske sposobnosti, njihove motnje pa so rezultat določenih fizioloških šibkosti možganskega delovanja, ki jih označujemo s skupnim izrazom minimalna cerebralna disfunkcija (MCD). Te motnje so najpogostejše pri dečkih kot pri deklicah in so najbolj opazne v prvih razredih osnovne šole, v procesu opismenjevanja.
Pedagog mora najprej svetovati učitelju, da napake učenca niso v površnosti ali v lenobi, in naj ne zahtevajo od učencev ure in ure branja in pisanja, saj si tako pripiše še par drugih posledic kot so slabo razpoloženje, agresije, nizko samospoštovanje. Lahko preizkusimo pri temu otroku preizkušane vaje, ki takemu otroku pomagajo preseči omejene šibkosti.
Oblika dela z nadarjenimi.
Tudi nadarjeni učenci sodijo med učence s posebnimi potrebami, čeprav nanje običajno ne pomislimo v tej zvezi. Kako najprej prepoznati nadarjenost? Nadpovprečno nadarjenost lahko že v predšolski dobi po določenih znakih prepoznajo starši pa tudi vzgojiteljica. Pozorni moramo biti tudi na: hiter razvoj govora, dober spomin za pesmi in dogodke, malo spanja, se lahko in hitro naučijo, že zgodaj žele biti samostojni, so vedoželjni, imajo izrazit smisel za humor.
Oblike dela z njimi, ki se uveljavljajo pri nas, segajo od poglabljanja znanja prek posebnih nalog in zadolžitev, ki jih izvajajo samostojno ali ob mentorju, do posplešenega napredovanja. Na voljo so razni klubi, krožki, izbirni predmeti in posebni oddelki. Pri vseh teh oblikah je treba celovito upoštevati osebnostno – čustvene potrebe in posebnosti nadarjenega.
Poleg splošnih poznamo tudi specifične učne težave? kako jih prepoznamo?
Poleg učencev, ki imajo splošne učne težave zaradi nižjih sposobnosti, imamo tudi take s specifičnimi, na posamezna področja omejenimi učnimi težavami, npr. s težavami v branju, pisanju ali računanju. Ti učenci imajo običajno povprečne ali celo nadpovprečne umske sposobnosti, njihove motnje pa so pogosto rezultat določenih fizioloških šibkosti možganskega delovanja, ki jih označujemo s skupnim izrazom minimalna cerebralna disfunkcija.
Navedite eno kognitivno in eno afektivno značilnost nadarjenih in pri tem osvetlite tudi negativno plat.
Kognitivna značilnost: nadarjene štejemo tiste posameznike, ki imajo vsaj IQ 120, v pojem nadarjenosti pa so začeli poleg splošne tudi druge specifične sposobnosti.
Afektivna značilnost: načelo kompenzacije – prednosti na enem se kompenzirajo ali nadomestijo s slabostmi na drugem področju.
Pri vseh oblikah dela je treba celovito upoštevati osebnostno – čustvene potrebe in posebnosti nadarjenega. Zaradi enostranskega storilnostnega pristiska in občutka, da »sem vreden le, v kolikor zadovoljujem visoka pričakovanja drugih«, lahko pride do hujših identitetnih kriz, zlasti v adolescenci. Posebne pozornosti naj bi bili deležni kulturno prikrajšani nadarjeni otroci, saj obstajata velika nevarnost, da jih spregledamo.
Kako razlikujemo splošne učne težave od specifičnih učnih težav?
Intelektualnost.