PREVERJANJE, OCENJEVANJE IN UČENJE Flashcards
Učitelj da učenci nižjo oceno pri fiziki, ker ima tudi pri matematiki nizko oceno. za katero subjektivno napako gre v tem primeru?
To je logična napaka – podobno ocenjujemo stvari, za katere menimo, da so si po logiki sorodne.
Druge subjektivne napake:
• Halo učinek: na oceno poleg znanja neupravičeno vpliva splošno mnenje o učencu, njegove prejšnje ocene.
• Učinek prvega vtisa: povzroči, da učenca tudi pozneje ocenjujemo tako kot prvič.
• Učinek kontrasta: nasproten halo učinku; če znanje učenca ne dosega pričakovanja, razliko pretirano opazimo; če odličnjak enkrat le malo slabše odgovarja, mu damo precej slabšo oceno.
• Vpliv stereotipov in predsodkov: če na ocenjevanje pretirano vplivajo dejavniki, kot so spol, nacionalna pripadnost, rasa, spolna usmerjenost učenca
• Osebna enačba: da imajo eni ocenjevalci vedno stroge kriterije ne glede na to, koga ali kaj ocenjujemo, drugi pa razmeroma blagi.
• Napaka sredine in skrajnih vrednosti: eni ocenjevalci skranjeni k skrajnostim, da dajejo predvsem skrajne ocene, drugi pa predvsem povprečne.
• Vpliv dolžine odgovora
• Prilagajanje vzorcu: učitelj kriterij prilagodi razredu.
Navedite konkreten primer proceduralnega znanja pri predmetu Pedagoška psihologija?
Proceduralno znanje je vedeti, kako (npr. deliti z dvomestnim številom, brati zemljevid, opazovati in eksperimentirati, zastavljati in preverjati hipoteze). Konkreten primer: v konkretnem opisu posameznika glede njegovih stilov učenja, vedeti v kakšno kategorijo ga umestiti.
Izberite eno izmed zadnjih treh stopenj Bloomove spoznavne taksonomije in postavite vprašanje s področja pedagoške psihologije, ki zahteva znanje na tej stopnji?
Bloomova taksonomija:
• Znanje – poznavanje dejstev, postopkov, teorij (učenec obnovi razna dejstva, podatke).
• Razumevanje – učenec osvojeno znanje preoblikuje, pove s svojimi besedami.
• Uporaba – učenec dokaže uporabnost doseženega znanja, zmožnost prenosa, naučenega v nove situacije
• Analiza – učenec sposoben neko sporočilo razčleniti tako, da postanejo sestavine in odnosi med njimi jasni. Vprašanje s področja PP: razčleni govorni razvoj otroka po stopnjah (dojenček, malček, zgodnje otroštvo,…)
• Sinteza – združevanje prej usvojenih delov znanje v novo celoto. Vključeni so elementi ustvarjalnosti, kot na primer pri pisanju kakovostnega eseja. Vprašanje s področja PP: kaj bi kot pedagog naredil oz. predlagal učitelju, če ima učenec pri pouku to in to motnjo
• Vrednotenje – učenec je na tej stopnjo zmožen izraziti svojo vrednostno sodbo o določeni metodi, strokovni rešitvi, argumentu, izdelku. Ta sodba naj temelji na usvojenih spoznanjih in na izdelanih kriterijih. Gre tudi za cilj kritičnega mišljenja. Vprašanje s podorčja PP: kako bi pedagog lahko …
Kaj je to, če učitelj ocenjuje otroka, glede na to, koliko mu je simpatičen?
Halo učonek – na oceno poleg znanja neupravičeno vpliva splošno mnenje o njemu, njegove prejšnje ocene ali ocene pri drugih predmetih ali nam je simpatičen ali ne.
Katero mersko karakteristiko ocenjevanja lahko predvsem izboljšamo?
Med glavne merske karakteristike sodijo: veljavmost, zanesljivost in objektivnost. Dodatne pa so še občutljivost, ekonomičnost in usmerjenost.
Veljavnost: ocena je vsebinsko veljavna, če res zajame vse to, kar smo želeli izmeriti. Za izboljšanje veljavnosti si pomagamo tako, da vprašanja uravnavamo po kakšni od uveljavljenih taksonomij ali klasifikacij ciljev. Npr. Bloomova taksonomija. Taksonomija tudi pomaga, da se o posameznih vprašanjih strokovnjaki lažje sporazumevajo, uravnavala pa naj bi tudi načrtovanje in izvajanje pouka.
Katere so prednosti in slabosti ustnega ocenjevanja?
Prednosti: s skrbno zastavljenimi vprašanjiin podvprašanji lahko preverjamo višje cilje, ugotavljamo način razmišljanja, ga usmerjamo in dajamo individualizirano povratno informacijo.
Slabosti: časovna neekonomičnost.
Kaj so prednosti in slabosti pisnega ocenjevanja?
Prednosti: ta oblika je časovno ekonomičnejša in do neke mere bolj objektivnejša (vsi rešujejo iste naloge) in če so vprašanja dobro sestavljena, je tudi dokaj veljavna.
Portfolio
Portfolio je mapa z izbranimi deli, dosežki nekoga. V procesu učenci zbirajo svoje izdelke in dosežke in med temi izdelki nato izbrejo najpomembnejšo za Izbirni portfolio. Svoja dela tudi sami reflektirajo, si ga skupaj s sošolci ogledujejo,…