Test sume rangova Flashcards
Testiranje hipoteza o rangovima
Testovi koje koristimo započinju rangiranjem podataka. Podaci mogu bti rangirani od najmanjeg do najvećeg ili obrnuto – od najvećeg do najmanjeg.
Ne prepostavljaju normalnu, a takođe ni jednu drugu, raspodelu. Uzorci su birani slučajno Umesto DF (broja stepena slobode) koriste se veličine uzoraka (uzorka) za nalaženje graničnih/kritičnih vrednosti testova
Test sume rangova
Ovim testom testira se nulta hipoteza o jednakosti raspodela rangova ili jednakosti medijana dve populacije tvrđenjem da su sume rangova slične u obe populacije.
Test sume rangova je neparametarski test koji se koristi kao alternativa Studentovom t-testu za dva nezavisna uzorka.
Kada se primenjuje TSR?
Primenjuje se kada nisu ispunjeni uslovi za primenu t-testa:
kada raspodela numeričkih podataka nije normalna, ili se radi o
ordinalnim ili rangiranim podacima
U literaturi se pod ovim nazivom podrazumevaju dva testa: Wilcoxonov test sume rangova i Mann-Whitney U test. Ova dva testa su ekvivalentna, pa otuda i naziv Wilcoxon-Mann-Whitney test.
.
Test ekvivalentnih parova
Test ekvivalentnih parova je neparametarski test koji se koristi kao alternativa Studentovom t-testu za dva zavisna uzorka. Ovim testom se testira sličnost raspodele rangova ili medijana pre i posle neke intervencije.
Kada se primenjuje TEV?
Primenjuje se kada nisu ispunjeni uslovi za primenu t-testa (odstupanje od normalnosti) ili se radi o ordinalnim ili rangiranim podacima.
Koristi se kada podaci potiču od dva vezana (zavisna) uzorka:
u dizajnu pronovljenih merenja (pre-posle) kada su iste jedinice opservirane dva puta ili
u individualno mečovanim uzorcima.