Hi-kvadrat, McNemarov Flashcards
Hi-kvadrat test je
neparametarski analitički metod za procenu značajnosti razlike opaženih (empirijskih) i očekivanih (teorijskih) učestalosti jednog ili više nezavisnih uzoraka. Učestalosti se odnose na kategorije ispitivane varijable. Učestalosti (frekvencije) u ovom testu moraju biti iskazane kao apsolutni brojevi, a ne kao proporcije ili procenti.
Prema broju varijabli u analizi razlikujemo:
- Hi kvadrat test slaganja
2. Hi kvadrat tabele kontingencije
Hi-kvadrat testom slaganja testiramo:
testiramo hipotezu da raspodela opaženih učestalosti odgovara (slaže se) sa nekom pretpostavljenom raspodelom, tako da postoji dobro slaganje opserviranih učestalosti sa očekivanim učestalostima. Očekivane učestanosti raspoređuju se po značenju nulte hipoteze, po zakonitostima neke od teorijskih raspodela ili po raspodeli ispitivane varijable poznatoj iz prethodnih istraživanja.
Uslovi za primenu testa slaganja:
- Apsolutne učestalosti
- Uzorak čine nezavisne jedinice, odnosno svaka jedinica može biti samo jednom pobrojana u učestalostima
- U slučaju postojanja samo dve kategorije (r=2), nijedna očekivana frekvencija ne sme biti manja od 5
- U slučaju postojanja više od dve kategorije (r>2), ne sme biti više od 20% očekivanih učestalosti manjih od 5. Ako nije zadovoljen ovaj uslov mora se izvršiti sažimanje susednih kategorija
Hi-kvadrat test za r x k tabele
Hi-kvadrat test za r x k tabele se koristi za testiranje hipoteza kada su podaci organizovani u vidu tabela kontingencije.
Šta je tabela kontigencije?
Tabela kontingencije je složena kombinovana tabela u kojoj raspodela zavisi od dve varijable. Kategorije prve varijable nalaze se u pretkoloni a kategorije druge varijable u zaglavlju tabele. Na presecima kategorija obe varijable nalaze se ćelije koje sadrže opažene učestalosti (kontingenti) kombinacija kategorija dve varijable, a koje se u opštem prikazu tabele kontingencije označavaju slovima a, b, c i d. Ćelije su međusobno isključive, i svaka jedinica posmatranja može biti zastupljena u samo jednoj ćeliji. Veličina tabele kontingencije zavisi od broja kategorija jedne i druge varijable. Ako jedna varijabla ima r kategorija, a druga k kategorija, onda tabela ima dimenzije r x k.
Uslovi za primenu hi kvadrat testa za tabelu 2 x 2:
a) kada je N > 40 test se može primeniti ako su sve očekivane frekvencije ≥ 1
b) kada je N od 20 do 40 test se može primeniti ako su sve očekivane frekvencije ≥ 5
c) kada je N < 20 test se ne može primeniti
Uslovi za primenu hi kvadrat testa za tabelu veću od 2 x 2:
a) nijedna očekivana učestalost ne sme biti manja od 1, i
b) ne sme biti više od 20% očekivanih učestalosti manjih od 5.
Šta je McNemarov test
McNemarov test je neparametrski analitički metod za testiranje značajnosti razlike učestalosti dihotomnih podataka koji potiču od dva vezana (zavisna) uzoraka. Vezane uzorke mogu činiti (a) iste jedinice opservirane dva ili više puta, ili (b) individualno mečovane jedinice dva uzorka.
Šta je Fisherov test tačne verovatnoće?
Fisherov test tačne verovatnoće je alternativa hi-kvadrat testu za tabele
Može se koristiti uvek, bez obzira na učestalosti u tabelama kontingencije, pa i u slučajevima kada se ne može koristiti hi-kvadrat test zbog malih učestalosti.