Stara vprašanja Flashcards
Opiši akcijsko raziskovanje
- partnerski odnos raziskovalci – pedagoški praktiki (praktiki soustvarjalci in soizvajalci; pomembna praktikova refleksija lastne prakse)
- ni toge delitve dela (raziskovalci – praktiki)
- spreminjanje raziskovalnega polja med raziskovalno-inovacijskim procesom (učenje na osnovi sprememb, sprotno modificiranje začetnih raziskovalnih vprašanj in hipotez)
- celostni pristop k pojavom (medsebojna povezanost, odvisnost, protislovnost, razvojnost)
- osredotočiti se na bistveno (redukcija zaželene kompleksnosti sprememb in V&I polja
- vključenost v sam inovacijski proces
- v splošnem bolj usmerjeno v kvalitativno metodologijo
Kakšni so kriteriji za presojanje kakovosti opazovanja? Denzin - 7 dejavnikov s katerimi se preverja notranja veljavnost ugotovitev opazovanja.
Raziskovalec mora pred oblikovanjem končnega poročila o opazovanju preveriti, koliko so na ugotovitve vplivali naslednji dejavniki: zgo ozadje, razvoj proučevanih oseb, predsodki, ki jih imajo proučevane osebe, navzočnost proučevanih oseb, reaktivni učinki opazovalca, spremembe v opazovalcu in značilnosti položaja, v katerem je opazovanje potekalo.
Kaj so personalizirana vprašanja?
Personalizirana vprašanja uporabljamo v anketah, so pa način večanja veljavnosti in zanesljivosti v le tej. Naslovljena so neposredno na tistega, ki odgovarja zato s tem dobimo bolj točne podatke.
Primer personaliziranega: Ali si se, odkar imaš volilno pravico, udeležil vseh volitev za župana svojega mesta?
Primer nepersonaliziranega: Ali meniš, da se mladi, ko pridobijo volilno pravico redno udeležujejo volitev za župana?
Iz katere metodološke paradigme se je razvil standardiziran intervju? Kaj je namen standardizacije?
Standardiziran intervju ali tudi ustni vprašalnik predstavlja zaprto strukturirano pogovorno situacijo.
Vprašanja in možni odgovori so vnaprej pripravljeni in za vse inturvjujanve enotni, kot tudi navodila, ki jih prejmejo in način zapisovanja odgovorov spraševalca.
Spraševalec je nevtralen in na noben način ne izraža svojega stališča.
Tak način intervjujanja je bolj pogost na velikih vzorcih, v kvantitativnem raziskovanju in pa takrat, ko želimo raziskovati populacijo, ki na pisni vprašalnik nebi mogla odgovarjati (otroci, slepi, starejši…).
S temi pogoji zelo pridobimo na standardiziranosti intervjuja kar pomeni, da rezultate lahko primerjamo med seboj in jih kvantitativno obdelamo ter kasneje posplošimo na osnovno množico.
Metoda snežne kepe (Vogrinc)
Pri vzorčenju s pomočjo snežene kepe raziskovalec poišče eno osebo, za katero ve ali predpostavlja, da pozna preučevano tematiko (je npr. članica določene skupine, ki jo raziskovalec proučuje, ima natanko določene značilnosti, potrebne informacije). Nato pa to osebo prosi, naj mu priporoči naslednjo osebo itd. Pri vsakem naslednjem stiku raziskovalec osebo vpraša po nadaljnjih znancih in znankah in jo prosi, naj mu posreduje imena drugih oseb, ki so po njeni presoji primerne za njegovo raziskavo. Vzorec relevantnih oseb se po vsakem in intervjuju veča. Tako vzorčenje je primerno predvsem za skupine, ki so za poučevanje težje dostopne, člani skupin pa so medsebojno povezani (npr. uživalci drog, alkoholiki, istospolno usmerjeni..).
Pri vzorčenju snežene kepe se pojavi tudi etično vprašanje. Raziskovalec osebe, ki jih intervjuja prosi za podatke o drugih osebah, ki niso odobrile posredovanja svojih osebnih podatkov. Številne osebe ne želijo biti identificirane oz. ne želijo, da bi kdorkoli vedel, da so člani določenih skupin.
Kako bi obdelali podatke zbrane z deskriptivno ocenjevalno lestvico in kako tiste zbrane z Likartovo lestvico stališč? Naštej vsaj 2 statistična postopka.
Deskriptivne ocenjevalne stopnje so izražene opisno (»vedno, pogosto,…). Ocenjevalnim stopnjam priredimo numerične vrednosti. Tako tvorijo ordinalno lestvico. Aritmetično sredino dobimo iz ocen, ki jih posameznik dobi in iz skupnih aritmetičnih sredin za vse karakteristike. Rangiramo - to omogoča primerjavo. Napravimo hi2 preizkus za primerjavo.
Likartova lestvica stališč – pred obdelavo vprašanja pregledamo in uredimo. Odgovori so že kategorizirani. Ko nastane seznam kategorij lahko določimo pogostost pojavljanja (frekvence) v vzorcu, ki mora biti reprezentativen.
S predpostavko, da so razlike med kategorijami enake, lahko v primeru ordinalne merske skale računamo povprečja, standardne odklone in varianco, saj jo približamo intervalni merski skali.
Pri uporabi Likertove lestvice moramo preveriti, če so podatki približno normalno porazdeljeni. V kolikor je ta pogoj izpolnjen, lahko uporabimo parametrične teste. V nasprotnem primeru uporabimo neparametrične statistične metode. IDK ABOUT THIS ODGOVOR
Eksplorativna študija primerov po Sagadinu
Sagadin študije primerov razdeli po epistemološkem statusu (spoznavna teorija, torej glede na to, kateri nivo spoznavanja dosežemo s posamezno študijo primera).
Z eksplorativno študijo primera si omogočimo vpogled v strukturo pojava, o katerem ne vemo dovolj, da bi lahko raziskavo določneje vnaprej načrtovali, konceptualizirali in strukturirali raziskovalno problematiko; vsaj neki splošni okvir ali zamisel pa vendarle moramo vnaprej pripraviti, da okvirno vemo, čemu se študije sploh lotevamo.
Terensko delo in zbiranje podatkov se začne na podlagi take splošne zamisli, zato so pri tem postopki zbiranja podatkov kvalitativni in nestrukturirani. Po taki poti se dokopljemo do ugotovitev, ki nam pomagajo natančneje načrtovati nadaljnje delo.
Študija lahko sedaj preide v bolj določeno, konkretnejše opisovanje in/ali razlago pojavov, s čimer dobiva že značaj deskriptivne in/ali eksplanativne študije primera. Uporabljamo jo v smislu pilotne študije, ko o neki problematiki ne vemo dovolj.
Problematiko konceptualiziramo, da jo lahko raziskujemo natančno.
Potek: na začetku še ne vemo dovolj o problematiki, zato le grobo opredelimo raziskovalni problem, ne sklepamo pa še na rešitev. Nato opišemo vzorec, ki je del statistične množice in je reprezentativen, torej vzorčimo slučajnostno (žrebamo, vsi imajo enake možnosti, da so izbrani), v posebnih primerih pa neslučajnostno oziroma priložnostno, glede na to kar nam ponujajo okoliščine ali pa namensko vključimo zelo specifično skupino, npr. Otroke s posebnimi potrebami. Opišemo obliko vzorca, število enot, povprečno starost itd. V naslednjem koraku opišemo postopek zbiranja podatkov in opišemo inštrument (npr. anketni vprašalnik) - koliko ima vprašanj, kakšen je tip vprašanj. Instrument je lahko standardiziran. Nato opišemo postopek obdelave podatkov in jih interpretiramo - prikažemo rezultate, zapišemo glaven ugotovitve, odgovorimo na raziskovalna vprašanja, potrdimo ali zavrnemo hipoteze in utemeljimo. V zaključku zapišemo še sklep oziroma povzetek rezultatov brez da jih ponavljamo. Dodamo še literaturo ter priloge, oboje urejeno po abecednem redu.
Kaj je kontrolna lista, kje jo uporabljamo, zakaj in kako?
Je opazovalni formular, ki je posebno uporaben za ugotavljanje, kako je z navzočnostjo ali odsotnostjo različnih oblik vedenja, ravnanj pri osebah, učiteljih, učencih. Sestavljen je iz seznama postavk, opazovalec pa označi pojavljanje določenega vedenja. Ena najbolj znanih kontrolnih list so Flandersove kategorije za analizo verbalne interakcije med učencem in učiteljem. Moramo upoštevati da vključujejo vse lastnosti, ki so potrebne, da so dejavnosti natančno opisane, da so opisi kratki in razumljivi. Uporabljajo se pri strukturiranem opazovanju. Npr. Učitelj ima vedno očesen kontakt z učencem. DA/NE
Kaj je dihotomno vprašanja=
So vprašanja zaprtega tipa in imajo dva nasprotna alternativna odgovora. Anketiranca utegnejo prisiljevati v odločitev za enega od polariziranih odgovorov, čeprav mu noben popolnoma ne ustreza (npr. za/proti, se strinjam/ se ne strinjam…Si imel kakšne vnaprejšnje želje glede tega, kaj naj bi na praksi delal, ali nisi imel takih želja?). Bolje je da damo še nevtralni odgovor da preprečimo vsiljevanje, lahko napačno razume in nekaj obkroži samo da je. So pa taka vprašanja ekonomična glede na čas odgovarjanja in tudi glede obdelave odgovorov.
Kaj je akcijsko raziskovanje in s kakšnimi izzivi se soočajo učitelji pri posploševanju v akcijskem raziskovanju?
Pri akcijskem raziskovanju ne gre za statistično posploševanje ampak za prenosljivost po analogiji. Kritičen bralec lahko, ob upoštevanju svoje situacije, prenese v svojo prakso to, kar je mogoče, in če je treba prilagodi okoliščinam. Z dobro študijo primera lahko bralec dobi model, kako so udeleženci neke določene situacije razvili svojo teorijo situacije, reševali dileme in izboljšali ravnanje in okoliščine. Glede znanstvenega razvoja pa so te raziskave preveč partikularne, da bi imele lahko pomen na področju znanstvenega razvoja.
Težave, s katerimi se učitelj lahko sooča so: pisanje o lastni praksi, zadržanost glede tega ali ima kaj vrednega povedati.
Prednosti in slabosti prikritega opazovanja
Opazovane osebe ne vedo, da jih raziskovalec opazuje – neetično v smislu, da opazujemo ljudi in zlorabimo v raziskovalne namene, res pa je da je vstop v nekatere subkulture lahko nevaren oz. onemogočen. Če opazovane osebe vedo, da jih opazujemo, lahko spremenijo svoje vedenje. raziskave. Opazovanje je najbolj neposredno sredstvo (postopek) za proučevanje oseb, predmetov, pojavov… Opazovanje je vedno subjektivno
Diskriminativnost testne naloge, kako jo merimo?
Test je čim bolj občutljiv, čim manjše razlike lahko z njim merimo med posamezniki. Drugače lahko temu rečemo tudi diskriminatornost testa - test mora namreč vsebovati različno težke naloge: od takih, ki jih znajo rešiti tudi najslabši, do takih, ki jih znajo rešiti le najboljši. Občutljivost se odraža v razpršenosti rezultatov - večja razpršenost pomeni večjo občutljivost, odvisna pa je tudi od dolžine testa - daljši kot je test, bolj je občutljiv.
Naloga je zadovoljivo diskriminativna, če jo bolj uspešno rešijo tisti, ki so tudi na celotnem testu bolj uspešni. Naloga ima zadovoljivo diskriminativnost, če dosežejo na njej osebe, katerih rezultati na celotni seriji so višji, višje število točk, kot osebe, katerih celotni rezultati so nižji. Če za posamezne naloge ugotovimo, da so zadovoljivo diskriminativne, to kaže, da so le-te med seboj povezane, merijo isto stvar, instrument kot celota pa je notranje konsistenten. Diskriminatornost posamezne naloge pa računamo tako, da primerjamo uspeh testirancev pri reševanju te naloge z njihovim uspehom na celotnem nizu nalog, ki jih analiziramo z vidika diskriminatornosti. Če je korelacija višja od 0.80 potem je naloga dovolj diskriminatorna.
Naloga je zadovoljivo diskriminativna, če jo bolj uspešno rešijo tisti, ki so na celotnem testu bolj uspešni, diskriminativnost testne naloge ugotavljamo s točkovnim biserialnim koeficientom (njegova vrednost mora biti vsaj 0,80, da lahko sklepamo, da je naloga zadovoljivo diskriminativna).
Statistična metoda za enofaktorski eksperiment za preverjanje učinkovitosti faktorja
Slučajnosti vzorec, kje imamo eno eksperimentalno in eno kontrolno skupine. Vzorec mora biti dovolj velik, kar pomeni nekaj 100 enot. Da bi se prepričali o enakosti dve skupin, izvedemo merjenje s katerim se prepričamo o podobnosti oz. primerljivosti skupin. V eksperimentalno skupino uvedemo novost, v kontrolno skupino pa ne – deležna je ničelnega tretmaja, kar pomeni, da dela po običajnem načinu.
Na koncu se izvede kriterijsko merjenje, kjer izvedemo mejenje v obeh skupinah. Pridobljene vrednosti moramo nato ustrezno primerjati. Najprej izračunamo povprečno vrednost za vsako skupino. Skoraj gotovo bi se povprečni vrednosti razlikovali. Namen eksperimenta je, da posplošimo rezultate izven situacije v kateri smo izvajali eksperiment. Za to potrebujemo metode posploševanja. Izvedemo t-test (dve primerjalni skupini) ali ANOVA (več primerjalnih skupin).
Sociometrično merjenje na primeru. Opredeli pojma: sociometrični indeks in indeks kofezivnosti
S sociometričnimi vprašalniki želimo pridobiti informacije o odnosih med člani skupine, o tem, kako se počutijo v skupini, s kom se družijo. Pridobimo podatek o tem, s kom bi npr. učenci želeli sedeti v isti klopi in s kom ne. Sociometrični vprašalnik je dokaj enostaven za pripravo, obdelava pa je malce težja. Ne poznamo programa, ki bi izrisal sociogram.
Sociometrični ideks: sociometrični status posameznika.
Indeks kohezivnosti kaže na stopnjo povezanosti med člani skupine.
Vloga in kritika eksperimenta kot metode pedagoškega raziskovanja
Pri eksperimentalni raziskavi gre za nekaj novega, kar se sistematično opazuje in meri dogajanje ali spremembe. Bistveno je, da se novost vnese v eno skupino (eksperimentalno), v drugo (kontrolno) skupino pa ne. Tej novosti rečemo eksperimentalni dejavnik, faktor ali eksperimentalni tretma.
Z eksperimentom preizkušamo neko vnaprejšnjo, deduktivno pridobljeno, dobro teoretsko podprto in teoretsko preverjeno hipotezo. Eksperimentalna raziskava je načina kako neka teoretska izhodišča v praksi preverjamo. Hipotezo deduktivno izpeljemo iz obstoječe teorije, zato tudi pravimo da je teorija podprta in preverjena. Hipoteza govori o učinkovitosti oz. o večji učinkovitosti eksperimentalnega tretmaja v primerjavi s kontrolnim tretmajem. Ko govorimo o eksperimentu, je najbolj pogost eksperiment z eno eksperimentalno in eno kontrolno skupino
Ni uporaben oz. je redko uporaben v družboslovju. Pri eksperimentu raziskovalec močno vpliva na procese preučevanja, saj posega vanje in jih načrtno povzroča. Na rezultat eksperimenta prav tako vplivajo morebitne razlike (sposobnosti, znanja,…) med kontrolno in eksperimentalno skupino. Poleg randomizacije moramo še poskrbeti, da ti dejavniki, ki razlikujejo skupine, čim manj variirajo ali pa jih celo izločimo iz skupine.