Etika v raziskovanju Flashcards
Temeljna etična vodila pri raziskovanju
V nobeni stopnji raziskovalnega procesa nobenemu posamezniku, skupini ali instituciji ne sme bit povzročena nikakršna škoda, ne sme biti prevar oz. goljufij, udeleženci morajo biti informirani o raziskavi, nikoli ne sme biti ogrožena zasebnost in zaupnost v raziskavo vključenih oseb, izstop in odvzem podatkov s strani udeležencev je mogoč kadarkoli, sodelovanje v raziskavi mora biti vedno prostovoljno.
Etične dileme
Raziskovalec je lahko npr. postavljen v položaj, ko so obveznosti, ki jih ima kot raziskovalec, v nasprotju z obveznostmi, ki jih ima kot državljan. Preučevane osebe mu lahko zaupajo določene informacije (da kršijo zakon), ki bi jih kot državljan moral posredovati ustreznim organom pregona, kot raziskovalec pa je zavezan zaupnosti, ki jo je obljubil proučevanim osebam. Navadno se posamezna etična vprašanja pojavijo med procesom raziskovanja, nekatere etične dileme pa lahko raziskovalec predvidi že pred začetkom raziskovanja.
Vloga in pomen etične komisije
Posvetovalno telo ministra za zdravje, ki obravnava vprašanja s področja medicinske etike in deontologije ter daje soglasja, mnenja in pojasnila o posamičnih vprašanjih s tega področja. Pristojna je izključno za opredelitve o etičnih vprašanjih, ki so pomembna za poenotenje etičnih praks na nivoju države.
Pristojnosti: ocenjevanje etične neoporečnosti zdravstvenih praks in zdravstvenih raziskav. Poleg tega oblikujejo tudi mnenja in soglasja s področja medicinske in zdravstvene etike.
ŠČITI AVTONOMIJO POSAMEZNIKA, SE UKVARJA Z VPRAŠANJU KORUPCIJE IN NASPROTJA INTERESOV.
Temeljne neetične prakse v sodobnem raziskovanju
- Pritisk kapitala: spor interesov vlagatelja in raziskovalcev in sporni rezultati
- Izvažanje raziskav v države tretjega sveta
- Etično sporna je tudi uporaba podatkov za oglaševanje
- Plačilo za sodelovanje
Dobrobit posameznika vs. dobrobit družbe
- Pri vsaki raziskavi je to težje vprašanje. Razmerje se skozi zgodovino spreminja, odvisno je tudi od tega ali je družba bolj individualistična ali ne.
- Posameznik naj v raziskavi ne bi trpel.
- Hitro spreminjanje razmer: Danes izhajamo iz nedotakljivosti človekovega dostojanstva. Ščitimo posameznika pred družbo, če tega ne bi bilo bi prišlo hitro do vpr. Kdo je tisti, ki ga družba lahko žrtvuje, kje so meje, kriteriji koga izbiramo. Teh kriterijev ne moremo določati (2. svetovna vojna).
- INFORMIRANO SOGLASJE IN OSEBNA ZAVESTNA ODLOČITEV: Danes je ključno to, da posameznik lahko trpi, pod pogojem, če je dana zavestna svobodna privolitev. Kot raziskovalci smo dolžni posameznike seznaniti z vsemi možnimi posledicami, nekaterih tudi ni mogoče predvideti. Če oseba v to privoli, nimamo težav.
Kdo lahko izvaja raziskave?
Posamezniki z ustreznimi strokovnimi kvalifikacijami.
Raziskave stališč, mnenj, prepričanj ljudi
- Ti podatki so pogosto izrabljeni za napačne namene.
- Od posplošenega javnega mnenja ne sme biti možno priti nazaj do posameznik anketirancev.
Pomen financiranja
- etično pravilo: sodelujočih v raziskavi se ne sme siliti oz. prekomerno spodbujati k sodelovanju (plačilo za sodelovanje)
- raziskave v medicini: močen ekonomski pritisk izvajalcev raziskave - farmacevtske družbe želijo dobiti prostovoljce.
- Izvažanje raziskav v države tretjega sveta, kjer so etični standardi nižji, ljudje pa potrebujejo denar.
Intimno mnenje
Spoštovati moramo intimno mnenje: anketiranec mora imeti vedno možnost, da na določena vprašanja ne odgovori.
Vprašanje emocionalnih posledic za sodelujoče v raziskavi
Dolžni smo poskrbeti z njihovo oskrbo.
Raziskave s prevaro
Včasih ne gre drugače: udeležencev ne moremo seznaniti z namenom raziskave. –> naloga etične komisije je, da presodi ali bo prišlo do negativnih posledic za posameznika.
Hranjenje osebnih podatkov
Udeleženci morajo v to privoliti, seznanjeni morajo biti s tem ali je anketa anonimna ali ne.
Podatki ne smejo biti podani naprej