Poremećaji spavanja i zloupotrebe psihoaktivnih supstanci Flashcards
Koje delove mozga obuhvata put nagrade?
To je mezolimbički dopaminergički put koji se projektuje iz regije ventralnog tegmentuma srednjeg mozga do nucleus accumbensa u ventralnom strijatumu i limbičkog sistema.
Šta je potkrepljivanje?
Inherentna osobina aktivacije puta nagrade koja podrazumeva želju za ponavljanjem aktivnosti koja je izazvala zadovoljstvo.
Da li su tolerancija i fizička zavisnost suštinske osobine adiktivnih poremećaja? Obrazložiti.
Ne, savremena definicija naglašava nekontrolisanu primenu supstance. U osnovi se nalazi psihološka zavisnost koju najbolje opisuju termini žudnja/čežnja.
Šta je žudnja/čežnja?
To je intenzivna želja za ponovljenim doživljavanjem efekata prethodno korišćene psihoaktivne supstance. Ovo je uzrok relapsa i psihopatološki supstrat za hroničnost poremećaja ponašanja.
Koji je biološki supstrat žudnje?
Stvaranje memorijskog traga
Tri karakteristike začaranig kruga adikcije su…
- Kompulzija u traženju i uzimanju datog sredstva
- Gubitak kontrole u ograničavanju unosa
- Razvoj negativnog emocionalnog stanja kada sredstvo adikcije nije dostupno ili je sprečeno njegovo korišćenje
Koje su dve faze u lečenju adikcije?
- Detoksikacija
- Prevencija relapsa
Detoksikacija kod adikcije na opioide
I opcija
Supstituciona terapija (metadon dugodelujući puni agonista ili buprenorfin parcijalni agonista). Nakon ovog je dalji korak postepena obustava metadona ili buprenorfina.
II opcija
1. Primena α2 adrenergičkih agonista (klonidin, lofeksadin) koji izazivaju presinaptičku inhibiciju aktivnosti locus coeruleusa i suzbijaju simpatičku komponentu apstinencijalne krize
2. Brza detoksikacija - primenom antagoniste opioidnih receptora naltreksona precipitaraju se simptomi apstinencijalne krize koji se zatim tretiraju simptomatski klonidinom, benzodiazepinima, antiemeticima, NSAIL i dr. lekovima.
3. Veoma brze detoksikacija - primena naltreksona u opštoj anesteziji
Prevencija relapsa adikcije opioidima
Kombinacija sredstva bihejvioralne terapije i farmakoterapije.
Farmakoterapijski pristupi uključuju:
1. Metadon - potrebno je 3-4 nedelje za dostizanje stanja ravnoteže, sprečava euforiju zbog ukrštene tolerancije u slučaju da pacijent ‘sklizne’ i nelegalno nabavi opijat na koji se razvila adikcija. Ako se primeni dovoljno velika doza sredstva adikcije može se poništiti ovaj efekat
2. Buprenorfin - jednostavnije obustavljanje primene od metadona, ali je nedovoljno visok plato agonističko dejstva te nije direktna zamena punim agonistima.
3. Buprenorfina sa naloksonom (antagonista μ receptora) u sublingavlnoj formulaciji. Ova kombinacija sprečava intravensku zloupotrebu
4. Naltrekson - primena ne može suzbiti žudnju ili ublažiti prudžene simptome obustave. Efikasan kod pacijenata sa visokom motivacijom da ostanu slobodni od opioida. Pri uvođenju je važno da je okončan proces detoksikacije. Provera rezidualne opioidne fizičke zavisnosti - testiranje naloksonom i.v. Ukoliko je test pozitivan odložiti uvođenje naltreksona min. 1 dan.
Koji su fenomeni koji olakšavaju relaps prisutni kod psihološke zavisnosti i nakon okončanja detoksikacije?
Senzitizacija - povećanje očekivanog efekta psihoaktivnog sredstva nakon ponavljane primene
Priming (pripremanje) - novo izlaganje maloj dozi prethodno zloupotrebljavane supstance
Detoksikacija u adikciji na duvan
Različiti farmaceutski oblici nikotina (flaser, žvakaća guma, nazalni sprej)
Pacijent treba da zacrta datum ostavljanja duvana približno dve nedelje po uvođenju nikotinske supstutucione terapije i savetovati ga da se otarasi zaliha duvana i uporedo sa supstitucionom terapijom da smanjuje broj cigareta.
Flaster oslobađa konstantnu količinu nikotina i preporučuje se kod pacijenata sa simptomima obustave.
Oblici koji obezbeđuju brže dejstvo i visoke akutne koncentracije koriste se za postizanje kontekstualnog i fiziološkog olakšanja žudnje.
Za koje receptore se vezuje nikotin?
Za α4β2 nikotinske receptore
Prevencija relapsa u adikciji na duvan
Kombinacija psihoterapije (kognitivno -bihejvioralna terapija) i farmakoterapije u koju spadaju:
1. Nikotin alternativnim putevima (tj. ne inhalacionim) ne obezbeđuje pulseve u CNS-u, deluje manje potkrepljujuće, ali ipak suzbija žudnju i desenzitizuje znatan broj N rc. U tridnoći i laktaciji se treba pokušati sa brzim ostavljanjem duvana, ali se po savetu lekara ovi prozivodi mogu primeniti sa oprezom.
2. Bupropion - inhibicija preuzimanja kateholamina (NA i DA) i minimalan uticaj na 5-HT. Jedan od njegovih metabolita ispoljava efekat antagoniste nikotinskih receptora. Moguća primene bez prethodnog ostavljanja duvana uz preporuku da se to uradi u prvih nedelju dana. Primena se preporučuje min. 6 meseci nakon ostavljanja duvana. N.d. insomnija, glavobolja, agitacija
3. Vareniklin - selektivni parcijalni agonista α4β2 nikotinskih receptora u mezolimbičkoj regiji. Izuzetno efiksan. N.d. glavobolja, mučnina, insomnija.
4. Citizin - selektivni pracijalni agonista α4β2 nikotinskih receptora, jeftinija opcija, dužina primene je 25 dana, ima skromniju penetraciju u moždano tkivo.
Detoksikacija u adikciji na alkohol, barbiturate ili benzodiazepine (depresore CNS-a)
- Benzodiazepini sa dugim t1/2 pre svega diazepam, a kod pacijenata sa nalazom povećanih enzima jetre umesto njega se koristi oksazepam.
- Klonidin
- Antiepileptici (valproat i karbamazepin)
Terapija delirijum tremensa
Tretira se antipsihotikom (haloperidol) u kombinaciji sa benzodiazepinom.
Ovi pacijenti mogu umreti od pojave aritimija ili akutne srčane insuficijencije.
Prevencija relapsa alkoholizma
Pored kognitivno-bihejvioralne terapije primenjuju se i:
1. Disulfiram - inhibira aldehid dehidrogenazu i deluje averzivono izazivajući crvenilo, mučninu, povraćanje, hipotenziju pri unosu alkohola usled nakupljanja acetaldehida. Ne primenjivati pre isteka min. 12h od poslednjeg unosa alkohola. Moguće reakcije na alkohol i nakon 1-2 nedelje od poslednje unete doze. N.d. umor, glavobolja, hepatitis, psihotična reakcija, neuritis, osip, neprijatan ukus u ustima.
2. Naltrekson antagonista μ opidonih rc, deluje indirektno smanjujući žudnju i euforijantno dejstvo alkohola. Dobra dopunska terapija. Pre uvođenja nalokson test (opisan kod prevencije relapsa opioidne adikcije) ili analiza urina. N.d. mučnina, disforija, bolovi i grčevi u abdomenu; potencijal za hepatocelularna oštećenja pri velikim dozama.
3. Akamprost - stukturni analog tauruna i GABA-e. Moduliše NMDA tip receptora za glutamat. On je ‘parcijalni ko-agonist’ - u velikim dozama je antagonista pri visokoj bazalnoj aktivnosti receptora, a u malim agonista pri niskoj bazalnoj koncentraciji. Tako obnavlja ravnotežu GABA-glutamat. Idealno se uvodi nakon sprovedene detoksikacije.
(4. Nalmefen - antagonista μ i δ, a parcijalni agonista κ opioidnih rc. Primenjuje se za smanjenje unosa alkohola kod odraslih sa visokim rizikom unošenja, a koji ne zahtevaju neposrednu detoksikaciju.)
Šta je spavanje?
Periodično ponovljeno (na 24-časovnoj osnovi kod odraslih) i brzo reverzibilno stanje umanjene (ali ne i odsutne) svesnosti za okolinu, sa smanjenjem percepcije i reagovanja na spoljašnje draži. Najverovatnijom primordijalnom funkcijom spavanja smatra se regulacija procesa konektivnosti i plastičnosti nervnog tkiva. Odvija se kroz niz od nekoliko (4-5) ciklusa koji se sastoje od non-REM i REM faze.
Koji deo ciklusa spavanja spada u sporotalasno, a koji u paradoksalno spavanje?
Sporotalasno (duboko) spavanje obuhvata 3. i 4. stadijum NREM faze, a paradokslano spavanja obuhvata REM fazu.
Kada dolazi do sanjanja?
U REM fazi, ali se može javiti i kod sporotalasnog spavanja kad obično ne dolazi do konsolidacije snova u pamćenje.
Šta je poikilotermija?
Pojava karakteristična za REM fazu kada dolazi do variranja telesne temperature prema spoljašnjoj temperaturi.
Šta je atonija?
Pojava karakteristična za REM fazu kada dolazi do potpune inhibicije skeletne muskulature.