inhibitori sinteze proteina- 30S podjedinica ribozoma Flashcards
Koji lekovi deluju na 30s podjedinicu ribozoma?
Aminoglikozidni antibiotici
Tetracilini
Gliciklini
Aminoglikozidi- predstavnici.
Aminoglikozidi se dele u 4 generacije.
I gen: streptomicin i kanamicin
II gen: gentamicin i tobramicin
III gen: amikacin i netilmicin
IV gen: isepamicin i daktinomicin
Strukura aminoglikozida?
Aminoglikozidi su po strukturi aminošećeri koi se vezani za heksozni nukleus. Jako su bazni i zato ne prolaze membrane u organizmu i zato se ne resorbuju iz creva.
Aminoglikozidi- mehanizam dejstva i način delovanja.
Aminoglikozidi difunduju kroz spoljašnju membranu G- bakterija i ulaze u periplazmatski prostor, nakon toga aktivnim transportom ulaze u ćeliju (I faza aktivnog transporta) gde se ireverzibilno vezuju za 30S podjedinicu ribozoma. Vezivanjem za ribozom dovode do sinteze nefunkcionalnih proteina i prevremeno prekidaju translaciju informacija sa mRNK na rRNK. Pogrešno sintetisani proteini ulaze u sastav citoplazmatske membrane i povećavaju njenu propustljivost zbog čega dolazi do ulaska veće količine aminoglikozida u ćeliju (II faza aktivnog transporta) - bitno za baktericidno dejstvo.
Aminoglikozidi deluju baktericidno i imaju koncentracijski zavisno brzo i jako delovanje na osteljive bakterije. Ako moze koncentracija bi trebala da bude bar nekoliko puta veća od MIC-a. PAE je pozitivan, dugotrajan (8-12h) i koncentracijski zavistan.
Aminoglikozidi- spektar.
Svi aminoglikozidi deluju na Stafilokokus, Micobacterium sojeve i G- aerobne bakterije (E. coli, Citrobacterium, Proteus, Providencia, Klebsiella, Enterobacter, Serratia, Brucela, Hemophilus, Francisella- glodarska kuga). I i II gen ne reaguju na pseudomonas, dok III i IV deluju s tim što najizraženije delovanje pokazuju amikacin, netelmicin i isepamicin. Isepamicin i daktinomicin deluju jače na serratia od ranijih generacija.
Aminoglikozidi na Enterococus deluju bakteriostatski.
Anaerobne bakterije nemaju kiseonik zavisni transportni sistem za aminglikozide tako da kod njih oni ne mogu da udju u ćeliju i da deluju. Deluju i na aerobne sojeve streptokoka.
Kao što je vec napomenuto ne prolaze ćel membrane tako da ne mogu da deluju na bakterije koje se mogu naći intracelularno- hlamidije, rikecije i mikoplazma.
Aminoglikozidi rezistencija.
- Rezistencija se najčešće javlja zbog dejstva bakterijskih enzima koji prilikom ulaska aminoglikozida u bakteriju acetiluju ili metiluju njegove slobodne grupe i tako aminoglikozid ne može da se veže za 30s podjedinicu ribozoma. Kako transveraze ne deluju na osnovnu strukturu aminoglikozida rezistencija unutar grupe nijr unakrsna.
Sledeći tipovi rezistencije se redje javljaju: - Razlaganje aminoglikozida pod dejstvom enzima
- Promena strukture enzima u bakterijskom zidu pa aminoglikozid ne može da udje u bakt ćeliju.
- Promena proteina u strukturi 30s podjedinice ribozoma. podjedinica se sastoji od 21 proteina i 16s molekula RNK. Ako se promeni i samo jedna AK onemogućuje se vezivanje antibiotika za ribozom.
Rezistencija kod III i IV gen je retka i zato se oni svrstavaju u rezervne antibiotike.
Aminoglikozidi- farmakokinetika.
Ne resorbuju se posle per os primene. Posle parenteralne primene vezuju se za proteine plazme različito, ali svi manje od 50%. Ne prolaze HEB osim u slučaju meningitisa. Dobro se rasporedjuju u vanćelijskoj tečnosti. Polarni su i zato ne ulaze u ćelije osim u ćelije unutrašnjeg uha i četkaste ćelije epitela bubrega (odatle nefro i ototoksičnost). Poluvreme eliminacije je 2-5h, ali iz bubrega i unutrašnjeg uha je nekoliko puta duže što povećava toksičnost. Pošto se ne razgradjuju u crevima izražen im je efekat na crevnu floru.
Aminoglikozidi- terapijska primena.
I gen- ne kod običnih infekcija ali se koriste kod tuberkuloze (pogotovo streptomicin), tularemije, bruceloze.
II gen- kod infekcija izazvanih osetljivim G- bakterijama: neonatalna sepsa, akutni pijelonefritis, teške infekcije urinarnog trakta, prostatitis, endokarditis, infekcije CNS-a.
III i IV gen se čuvaju za infekcije izazvane multirezistentnim bakterijama, pri tome amikacin je delotvoran protiv Enterobacteriace, Pseudomonas, mycobacterium, ali je slabo aktivan protiv enterokoka.
Aminoglikozidi neželjena dejstva.
Nefrotoksičnost- javlja se kod konstantnih održavanja viših koncentracija, jer se oni nakupljaju u ćelijama epitela bubrega i teže je njihovo izlučivanje. Javlja se kod 25% pacijenata. Manifestuje se: enzimi iz epitela u urinu- alkalna fosfataza, alanin aminotrensveraza, beta d glukozaminidaza, blaga proteinurija, smanjena sposobnost koncentrovanja mokraće, pojava hijalinih tela, a kasnije i smanjenjem glom. filtr.
Ototoksičnost- važi isto kao i az bubrege, tu se nakupljaju sporo se izlučuju i oštećuju unutrašnje uho i to i centar za sluh i centar za ravnotežu. Oštećenje sluha se javlja kod 25% pacijena, a oštećenje centra za ravnotežu kod 20%. Obično je ireverzibilno. Treba vršiti audiometrijska merenja. Prvo se gube visoki tonovi a kasnije i niži. Kod centra za ravnotežu javlja se glavobolja, nakon čega se javlja mučnina i povraćanje, poremećaj ravnoteže u uspravnom položaju.
Centar za ravnotežu češće oštecuju streptomicin i gentamicin, a centar za sluh amikacin, neomicin i kanamicin. tobramicin oštećuje oba.
Netilmicin je NAJMANJE toksičan
Kod primena visokih doza, naročito tokom operacija može se ispoljiti i neurotoksično kurariformno delovanje.
Treba da se primenjuju jednodozno ili bar sa većim intervalom bez obzira na kratko poluvreme izlučivanja, jer imaju PAE i koncentracijski su zavisni, Kod odojčadi jednokratna primena.
Aminoglikozidi- interakcije-
Sa penicilinima- bitna za prestanak razvoja rezistencije ali i za potenciranje delovanja aminoglikozida. Beta laktami inhibišu zid pa aminoglikozid lakse uđe u ćeliju. Značajno za lečenje inf izazvanih enterokokima i Listeria monocytogenes. Treba ih davati u različitim špricevima, u različito vreme i na različita mesta!
Hinoloni i antipseudomonasni penicilini- za lečenje inf izazvanih pseudomonasom
sa antistafilokoknim lekovima- kod stafilokoknih infekcija.
Deo su trojne terapije kod infekcija nepoznatim ili multiplim uzročnicima.
Aminoglikozidi- kontraindikacija.
Miastenija gravis, oštećenje unutrašnjeg uha, teži oblici oštećenja bubrega.
Aminoglikozidi- primena u trudnoći.
Kategorija C/D. KOd zivotinja su izazvali oštećenje sluha. Streptomicin i kanamicin su davani trudnicama i doslo je do oštećenja sluha ploda. Za novije generacije ispitivanja nisu vršena, ali se primena ne preporučuje osim kod teških infekcija opasnih po život koje ne reaguju na sigurnije antibiotike.
Tetraciklini predstavnici.
- Tetraciklin
- Hlortetraciklin
- Oksitetraciklin
- Metaciklin
- Demeklociklin
- Doksiciklin
- Minociklin
Tetraciklin- mehanizam dejstva.
Tetraciklini u ćeliju ulaze delimično difuzijom, a delom posebnim aktivnim transportnim mehanizmom. kod sisara taj transportni mehanizam ne postoji, a i bakterijski ribozomi imaju veći afinitet ka tetraciklinima- zato su oni relativno selektivni ka bakterijskim ćelijama. Kada udje u ćeliju tetraciklin se reverzibilno vezuje za 30s podjedinicu ribozoma i inhibiše sintezu polipeptidnih lanaca potrebnih za rast i deobu ćelije. Deluju tako što sprečavaju pristup transportne RNA kompleksu ribozom/rRNK i tako sprečavaju dodavanje AK u peptidni lanac.
Deluju bakteriostatski.
Tetraciklini- spektar.
Oni su antibiotici širokog spektra, pre su se koridtili za mnoge G+ i G- bakterije, amebe, leptospire.. ali su MOO stekli rezistenciju. Danas se koriste kon infekcija izazvanih rikecijama, mycoplazma pneumonia, Hemphilus ducrei, Pasturela pestis, Francisella tularensis, Vibrio cholerae, Campylobacter, Brucella. Mogu se koristiti i kod drugih infekcija ako su uzročnici osetljivi.