Film...Ne bom več luzarka Flashcards
Naštej opus Urše Menart.
IGRANI FILMI; Ne bom več luzarka (2018), Pokemon je za froce (2006), Vse kar je narobe s tabo (v nastajanju).
DOKUMENTARNI; Kaj pa Mojca? (2014), To je Slovenija ( ), Nekoč je bila dežela pridnih (2012).
DRAMSKI; Nočno življenje (2016).
Katere nagrade je prijel film?
Leta 2018 je na festivali slovenskega filma v Portorožu prijel tri nagrade; Vesna za scenarij, Vesna za igralko v stranski vlogi in Vesna za najboljši film.
Opiši ženski pogled v filmu.
Zaznamovan je pomemben del novega realizma, osredotoča se na ženske like in usode, podajane preko stališč in videnj scenaristke in režiserke. Posveča se protagonistkam, ki so bile odrinjene na družbeno obrobje, oropane možnosti lastnega izraza in glasu, podvržene borbi za preživetje…
Opiši nosilnost pogleda = nosilnost pripovedi.
Izpostavljanje vprašanja podeljevanja/prevzemanja vpliva na pogled in pripoved. Ključni pomen ima težnja, da se ženskim protagonistkam dodeljuje bistveno odgovornost in možnost pripovedovanja.
Kaj je ženski film.
Predstavlja svojevrstne oblike filmske ustvarjalnosti - značilna izrazita pojmovna hibridnost in opredelitvena nedoločljivost. To so tisti filmi, ki so jih posnele ženske, so ženskam namenjeni ali se z njimi ukvarjajo. Ni ne žanr ne gibanje.
DRUGI ŽENSKI FILMI; Varuh meja (Maja Weiss, 2002), Slepa pega (Hanna A. Slak, 2002), Panika (Barbara Zemljič, 2013).
Opiši žensko kinematografijo in filmski prostor.
Posebna vloga pripada prostoru v razmerju do filmskih protagonistk, kadar je poudarek na pripovedi spolne/družbenospolne pripadnosti.
Menart se osredotoča na vidike ženskosti, zato so prizorišča namenjena upodabljanju različnih načinov odražanja identitete. Omogoča prikazovanje osvoboditve in omejitev protagonistk ter spodbuja razmišljanje o prostorski umeščenosti žensk v sedanjosti. Prostor je političen. Motivira razmislek o omejitvah, ki se postavljajo na posebnosti njihovih položajev in osebnosti.
Opiši izbiro lokacij dogajanja.
Uporabljena so realna zunanja prizorišča, ki jih je režiserka poznala do potankosti. Večino prizorišč je blokovskega naselja, domovi za upokojence, mestne vpadnice…Lokacije, ki zajemajo širši center Ljubljane so posnete tako, da tudi če jih poznamo, nas ne asociirajo na znamenitosti, ampak na vsakdanjo rutino, utesnjenost. Posnetkov, ki bi odpirali prostor, skoraj ni. Imamo dejanske interjerje, ki ohranjajo svoje značilnosti. Izjema so delavni prostori (muzej, pisarne, lokal, svetlo in prostorno Špelino stanovanje). Imamo tudi virtualni prostor….video pogovori s prijateljicami.
Katera so določila prekarnosti?
Začasnost; neprestana ujetost ujetost v prehodne situacije in trenutne, kratkotrajne rešitve.
Ranljivost, hiperaktivnosti, sočasnost, rekombinacija, post-seksualnost, nemirnost, nestabilnost.
Opiši film prekarnosti?
Nevedna določila kažejo, da se prekarnost odraža ne le skozi spremembe, ampak silovito vpliva na celovito osebnostno strukturo. Na eni strani ugotavlja stanje stvari, na drugi strani pa predstavlja svojevrstno obliko solidarnosti….izkazovanje prepričanja, da stvari še niso po vsem izgubljene.
Katere so ključne usmeritve novega realizma?
Pripovedni realizem, subjektivni realizem, realizem nedomačega, realizem bližine, senzualni realizem, poetični realizem, barvno nasičeni realizem.
Opiši poetični realizem.
S širitvijo čutnega območja zaznavnosti nastaja verzija realizma, ki je še vedno utemeljen v podobah, a se hkrati intenzivno posveča spreminjajočim slušnim in drugim oblikam čutnega dojemanja. Osredotoča se na osebna razpoloženja, poudarjanje trenutkov soočanja z estetskostjo, ne poskuša podajati preprostih sporočil o propadlih iluzijah, izničenih željah…, ampak si prizadeva posredovati njihovo izkušnjo.
Opiši nasičeni realizem.
Kader filmske podobe odstopajo od tega, kar gledalci pričakujejo od filma, spreminja odnos med zaznavo in resničnostjo. Spodkopavanje prevladujočih vizualnih pristopov dopolnjuje diegezo. Eksperimentiranje s filmskimi tehničnimi možnostmi privede do razširitve vizualnih normativ za upodabljanje prekarnih oseb.
Kakšen je bilj cilj filma, ko so ga posneli?
Ko je bil film posnet, so hoteli narediti film neobičajen (tudi posnet ni bil običajno), in mu s tem hoteli dati identiteto. Ugotovili so, da je najbolje, da vse še potencirajo. Barve so izjemno nasičene, prisotni so močni kontrasti med modro in rdečo lučjo, ulične luči se razlivajo.
Kakšna je barvna razsežnost filma?
Barvna razsežnost ni samo povezana s splošnimi določili posameznih barv, temveč tudi s celotnim barvnim videzom filma. V dnevnih prizorih zunaj prevladujeta barvna analognost in komplementarnost. V dnevnih prizorih znotraj prevladuje barva monokromatskost. Ponoči zunaj prevladujeta izrazito močna monokromatskost s kontrasti. Ponoči notri prevladuje pogosto ontrastno monokromarskot. Vidimo tudi toplo-hladno kontrastnosti in svetlo-temno kontrastnost.
Katere funkcije ima uporaba barv?
- predstavljanje psihologije film. lika.
- napetost situacije.
- ustvarjanje vtisa realističnosti.
- označevanje pripovednega časa in prostora.
- razločevanje med realističnim in spominskim, sanjskih in namišljenim dogajanjem.
Katera so osnovna izrazna sredstva?
Poudarjena uporaba filmskih planov, premišljeno delo kamere, izrazit barvni spekter in osvetlitev, preudarna (statična) kompozicija kadrov in montažni postopki.
Predstavi filmsko kompozicijo.
To je razporeditev in medsebojni odnos med glavnimi elementi in sestavinami umetniškega dela. Glede na kadre poznamo statično in dinamično. Premišljena kompozicija podaja potrebne informacije, ustvarja vzdušje in razpoloženje, dosega čustvene in dinamične učinke, ki stopnjujejo napetost in odražajo odnose. Poznamo kompozicijo pravila tretjin, centralno in trikotno.
Kakšna je filmska montaža?
Poznamo kontinuirano (v obliki neposrednih povezav z nevidnimi rezi ali neznanimi spoji) in diskuntinuirano (montažni preskoki oz. (pripovedne) elipse
Kakšen motiv ima kraja kolesa?
Kraja kolesa ima simbolni, formalni in pomenski motiv.
Simbolni; poklon ita. neorealizmu, ki predstavlja ključno gibanje, ki je zaznamovalo prehod od klasičnega v modernistični filmski realizem.
Formalni; so prizori, ki so povezani s krajo in vrnitvijo kolesa edini, ki so edini posneti z dinamično ročno kamero in zato deluje vse bolj razgibano.
Pomenski; kolo skoraj edina Špelina lastnina in ključno sredstvo za njeno mobilnost in neodvisnost. - kraja kolesa povzroči njena skrajna dejanja (pitje , se stepe v lokalu, skoči v Ljubljanico…), kolo je tudi tisti dejavnik, zaradi katerega Špela spremeni svojo najpomembnejšo življenjsko spremembo in na mesto, da bi skočila na bus, kolo ukrade nazaj in se odpelje v noč.
Kakšen je zvok?
Diegetski (zvok prihaja iz slike, igralci ga slišijo) in nediegetski.