Cytologia def. Flashcards
dikarion
dwa haploidalne, zróżnicowane płciowo jądra występujące w jednej komórce grzybowej (podstawczaka lub workowca). Komórka dikariotyczna ma diploidalną liczbę chromosomów, ale znajdują się one w oddzielnych jądrach.
Uwaga: to nie to samo co komórka dwujądrowa!
dikariofaza
sytuacja, gdy po plazmogamii (czyli połączeniu i zlaniu cytoplazmy kopulujących ze sobą komórek/gametangiów) nie następuje kariogamia (czyli zlanie jąder). Wówczas w segmentach strzępek jądra męskie występują wraz z jądrami żeńskimi (strzępki są dwujądrowe: n + n).
Dikariofaza występuje u niektórych grzybów: podstawczaków (Basidiomycota) i workowców (Ascomycota).
endosymbioza
zczególny rodzaj symbiozy, w której jeden organizm żyje w cytoplazmie drugiego.
Uwaga: teoria endosymbiozy L. Margulis z 1970 r. w ten sposób tłumaczy postanie mitochondriów i chloroplastów w komórkach eukariotycznych.
Synonimy: symbioza wewnątrzkomórkowa Alternatywne znaczenie: endosymbioza endosymbioza – rodzaj symbiozy, w którym komórki jednego organizmu żyją wewnątrz komórek lub tkanek drugiego.
Endosymbiont – organizm, którego środowiskiem życia jest inny organizm. Endosymbiontami mogą być, np. sinice (Nostoc, Anabaena) albo zielenice (Chlorophyta).
Ważne! Termin ten odnosi się to również do hipotezy, że mitochondria i plastydy były pierwotnie drobnymi prokariotycznymi komórkami, które zaczęły żyć wewnątrz większych komórek (teoria endosymbiozy).
cenocyt
rodzaj komórczaka powstającego gdy podziałom jądra komórkowego nie towarzyszą podziały cytoplazmy i nie powstają wewnętrzne ściany komórkowe (septy).
Przykłady: niektóre glony (gałęzatka), pierwotniaki (trąbik) i strzępki niektórych grzybów (pleśniak).
komórczak
pojedyncza, zwykle bardzo duża komórka mająca wiele jąder komórkowych; także organizm lub jego cześć zbudowana z takich komórek.
Komórczak powstaje w wyniku wielokrotnego podziału jądra bez jednoczesnego podziału cytoplazmy (cenocyt) albo złączenia się pojedynczych komórek w jedną bez fuzji jąder (syncytium).
Przykłady: śluzorośla (tu: plazmodia), strzępki niektórych grzybów, gałęzatka (zielenica).
druzy
zespoły drobnych kryształów szczawianu wapnia połączonych w taki sposób, że powierzchnia najeżona jest ich narożami. Występują dość powszechnie w komórkach roślin wyższych.
Funkcja: regulowanie poziomu wapnia w komórkach roślinnych,
etioplasty
rodzaj plastydów powstających w komórkach miękiszu asymilacyjnego pozbawionych dostępu do światła (z proplastydów). Zawierają niewielkie ilości protochlorofilu, stąd ich żółte zabarwienie. Mają słabo rozbudowany system lamelarny. Na świetle etioplasty przekształcają się w chloroplasty.
chloroplasty
organelle występujące u roślin i fotosyntetyzujących protistów. Zawierają zielone barwniki fotosyntetyczne (chlorofile) i barwniki pomocnicze (karoten i ksantofil). U roślin najczęściej mają kształt soczewkowaty i są otoczona podwójną błoną lipoproteinową. Wewnętrzny system błonowy tworzą tylakoidy. Zadaniem chloroplastów jest pochłanianie energii świetlnej i wykorzystanie jej do do syntezy związków organicznych z dwutlenku węgla i wody (proces fotosyntezy).
plastydy
grupa blisko spokrewnionych organelli, do której należą proplastydy, chloroplasty, chromoplasty i leukoplasty (w tym amyloplasty). Występują w komórkach organizmów eukariotycznych przeprowadzających fotosyntezę: roślin oraz protistów roślinopodobnych. Dzielą się niezależnie od podziałów komórkowych, mogą też przekształcać się jedne w drugie. Są organellami półautonomicznymi (mają własny DNA i rybosomy). Plastydy roślin powstały w procesie endosymbiozy pierwotnej.
Uwaga! Plastydy protistów roślinopodobnych powstały w wyniku endosymbioz wtórnych. Dlatego mają większą liczbę błon.
fagosom
rodzaj wodniczki pokarmowej. Pęcherzyk fagosomu formuje się podczas fagocytozy.
Synonimy:
wakuola heterofagowa
genofor
(„chromosom bakteryjny”) – podstawowa struktura przechowująca u prokariontów materiał genetyczny. Ma postać dwuniciowej kolistej cząsteczki DNA (tworzącej zamknięty okrąg). Jest zwinięty w kilkadziesiąt pętli stabilizowanych przez rdzeń zbudowany z zasadowych białek i RNA.
glikokaliks
otoczka pokrywająca od zewnątrz błonę komórkową utworzona z węglowodanowych (glikozydowych) reszt glikolipidów i glikoprotein. Glikokaliks jest charakterystyczny dla niektórych komórek zwierzęcych (np. nabłonkowych, krwinek) oraz nielicznych bakterii.
Funkcje glikokaliksu:
zabezpiecza powierzchnię komórek przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi,
umożliwia łączenie się komórek w skupiska,
pełni ważną rolę w identyfikacji komórek (rozpoznawanie “swój-obcy”).
Składnikami reszt glikozydowych są m.in. galaktoza, glukoza, glukozoamina, mannoza.
Krótko: węglowodanowa warstwa pokrywająca błonę komórek zwierzęcych.
heterofagia
trawienie przez komórkę eukariotyczną substancji (obiektów) pobranych z zewnątrz. Przebiega z udziałem lizosomów i umożliwia odżywianie (fagocytoza, pinocytoza) albo obronę immunologiczną (fagocytoza immunologiczna makrofagów). Heterofagia możliwa jest tylko w komórkach zwierząt i protistów zwierzęcych.
autofagia
– trawienie przez komórkę eukariotyczną jej własnych organelli, np. mitochondriów. Przebiega z udziałem lizosomów i umożliwia bezpieczną przebudowę wewnętrznych struktur komórkowych.
Ważne: autofagia możliwa jest nie tylko w komórkach zwierząt, ale także w komórkach roślin. Przebiega wówczas z udziałem wakuoli litycznych.
inkluzja
niekatywna metabolicznie struktura występująca w komórkach prokariotycznych i eukariotycznych. Przykłady inkluzji: drobne grudki białka w proteinoplaście, kropelki tłuszczu w komórce tłuszczowej, ziarna melaniny w komórce barwnikowej skóry.
Naszym zdaniem tylko dla olimpijczyków.
Synonimy:
wtręt komórkowy
interfaza
najdłuższa faza cyklu komórkowego, w której komórka przygotowuje się do podziału mitotycznego lub mejotycznego. Interfazę można podzielić na trzy stadia (okresy): G1, S i G2. Na ogół interfaza zajmuje ponad 90% czasu cyklu komórkowego (wyjątkiem są komórki, które dzielą się bardzo szybko). Podczas interfazy chromosomy są niewidoczne, a przemiany metaboliczne najbardziej intensywne (pełna aktywność metaboliczna danego typu komórki).
jąderko
wyspecjalizowana struktura w jądrze komórkowym, zbudowana z regionów chromatyny zawierających geny kodujące cząsteczki rybosomalnego RNA (rRNA) i importowanych z cytoplazmy białek rybosomowych. Nie jest oddzielona od pozostałych składników jądra komórkowego żadną błoną. W jąderku następuje synteza rRNA i składanie podjednostek rybosomów. Najczęściej w jądrze znajduje się jedno jąderko, ale może być ich więcej. Jąderko zanika podczas kariokinez.
jądro komórkowe
otoczone podwójną błoną organellum występujące w niemal wszystkich komórkach eukariotycznych. Wyjątkiem są komórki bezjądrzaste, które wtórnie utraciły jądro w trakcie różnicowania, np. dojrzałe erytrocyty niektórych ssaków (w tym człowieka) i człony rurek sitowych roślin okrytozalążkowych. Jądro komórkowe zawiera większość materiału genetycznego komórki, zorganizowanego w postaci chromatyny. Najczęściej komórki są jednojądrowe, ale nie jest to reguła.
Funkcje jądra komórkowego: przechowywanie i powielanie informacji genetycznej oraz kontrolowanie czynności życiowych komórki.
kanał bramkowany
transbłonowe białko kanałowe, które otwiera się lub zamyka w odpowiedzi na określone bodźce.
kariogamia
uzja dwóch jąder komórkowych jako część syngamii (zapłodnienia).
kondensacja
reakcja chemiczna, w której dwie cząsteczki łączą się wiązaniem kowalencyjnym (tworząc produkt główny), uwalniając małą cząsteczkę (produkt uboczny). Zwykle uwalniana jest woda (mówimy tu więc jednocześnie o dehydratacji).
Przykłady kondensacji: reakcja estryfikacji, reakcja tworzenia wiązania glikozydowego, reakcja tworzenia wiązania peptydowego.
kanał jonowy
transbłonowy kanał białkowy, który pozwala specyficznym jonom na przepływ przez błonę zgodnie z gradientem stężeń.
kariotyp
zestaw wszystkich par chromosomów komórki ułożonych według wielkości i kształtu. Badanie kariotypu umożliwia wykrywanie nieprawidłowości dotyczących zarówno liczby, jak i struktury (kształtu) chromosomów.
kompartment
odrębny obszar w komórce eukariotycznej (tzw. przedział subkomórkowy), tworzony przez siateczkę śródplazmatyczną lub inne organelle (struktury błoniaste). Kompartmentacja (podział komórki na odrębne kompartmenty) umożliwia jednoczesny przebieg różnych procesów, często przeciwstawnych, np. synteza heksoz w chloroplastach i ich rozpad w cytoplazmie i w mitochondriach.
Nieformalny zapis: jedna organella lub wszystkie organelle jednego rodzaju = jeden kompartment, np. wszystkie mitochondria tworzą jeden kompartment, wszystkie chloroplasty itd.
pinocytoza
typ endocytozy, w której komórki pobierają płyn pozakomórkowy i rozpuszczone w nim substancje do małych pęcherzyków, które oddzielają się od błony komórkowej.
Pinocytoza jest sposobem odżywiania się protistów zwierzęcych (np. ameb), gąbek oraz niektórych komórek zwierząt tkankowych.
peptyd sygnałowy
sekwencja ok. 20 aminokwasów na końcu prowadzącym (aminowym) polipeptydu lub w jego pobliżu, która jest kierowana do retikulum endoplazmatycznego lub innych organelli w komórkach eukariotycznych.
peroksysom
mała, kulista organella zawierająca enzymy, które przenoszą wodór z różnych substratów bezpośrednio na tlen (02). W reakcjach powstaje, a następnie jest rozkładany szkodliwy nadtlenek wodoru (H2O2). Za tworzenie nadtlenku wodoru odpowiedzialna jest oksydaza, za rozkład zaś katalaza (enzym markerowy peroksysomów). U zwierząt występuje tylko jeden typ peroksysomu, u roślin – peroksysomy i glioksysomy (te ostatnie zawierają, m.in. enzymy przekształcające tłuszcze w cukry w procesie β-oksydacji).
plastydy
grupa blisko spokrewnionych organelli, do której należą proplastydy, chloroplasty, chromoplasty i leukoplasty (w tym amyloplasty). Występują w komórkach organizmów eukariotycznych przeprowadzających fotosyntezę: roślin oraz protistów roślinopodobnych. Dzielą się niezależnie od podziałów komórkowych, mogą też przekształcać się jedne w drugie. Są organellami półautonomicznymi (mają własny DNA i rybosomy). Plastydy roślin powstały w procesie endosymbiozy pierwotnej.
Uwaga! Plastydy protistów roślinopodobnych powstały w wyniku endosymbioz wtórnych. Dlatego mają większą liczbę błon.
rafidy
kryształy szczawianu wapnia w wakuolach komórek roślinnych. Mają kształt igieł złożonych w charakterystyczne pęczki. Występują powszechnie w komórkach roślin wyższych.
Funkcje:
regulowanie poziomu wapnia w komórkach roślinnych,
ułatwienie wnikania toksyn do organizmów roślinożerców (uszkadzanie skóry).
profaza
pierwsza faza mitozy lub mejozy, w której następuje kondensacja chromatyny i wyróżnicowanie się chromosomów. Pod koniec profazy zanika jąderko i otoczka jądrowa, natomiast zaczyna się formować wrzeciono kariokinetyczne
koniugacja
termin stosowany do określania różnych procesów zwykle prowadzących do rekombinacji genetycznej:
- proces paraseksualny u bakterii polegający na bezpośrednim przeniesieniu DNA (plazmidu, fragmentu lub całego genomu) z komórki dawcy do komórki biorcy. Wymaga czasowego połączenia komórek. Komórka dawcy wchodzi w kontakt z komórką biorcy za pośrednictwem pili wytwarzającej cienki mostek cytoplazmatyczny. Po koniugacji komórka biorcy nabiera pewnych cech komórki dawcy.
Komórka dawcy określana jest jako “męska” (zawiera czynnik F lub RTF określający męską “płeć bakterii”), natomiast komórka biorcy określana jest jako “żeńska”.
Mówimy tu o poziomym transferze genów (informacji genetycznej).
kotransport
zjawisko przenikania przez błonę biologiczną jednej substancji rozpuszczonej, które jest zależne od jednoczesnego lub następczego przeniesienia innej substancji rozpuszczonej.
Kotransport może mieć postać:
symportu – transportu dwóch substancji w tym samym kierunku,
antyportu – transportu dwóch substancji w przeciwnym kierunku.
Krótko – połączenie dyfuzji ułatwionej jednej substancji z transportem aktywnym innej, wb
leukoplasty
bezbarwne, niefotosyntetyzujące plastydy występujące najczęściej w tkance spichrzowej i gromadzące substancje zapasowe.
W zależności od przechowywanych substancji wyróżnia się:
amyloplasty – zawierające materiały zapasowe w postaci ziaren skrobi,
proteinoplasty – zawierające białka zapasowe,
elajoplasty – zawierające tłuszcze zapasowe.
lizosomy
organelle komórkowe mające postać niewielkich pęcherzyków o średnicy ok. 0,5 μm (0,1–1 μm) otoczonych pojedynczą błoną liporoteinową. Zawierają kwaśne enzymy hydrolityczne rozkładające białka, kwasy nukleinowe, węglowodany i tłuszcze. pH wnętrza ma wartość ok. 5 – optymalną dla występujących w nim enzymów. Lizosomy umożliwiają bezpieczne trawienie wewnątrzkomórkowe wchłoniętych substancji (udział w endocytozach) albo własnych zużytych organelli, np. mitochondriów (udział w autofagii). Są wytwarzane przez odpączkowanie z błon aparatu Golgiego jako lizosomy pierwotne i po połączeniu z endosomami stają się lizosomami wtórnymi.
lignina
jeden z podstawowych składników drewna (obok celulozy i hemiceluloz). Usieciowany polimer, którego monomerami są związki organiczne będące pochodnymi alkoholi fenolowych. Jest substancją lepiszczową nadającą drewnu sztywność i wytrzymałość na ściskanie.
Uwaga: przemysłowe usuwanie ligniny (delignifikacją), poprzez dodatek silnie alkalicznych związków sodu (ługu warzelnego), prowadzi do zmiękczenia substancji drzewnej, co jest procesem niezbędnym podczas produkcji papieru.
Krótko: twarda substancja połączona z celulozą, usztywniająca ścianę niektórych komórek lądowych roślin naczyniowych.
mejoza
typ pośredniego podziału jądra lub całej komórki eukariotycznej. Zachodzi u organizmów rozmnażających się płciowo podczas powstawania gamet oraz podczas powstawania zarodników (mejospor). Składa się z dwóch sprzężonych podziałów jąder komórkowych, nierozdzielonych przez replikację DNA. Liczba chromosomów w powstających komórkach jest zredukowana o połowę w porównaniu z komórką macierzystą – stąd podział redukcyjny (R!). Ponadto w porównaniu z mitozą mejoza jest znacznie dłuższa i bardziej skomplikowana.
Uwaga: nie jest regułą, że w wyniku mejozy powstają 4 funkcjonalne komórki.