8-TNC Flashcards
Mit jelent a transznacionális társaság?
olyan cégek, melyek különböző országokban működő leányvállalatokat vagy más egységeket foglalnak magukba ( magán-, állami vagy vegyes tulajdonban). Ezek közül 1 vagy több képes arra, hogy döntő befolyást gyakoroljon a többiek tevékenységére és elossza az ismereteket ls forrásokat. csak a terminológia új, a jelenség nem - Dutch East India Company 1602-ben alapítva. Központi szerpet játszanak a globalizációban. 20. sz, második felétől meghatározó szereplői a nemzetközi gazdasági folyamatoknak.
Mit tudsz a multinacionális vállaltokról? (MNC)
Rt formában és egyszerre több nemzetgazdaságban működő vállalati képződmények, amelyek részvénytulajdonosai különböző államokhoz tartozó természetes vagy jogi személyek. Tulajdonosai jellemzően több országból kerülnek ki. Nemzeti identitást vesznek fel, gyökereket eresztenek a fogadó ország gazdaságában. “anyagazdaság” irányítja a tevékenységet.
Mit tudsz a transznacionális vállalatokról? (TNC)
Tulajdonosai általában 1 országból kerülnek ki. Tevékenység arra irányul, hogy a fogadó országban lévő előnyöket kihasználják. Tulajdonosaik száma kevés, általában 20 fő. Centralizált döntéshozatali rendszer. Globális stratégiák. Kölünböző országokban lévő vállalatok között megosztják az információt, forrást, felelősséget és az eszközöket. Nyereségorientált “globális optimalizálás”. Külföldön is ellenőrzik, van külföldi telephely és külföldi vállalkozó részvényeinek 10 vagy ennél több %-át tulajdonban tartja. Világkereskedelem 2/3-át adják ezek a cégek. Közvetlen üzleti aktivitás több országban.
Mit mond Dickens a TNC-kről?
- tudják koordinálni, ellenőrizni a termelési folyamatokat és tranzakciókat országon belül és országok között is, 2. előnyre tudnak szert tenni a termelési tényezők földrajzi elhelyezkedése miatt, 3. képesség az erőforrások oda-vissza cseréjére a nemzetközi vagy globális helyszínek között.
Milyen típusai vannak a TNC-knek?
- vertikálisan integrált társaságok, 2. horizontális konglomerátumok, 3. 1 és 2 kombinációja
Mit mond Dunning a TNC-kről?
Eklektikus elmélet: TNC-k megértéséhez szükséges, nélkülözhetetlen elemek szintetizálása. OLI paradigma: 3 fajta előny; 1. vállalat-specifikus: emberi tőke, termékdifferenciálás, vállalati méret, 2. befektetési helyhez kötött: azok a különbségek, amelyek a nemzetközi kerreskedelem alapját is jelentik, 3. internalizációk: leányvállalatok közötti termék és szolgáltalásforgalom megszervezése.
Hány fajta külföldi tőkeberuházási csoportosítás van?
2
Mi a világgazdaságban betöltött szerepe a TNC-knek?
63.000 TNC - világ termelésének 25%-a, világexport 2/3-a, 86 millió foglalkoztatott, 500 legjelentősebb TNC a Triádból kerül ki ( Észak-Amerika, EU, Ázsia- Kína, Japán)
A TNC-k kapcsán milyen előnyök vannak jelen a tőkebefogadó ország számára?
- tőketranszfer- kifizetési mérleg struktúrájának javítása
- technika + kereskedelem “know how” javulhat
- munkahelyteremtés a fogadó és a küldő országban is
- fejlődik a fogadó ország infrastruktúrája
- csökkenti a két ország közötti bérkülönbséget
- befogadó országban növeli a termelékenységet és a jövedelmezőséget
- korszerű vállalatszervezési tapasztalatok
- külpiaci kapcsolatok fejlesztése
- kockázat elosztása
A TNC-k kapcsán milyen hátrányai vannak jelen a tőkebefogadó ország számára?
- politikai döntéshozatal negatív befolyásolása
- helyi munkaerő kihasználása a jólétük növelése nélkül (nem minden esetben, de lehetséges)
- gyakori az emberi jogok megsértése (gyerekmunka tilalma, kényszermunka tilalma, társadalombiztosításhoz való jog, szakszervezetek szabadsága, jog az emberhez méltó munkakörülményekhez)
- magasabb bér -> munkásoknak több, helyi vállalkozóknak kevesebb
- strukturális döntések -> gazdasági autonómia sérülhet
- profitrepatriálás: belföldön működő, de külfőldi tulajdonban lévő vállalatok nyereségéhez az anyaországba való hazautalása
- közös kockázatvállalásnak “ára” van
Mik a TNC-k nehézségei?
különböznek a kulturális hátterek, a jogrendszerek és az adózási szabályok