2-globalizáció Flashcards
Mi a globalizáció?
A globalizáció a helyi vagy regionális jelenségek világszintűvé válását jelenti. Egy olyan folyamat, amely alapján a világ lakossága egységes társadalommá szerveződik, ezzel együtt jár a gazdasági, technológiai, szociokultúrális, és politikai erők egyesülése.
Melyek a globalizáció fő mozgatóerői?
A kommunikációs és információs technika forradalma, a transznacionális és multinacionális társaságok, a szocialista világ összeomlása, valamint a liberális gazdaságpolitika világszintű terjedése.
Milyen hatásai vannak a gazdasági globalizációnak?
A gazdasági globalizáció a világgazdaság minden országra kiterjedő „szerves rendszerré” formálódását jelenti, ami horizontális kitágulást és a folyamatok, viszonyok vertikális mélyülését eredményezi. Ez a termelési folyamatokban az input elemek között kevés hazai (nemzeti) eredetű található.
Mik a globalizáció kritikusai szerint a globális problémák?
A globalizáció kritikusai szerint a meg nem újuló erőforrások kimerülése, élelmezési problémák, demográfiai problémák, és a környezetvédelem jelentenek globális kihívásokat.
Hogyan hat a globalizáció a nemzetközi kereskedelemre és munkamegosztásra?
A nemzetközi kereskedelem és munkamegosztás a nemzetközi tőkeáramlástól függ, és kevésbé a nemzetgazdaságok belső adottságaiból. Például Magyarország jelentős autóipara nem a komparatív előnyéből ered. A nemzeti gazdaságpolitika a külföldi tőkét fogadó képességre összpontosít.
Milyen nézetek vannak a globalizáció hatásairól?
Van egyetértés a globalizáció létezésével kapcsolatban, de a folyamat mélysége és az államokra gyakorolt hatása vita tárgyát képezi. Vannak, akik szerint a globalizáció pozitív hatású, mások pedig antiglobalista nézeteket vallanak.
Mi a Brundtland Bizottság és mi a célja?
Az ENSZ által 1983-ban alapított Környezet és Fejlesztés Világbizottság, mely Brundtland Bizottság néven vált ismertté. Célja a környezetvédelem és fejlesztési kérdések újraértékelése, realisztikus javaslatok kidolgozása, új nemzetközi együttműködések javaslata, valamint a környezeti érzékenység és akciókészség pozitívan befolyásoló programok kezdeményezése.
Mi a különbség a neoliberális és az antiglobalista nézetek között a globalizációra való tekintettel?
A neoliberális nézet szerint a globalizáció elősegíti a gazdasági növekedést, a szabad kereskedelmet és a piaci liberalizációt, míg az antiglobalista nézetek a globalizáció negatív hatásaira összpontosítanak, mint például a gazdasági egyenlőtlenségek növekedése, környezeti károk és a nemzeti identitások veszélyeztetése.
Milyen globális problémák jelentek meg a globalizáció következtében a ‘70-es években, amelyek a Római Klub jelentésében megjelennek?
A ‘70-es években a jelentett globális problémák közé tartozott a meg nem újuló erőforrások kimerülése, élelmezési problémák, demográfiai kihívások, amelyek ellátási, élelmezési és urbanizációs problémákhoz vezethettek, valamint a környezetvédelmi kihívások.
Milyen szerepet játszanak a transznacionális vállalatok a globalizációban?
A transznacionális vállalatok kulcsszereplők a globalizációban, mivel tevékenységük az egész világra kiterjed. Profitorientált működésük révén elősegítik a világgazdasági integrációt, a nemzetközi kereskedelmet és befektetéseket, ezzel erősítve a különböző országok közötti gazdasági kapcsolatokat és függőségeket.
Mi a neoliberális álláspont?
Közelebb hozza egymáshoz a népeket, nemzeteket, és kultúrákat. Világszerte azonos normákat vezet be, amely elősegíti az hatékony piacgazdaságot, a polgári demokráciák létrejöttét, és az emberi jogok egyetemessé válását.
Milton Friedman és Friedrich Hayek a neoliberális közgazdaságtan két meghatározó alakja. Friedman a monetarizmus és a szabad piac híve volt, míg Hayek az állami beavatkozás minimalizálását és a piacok önszabályozó erejét hangsúlyozta.
Szerintük a globalizáció csökkenti a szegénységet, növeli a jólétet, és lehetőséget teremt a fejlődő országok számára, hogy bekapcsolódjanak a globális gazdaságba
Mi az antiglobalista álláspont?
A globalizáció felszámolja a nemzeti függetlenséget, állami szuverenitást és a nemzeti kultúrát; növeli a társadalmon belüli, és a nemzetek közötti egyenlőtlenségeket; valamint felszínre hozza a globális problémákat, mint az ökológiai és demográfiai kérdéseket.
Noam Chomsky: A híres nyelvész és politikai aktivista, aki kritikusan viszonyul az Egyesült Államok és más nagyhatalmak által követett neoliberális politikákhoz.
Naomi Klein: Író és aktivista, aki a globalizációt és a multinacionális vállalatok hatalmát bírálja, legismertebb könyve a „No Logo” és a „The Shock Doctrine”.
Kritikusok szerint azonban az antiglobalisták nézetei gyakran túlzóak és romantikusak, és figyelmen kívül hagyják a globalizáció potenciális előnyeit, például a technológiai fejlődést és a gazdasági növekedést.
Milyen kölcsönös, de aszimetrikus függőségeket teremt a globalizáció?
A globalizáció elmélyíti az interdependenciákat, de ezek asszimetrikusak. Ilyenek például a nemzetközi tulajdonviszonyok és pénzügyi kapcsolatok asszimetrája, a technológiai és munkaerőáramlások különbségei.
Hogyan befolyásolja a globalizáció a nemzetközi tulajdonviszonyokat és pénzügyi kapcsolatokat?
Nemzetközi tulajdonviszonyok esetén figyelembe kell venni az importőrök számát és részesedését, a külföldi tulajdon ágazati szerkezetét, valamint a szuverenitás védelmének stratégiáit. A nemzetközi pénzügyi kapcsolatokban kiemelkedőek a nettó adósságállomány, adósságszolgálat és a devizák hiearchiája
Mi jellemzi a globalizáció által okozott technológiai és munkaerőáramlás asszimetriáját?
Technológiai interdependencia esetében a fejlettebb országok főként technológia exportőrei, míg a fejletlenebb országok inkább importálják azt. A munkaerőáramlás tekintetében a fejlettebb országokból kvalifikált munkaerő áramlik ki, a fejletlenebb országokból pedig inkább a szakképzetlen munkaerő. Az oktatás terén a “brain-drain” jelenség figyelhető meg.