7-szolgáltatáskereskedelem, GATS Flashcards
Milyen szektor a globalizáció jellemzője?
szolgáltatási
Hány százalékát adják a szolgáltatások a világ kereskedelemnek?
20%
Mit jelent a GATS?
General Agreement on Trade in Services, szolgáltatások kereskedelméről szóló általános egyezmény
Mit jelent az OECD?
Organization for Economic Co-operation and Developement
Mik a nemzetközi kereskedelem akadályozó tényezői?
mennyiségi korlátozások, áralapú korlátozások, technikai akadályok, elosztási és kommunikációs csatornákhoz való diszkriminatív hozzáférés
Álatalános tudnivalók a GATS-ról
1994-ben fogadták el, kifejezetten a szolgáltatás-kereskedelem fejlesztése a célja, GATT-al szemben sokkal bővebben értelmezi a nemzetközi kereskedelmet, Urugay-i fordulón 96 ország vállalt kötelezettséget a GATS-ban, 4 módozata van
Mi a GATS 4 módozata?
határon átirányuló kereskedelem, külföldi fogyasztás (fogyasztó az állandó helyén kívüli országokban vesz igényekbe szolgáltatást pl. turizmus), kereskedelmi jelenlét (külföldi illetékességű cég által nyújtott szolgáltatás adott országban, függetlenül a konkrét formától pl. leányvállalat, franchise), természetes személyek jelenlte ( a küldöldön ideiglenes szolgáltatói tevékenységet végző személyek tevékenységei pl. fuvarozó)
mik a GATS legfontosabb területei?
beruházás, piaci hozzáférés (versenypolitika), személyek szabad áramlása
Melyik elveket alkalmazza a GATS automatikusan?
legnagyobb kedvezmény elve, transzparencia
Milyen aggályai vannak a GATS-nak?
új közszolgáltatás definícióra van szükség, állami támogatások->milyen kötelezettségei vannak a tagállamnak
Mi a WTO jövője?
2 ellentétes nézet van, 1. bilateralizmus és regionalizmus az egész WTO-t veszélyezteti és a megszűbnéséhez vezethet, 2. bilateralizmus és regionalizmus csak átmeneti jelenségek, hosszú távon a multilateralizmus lesz a domináns és így van jövője
Mi a GATS-nál egy fő probléma?
csomagokban kezdtek tárgyalni, nem témáktól függetlenül, így bonyolultabbá válik a vállalás
Mi a szolgáltatás, és milyen jellemzői vannak?
A szolgáltatások olyan tevékenységek vagy folyamatok, amelyek során a szolgáltató nem kézzelfogható értéket nyújt a fogyasztónak, céljuk a fogyasztók igényeinek kielégítése pl. problémamegoldás, kényelmi funkció, információszolgáltatás. Jellemzőik: megfoghatatlanság, elválaszthatatlanság, heterogenitás, raktározhatatlanság.
Milyen szolgáltatásokat ismerhetünk meg?
Szolgáltatások például a telekommunikáció, adatfeldolgozás és informatika, bank és pénzügyi szolgáltatások, biztosítás, fuvarozás, építési-szerelési szolgáltatások, műszaki-gazdasági tanácsadás, jogi szolgáltatások, reklám, film, televízió, turizmus, oktatás-szakképzés.
Miért lett szükség a szolgáltatáskereskedelem nemzetközi szabályozására?
A 1980-as évektől kezdve, amikor a globalizáció és a tőkeáramlás erősődött, egyre nagyobb igény mutatkozott a magas szintű szolgáltatásokra, melyek létfontosságúak voltak a nemzetközi üzleti tevékenységek támogatásához, így szükségessé vált a szolgáltatások liberalizálása és a nemzetközi szabályozása. Az 1986 és 1994 között zajló Uruguay Forduló alatt a szolgáltatások tárgyalási témákká váltak, és így jött létre a GATS, a nemzetközi szolgáltatáskereskedelmet szabályozó egyezmény.
Milyen volt a szolgáltatáskereskedelem kialakulása és fejlődése az idők során?
A 19. században a szolgáltatáskereskedelem szinte nem létezett, az ipari forradalom időszakában az árukra, mint mezőgazdasági termékek, nyersanyagok és iparcikkek, koncentráltak. 1947-ben jött létre a GATT az áruk szabad áramlásának elősegítésére, de a szolgáltatások kezdetben nem voltak részei. 1970-es évektől a szolgáltatások fontossága nőt, és olyan mértéket ért el, mely a GDP 50-60%-át tette ki egyes országokban. A növekedés a gazdasági szerkezetváltásnak, technológiai fejlődésnek és globalizációnak köszönhető.
Mi az elválaszthatatlanság jellemzője a szolgáltatáskereskedelemben?
A szolgáltatásnyújtás és a fogyasztás gyakran egyidejűleg történik, ami azt jelenti, hogy a szolgáltatót és a fogyasztót össze kell hozni a szolgáltatás teljesítése érdekében.
Mi a tárolhatatlanság kihívása a szolgáltatáskereskedelemben?
A szolgáltatásokat nem lehet előre gyártani és raktározni, ez különösen kihívást jelent a kereslet és kínálat összehangolásában, mivel a kapacitásokat a pillanatnyi igényekhez kell igazítani.
Miért nehezíti meg a megfoghatatlanság a szolgáltatások minőségének ellenőrzését?
Mivel a szolgáltatások nem fizikailag léteznek, nem lehet őket megérinteni, tárolni vagy raktározni, ez megnehezíti a minőség ellenőrzését és az érték meghatározását.
Miért van szükség számos szolgáltatásnál a fogyasztó közvetlen részvételére?
Számos szolgáltatás igényli a közvetlen kapcsolatot a szolgáltató és a fogyasztó között, bár az elektronikus szolgáltatások fejlődése némileg enyhítheti ezt a szükségletet.
Miért nehezíti meg az egyediség és változékonyság a szolgáltatások standardizálását?
A szolgáltatások minősége változó lehet, mivel azok gyakran személyre szabottak és az egyes szolgáltatók képességei, valamint a fogyasztók elvárásai is különböznek, ez pedig nehézséget okoz a standardizálásban.
Milyen előnyökkel járna a szolgáltatások nemzetközi kereskedelmének liberalizációja?
Növekvő gazdasági teljesítmény, fejlődési lehetőség, olcsóbb szolgáltatások a növekvő verseny miatt, a nemzetközi szabályozás miatt transzparencia és előreláthatóság, valamint az ágazatok közötti technológiatranszfer megvalósulna.
Milyen érvek hozhatóak fel a szolgáltatások nemzetközi kereskedelmének liberalizációja ellen?
Az iparnevelés nem valósulhat meg, a túl erős verseny árthat a hazai szolgáltatóknak, a külföldi vállalatok dominálhatnak a tulajdoni szerkezetben, a külföldiek előnyben részesíthetik a külföldi cégeket, így hazai szolgáltatók hátrányba kerülhetnek.
Mi a GATS alapelvei között szereplő “Legnagyobb kedvezmény elve”?
A legnagyobb kedvezmény elve azt követeli meg, hogy egy WTO-tag által egy másik tag államnak nyújtott bármilyen kedvező kezelés automatikusan alkalmazandó legyen a WTO összes tagállamára.