ЗМП Flashcards

1
Q

Normatívne systémy vo všeobecnosti a v medzinárodnom spoločenstve

A

Normatívne systémy sú súbory pravidiel, ktoré regulujú správanie členov určitej spoločnosti alebo komunity. Tieto systémy môžu byť právne, morálne, náboženské alebo iného charakteru. Normatívne systémy vo všeobecnosti zahŕňajú:
1. Právo: Oficiálne schválené pravidlá s právnymi dôsledkami, ktoré sú vynútiteľné štátom.
2. Morálka: Systém hodnôt a princípov, ktorý určuje, čo je správne a nesprávne správanie.
3. Náboženstvo: Pravidlá a zásady vyplývajúce z náboženských textov a tradícií.
4. Zvyklosti: Tradičné praktiky a zvyky, ktoré sa dodržiavajú v určitých komunitách.
V medzinárodnom spoločenstve normatívne systémy zahrňujú pravidlá a princípy, ktoré regulujú vzťahy medzi štátmi a inými subjektmi medzinárodného práva.
Pojem medzinárodné spoločenstvo
Medzinárodné spoločenstvo je súbor suverénnych štátov a iných medzinárodných aktérov (napr. medzinárodné organizácie), ktoré interagujú na globálnej úrovni. Tieto interakcie sú riadené pravidlami a normami medzinárodného práva. Hlavným cieľom medzinárodného spoločenstva je zabezpečiť mier, bezpečnosť, spoluprácu a rozvoj medzi členmi tohto spoločenstva.
Medzinárodná morálka, medzinárodné zvyklosti, medzinárodná zdvorilosť a ich vzťah k medzinárodnému právu
1. Medzinárodná morálka: Súbor morálnych zásad a hodnôt, ktoré uznávajú a dodržiavajú štáty a iné medzinárodné subjekty. Napriek tomu, že medzinárodná morálka nie je právne záväzná, môže ovplyvniť tvorbu a interpretáciu medzinárodného práva.
2. Medzinárodné zvyklosti (konsuetudinárne právo): Pravidlá, ktoré vznikli z opakovaného správania štátov. Pravidlá správania, ktoré vznikli dlhodobou praxou štátov a získali všeobecné uznanie. Zvyklosti hrajú dôležitú úlohu v medzinárodnom práve, najmä tam, kde chýbajú písané dohody.
3. Medzinárodná zdvorilosť (comitas gentium): Nezáväzné praktiky a zvyklosti, ktoré prispievajú k hladkému fungovaniu medzinárodných vzťahov. Hoci nie sú právne vynútiteľné, podporujú dobré vzťahy medzi štátmi.
Právo a medzinárodné právo verejné – spoločné znaky a osobitosti
Spoločné znaky:
* Regulácia správania: Obe formy práva sa zaoberajú reguláciou správania svojich adresátov, či už ide o jednotlivcov (národné právo) alebo štáty a medzinárodné organizácie (medzinárodné právo).
* Právne normy: Obe zahŕňajú záväzné pravidlá, ktoré majú byť dodržiavané.
* Inštitúcie a mechanizmy na vynútenie práva: Existujú orgány a mechanizmy, ktoré dozerajú na dodržiavanie právnych noriem.
Osobitosti:
* Adresáti práva: Národné právo sa vzťahuje na jednotlivcov a organizácie v rámci štátu, zatiaľ čo medzinárodné právo sa vzťahuje na suverénne štáty a medzinárodné organizácie.
* Tvorba práva: Národné právo je vytvárané vnútroštátnymi legislatívnymi orgánmi, zatiaľ čo medzinárodné právo vzniká prostredníctvom medzinárodných zmlúv, zvyklostí a zásad uznávaných medzinárodným spoločenstvom.
* Vynútiteľnosť: Vynucovanie národného práva je zvyčajne zabezpečené štátom prostredníctvom jeho súdov a políciou, zatiaľ čo vynucovanie medzinárodného práva je komplikovanejšie a často závisí od spolupráce štátov a medzinárodných inštitúcií (napr. Medzinárodný súdny dvor).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Základné otázky medzinárodného práva

A

Pojem a názov medzinárodného práva
Medzinárodné právo je súbor pravidiel a noriem, ktoré upravujú vzťahy medzi suverénnymi štátmi, medzinárodnými organizáciami a v určitých prípadoch aj jednotlivcami. Tieto pravidlá a normy sú výsledkom dohôd medzi štátmi (medzinárodné zmluvy), medzinárodných zvykov a zásad všeobecného práva.
Povaha a vnímanie medzinárodného práva
Medzinárodné právo je často vnímané ako súbor pravidiel, ktoré, na rozdiel od vnútroštátneho práva, nemajú centralizovaný systém tvorby a vynucovania. Jeho povaha je teda odlišná, pretože vychádza z konsenzu medzi štátmi a často závisí od dobrovoľnej spolupráce a dodržiavania. Vnímanie medzinárodného práva sa mení aj v závislosti od politických a historických kontextov, pričom môže byť považované za menej záväzné ako vnútroštátne právo, hoci v skutočnosti jeho dodržiavanie je kľúčové pre globálnu stabilitu a mier.
Predmet, systém a funkcie medzinárodného práva
* Predmet: Medzinárodné právo sa zaoberá reguláciou medzinárodných vzťahov, vrátane otázok suverenity, územnej integrity, ľudských práv, medzinárodného obchodu, ochrany životného prostredia a riešenia sporov.
* Systém: Systém medzinárodného práva zahŕňa rôzne pramene, ako sú medzinárodné zmluvy, medzinárodné zvyklosti, všeobecné zásady práva uznávané civilizovanými národmi, judikatúru medzinárodných súdov a akademické pramene.
* Funkcie: Hlavnými funkciami medzinárodného práva sú regulácia správania štátov a medzinárodných organizácií, udržanie medzinárodného mieru a bezpečnosti, podpora ľudských práv a podporovanie medzinárodnej spolupráce v rôznych oblastiach.
Medzinárodné právo verejné a medzinárodné právo súkromné
* Medzinárodné právo verejné: Zaoberá sa právnymi vzťahmi medzi suverénnymi štátmi a medzinárodnými organizáciami. Zahŕňa oblasti ako diplomatické právo, právo ozbrojených konfliktov, právo ľudských práv a medzinárodné trestné právo.
* Medzinárodné právo súkromné: Reguluje právne vzťahy medzi jednotlivcami alebo právnickými osobami z rôznych štátov. Zameriava sa na konflikty právnych predpisov, jurisdikciu súdov a uznávanie a výkon cudzích súdnych rozhodnutí.
Vzťah k zahraničnej politike a diplomacii
Medzinárodné právo je neoddeliteľne spojené so zahraničnou politikou a diplomaciou. Štáty využívajú medzinárodné právo ako nástroj na dosahovanie svojich cieľov v medzinárodnej politike, riešenie sporov, uzatváranie zmlúv a zabezpečovanie svojich záujmov na globálnej scéne. Diplomacia je prostriedkom, ktorým štáty komunikujú, vyjednávajú a spolupracujú v súlade s medzinárodným právom.
Vzťah k náboženstvu a vzťah k ekonomike
* Vzťah k náboženstvu: Historicky, náboženské zásady a normy mali vplyv na vývoj medzinárodného práva. Napríklad koncepty spravodlivosti a ľudských práv majú korene v náboženských učení. Moderné medzinárodné právo je však sekulárne, hoci rešpektuje náboženskú slobodu a práva jednotlivcov na praktizovanie svojho náboženstva.
* Vzťah k ekonomike: Medzinárodné právo hrá kľúčovú úlohu v regulácii medzinárodných ekonomických vzťahov. Zahŕňa pravidlá a normy týkajúce sa medzinárodného obchodu, investícií, duševného vlastníctva a finančných transakcií. Organizácie ako Svetová obchodná organizácia (WTO) a medzinárodné obchodné dohody (napr. GATT, NAFTA) sú príkladmi aplikácie medzinárodného práva v ekonomickej oblasti.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Pravidlá medzinárodného práva

  • pojem a klasifikácia pravidiel medzinárodného práva
  • základná charakteristika a príklady jednotlivých druhov pravidiel medzinárodného práva
  • zásady priateľských vzťahov a spolupráce medzi štátmi
  • tvorba a hierarchia pravidiel medzinárodného práva
A

Pojem a klasifikácia pravidiel medzinárodného práva
Pravidlá medzinárodného práva sú normy, ktoré regulujú správanie štátov a iných subjektov medzinárodného práva. Tieto pravidlá sú vytvorené prostredníctvom medzinárodných dohôd, zvyklostí, všeobecných zásad práva a rozhodnutí medzinárodných súdov.
Klasifikácia pravidiel medzinárodného práva:
1. Primárne pravidlá: Stanovujú práva a povinnosti štátov (napr. zákaz používania sily, ochrana ľudských práv).
2. Sekundárne pravidlá: Definujú postupy a mechanizmy na tvorbu, zmenu a aplikáciu primárnych pravidiel (napr. procedurálne pravidlá pre uzatváranie zmlúv).
Základná charakteristika a príklady jednotlivých druhov pravidiel medzinárodného práva
1. Medzinárodné zmluvy: Formálne písomné dohody medzi štátmi alebo medzinárodnými organizáciami, ktoré sú právne záväzné. Príklady: Charta OSN, Parížska dohoda o zmene klímy.
2. Medzinárodné zvyklosti: Pravidlá, ktoré vznikajú na základe dlhodobého a jednotného správania štátov, ktoré sú akceptované ako právne záväzné. Príklady: Zásada nezasahovania do vnútorných záležitostí iných štátov, pravidlo teritoriálnej suverenity.
3. Všeobecné zásady práva: Zásady uznávané civilizovanými národmi, ktoré sa používajú na doplnenie medzinárodných zmlúv a zvykov. Príklady: Zásada spravodlivosti, zásada dobrého úmyslu (pacta sunt servanda - zmluvy sa musia dodržiavať).
4. Rozhodnutia medzinárodných súdov a tribunálov: Hoci sú záväzné iba pre strany sporu, často slúžia ako precedensy a prispievajú k rozvoju medzinárodného práva. Príklady: Rozsudky Medzinárodného súdneho dvora (ICJ), Medzinárodného trestného súdu (ICC).
Zásady priateľských vzťahov a spolupráce medzi štátmi
Tieto zásady sú zakotvené v medzinárodných dokumentoch a slúžia na podporu mierového a spolupracujúceho medzinárodného prostredia. Kľúčové zásady zahŕňajú:
* Zásada suverénnej rovnosti štátov: Všetky štáty sú si rovné a majú rovnaké práva a povinnosti.
* Zásada nezasahovania do vnútorných záležitostí: Štáty nesmú zasahovať do vnútorných záležitostí iných štátov.
* Zásada mierového riešenia sporov: Štáty by mali riešiť svoje spory mierovými prostriedkami.
* Zásada zákazu použitia sily: Použitie sily alebo hrozba použitia sily je zakázaná okrem sebaobrany alebo autorizácie OSN.
* Zásada rešpektovania ľudských práv: Štáty sú povinné rešpektovať a chrániť ľudské práva a základné slobody.
Tvorba a hierarchia pravidiel medzinárodného práva
Tvorba pravidiel medzinárodného práva:
1. Medzinárodné zmluvy: Pravidlá sú vyjednané, uzatvorené a ratifikované štátmi. Proces zahŕňa návrh, rokovania, podpis a ratifikáciu.
2. Medzinárodné zvyklosti: Pravidlá vznikajú z jednotného a dlhodobého správania štátov, ktoré je akceptované ako právne záväzné.
3. Všeobecné zásady práva: Zásady sa uznávajú a uplatňujú v medzinárodnom práve na základe ich všeobecného prijatia a aplikácie.
4. Rozhodnutia súdov a tribunálov: Rozsudky a rozhodnutia prispievajú k tvorbe pravidiel prostredníctvom precedensov.
Hierarchia pravidiel medzinárodného práva:
1. Jus cogens (imperatívne normy): Najvyššie pravidlá medzinárodného práva, ktoré sú záväzné pre všetky štáty a nemôžu byť zmenené bez ich porušenia (napr. zákaz genocídy, zákaz otroctva).
2. Medzinárodné zmluvy a zvyklosti: Záväzné pravidlá medzi štátmi, ktoré vznikli z dohôd alebo dlhodobého správania.
3. Všeobecné zásady práva: Používajú sa na doplnenie medzinárodných zmlúv a zvykov, najmä tam, kde chýbajú explicitné pravidlá.
4. Rozhodnutia medzinárodných súdov a tribunálov: Precedensy, ktoré prispievajú k interpretácii a aplikácii medzinárodného práva.

+

Rozumieme právne záväzné normy správania subjektov MP, plnenie ktorých je vynútiteľné použitím sankcií porušenie ktorých má
za následok vznik medzinárodnoprávnej zodpovednosti
Medzinárodná zdvorilosť tiež obsahuje pravidlá ale nie sú právne vynútiteľné - neprávne ich možno vynútiť
Podľa obsahu
* Materiálne – priamo určujú konkrétne práva a povinnosti subjektov MP
* Procesné – obsahujú predpisy o vzniku, zmene alebo zániku právnych pravidiel
Počet adresátov
* Dvojstranné / viacstranné / mnohostranné
Podľa priestorového rozdelenia na planéte
* Všeobecné - zaväzujú všetky subjekty MP, pre nové subjekty v podobe medzinárodnej obyčaje
* Partikulárne - zaväzujú iba časť medzinárodného spoločenstva, štáty z viacerých regiónov sveta
* Individuálne - zaväzujú dva štáty alebo niekoľko veľmi málo štátov (napr. tri malé susedné…)
* regionálne pravidlá - v rámci nejakého uceleného zemepisného regiónu - napr. v rámci pan-regionálnych organizácii
Doba platnosti
* časovo obmedzené - presný okamih v budúcnosti, keď prestanú platiť (dátum/okamih napr. vstup do MO)
* neurčená doba platnosti- platia do okamihu kým nebudú zmenené alebo zrušené
Spôsob vzniku
* zmluvné
obyčajové
záväzné rozhodnutia medzinárodných orgánov a organizácii (ich uznesenia)
Miera NORMATIVITY vyjadrenia záväzku (obsahu právnej normy) – stupeň prísnosti vyjadrenia pravidla:
Medzinárodné právo sa delí na dva hlavné typy: tvrdé a mäkké. Tvrdé právo je kodifikované a záväzné, zatiaľ čo mäkké právo je neformálne a nezáväzné.

Tvrdé právo:
Tvrdé právo sa tvorí písomnými normami, ako sú zmluvy, zvykové medzinárodné právo a všeobecné zásady medzinárodného práva.
Tieto normy sú záväzné pre štáty, ktoré ich ratifikovali alebo prijali.
Porušenie tvrdého práva môže viesť k medzinárodným sankciám, ako sú napríklad ekonomické sankcie alebo vojenská intervencia.
Príklady tvrdého práva:
Viedenská konvencia o diplomatických vzťahoch z roku 1961
Charta Organizácie Spojených národov
Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach
Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu

Mäkké právo:
Mäkké právo sa tvorí neformálnymi normami, ako sú deklarácie, rezolúcie a správy medzinárodných organizácií.
Tieto normy nie sú záväzné pre štáty, ale aj tak môžu mať značný vplyv na medzinárodné správanie.
Mäkké právo sa často stáva tvrdým právom v priebehu času, keď ho štáty prijmú za svoje.
Príklady mäkkého práva:
Všeobecná deklarácia ľudských práv
Deklarácia o trvalom rozvoji
Princípy zodpovednosti podnikov za ľudské práva.

Členenie podľa právnej sily - hierarchia existuje vo vzťahoch k pravidlám (kogentné/dispozitívne) ale nie k prameňom
o Kogentné (imperatívne) - vyššej právnej sily ako dispozitívne (ius cogens) - od spísania charty OSN sú trvalou súčasťou MP - pravidlá od ktorých sa subjekt MP nemôže za žiadnych okolností odchýliť - týkajú sa najdôležitejších záujmov celého Medzinárodného spoločenstva, ide o všeobecné pravidlá MP, zároveň ide
o obyčajové právo – každé kogentné pravidlo musí byť vyjadrené v obyčaji, môže byť v zmluve ale nie výlučne - môže byť zmenené alebo zrušené ale zasa len kogentným pravidlom - vznik kogentného práva ktoré je v rozpore s dispozitívnym - kogentné zruší dispozitívne - MP nikde neobsahuje výpočet kogentných pravidiel, veľká časť vedy o MP tvrdí, že veľká časť Charty OSN v článku 2
* Zákaz použitia ozbrojenej sily
* zásada mierového urovnávania mierových sporov
* zásada neintervencie - zasahovania do vnútra
* zásada spolupráce štátov
→ tieto + veľa ďalších – neexistuje horný limit
* zásada sebaurčenia národov
* zásada svedomitého dodržiavania záväzkov
* zásada zvrchovanej rovnosti štátov- napr. zásada neporušiteľnosti štátnych hraníc, územnej celistvosti, ochrany základných ľudských práv a slobôd - aj iné ako zákaz obchodovania s ľuďmi, genocídy, obchodovanie s drogami…
o Dispozitívne - s týmito pravidlami môžu štáty disponovať = nakladať, subjekt sa môže rozhodnúť či preňho bude platiť alebo nie - ak chce aby ho to pravidlo zaväzovalo, môže sa stať zmluvnou stranou - no môže sa aj jednostranne alebo dvojstranne odchýliť – môže vylúčiť právne účinky týchto pravidiel a seba samé - inštitút odstúpenia od zmluvy alebo vypovedania zmluvy, môže byť dohodou zmenené medzi štátmi - novovzniknutý štát sa nestane zmluvnou stranou zmluvy, ktorá sa mu nepáči - individuálne aj všeobecné pravidlá - dnes je väčšina pravidiel dispozitívnych

*
Zásady - pravidlá MP, ktoré obsahujú všeobecné práva a povinnosti subjektov MP, sú záväznými právnymi pravidlami.
Vznikajú buď zovšeobecňovaním konkrétnych noriem alebo vytvorením nového všeobecného pravidla MP.
Normy - obsahujú konkrétne práva a povinnosti účastníkov, sú záväznými právnymi pravidlami.
→ delenie na zásady a normy (PRAVIDLÁ MP) je podľa stupňa zovšeobecnenia práv a povinností
Za tieto zásady možno považovať 7 zásad v čl. 2 Charty OSN:
1. Povinnosť štátov vo vzájomných medzinárodných stykoch sa vystríhať hrozby silou alebo použitia sily
2. Povinnosť štátov riešiť MN spory tak, aby nebol ohrozený medzinárodný mier, bezpečnosť a spravodlivosť
3. Povinnosť štátov nezasahovať do vnútornej právomoci ktoréhokoľvek štátu
4. Povinnosť štátov navzájom spolupracovať → s cieľom dosiahnuť medzinárodný pokrok
5. Zásada rovných práv a právo národov na sebaurčenie
6. Zásada zvrchovanej rovnosti štátov
7. Povinnosť štátov svedomite plniť medzinárodné záväzky
V roku 1975 sa v Helsinkách konala konferencia, ktorá zoradila 10 základných zásad a priradila k vyššie spomenutým
neporušiteľnosť hraníc, zásadu územnej celistvosti, rešpektovanie ĽP a ZS.
Úlohou MP je o.i. vytvárať pravidlá, ktoré pomôžu k priateľským vzťahom medzi štátmi.
Hlavným prínosom zásad je usmernenie štátov na „správnu cestu“.
Zásady sú preventívnym prostriedkom proti vzniku spor v MP

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Pramene medzinárodného práva
* pojem, druhy a systém prameňov medzinárodného práva
* základné pramene medzinárodného práva
* pomocné pramene medzinárodného práva
* ostatné pramene medzinárodného práva
* príklady prameňov medzinárodného práva

A

Pojem, druhy a systém prameňov medzinárodného práva
Pramene medzinárodného práva sú autoritatívne zdroje, z ktorých vychádzajú pravidlá a normy upravujúce medzinárodné vzťahy. Tieto pramene sú uznávané medzinárodným spoločenstvom a slúžia ako základ pre tvorbu a aplikáciu medzinárodného práva.
Druhy prameňov medzinárodného práva:
1. Základné pramene: Tieto sú hlavné a najdôležitejšie zdroje medzinárodného práva.
2. Pomocné pramene: Slúžia na objasnenie a interpretáciu základných prameňov.
3. Ostatné pramene: Môžu zahŕňať rôzne dodatočné zdroje a metódy tvorby pravidiel.
Základné pramene medzinárodného práva
1. Medzinárodné zmluvy (treaties): Formálne písomné dohody medzi štátmi alebo medzinárodnými organizáciami, ktoré sú právne záväzné. Sú najdôležitejším prameňom medzinárodného práva.
o Príklady: Charta Organizácie Spojených národov, Parížska dohoda o zmene klímy.
2. Medzinárodné zvyklosti (customary international law): Pravidlá, ktoré vznikajú z dlhodobého a jednotného správania štátov a sú akceptované ako právne záväzné.
o Príklady: Zásada nezasahovania do vnútorných záležitostí iných štátov, zásada teritoriálnej suverenity.
3. Všeobecné zásady práva (general principles of law): Zásady uznávané civilizovanými národmi, ktoré sa používajú ako doplnok k medzinárodným zmluvám a zvyklostiam.
o Príklady: Zásada spravodlivosti, zásada dobrého úmyslu (pacta sunt servanda - zmluvy sa musia dodržiavať).
Pomocné pramene medzinárodného práva
Pomocné pramene sú zdroje, ktoré pomáhajú interpretovať a aplikovať základné pramene medzinárodného práva.
1. Rozhodnutia medzinárodných súdov a tribunálov: Hoci sú záväzné len pre strany sporu, často slúžia ako precedensy a prispievajú k rozvoju medzinárodného práva.
o Príklady: Rozsudky Medzinárodného súdneho dvora (ICJ), rozhodnutia Medzinárodného trestného súdu (ICC).
2. Doktríny a názory významných právnikov: Publikácie a názory uznávaných odborníkov na medzinárodné právo, ktoré poskytujú interpretácie a analýzy.
o Príklady: Knihy a články od renomovaných právnikov ako sú James Crawford alebo Ian Brownlie.
Ostatné pramene medzinárodného práva
Medzi ostatné pramene patria rôzne doplnkové a menej formálne zdroje pravidiel:
1. Medzinárodné rezolúcie a deklarácie: Nezáväzné dokumenty prijaté medzinárodnými organizáciami, ktoré môžu ovplyvniť vývoj medzinárodného práva.
o Príklady: Všeobecná deklarácia ľudských práv, rezolúcie Valného zhromaždenia OSN.
2. Medzinárodné zmluvy a dohody uzatvorené na regionálnej úrovni: Regionálne dohody, ktoré ovplyvňujú medzinárodné vzťahy v konkrétnych oblastiach.
o Príklady: Zmluva o Európskej únii, Dohoda o voľnom obchode medzi USA, Mexikom a Kanadou (USMCA).
Príklady prameňov medzinárodného práva
1. Charta OSN (1945): Základný dokument Organizácie Spojených národov, ktorý ustanovuje princípy medzinárodného práva a organizácie.
2. Všeobecná deklarácia ľudských práv (1948): Nezáväzný dokument, ktorý však má významný vplyv na rozvoj medzinárodného práva ľudských práv.
3. Zmluva o nešírení jadrových zbraní (1968): Medzinárodná zmluva s cieľom zabrániť šíreniu jadrových zbraní a podporovať mierové využívanie jadrovej energie.
4. Dohovor o morských právach (1982): Komplexná zmluva upravujúca práva a povinnosti štátov v súvislosti s využívaním svetových oceánov.
5. Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (1998): Zakladajúci dokument Medzinárodného trestného súdu, ktorý stanovuje právomoc súdu a definuje medzinárodné trestné činy.
Tieto pramene tvoria základ medzinárodného práva a regulujú rôzne aspekty medzinárodných vzťahov a spolupráce medzi štátmi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Historický vývoj medzinárodného práva

A

Ranné obdobia
1. Staroveké civilizácie: Prvé náznaky medzinárodného práva možno nájsť v starovekých civilizáciách, ako je Egypt, Mezopotámia a India, kde existovali zmluvy o mieri a obchode medzi mestskými štátmi.
o Chammurapiho kódex: Jeden z najstarších písomných právnych dokumentov, ktorý obsahoval aj medzinárodné zmluvy.
2. Klasické obdobie (grécko-rímske): Grécke mestské štáty a Rímska ríša mali komplexné systémy zmlúv a diplomatických vzťahov. Právo vojny a mieru (jus gentium) bolo rozvíjané najmä v rímskom práve.
3. Stredovek: Kresťanská cirkev mala významný vplyv na medzinárodné právo, najmä prostredníctvom kanonického práva a učení ako sú spravodlivá vojna (just war theory). V tomto období vznikali tiež rôzne obchodné a mierové zmluvy medzi európskymi kráľovstvami.
Novovek
1. 16. a 17. storočie: Významné príspevky k medzinárodnému právu prišli od právnikov ako Francisco de Vitoria a Hugo Grotius, ktorí položili základy moderného medzinárodného práva.
o Hugo Grotius: Jeho dielo “De Jure Belli ac Pacis” (O práve vojny a mieru) je považované za základný text moderného medzinárodného práva.
2. Vestfálsky mier (1648): Ukončenie Tridsaťročnej vojny znamenalo zrod systému suverénnych štátov a zásadu suverénnej rovnosti štátov, ktorá je základom moderného medzinárodného práva.
3. 19. storočie: Rozvoj medzinárodného práva pokračoval s rozmachom medzinárodného obchodu a vznikom nových štátov. Medzinárodné konferencie a kongresy, ako Viedenský kongres (1815), prispeli k rozvoju medzinárodného práva.
20. storočie a súčasnosť
1. Po prvej svetovej vojne: Vznik Spoločnosti národov (1919) bol prvým pokusom o vytvorenie medzinárodnej organizácie na udržanie mieru a bezpečnosti. Hoci Spoločnosť národov zlyhala, vytvorila precedens pre budúce medzinárodné organizácie.
2. Po druhej svetovej vojne: Založenie Organizácie Spojených národov (OSN) v roku 1945 znamenalo nový začiatok pre medzinárodné právo. Charta OSN položila základy pre novú éru medzinárodných vzťahov a práva.
o Norimberský a Tokijský tribunál: Súdne procesy po druhej svetovej vojne položili základy pre medzinárodné trestné právo a zodpovednosť jednotlivcov za vojnové zločiny.
3. Moderné obdobie: Vývoj medzinárodného práva je charakterizovaný rozvojom nových oblastí, ako je medzinárodné právo životného prostredia, ľudských práv, medzinárodného trestného práva a práva o medzinárodných investíciách.
Kodifikácia medzinárodného práva
Kodifikácia medzinárodného práva znamená systematické zhrnutie a zjednotenie existujúcich pravidiel do písaných dokumentov.
1. Haagske konferencie (1899, 1907): Tieto konferencie prispeli k kodifikácii pravidiel vojnového práva a mierového riešenia sporov.
2. Medzinárodný dohovor o ľudských právach: Dokumenty ako Všeobecná deklarácia ľudských práv (1948) a Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach (1966) kodifikovali práva jednotlivcov.
3. Dohovor o morskom práve (1982): Komplexný dokument kodifikujúci pravidlá týkajúce sa využívania oceánov a morských zdrojov.
4. Medzinárodné trestné právo: Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (1998) kodifikoval zásady medzinárodného trestného práva.
Pokrokový rozvoj medzinárodného práva
Pokrokový rozvoj medzinárodného práva zahŕňa kontinuálne úsilie o zlepšovanie a adaptáciu právnych noriem v reakcii na nové výzvy.
1. Medzinárodná organizácia práva životného prostredia: Iniciatívy a dohody na ochranu životného prostredia, ako Kjótsky protokol (1997) a Parížska dohoda (2015), ukazujú pokrok v oblasti environmentálneho práva.
2. Rozvoj medzinárodného trestného práva: Ustanovenie Medzinárodného trestného súdu (ICC) a špecializovaných tribunálov, ako sú tribunály pre Rwandu a bývalú Juhosláviu, znamená významný pokrok v presadzovaní spravodlivosti za medzinárodné zločiny.
3. Technologický pokrok: Nové pravidlá a normy týkajúce sa kybernetickej bezpečnosti a využívania umelej inteligencie ukazujú, ako sa medzinárodné právo adaptuje na nové technologické výzvy.
4. Rozširovanie ľudských práv: Medzinárodné právo sa neustále rozvíja v oblasti ochrany práv marginalizovaných skupín, vrátane práv žien, detí, LGBTQ+ osôb a utečencov.
Historický vývoj, kodifikácia a pokrokový rozvoj medzinárodného práva ukazujú, ako sa toto právo prispôsobuje meniacim sa potrebám medzinárodného spoločenstva a novým globálnym výzvam.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Subjekty medzinárodného práva

A

Definície, výpočet a klasifikácia subjektov medzinárodného práva
Definície: Subjekty medzinárodného práva sú entity, ktoré majú právnu spôsobilosť vykonávať práva a povinnosti podľa medzinárodného práva. Tieto subjekty môžu byť zmluvnými stranami, iniciátormi medzinárodných zmlúv, zodpovednými za porušovanie medzinárodného práva a majú právo na medzinárodnú ochranu.
Výpočet subjektov:
1. Štáty
2. Medzinárodné organizácie
3. Osoby (jednotlivci)
4. Povstalecké a oslobodzovacie hnutia
5. Sui generis subjekty (napr. Svätej Stolice)
Klasifikácia:
1. Primárne subjekty:
o Štáty: Najdôležitejší a základný subjekt medzinárodného práva.
2. Sekundárne subjekty:
o Medzinárodné organizácie: Organizácie zriadené štátmi, ktoré majú medzinárodnú právnu subjektivitu.
o Osoby: Jednotlivci môžu byť subjektmi medzinárodného práva, najmä v kontexte medzinárodného trestného práva a ľudských práv.
o Povstalecké a oslobodzovacie hnutia: Ak sú uznané, môžu vykonávať práva a povinnosti podľa medzinárodného práva.
o Sui generis subjekty: Subjekty s osobitným postavením, ktoré nie sú klasifikované ako štáty alebo medzinárodné organizácie.
Štát ako základný subjekt medzinárodného práva
Pojem štát a pojem štátna suverenita
Pojem štát: Štát je základný subjekt medzinárodného práva a jeho existenciu určujú nasledujúce kritériá, známe ako Montevidejské kritériá:
1. Trvalé obyvateľstvo: Stabilná komunita ľudí žijúcich na území štátu.
2. Vymedzené územie: Jasne definované geografické hranice.
3. Vláda: Funkčná vláda schopná vykonávať efektívnu kontrolu nad svojím územím a populáciou.
4. Schopnosť vstupovať do vzťahov s inými štátmi: Medzinárodná právna spôsobilosť a schopnosť uzatvárať medzinárodné zmluvy.
Pojem štátna suverenita: Štátna suverenita znamená najvyššiu a nezávislú moc štátu nad jeho územím a záležitosťami, bez zasahovania iných štátov. Suverenita má dva aspekty:
1. Vnútorná suverenita: Schopnosť štátu vykonávať právomoc a kontrolu nad svojím územím a obyvateľstvom.
2. Vonkajšia suverenita: Nezávislosť štátu od vonkajších zásahov a schopnosť vstupovať do medzinárodných vzťahov.
Druhy štátov
1. Suverénne štáty: Úplne nezávislé a uznávané medzinárodným spoločenstvom (napr. Francúzsko, Brazília).
2. Federácie: Zložené štáty, kde súčasťou suverénnej moci sú aj čiastkové štáty s vlastnou mierou autonómie (napr. USA, Nemecko).
3. Protektoráty: Štáty, ktoré sú pod ochranou a vplyvom iného štátu, ale majú obmedzenú suverenitu (historické príklady: Protektorát Čechy a Morava pod nacistickým Nemeckom).
4. Kondomíniá: Územia spravované spoločne dvomi alebo viacerými štátmi (historický príklad: Nové Hebridy spravované Francúzskom a Spojeným kráľovstvom).
Vznik a zánik štátu, uznanie štátu, sukcesia
Vznik štátu: Štát môže vzniknúť rôznymi spôsobmi:
1. Dekolonizácia: Proces osamostatňovania sa kolónií (napr. Ghana v roku 1957).
2. Rozdelenie: Rozdelenie existujúceho štátu na dva alebo viac nových štátov (napr. rozpad Československa v roku 1993).
3. Zjednotenie: Spojenie dvoch alebo viacerých štátov do jedného (napr. zjednotenie Nemecka v roku 1990).
4. Osamostatnenie: Odtrhnutie časti územia a vznik nového štátu (napr. Južný Sudán v roku 2011).
Zánik štátu: Štát môže zaniknúť rôznymi spôsobmi:
1. Zlúčenie: Splynutie dvoch alebo viacerých štátov do jedného (napr. zlúčenie NDR a NSR v roku 1990).
2. Rozpad: Rozdelenie štátu na viacero nových štátov (napr. rozpad Juhoslávie v 90. rokoch).
3. Annexia: Pripojenie štátu k inému štátu bez možnosti zachovania suverenity (historické príklady: anexia Tibetu Čínou v roku 1950).
Uznanie štátu: Uznanie je akt, ktorým jeden štát deklaruje, že považuje iný štát za suverénny a je pripravený vstúpiť s ním do diplomatických vzťahov. Existujú dva druhy uznania:
1. De jure uznanie: Formálne a plné uznanie, ktoré umožňuje nadviazanie diplomatických vzťahov.
2. De facto uznanie: Dočasné alebo čiastočné uznanie bez plných diplomatických vzťahov.
Sukcesia štátov: Sukcesia znamená prevzatie práv a povinností jedného štátu iným štátom. K sukcesii dochádza pri zániku alebo vzniku štátu. Rozlišujeme rôzne typy sukcesie:
1. Univerzálna sukcesia: Nový štát preberá všetky práva a povinnosti predchodcu (napr. nástupníctvo Ruskej federácie po ZSSR).
2. Čiastočná sukcesia: Nový štát preberá iba časť práv a povinností predchodcu (napr. nástupníctvo bývalých juhoslovanských štátov).
Tento prehľad poskytuje základné informácie o subjektoch medzinárodného práva so zameraním na štát ako základný subjekt, jeho suverenitu, druhy štátov, procesy vzniku a zániku štátov, uznanie a sukcesiu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Ďalšie subjekty medzinárodného práva

A

Medzinárodné organizácie
Medzinárodné organizácie sú združenia štátov alebo iných subjektov vytvorené na dosiahnutie konkrétnych cieľov. Majú medzinárodnoprávnu subjektivitu, čo znamená, že môžu uzatvárať medzinárodné zmluvy, byť stranami v medzinárodných sporoch a vykonávať práva a povinnosti podľa medzinárodného práva.
* Príklady:
o Organizácia Spojených národov (OSN): Najdôležitejšia medzinárodná organizácia so širokým mandátom na udržanie mieru, bezpečnosti a rozvoja.
o Svetová obchodná organizácia (WTO): Reguluje medzinárodné obchodné pravidlá a rieši obchodné spory medzi členskými štátmi.
o Severoatlantická aliancia (NATO): Vojenská aliancia zameraná na kolektívnu obranu.
Špecializované medzinárodné orgány/inštitúcie
Tieto organizácie sa zameriavajú na špecifické oblasti medzinárodných vzťahov, ako sú zdravie, práca alebo jadrová energia.
* Príklady:
o Medzinárodná zdravotnícka organizácia (WHO): Organizácia OSN zameraná na verejné zdravie a globálnu zdravotnú politiku.
o Medzinárodná organizácia práce (ILO): Organizácia OSN, ktorá sa venuje pracovným podmienkam a pracovným právam.
o Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA): Organizácia zameraná na mierové využívanie jadrovej energie a zabraňovanie šírenia jadrových zbraní.
Národ
Národ je skupina ľudí so spoločnou etnickou, kultúrnou, jazykovou alebo historickou identitou. Aj keď národy nemajú automaticky medzinárodnoprávnu subjektivitu, môžu sa stať subjektmi medzinárodného práva, najmä v kontexte práva na sebaurčenie.
* Príklady:
o Kurdi: Národ žijúci v oblastiach Turecka, Iraku, Iránu a Sýrie, ktorý usiluje o sebaurčenie.
o Tibeťania: Národ usilujúci o autonómiu v rámci Číny.
Povstalci
Povstalci sú organizované skupiny, ktoré sa usilujú o zmenu politického systému alebo oslobodenie spod cudzej nadvlády. V určitých situáciách môžu byť uznaní ako subjekty medzinárodného práva.
* Príklady:
o FARC (Revolučné ozbrojené sily Kolumbie): Povstalecká skupina, ktorá bojovala za sociálnu a politickú zmenu v Kolumbii.
o SPLA (Sudánska oslobodzovacia armáda): Povstalecká skupina, ktorá bojovala za nezávislosť Južného Sudánu.
Ostatné subjekty medzinárodného práva
Ostatné subjekty môžu zahŕňať rôzne entity, ktoré majú špecifické postavenie a právomoci v medzinárodnom práve.
* Príklady:
o Svätá stolica (Vatikán): Má jedinečné postavenie ako nezávislý suverénny subjekt s vlastnými právami a povinnosťami.
o Medzinárodný výbor Červeného kríža (ICRC): Humanitárna organizácia, ktorá má medzinárodnoprávne uznané postavenie a práva na ochranu vojnových obetí.
Postavenie jednotlivca v medzinárodnom práve
Jednotlivci sa stávajú čoraz dôležitejšími subjektmi medzinárodného práva, najmä v oblastiach ľudských práv a medzinárodného trestného práva.
* Práva a povinnosti: Jednotlivci môžu mať práva podľa medzinárodných zmlúv, ako sú práva zakotvené v Medzinárodnom pakte o občianskych a politických právach, a môžu byť zodpovední za medzinárodné trestné činy podľa Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu.
Postavenie ľudstva v medzinárodnom práve
Ľudstvo ako kolektívny subjekt sa v medzinárodnom práve zameriava na ochranu univerzálnych hodnôt a spoločných záujmov, ako je ochrana životného prostredia a kultúrneho dedičstva.
* Koncepcia: Medzinárodné právo sa zaoberá otázkami, ktoré sa týkajú celého ľudstva, ako je klimatická zmena, ochrana biodiverzity a udržateľný rozvoj.
Entity bez medzinárodnoprávnej subjektivity
Medzi tieto entity patria rôzne formy medzinárodnej spolupráce a koordinácie, ktoré nemajú vlastnú právnu subjektivitu, ale zohrávajú dôležitú úlohu v medzinárodných vzťahoch.
* Medzinárodné konferencie: Dočasné zhromaždenia zástupcov štátov na riešenie konkrétnych otázok (napr. Parížska klimatická konferencia COP21).
* Medzinárodné kooperatívne zoskupenia štátov: Neformálne skupiny, ktoré spolupracujú na spoločných cieľoch bez právnej subjektivity (napr. V4 - Vyšehradská skupina, BRICS, G7).
Tento prehľad poskytuje komplexný pohľad na rôzne subjekty medzinárodného práva, ich postavenie a význam v medzinárodných vzťahoch.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Zodpovednosť v medzinárodnom práve a v medzinárodných vzťahoch

A
  • spôsobilosť štátu plniť to, čo sa mu ukladajú medzinárodné právne normy.

Právne následky porušenia medzinárodného práva
Porušenie medzinárodného práva môže mať závažné právne a politické dôsledky. Existujú rôzne formy zodpovednosti, ktoré môžu byť uplatnené na štáty alebo iné subjekty, ktoré porušia medzinárodné normy.
Medzinárodnoprávna zodpovednosť za protiprávne správanie
Medzinárodnoprávna zodpovednosť za protiprávne správanie sa týka zodpovednosti štátov alebo iných medzinárodných subjektov za porušenie medzinárodných záväzkov. Táto zodpovednosť vzniká, keď konanie alebo opomenutie štátu porušuje medzinárodné právo a spôsobuje škodu inému štátu alebo subjektu.
* Elementy medzinárodnoprávnej zodpovednosti:
1. Porušenie medzinárodného záväzku: Konanie alebo opomenutie, ktoré nie je v súlade s medzinárodným právom.
2. Pripísateľnosť: Porušenie musí byť pripísateľné štátu alebo inému subjektu medzinárodného práva.
3. Škoda: Zodpovednosť často vyžaduje vznik škody alebo nepriaznivých následkov pre iný subjekt.
* Dôsledky porušenia:
o Reparácie: Štát, ktorý porušil medzinárodné právo, je povinný napraviť škodu, čo môže zahŕňať náhradu škody, obnovenie do pôvodného stavu alebo poskytnutie odškodnenia.
o Satisfakcia: Forma odčinenia, ktorá môže zahŕňať oficiálne ospravedlnenie alebo iné symbolické činy na nápravu nehmotnej ujmy.
o Reparatívne opatrenia: Zmeny v politike alebo legislatíve, ktoré zabraňujú opakovaniu porušenia.
Zodpovednosť za škodlivé následky činností nezakázaných medzinárodným právom
Táto forma zodpovednosti sa týka činností, ktoré nie sú explicitne zakázané medzinárodným právom, ale ktoré spôsobujú škodu iným štátom alebo subjektom. Príkladom môžu byť environmentálne škody spôsobené cezhraničným znečistením alebo škody spôsobené nebezpečnými činnosťami.
* Elementy zodpovednosti:
1. Činnosť nezakázaná medzinárodným právom: Aktivita, ktorá nie je priamo porušením medzinárodného práva.
2. Škodlivé následky: Aktivita spôsobuje značné nepriaznivé dôsledky pre iné štáty alebo subjekty.
3. Pripísateľnosť: Škodlivé následky sú priamo spojené s činnosťou štátu alebo subjektu.
* Dôsledky a opatrenia:
o Preventívne opatrenia: Povinnosť štátov predchádzať škodám a zaviesť opatrenia na minimalizáciu rizika.
o Kompenzačné opatrenia: Poskytnutie odškodnenia za spôsobenú škodu, ak sa škodlivé následky vyskytnú.
o Spolupráca a konzultácie: Štáty sú povinné spolupracovať a konzultovať s inými štátmi, ktorých by sa škodlivé následky mohli týkať, aby sa predišlo alebo minimalizovali negatívne dôsledky.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Donútenie v medzinárodnom práve

A

Pojem a klasifikácia donútenia
Donútenie v medzinárodnom práve znamená použitie sily alebo iných foriem tlaku na štát alebo iný medzinárodnoprávny subjekt s cieľom dosiahnuť určité správanie alebo výsledok. Donútenie môže byť klasifikované podľa rôznych kritérií, ako je povaha použitého prostriedku (vojenské, ekonomické, diplomatické) alebo podľa subjektu, ktorý donútenie vykonáva (individuálne, kolektívne).
Individuálne donútenie
Individuálne donútenie znamená použitie sily alebo tlaku jedným štátom proti inému štátu alebo subjektu. Tento druh donútenia môže zahŕňať rôzne formy, od vojenskej intervencie až po ekonomické sankcie.
* Formy individuálneho donútenia:
o Vojenská intervencia: Použitie vojenskej sily proti inému štátu (napr. invázia, bombardovanie).
o Ekonomické sankcie: Uvalenie ekonomických opatrení, ako sú embargo, obchodné bariéry alebo finančné obmedzenia.
o Diplomatický tlak: Politické nátlakové opatrenia, ako je prerušenie diplomatických vzťahov alebo odmietnutie uznať vládu.
* Príklady individuálneho donútenia:
o Ekonomické sankcie USA proti Iránu: Sankcie uvalené na Irán s cieľom zastaviť jeho jadrový program.
o Ruská anexia Krymu: Vojenská intervencia a následná anexia Krymu Ruskom v roku 2014.
Kolektívne donútenie
Kolektívne donútenie zahŕňa použitie sily alebo tlaku viacerými štátmi alebo medzinárodnou organizáciou, často pod záštitou medzinárodných inštitúcií, ako je Organizácia Spojených národov (OSN).
* Formy kolektívneho donútenia:
o Kolektívne bezpečnostné opatrenia: Akcie schválené OSN na udržanie alebo obnovenie medzinárodného mieru a bezpečnosti (napr. mierové operácie, sankcie).
o Medzinárodné ekonomické sankcie: Sankcie uvalené skupinou štátov alebo medzinárodnou organizáciou.
* Príklady kolektívneho donútenia:
o Sankcie OSN proti Severnej Kórei: Sankcie schválené Bezpečnostnou radou OSN v reakcii na jadrové skúšky Severnej Kórey.
o Mierové operácie OSN: Nasadenie mierových síl OSN v konfliktných oblastiach, ako napríklad v Juhoslovanskej vojne.
Humanitárne intervencie
Humanitárne intervencie sú použitie vojenskej sily jedným alebo viacerými štátmi s cieľom chrániť civilné obyvateľstvo pred vážnym porušovaním ľudských práv alebo humanitárnym utrpením, často bez súhlasu vlády dotknutého štátu.
* Podmienky humanitárnych intervencií:
o Závažné humanitárne krízy: Situácie, kde dochádza k masovým zločinom, genocíde, vojnovým zločinom alebo etnickým čistkám.
o Neefektívnosť iných opatrení: Diplomatické alebo ekonomické opatrenia zlyhali alebo nie sú dostatočné na zastavenie utrpenia.
o Mandát medzinárodnej organizácie: Humanitárne intervencie by mali byť schválené medzinárodnou organizáciou, ako je OSN, aby sa zabezpečila legitimita a medzinárodná podpora.
* Príklady humanitárnych intervencií:
o Intervencia NATO v Kosove (1999): Vojenská operácia NATO na ochranu kosovských Albáncov pred srbskými silami, ktorá nebola schválená OSN.
o Intervencia v Líbyi (2011): Vojenská intervencia schválená Bezpečnostnou radou OSN na ochranu civilného obyvateľstva počas občianskej vojny v Líbyi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Medzinárodné právo mierového riešenia medzinárodných sporov

A

Pojem a klasifikácia mierového riešenia medzinárodných sporov
Mierové riešenie medzinárodných sporov sa týka spôsobov a postupov, ktorými štáty alebo iné medzinárodné subjekty riešia svoje spory bez použitia sily. Cieľom je udržiavať medzinárodný mier a bezpečnosť, ako aj spravodlivé vzťahy medzi štátmi. Mierové riešenie sporov je zakotvené v Charte OSN a ďalších medzinárodných dohodách.
Klasifikácia mierových prostriedkov zahŕňa:
1. Diplomatické/politické/nezáväzné prostriedky
2. Právne/súdne/záväzné prostriedky
Diplomatické/politické/nezáväzné prostriedky riešenia medzinárodných sporov
Diplomatické a politické prostriedky sú zamerané na dosiahnutie dohody prostredníctvom rokovaní, mediácie alebo iných nezáväzných procesov. Tieto prostriedky sú flexibilné a umožňujú stranám sporu zachovať kontrolu nad výsledkom.
* Rokovania: Priame rokovania medzi stranami sporu s cieľom dosiahnuť obojstranne prijateľné riešenie.
o Príklad: Rokovania o mierovej dohode medzi Izraelom a Egyptom, ktoré viedli k podpisu Camp David Accords v roku 1978.
* Mediácia: Zasahovanie tretieho nezávislého subjektu (mediátora), ktorý pomáha stranám dosiahnuť dohodu.
o Príklad: Nórska mediácia v mierovom procese medzi izraelskými a palestínskymi predstaviteľmi, čo viedlo k Oslo Accords.
* Dobrý úrad: Ponuka štátu alebo medzinárodnej organizácie na pomoc stranám pri nadviazaní rokovaní alebo kontaktov.
o Príklad: Ponuka dobrých úrad OSN počas konfliktu medzi Ruskou federáciou a Gruzínskom.
* Zmierenie (konciliácia): Proces, kde tretia strana vypracuje nezáväzný návrh riešenia sporu po zvážení argumentov a dôkazov oboch strán.
o Príklad: Konciliácia v spore medzi Francúzskom a Novým Zélandom o znečistenie oceánu po jadrových skúškach.
* Vyšetrovanie (fact-finding): Nezávislé vyšetrovanie sporných skutočností s cieľom objasniť situáciu a uľahčiť riešenie sporu.
o Príklad: Vyšetrovanie OSN ohľadom chemických útokov v Sýrii.
Právne/súdne/záväzné prostriedky riešenia medzinárodných sporov
Právne prostriedky zahŕňajú procesy, kde strany predkladajú svoj spor nezávislému súdu alebo arbitrážnemu tribunálu, ktorého rozhodnutie je záväzné.
* Medzinárodný súdny dvor (ICJ): Hlavný súdny orgán OSN, ktorý rieši spory medzi štátmi na základe medzinárodného práva.
o Príklad: Spor medzi Nikaraguou a USA ohľadom vojenskej a paramilitarnej činnosti v a proti Nikarague (Nikaragua v. USA).
* Medzinárodná arbitráž: Proces, kde strany sporu súhlasia, že predložia spor arbitrážnemu tribunálu a budú rešpektovať jeho rozhodnutie.
o Príklad: Arbitrážny tribunál v spore medzi Slovenskom a Maďarskom o výstavbe vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros.
* Stále rozhodcovské súdy: Inštitúcie poskytujúce arbitrážne a zmierovacie služby pre riešenie medzinárodných sporov.
o Príklad: Stály rozhodcovský súd v Haagu, ktorý rieši spory o územné nároky a zmluvné otázky.
Systémy riešenia medzinárodných sporov
Existuje niekoľko systémov a inštitúcií, ktoré sa špecializujú na mierové riešenie medzinárodných sporov.
* OSN: Charta OSN podporuje mierové riešenie sporov prostredníctvom rôznych mechanizmov vrátane ICJ a Rady bezpečnosti.
o Príklad: Nasadenie mierových síl OSN na udržanie mieru a bezpečnosti v konfliktných zónach.
* Regionálne organizácie: Organizácie ako Európska únia (EÚ), Africká únia (AU) a Organizácia amerických štátov (OAS) majú vlastné mechanizmy na riešenie regionálnych sporov.
o Príklad: EÚ sprostredkovala mierové rokovania v konflikte medzi Srbskom a Kosovom.
* Medzinárodné arbitrážne inštitúcie: Organizácie ako Medzinárodná obchodná komora (ICC) poskytujú arbitrážne služby pre riešenie obchodných a investičných sporov.
o Príklad: ICC arbitráž v obchodných sporoch medzi medzinárodnými korporáciami.
Záver
Mierové riešenie medzinárodných sporov je kľúčovým aspektom medzinárodného práva, zabezpečujúcim spravodlivosť a stabilitu v medzinárodných vzťahoch. Diplomacia, mediácia, právne konania a arbitráž sú rôznymi prostriedkami, ktoré štáty a iné subjekty využívajú na riešenie svojich konfliktov bez použitia sily, čím prispievajú k udržaniu medzinárodného mieru a bezpečnosti

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Recepcia medzinárodného práva do vnútroštátneho práva

A

Recepcia medzinárodného práva do vnútroštátneho práva sa týka procesu, prostredníctvom ktorého sú medzinárodné právne normy začlenené do národného právneho systému. Existujú dva hlavné spôsoby recepcie:
1. Monistický prístup: Tento prístup uznáva medzinárodné právo ako priamo aplikovateľné a záväzné v rámci vnútroštátneho právneho systému bez potreby osobitnej transformácie. V krajine s monistickým systémom sa medzinárodné zmluvy a dohody stávajú súčasťou národného práva automaticky po ratifikácii.
2. Dualistický prístup: Podľa tohto prístupu musia byť medzinárodné zmluvy a dohody najprv transformované do vnútroštátnych zákonov, aby nadobudli účinnosť v národnom právnom systéme. To znamená, že medzinárodné normy musia byť explicitne inkorporované do národného práva prostredníctvom legislatívneho procesu.
Vzťah slovenského práva a medzinárodného práva
Slovenský právny systém kombinuje prvky monizmu a dualizmu:
* Monistické prvky: Podľa článku 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky sú ratifikované a vyhlásené medzinárodné zmluvy priamo záväzné a majú prednosť pred zákonmi. Tieto zmluvy teda nevyžadujú ďalší legislatívny proces na to, aby sa stali súčasťou vnútroštátneho práva.
* Dualistické prvky: Niektoré medzinárodné normy, ktoré nie sú obsiahnuté v ratifikovaných zmluvách, musia byť najprv transformované do vnútroštátnych zákonov, aby nadobudli účinnosť. Toto platí najmä pre určité druhy medzinárodných dohôd, ktoré si vyžadujú implementačné právne predpisy.
Vzťah práva EÚ a medzinárodného práva
Právo Európskej únie (EÚ) má osobitný vzťah k medzinárodnému právu, ktorý sa prejavuje v niekoľkých kľúčových oblastiach:
1. Primárne právo EÚ: Zahŕňa zakladajúce zmluvy EÚ a má najvyššiu právnu silu. Tieto zmluvy často inkorporujú princípy a normy medzinárodného práva.
2. Sekundárne právo EÚ: Zahŕňa nariadenia, smernice, rozhodnutia a iné právne akty EÚ. Nariadenia sú priamo záväzné a aplikovateľné vo všetkých členských štátoch bez potreby transpozície do národného práva, čo je monistický prvok. Smernice musia byť transponované do vnútroštátneho práva členskými štátmi, čo je dualistický prvok.
3. Prednosť práva EÚ: Právo EÚ má prednosť pred vnútroštátnym právom členských štátov. To znamená, že v prípade konfliktu medzi právom EÚ a vnútroštátnym právom má právo EÚ prednosť a vnútroštátne právne normy musia byť v súlade s právom EÚ.
4. Medzinárodné zmluvy EÚ: EÚ môže uzatvárať medzinárodné zmluvy, ktoré sú záväzné pre všetky členské štáty. Tieto zmluvy majú prednosť pred vnútroštátnym právom členských štátov a často sú priamo aplikovateľné.
Záver
Recepcia medzinárodného práva do vnútroštátneho práva sa líši v závislosti od prístupu jednotlivých štátov, pričom Slovensko používa kombináciu monistického a dualistického prístupu. Právo EÚ má osobitné postavenie, ktoré ovplyvňuje aj vzťah k medzinárodnému právu a vnútroštátnym právnym systémom členských štátov.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly