Uzgoj šuma testovi sa parcijala, sa završnih, septembarski rokovi i izdvojeno moje Flashcards
Da jebe majku mora se moći položiti
- Šta je turnus ili ophodnja?
2. Razlike između bavarskog i švicarskog femelšlaga?
- Kada bi smo svake godine ulazili u šumska odjeljenja da izvlačino šumu, svojim radovima bi uništili podmladak u njoj, a količina novodobijene zapremine bi bila mala. Stoga koristimo periode koji omogućavaju podmlatku da se formira i da starija stabla prirastu dovoljnu količinu ekonomski opravdanu. Ovaj period tokom kojeg ne ulazimo u to odjeljenje naziva se turnus ili ophodnja.
- Bavarski femelšlag ima za prednost mogućnost prilagodbe sječe zahtjevima pojedinih vrsta drveća i uslovima staništa. Švicarski femelščag ima više faza tj fazu obnove uz faze njege mladika, njege guštika, faze prorede, svjetle prorede. Švicarski femelšlag nije samo metod obnove sastojine nego i metod gospodarenja. Dužina produkcionog perioda je prilagođena biološkim osobinama vrsta drveća, uslovima staništa i zahtjevima sastojine.
li op
- Kod nekih sastojina vrste drveća mogu biti pomješane__ ili __ a učešće pojedinih vrsta drveća se iskazuje __
- Najbolji predstavnik višeslojnih sastojina je __ __ u kojoj su na relativno maloj površini zastupljena stabla različitih __
- pomješane ravnomjerno ili neravnomjerno, se izkazuje omjerom smjese.
- je preborna šuma u kojoj su na relativno maloj površini zastupljena stabla različitih visina.
- Prilikom provođenja naplodnih sijeka kod vrsta sjene se vadi __ % postojeće drvne mase, a kod vrsta svjetla __%?
- Za naše najvažnije vrste specijalno podmladno razdoblje kod oplodne sječe traje kod jele __ godina, a kod običnog bora i kitnjaka __ godina?
- 25-30%, vrsta svjetla 30-35%
6. Kod jele 10-20 godina, obični bor i kitnjak 6-10 godina.
- Kod preborne sječe obnavljanje treba vršiti u skupinama čija veličina treba da bude kod bukve minimum __ ari, a kod jele minimum __ ari.
- Da bi se neka sastojina nazvala jednodobnom razlika između najstarijih i najmlađih stabala ne smije biti veća od __ godina?
- bukve minimum 2,5 ari, kod jele minimum 1,5 ari
8. veća od 20 godina
- Vrste drveća sa jednoličnim i mnogostruko upotrebljivanim svojstvima su __ i __?
- Napravi redoslijed osjetljivosti vrsta na vjetar?
- jela i bukva
10. Bijeli bor, ariš, limba, smrča, jela, borovac, bukva
- Redoslijed vrsta drveća je prema zahtjevima za svjetlom od onih sa najmanjim zahtjevima prema najvećim ?
- Minimalne površine kod oplodne sječe za pojedine vrste trebaju biti za smrču __ ari, za hrast __ ari?
- jela, bukva, smrča, bijeli bor
12. smrča 6 ari, a hrast 30 ari.
- Kod vertikalnog sklopa krošnje stabala su raspoređene vertikalno u više različitih etaža? DA NE
- Kod nas se čistom sastojinom smatra ona kod koje je učešće drugih vrsta drveća po broju stabala do 5% DA NE
- NE
14. NE
- Raznodobne sastojine su sastavljene od različitih vrsta drveća? DA NE
- Temperature ispod 0°C ukoliko se javljaju tokom zime obično prave štete na prirodnom podmlatku?DA NE?
- NE
16. NE
- Bukva i hrast ne podnose zasjenu ?DA NE
18. Kod čistih sječa vodi se računa o socijalnim funkcijama šume koje su danas sve bitnije? DA NE
- NE
18. NE
- Šta je sastojina?
20. Šta je sklop sastojine?
- Dio šume koji se po vrsti drveća, porijeklu, starosti, bonitetu, načinu gospodarenja itd razlikuje od ostalih dijelova šume i koji ima određenu površinu pogodnu za vođenje samostalnog gospodarenja.
- Zastrtost tla sjenom od krošanja drveća.
- Šta je obrast?
22. Šta je bonitet staništa?
- Obrast je odnos postojeće količine drvne mase određene vrste drveća, određene starosti i određenih ekoloških uslova prema drvnoj masi normalne sastojine iste vrste, starosti i boniteta.
- Bonitet staništa je sveukupnost uslova pod kojima se jedna sastojina nalazi.Pokazuje nam i produktivnost sastojine u pogledu drvne mase.
- O čemu moramo voditi računa pri izboru vrsta drveća?
24. Šta je podmladna površina?
- Vodimo računa o uslovima staništa da odgovaraju datoj vrsti drveća, da odabrana vrsta omogućava ostvarenje postavljenog cilja gospodarenja, da postoje tehnički uslovi kako bi se sastojina obnavljala i njegovala uz namjanje troškove.
- Podmladna površina je površina na kojoj se nova generacija jedne sastojine javlja odjednom ili u kraćem vremenskom periodu.
- Kako se biraju načini obnavljanja sastojine?
26. Koje vrste prirodne obnove imamo?
- Niske šume se obnavljaju prirodnim putem, gole površine se pošumljavaju, ako mijenjamo vrstu drveća opet pošumljavamo.
- Obnavljanje pod zastorom krošanja matičnih stabala i obnavljanje na golim površinama.
- Šta je obnova oplodnom sječom?
28. Oplodna sječa na velikim i malim površinama?
- Kod oplodne sječe stare sastojine se sa podmladne površine postepeno uklanjaju, a pod prekinutim sklopom stabala matične sastojine javlja se prirodni podmladak. Imamo pripremni, naplodni i dovršni sijek, sa 1 ili 2 naknadna sjeka između naplodnog i dovršnog sijeka. Pripremni sijek je dovođenje tla i sastojine u stanje u kom se omogućuje obilna pojava prirodnog podmlatka (ostave se najbolja stabla da plodonose). Naplodni sijek se vrši kada je tlo i sastojina pripremljena za prirodnu obnovu. Provodi se prije ili poslije plodonošenja sjemena. Dovršni sijek je kada podmladak dostigne razviće u kom mu više nije potrebna zaštita sastojine, pa se uklanjaju preostala stabla.
- Rijetko se upotrebljava na velikim površinama jer su sastojine često izložene štetama od vjetra. Oplodna sječa na malim površinama je lakša za vršenje.
- Prirodna obnova u prebornoj šumi?
30. Prednosti prebornih sječa i nedostaci?
- Prebiranje u šumi je najstariji način korišćenja. Preborna šuma je šuma koja na maloj površini ima stabla svih visina i debljina.
- Ima trajan sklop pa su uslovi veoma povoljni za obnavljanje šuma. Ovakvim načinom se obezbjeđuje prirodno obnavljanje i u najnepovoljnijim uslovima (strmi tereni, mrazišta). Stalan sklop štiti tlo od erozije, omogućava korišćenje šuma i gdje trebaju trajno da ostanu. Nedostaci su otežana kontrola, drvna masa je lošije kvalitete, mehanizacija je otežana…
- Šta je čista sječa i obnova?
32. Čiste sastojine smrče obnova i sječa?
- Čistom sječom se posjeku sva stabla jednog područja, a obnova se vrši naletom sjemena sa strane. Prednost je najjednostavniji način gospodarenja sa visokim šumama. Olakšava se rast vrstama svjetla, skraćuje se period obnavljanja. Mane su ogoljenje tla, na gole površine dolaze brzorastuće, nižekvalitetne vrste, sijeku se sva stabla.
- Smrča je vrsta polusjene, ponik je otporan na mraz i ekstreme temperature, traži veliku vlagu, plitkog je korijenja, traži vlažna i teža tla… Sastojine smrče se obnavljaju na sva 3 načina obnove, čistom, prebornom i oplodnom sječom. Čiste sječe na velikim površinama nisu pogodne, kao i oplodne sječe na velikim površinama. Bavarski i švicarski femelšlag i preborna sječa su povoljne.
- Čiste sastojine bijelog običnog bora, obnova, sječa?
34. Čiste sastojine jele, obnova, sječe?
- Bor je heliofita, podnosi ekstreme temperature, voli vlagu, otporan na vjetroizvale, dubokog korijenja. Obnova se vrši prirodnom i oplodnom sječom, preborne sječe rijetko. Čiste sječe ne dolaze u obzir na velikim površinama, jer ne garantuju obnovu sastojine.
- Jela je sjenopodnoseća veoma vrsta, traži vlagu u tlu, osjetljiva je na niske temperature jer podmladak strada od kasnih mrazeva. Obnova ne može biti čista sječa, oplodna sječa ok, preborna sječa najpovoljnija.
- Čiste sastojine ariša obnova, sječa?
36. Čiste sastojine bukve obnova, sječa?
- Ariš je heliofita, ne podnosi dugu zasjenu, podnosti ekstreme temperatura, treba dovoljno vlage u tlu. Obnova može biti čistom sječom u uskim prugama, oplodnom sječom, prebornom sječom nepogodna.
- Bukva podnosi zasjenu, ponik je osjetljiv na mraz i sušu, traži veću vlagu u zraku. Obnova je oplodna sječa, može i femelšlag u prugama ili skupinama.
- Čiste sastojine hrasta lužnjaka obnova, sječa?
38. Čiste sastojine kitnjaka, obnova, sječa?
- Lužnjak je heliofita, podnosi niske temperature, osjetljiv na niske temperature, snjegoloman, otporan na snjegoizvale. Obnavlja se oplodnom sječom, rubnim sječama i kombiniranim metodama.
- Heliofita, osjetljiv na niske temperature, ostalo isto kao lužnjak. Obnavlja se oplodnom sječom, rubnim sječama i kombiniranim metodama.
- Prirodna obnova mješovitih sastojina?
40 . Mješovita sastojina jele i bukve obnova i sječa?
- Jedan od najtežih poslova uzgajivača, nepravilnim izborom se mijenjaju omjeri smjese buduće sastojine. Danas je proces pobukovljavanja poznat zbog grešaka pri uzgoju u prošlostu gdje su metode uzgoja povoljno djelovale na bukvu a negativno na hrast. Bukva je jeftinije drvo a hrast skuplje, time su i kvalitete različite.
- Jela i bukva podnose zasjenu, imaju teško sjeme, slične su po hranjivosti materija u tlu. Čista sječa se ne primjenjuje zbog bioloških osobina jele i bukve, kod oplodne sječe moramo utvrditi koja je u datoj sastojini biološki jača, preborna sječa se koristi.
- Mješovita sastojina smrče i običnog bora?
42. Mješovita sastojina jele i smrče obnova i sječa?
- Rijetka sastojina. Obnova je čistom sječom, oplodna sječa daje najbolje rezultate, preborna sječa se koristi rijeđe.
- Čiste sječe su nepogodne, oplodna sječa odgovara jeli i smrči, rubna sječa je veoma pogodna, preborna sječa uz pažnju oko smrče jer je biološki slabija, skupinasto-postupične sječe su veoma pogodne.
- Mješovite sastojine jele, smrče i bukve obnova i sječa?
44. Mješovit sastojine kitnjaka i bukve?
- Čista sječa se ne primjenjuje, oplodne sječe samo na malim površinama, preborne sječe su najupbičajeniji način obnove, rubna klasična i prstenasta rubna sječa su veoma pogodne. Femelšlag je najpogodniji i najuspješniji način obnove sastojina.
- Koristi se oplodna sječa, preborna sječa je nepogodna.