Geographic Informations Systems - parcijala teorija sva Flashcards
prošao 38/40 bodova elhamdulila, falilo teorije dosta jer je prezentacija teska
1
Q
- Šta je to GIS?
A
- Geografski informacioni sistem je računarski sistem koji omogućuje prikupljanje, spremanje, upravljanje, analizu i prikazivanje prostornih podataka. To je skup logički povezanih baza podataka za koje je bitno određenje u vremenu i prostoru.
2
Q
- Koje su to komponente GIS-a?
A
- Komponente GIS-a su podaci, hardware, software, ljudi, metode i pristupi.
3
Q
- Koja je osnovna jedinica GIS-a i koje komponente posjeduje?
A
- Osnovna jedinica GIS-a je geografska informacija. Posjeduje prostornu, vremensku i atributnu komponentu. Od velike je važnosti gdje se potrebne geografske informacije mogu pronaći, kako se može procijeniti njihov kvalitet (tačnost), i kako se mogu upotrijebiti za različite vrste analiza i zaključivanja.
4
Q
- Šta označava geografski u nazivu gis?
A
- Geografski označava položaj podataka u prostoru i može se izraziti u geografskim koordinatama.
5
Q
- Šta je geografska dužina, kojim se slovom označava i kako se označava na Zemlji?
A
- Geografska dužina je udaljenost nekog mjesta od početnog meridijana u pravcu istoka ili zapada. Oznaka je slovo lambda A. Na zemlji se označava od 0-180° na istočnoj i od 0-180° na zapadnoj polulopti.
6
Q
- Šta su meridijani, koliko ih ima, kud se protežu, gdje se nalazi početni?
A
- Meridijani su polukružnice koje povezuju sjeverni i južni pol. Ima ih 360, protežu se od sjevernog do južnog pola i jednake su dužine. Početni meridijan prolazi kroz greenwich u Londonu, obilježen je kao 0° i dijeli zemlju na dvije polovije, istočnu i zapadnu.
7
Q
- Šta je geografska širina, kako se označava, koja može biti, kako se mjeri, kako je predstavljena na geografskoj karti?
A
- Geografska širina je udaljenost nekog mjesta od ekvatora prema sjevernom i južnom geografskom polu. Označava se grčkim slovom phi (ćirilićno f). Moe biti sjeverna i južna geografska širina. Mjeri se na svaki uglovni stepen od 0-90 krečući se od ekvatora prema polovima. Na geografskoj karti se predstavlja horizontalnim linijama zvanim paralelama. Polovi su tačke koje se ne rotiraju. Svaka zemljina polovina ima po 89 parajela, što sa ekvatorom čini 179.
8
Q
- Šta označava informacijski u GIS?
A
Informacijski označava da su podaci unutar GIS-a organizirani tako da se iz njih mogu dobiti nova korisna saznjanja.
9
Q
- Gdje se sve danas koristi GIS?
A
- U kartografiji, u daljinskoj detekciji, upravljanju komunalijama (mape plinovoda, vodovoda, električnih sistema), pri upravljanje okolišem, u poljoprivredi, u šumarstvu i hortikulturi, u prostornom planiranju i navigaciji.
10
Q
- Šta označava sistem u GIS?
A
- Sistem u GIS-u je sastavljen od više međusobn povezanih komponenata koji pružaju različite funkcije.
11
Q
- Koje su funkcije GIS-a?
A
- Funkcije GIS-a su prikupljanje podataka (rasterski i vektorski), spremanje, organizacija, manipulacija, integracija, prikaz (GIS sadrži alate za vizualizaciju geografskih karakteristika), upiti (pronalazak specifičnih karakteristika na osnovu lokacije ili vrijednosti atributa), analiza, izlazni rezultat (mogućnost prikaza podataka u različitim formatima kao što su mapem grafovi i izvještaji).
12
Q
- Koji su faktori koji su uticali na razvoj GIS-a?
A
- Revolucija u informacijskoj tehnologiji (GPS, remote sensing), komunikacijske tehnologije, pad cijena hardwarea i eksponencijalni rast performansi, funkcionalnost softwarea, uticaj mogućnosti vizualizacije realnog svijeta.
13
Q
- Šta je remote sensing?
A
- Je nauka o prikupljanju prostornih, vremenskih informacija o materijalu objakta, području ili vremenskom fenomenu bez fizičkog doticaja sa tom pojavom. Informacije se prenose koristeći elektromagnetnu radijaciju EMR.
14
Q
- Šta je značaj GIS-a?
A
- Određivanje lokacije (ime mjesta, geografska širina/dužina), praćenje trendova (šta se promijenilo u nekom vremenu, npr za 10 godina), modeliranje hipotetskih i stvarnih događaja (šta ako?), uočavanje obrazaca na određenom prostoru, odgovor na prostorna i neprostorna pitanja.
15
Q
- Kako možemo unijeti podatke u GIS?
A
- Imamo
-postojeće printane, papirne mape ili PET filmove koje možemo digitalirzirti ili skenirati kako bi dobili digitalne podatke.
- mreže (mape) podataka koje mogu biti unesene u GIS direktno iz digitalnih kolekcija podataka sa uređaja poput GPS uređaja.
- satelitske snimke kao jako važan izvor prostornih podataka.
Pri sakupljanu podataka trebamo znati koliku tačnost tražimo jer od toga ovisi cijena prikupljanaj podataka kao i način njihove interpretacije.