Uvod Flashcards
Koučing razumijevamo kao integraciju koja 3 ključna aspekta?
postignuće, učenje, razvoj
Downey-eva definicija glasi?
koučing je vještina facilitacije postignuća, učenja i razvoja osobe
Kakav proces promjene je koučing?
koji se kreće od postojećeg ka “željenom” statusu
Šta je koučing?
multidisciplinarni pristup u kome koristimo različitie metode i tehnike rada na usvajanju konstruktivnih vještina, odnosno dostizanju održive promjene koja se reflektuje kroz dobrobit samog klijenta/sistema, koji takođe može imati pozitivan uticaj i na druge “zainteresovane” strane
istorijat koučinga?
- je osnovana Internacionalna Koučing Federacija
- definisani su osnovni okviri rada i način sticanja licenci za koučing profesionalce
- definisani su osnovni principi rada i etički kodeks - obraćanje Martina Selidžmena (tvorac pozitivne psihologije) APA-i
- osnovna ideja je promjena patocentričnog pristupa ka pozitivnim ljudskim iskustvima i uloga moderne psihologije u tom procesu - je osnovana prva katedra za koučing na Sidnejskom univerzitetu
koja su 3 etička dokumenta?
- kodeks etike psihologa Srbije
- ISCP - International Society for Coaching Psychology
- ICF - International Coaching Federation
Odnos prema stručnom i istraživačkom radu?
U svakom području delatnosti psiholog svoj posao obavlja na nivou standarda koji važe za dato područje. Pri tome on prihvata da nikakvi ciljevi strukovni ili vanstrukovni, ne mogu doći iznad dostojanstva i dobrobiti pojedinca koji je neposredno ili posredno uključen u profesionalni odnos.
Odnos prema stranki?
Jedna od osnovnih dužnosti psihologa sastoji se u tome da spreči negativne posledice po stranku koje mogu doći od njega.
Odnos prema javnosti?
Psiholog svoje usluge pruža isključivo na javno definisan način, u okviru ustanove u kojoj je zaposlen ili pod zakonom propisanim uslovima obavljanja privatne prakse.
Odnos prema kolegama?
Ukoliko nije u mogućnosti da stranki pruži traženu uslugu, psiholog je dužan da joj pruži obaveštenja o drugim kolegama koji takvu uslugu mogu da joj ponude.
Prava i poštovanje?
Prava osobe podrazumevaju pravo na poverljivost, privatnost, slobodu samoopredeljivanja i izražavanja kulturnih, religijskih i drugih uverenja, kao i dostupnost informacija i usluga.
Prepoznavanje?
Kouč prepoznaje standarde i limite svoje kompetentnosti.
Odnos?
Kouč uspostavlja dobre radne odnose i odnos poverenja sa klijentima. Ima svest o kompleksnosti koučing odnosa i vodi računa o profesionalnim granicama.
Predstavljanje?
Ukazati na moguće konflikte interesa u obavljanju dužnosti. Prilikom oglašavanja usluga osigurati da nema nejasnih i obmanjujućih tvrdnji.
Odgovornost?
- Obezbediti adekvatnu podršku klijentima.
- Ohrabriti klijente da preuzmu odgovornost za svoje učenje.
- Voditi kontinuirani dijalog sa klijentima o koristi koju dobijaju kroz koučing.
- Voditi adekvatan dosije koučing prakse tokom određenog perioda vremena.
osnovna podjela koučinga?
životni koučing i organizacioni koučing
vrste koučinga prema pristupu?
- egzistencijalni koučing
- sistemski koučing
- psihodinamski koučing
- kognitivno-bihejvioralni koučing
- konstruktivistički koučing
polje primjene organizacionog koučinga?
organizacija kao kontekst i koaktivan učesnik procesa koučinga u organizacijama
osnovni cilj organizacionog savjetovanja?
unapređenja i zaštite mentalnog (i fizičkog) zdravlja zaposlenih kroz promociju i implementaciju različitih programa koji su usmereni, pre svega, na veštine upravljanja stresom, a zatim i na implementaciju različitih konstruktivnih modela edukacije u oblasti zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja.
porces koučinga u organizacionom koučingu?
Inicijativa : kandidat samoinicijativno; HR menadžer; Razvojni centar; Plan karijere
Prvi susret : uvodni intervju i lista ciljeva
Dinamika : jednom do dva puta nedeljno; 6-10 susreta , 90 minuta
Pravilo poverljivosti
Kontekst poslovnog ponašanja i poslovnog okruženja / uvidi se mogu generalizovati i na ostale oblasti funkcionisanja.
Etički izazovi i dvosmernost uloga u organizacionom koučingu
modeli promjene koučinga i organizacionog savjetovanja?
Interni koučing : kouč je zaposlen u organizaciji
Eksterni koučing: kouč je angažovan od strane organizacije za određene konsultanske usluge
Kombinovani model: deo metoda se sprovodi interno u okviru kompanije, a deo metoda se realizuje putem angažovanja konsultanata
koučing i mentorstvo?
- Mentorstvo najopštije možemo odrediti kao odnos između dve osobe koji za cilj ima učenje i razvoj
- Mentor je uvek osoba koja poseduje znatno više znanja i iskustva.
- Odnos je asimetričan.
- Kao iskusniji kolega, najčešće pruža podršku, i uvodi svog „štićenika“ u proces inicijacije ( usvajanja neformalnih i implicitnih pravila ponašanja, organizacione kulture..).
koučing i supervizija?
- Supervizija je oblik profesionalnog razvoja koji je u svojim korenima imao prakse hijerarhijskog praćenja, nadzora i kontrole - administrativna supervizija
- Model podržavajuće supervizije za razliku od tradicionalnog modela, sličniji je procesu koučinga.
- Osnovne razlike u odnosu na koučing: fokus je na socijalnoj dimenziji razvoja zaposlenih, dok je u koučingu fokus na ličnoj dimenziji; supervizor je uvek osoba koja pripada istoj struci kao i supervizant ( za razliku od koučinga).
- Ključna komeptencija mentora i supervizora je ekspertsko znanje, dok je u procesu koučinga, ključna kompetencija kouča upravljanje promenama koje vodi osobu ka realizaciji njenih potencijala.
koučing i psihoterapija?
Psihoterapija je proces primena različitih teorijskih znanja i metoda i tehnika kako bi se klijentima pomoglo da prevaziđu određene psihološke simptome, odnosno zastoje u svom psihološkom razvoju.
Postoje brojni psihoterapijski modaliteti a razlikujemo ih pre svega po ključnim teorijskim konceptima ; terapijskom procesu ( šta su osnovni terapijski ciljevi; priroda odnosa između terapeuta i klijenta) i po primeni specifičnih terapijskih tehnika, metoda i procedura.
Psihoterapija je specifična interakcija između terapeuta i klijenta koja je definisana vrlo eksplicitnim pravilima kao i etičkim kodeksom koji je neophodno poštovati kako bi se radilo u najboljem interesu klijenta.
Osnovna razlika između koučinga i psihoterapije odnosi se na polje delovanja i ciljeve rada: proces koučinga ne podrazumeva rad na simptomima.
Za razliku od kouča koji ne mora nužno biti psiholog ili psihijatar, psihoterapeut osim pripadnosti određenoj struci, mora imati i završenu edukaciju iz psihoterapijskog modaliteta i mora biti prepoznat kao član relevantnih psihoterapijskih udruženja kako bi se bavio praksom.
Brojne metode koje koučing koristi proizašle su iz određenih psihoterapijskoih praksi.
Polje rada u procesu koučinga je razvoj potencijala kao i realizacija definisanih ciljeva „klijenta“ koji vode ka unapređenju određenih segemnata funkcionisanja ali nikako ne i ka radu na psihopatološkim sadržajima. U takvim situacijama neophodno je da se klijentu preporuči psihoterapija kao način prevazilaženja prepoznatih problema.
Ukoliko kouč koji nije edukovan za oblast psihoterapije, ipak krene sa radom na psihopatološkim sadržajima odnosno simptomima, to predstavlja zloupotrebu profesionalne uloge a može biti i vrlo rizično za klijenta.