Trądzik Flashcards
Trądzik pospolity - definicja
choroba skóry występująca w wieku pokwitania, gdy pod wpływem zmian hormonalnych (nadmiernej stymulacji androgenowej) dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych (łojotoku).
Objawy trądziku
Objawami trądziku są zaskórniki, grudki i krostki
Mechanizm powstawania zmian w trądziku
Ich powstawanie wiąże się z nadmiernym wytwarzaniem łoju i wzmożonym rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry. Nakładające się na siebie warstwy zrogowaciałego naskórka wypełniają przewód wyprowadzający i zamykają jego ujście. Zablokowane ujście przewodu gruczołu łojowego czopem łoju i zrogowaciałych komórek to tak zwany zaskórnik, który jest niezapalną postacią trądziku. W takim nagromadzeniu naskórka zrogowaciałego i łoju niektóre bakterie (szczególnie z gatunku Cutibacterium acnes), zawsze obecne na powierzchni skóry, rozwijają się szczególnie dobrze i wywołują proces zapalny, który może powodować pęknięcie ściany przewodu wyprowadzającego i rozwój zapalenia w okolicy gruczołu łojowego. Grudki stają się wtedy duże, czerwone i bolesne.
Leczenie trądziku
•preparaty powodujące złuszczanie naskórka, w tym zawierające:
kwas salicylowy
kwas azelainowy
kwasy AHA (na przykład kwas mlekowy, kwas glikolowy)
•miejscowo działające preparaty przeciwbakteryjne, w tym zawierające:
nadtlenek benzoilu
hydroksychinolinę
•miejscowo działające preparaty przeciwzapalne, w tym zawierające:
nikotynamid
•miejscowo działające antybiotyki: chloramfenikol erytromycyna klindamycyna sulfacetamid
•podawane doustnie antybiotyki:
tetracykliny (w szczególności minocyklina i doksycyklina)
•leki hormonalne:
cyproteron
drospirenon
•podawane doustnie leki przeciwzapalne:
ibuprofen
•retinoidy działające miejscowo: adapalen izotretynoina tretynoina retinol
•retinoidy podawane doustnie:
izotretynoina
•fototerapia
Trądzik różowaty
jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy. Obejmuje pierwotnie środkową część twarzy, na której pojawiają się rumień i teleangiektazje (tzn. poszerzone naczynia krwionośne), a następnie grudki i krosty. U niektórych chorych może dojść do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych, co niekiedy doprowadza do przerostu ograniczonego, tzw. rhinophyma.
Z czyn jest związany początek choroby na trądzik różowaty i dominujący objaw
Początek choroby z reguły związany jest ze wzmożoną reaktywnością naczyń, bez utrwalonych zmian skórnych. Dominującym objawem jest wówczas napadowe czerwienienie skóry twarzy („okres prerosacea”). Wystąpienie lub zaostrzenie zmian spowodowane jest przede wszystkim stresem i ekspozycją na słońce
Trądzik różowaty - u kogo?
Choroba dotyczy około 10% populacji w wieku 30-55 lat, głównie osób z I lub II fototypem skóry, czyli o jasnej karnacji, z jasnymi oczami i włosami. Częstsze zachorowania stwierdza się wśród kobiet, ale choroba ma cięższy przebieg u mężczyzn.
Trądzik różowaty jak się objawia?
Kryteria diagnostyczne trądziku różowatego podzielono na •pierwszorzędowe (rumień przelotny, rumień stały, grudki i krosty, teleangiektazje)
oraz
•drugorzędowe (uczucie pieczenia i/lub szczypania skóry w obrębie zmian, tarczki, wysuszenie bądź obrzęk skóry, objawy oczne, objawy trądziku różowatego zlokalizowanego poza twarzą, zmiany przerostowe).
Postaci trądziku różowatego
- Postać teleangiektatyczno-rumieniowata
- Postać grudkowo-krostkowa
- Postać z dominacją zmian przerostowych
- Postać oczna
Odmiana trądziku różowatego
Odmiana trądziku różowatego – ziarniniakowy trądzik różowaty (granulomatous rosacea): charakteryzuje się występowaniem twardych, żółtych, brązowych lub czerwonych grudek bądź guzków, które mogą prowadzić do bliznowacenia. Zmiany występują na minimalnie zapalnym podłożu lub w niezmienionej skórze.
Diagnostyka trądziku różowatego
Rozpoznanie ustala się na podstawie stwierdzenia wykwitów rumieniowych i grudkowo-krostkowych umiejscowionych głównie w środkowej części twarzy, wzmożonej reakcji naczynioruchowej (zaczerwienienie pod wpływem bodźców fizycznych i psychicznych), współistnienia objawów łojotoku. Decydujący w rozpoznaniu choroby jest rumień utrzymujący się w centralnej części twarzy.