SAMOSTOJNO UČENJE IN UČNE POGODBE Flashcards

1
Q

Houle - The Inquiring Mind

A

On je v tej knjigi proučeval motivacijo odraslih za učenje in izobraževanje. In je uporabil raziskovalno metodo intervjuja, kjer je ugotavljal motive, motivacija, usmeritev, zaradi katerih se odrasli udeleženci vključijo v izobraževalni program. Ugotovil je tri glavne usmeritve:
• K ciljem - z izobraževanjem želi oseba doseči druge cilje (izobraževanje ni glavni namen, ampak samo sredstvo s katerim želi zaposlitev, ali da znamo opravljati neko aktivnost)
• K dejavnosti - razlog, motivacijska usmeritev, da se nekdo vključi v izobraževalni program, ker ima “rad” neko aktivnost, glavni namen ga zanima in ga veseli aktivnost sama. Odrasli so se tega udeleželili predvsem zaradi tega, ker so želeli se ukvarjati npr. s slikanjem.
• K učenju - tista usmeritev, ker odrasli niso vključili zaradi tega, ker bi hoteli nekaj doseči, ali pa zaradi tega, ker jim je dejavnost zanimiva, ampak ker so želeli izvedeti nekaj novega in so to možnost lahko uresničili prek izobraževalnega programa.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Učni projekti odraslih

A

Tough in drugi avtorji (Knowels) so raziskovali učno usmerjenost k učenju. To usmeritev so dali kot nek ideal, torej da se razvija to kar rečemo motivacija za nadaljne izobraževanje (da udeleženec ko zaključi izobraževanje, je bila ta izkušnja tako pzotivina da bi si želel vključiti v novo izobraževanje). Tough je naredil raziskavo ki je bila temeljna za razumevanje in raziskovanje izobraževanja odraslih.

Preučeval, koliko in kako se odrasli učijo izven organiziranega izobraževanja (samostojno)- učni projekti, trajanje od 5-7 ur in to dejavnost je oseba opravila v roku 6 mesecev, torej ni nujno da je bilo učenje opravljeno na enkrat, ampak je bilo učenje razporejeno v daljšem obdobju. Tough je ugotovil, da 90% ali več raziskovalnih oseb je opravilo vsaj en učnih projekt v 12 mesecih. To samostojno učenje je najbolj pomembno in najbolj značilno učenje odraslih. Ne učenje v organiziranih oblikah, ampak odrasli opravijo sam brez strokovnjaka.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Katere pristope pri proučevanju samostojnega učanja poznamo?

A

V svoji knjigi so Merriam in sodelovke razdelile na tri področja:
• Cilji samostojnega učenja (kaj je namen, zakaj se odrasli vključujejo v njega in kakšna bi bila vloga andragogov pri omogočanju in spodbujanju učenja)
• Proces samostojnega učenja (elementi)
• Samostojnost pri učenju kot osebna značilnost (ali smo vsi primerni, katere komptenece so primerne za izvajanje samostojnega učenja)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Kateri so cilji samostojnega učenja?

A

Ena skupina raziskovalcev (Rogers, Maslow) so videli pomen samostojnega učenja pri tem, da z njim ali ob tem odrasli postajajo vedno bolj uspešni in samostojni pri izobraževanju. Gre za pomoč, ki bi andragogi ponujali pri tem, kako potencialnim odraslim učencem ugotavljati potrebe in motive. - osebna rast je najpomembnejša pri tem cilju

Pri transformacijskem učenju: Poudarjali, da samostojno učenjene doseže svojega namena, če ne pride do spremembe pri posamezniku. Poudarjali spretnosti refleksije učenja prejšnjih izkušenj. Pride do neke transformacije v posamezniku, ki je trajna.

Zadnja skupina avtorjev se ukvarja predvsem s socialnim vidikom učenja, in poudarja da nobeno učenje ne poteka izolirano in ni samo stvar posameznika, ampak je vedno del družbenega konteksta. Pretirana osredotočenost na individualne značilnosti je premalo, potrebno je razumeti in da mora posameznik razumeti, kakšen je vpliv okolja na njegovo učenje.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Katere modele samostojnega učenja poznamo?

A
  • Linearni modeli
  • Interaktivni modeli
  • SU kot didaktični pristop
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Kateri so linearni modeli?

A

Prvega je opisal Tough, ker je pisal o samonačrtovanem učenju. V njegovi knjigi je on razložil vse korake, faze, ki jih posameznik opravi v času, ko si organizira svoje učenje. Vključujejo kdaj in kje se bo oseba učila, ovire, ki bi lahko nastale in kako bi lahko vrednotil učenja. Koraki so predstavljeni grob okvir, kjer so tudi drugi avtorji predstavili svoj model učenja

Knowels pa je predlagal, da samostojno učenje označujemo kot proces, kjer posameznik vzame vodilno vlogo pri učenju. Ni nujno, da bi ga posameznik sam opravil. 
Potek: 
1.	Prepoznavanje učnih potreb 
2.	Oblikovanje učnih ciljev 
3.	Prepoznavanje virov za učenje
4.	Izbira strategij učenja 
5.	Rezultati učenja
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Kateri so interaktivni modeli?

A

Model PRO (Brockett in Hiemstra) poudarjata samostojnost kot sestavni del kateregakoli učenja. Samostojnost se nanašata na dve različni a povezani dimenziji:

  • prevzemanje odgovornosti za načrtovanje, izpeljavo
  • samostojnost osebe (motivacija, cilji)

Model sta predstavila:
osebna odgovornost se odraža v dveh vidikih - kako je organiziran učni proces (vidita, da je samostojno učenje uporabljeno kot učna metoda, ki omogoča samostojnost pri učenju) in značilnost oseba (posameznik., ki se uči). To rezultira pri samostojnosti pri učenju. Pri temu bi lahko prepoznali različne področja, kako vključevati samostojno učenje pri organiziranem izobraževanju in drugi vidik, kakšne so značilnosti osebe, ki se uči samostojno.

Garrison pa opredeljuje 4 dimenzije, ki so si med seboj povezujejo. Kot prvo izhodiščno je izpostavil motiviranost (ne more priti, če posameznik ni motiviran), potem pa ta motvacija vpliva na dva dejavnika - spremljanje (kako posameznik zna načrtovati načine učenja) in vodenje (upravljanje lastnega učenja, da si znamo načrtovati in urediti učno okolje in posikati ustrezne vire). Ta uspešno regulirana ta dva vidika pripeljeta v uspešno samostojno učenje.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Kateri SU kot didaktični pristop

A

Model (Grow), ki je mogoče razvijati samostojno učenje v kontekstu organiziranega izobraževanja. Glavna izhodišča:
• Niso vsi odrasli zmožni samostojnega učenja
• Razlika med posameznimi stopnjami zrel za takšno učenje - to stopnjo zrelosti mora prepoznati učitelj
• Model, kjer samostojno učenje vidi kot uvajanje novih strategij, pristopov

Sposobnosti za samostojno učenje opredeli s štirimi stopnjami “zrelosti” za samostojno učenje, učiteljeva naloga je, da te stopnje upošteva in prilagodi poučevanje zrelostni stopnji učencev:

  1. Stopnja - odvisnost: vloga učitelja je da dobro strukturira in vodi izobraževanja
  2. Stopnja - interes: vloga učitelja je, da samo usmerja
  3. Stopnja - aktivna vključenost: vloga učitelja, da je spodbujevalec
  4. Stopnja - samostojnost: vloga učitelja kjer je učitelj predvsem občasni svetovalec
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Kakšne so posebnosti posameznika, ki je primeren za samostojno učenje?

A

Samostojno učenje je eno najpogostejših oblik učenja, ampak moramo ne glede na to samostojno učenje poskušali spodbujati, da posameznik pridobiva ne samo v organiziranem izobraževanju, ampak bo vključen in bo izvedel to učenje sam, da bo sam raziskoval in odkrival vire. In potem z mentrojem evalviral stopnjo in rezultate učenja. Če bi tega želeli lotiti, moramo najprej razumeti, kdaj je oseba primerna za samostojno učenje (ali je odvisno od starosti, izobrazbe?).

Naj spomnimo, da je značilnost eno od predpostavk različnih procesnih modelov samostojnega učenja – Brockett so poudarjali, da je temeljna predpogoj ta, da oseba ima določene značilnosti, da to učenje upravi.

V raziskavah so hoteli narediti profil, s katerim bi ugotovili katere so tiste osebne značilnosti, ki so pomembne za uspešne za samostojno učenje.

Razvila sta se dva instrumenta:

  1. Enega je razvila Oddi – OCLI v tem instrumentu je raziskovala zmožnost za samostojno učenje kot osebnostno potezo. Torej, katere so osebnostne značilnosti posameznika, ki ga delajo bolj ali manj primernega za samostojno učenje.
  2. Drugi instrument pa je SDLRS – meri na pripravljenost za samostojno učenje, ki ni toliko odvisna od osebnostnih značilnosti, ampak je bolj rezultat stališč, vrednot ali spretnosti in sposobnosti, ki jih imamo za izvajanje samostojnega učenja.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Povezanost med samostojnostjo in avtonomijo

A

Samostojnost kot osebna značilnost se je o njej pisalo tudi v povezavi z avtonomnostjo, avtonomijo. Sicer sta samostojnost in avtonomija termina, ki se izmenjujeta – lahko sta si pdoobna, ampak nista sinonima.
• Chene opisuje tri elemente avtonomnega učenca. Ta avtonomen učenec vpliva na to, koliko je nekdo sposoben se vključiti v samostojno učenje. To avtonomnost odlikujejo neodvisnost pri odločanju, sposobnost presojanja, sposobnost kritičnega mišljenja in presojanja in to, da lahko posameznik zna postavljati in razume norme in oemjitve, v katerem deluje.
• Candy je to opredelitev avtonomnosti razširil in poudaril, da so to tiste osebe, ki imajo močen občutek da poznajo svoje lastne vrednote. Osebe so samoreflektirane in te vrednote so temelj za postavljanje ciljev in načrtovanja ravnanja, izbiranja, ipd. Poleg tega je poudarjal še moč volje – presegati ovire na poti do cilja. Da je samodiscipliniran (ni sposoben postaviti cilje in vztrajati in izpolnjevati načrt, potem do samostojnega učenja ne bo prišlo).

Avtonomija ni vedno neodvisna od konteksta. Sociološko umsmerjeni avtorji poudarjali. Posameznik je lahko v nekem okolju zelo avtonomen, v drugih pa ne. v tem je pisal že Knowels, ki je govoril, da je samostojnost del odraslih (vsi odrasli po naravi težijo k samostojnosti), ampak ni nujno, da delujejo v čisto vsaki okoliščini. In lahko je tudi ena od teh okoliščin izobraževalna, ki potrebujejo določeno mero vodenja, strukture. Tudi novejše raziskave so ta mnenja potrdile – kljub temu, da so imeli možnost opravljati samostojno, so si nekateri izbrali za strukturiran način izobraževanja. Nekateri potrbujejo več pomoči pri učenju, kot pri kakšnem drugem področju.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Kateri so tisti štirje glavni dejavniki, ki jih je odkrila Merriam in vplivajo na samostojnost odraslih pri učenju?

A

Merriam je izpostavila štiri glavne dejavnike: pozemajo avtorje, ki smo jih že prej omenili in so vzpostavili ovire, ki bi lahko samostojno učenje ovirale.
• Učne navade – nimajo vsi odrasli enako razvite navade.
• Poznavanje vsebine – če vsebino pozna dobro, bo bolj težil k samostojnosti, če ne pozna, je bolj pomembno da ima strukturirano izobraževanja
• Občutek kompetentnosti
• Učna motivacija

Štiri dejavniki, ki bi jih morali andragogi odkriti in spoznati, katero stopnjo samostojnosti naj dodelijo osebi in koliko podpore potrbuje pri učenju.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Kateri so izzivi za raziskovanje samostojnega učenja, kot jih izpostavlja Merriam?

A
  • Zakaj nekateri obupajo? Kateri so tej dejavniki? Potrebe po raziskovanju zelo velike.
  • Kako se način in proces spreminja glede na to, kako je posameznik vešč učenja oz. pozna vsebino, ki se jo uči?
  • Kakšna je vloga javnih politik? Kako naj različni inštituti, ministerstva spodbujajo in kako naj vrednotijo samostojno učenje?
  • Nek vidik, ki smo ga na začetku omenili, kako okoliščine in kako dejavniki vplivajo na to, da posameznik pridobi značilnosti, ki jih bo uporabil in se bodo razvijale v procesu samostojnega učenja?
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Kaj je metoda učnih pogodb?

A

Učne pogodbe in osebni izobraževalni načrt – dva pristopa, ki izhajata iz predpostavk samostojnega učenja in poskušata konkretizirat za pripomoček učitelja in izobraževalce odraslih.

Knowels je uvedel pojem učne pogodbe. Odkril, da je večina odraslih pridobiva neka znanja samostojno pogosto tudi z zelo malo pomoči s strkovnjakov za izobraževanje. Dobro narediti pripomoček, ki bi andragogom pomagalo pri samosotjnem pridobivanju znanja in spretnosti, ki jih potrebujejo. To je v knjižici Uporaba učnih pogodb.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Obrazec učnih pogodb po Knowelsu

A

Obrazec za učne pogodbe – učitelj in posameznik skupaj, in predvideva 4 korake.

  1. Potrebe in cilji učenja
  2. Določanje učnih virov – kje bo posameznik pridobil informacije in na kakšen način bo to učenje opravil
  3. Kateri bodo kazalniki, da je dosegel cilje
  4. Na kakšen način bosta ovrednotila zanje

Knowels je uporabljal tudi pri svojem izobraževanjem. Z vsakim udeležencem naredil pogodbo in spremljala uresničevanje tega učenja.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Obrazec učnih pogodb po ODonnel in Caffarella

A

Dva, ki sta tudi razvijala učne pogodbe kot metoda poučevanja. Ona dva sta podoben obrazec naredila, s tem, da sta glavni vidik tega obrazca videla pri tem, da lahko učitelj individualizira proces izobraževanja. Učne pogodbe kot konkretno učno poučevanje, ki jih učitelj uporabi v skupini odraslih. Gre za individualizacijo. Še vedno poteka izobraževanje organizirano, ampak le nekatere učne vsebine opravijo samosostojno. Dodala sta še rok, ki naj bi bile nekatere učne naloge opravljene. Sicer so pa drugi elementi podobni pri Knowelsu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Kako se uporablja osebni izobraževalni načrt?

A

V Sloveniji se je poskušal ta pristop učnih pogodb formalizirati in so ga naredili obveznega v poklicnem in srednješolskem izobraževanju (izrednem). To ne pomeni, da jih prej niso uporabljali (prej so bile vpeljane v izobraževanje preko različnih projektov). ACS – delavnice na temo, kako uporabljati učne pogodbe v procesu izobraževanja?

Da bi se ta pristop uporabil so leta 2008 potrdili navodila o katerem je bila obveznost, da z udeleženci sklenejo osebni izobraževalni načrt. Že v osnovi so ponujala možnost in tudi do neke mere prilagoditve bile obvezne, kar se tiče načina organizacije za izredne dijake – prilagoditev tega, kako udeleženci napredujejo v izobraževanju in kako se spremlja znanje.

Novo je bilo to, da je bilo obvezno pripraviti osebni izobraževalni načrt, s katerim bi svoje izobraževanje spremljal. To pomeni, da se ga običajno pripravi v uvodnem razgovoru. Da se z analizo prejšnjega učenja prilagodi in opravi izvedbeni načrt. Da se vključi tudi udeleženci in on lahko daje predloge.

Zakaj so se odločili in kaj so bile predpostavke osebnega izobraževalnega načrta v srednješolsko poklicno izobraževanje?
• Knowels so veliko pisali o vplivu učnih pogodb v zizobraževanju odraslih.
• Osebni izobraževalni načrt orodje, s katerim posameznik odkriva svoje načine izobraževalnih ciljev in na ta način odkriva metode in oblike, s katerimi lahko to doseže s pomočjo mentorja.
• Načrt, ki opredeljuje kot učno. Vsebine in cilje prilagaja udeležencu – element, ki po mnogih avtorjih da je ena od vlog motivacijska. Po neki teorija postavljanja ciljev, ko si dobro konkretiziramo cilje bomo tudi ob tem procesu bolj motivirani.

Motivacijska vloga – ni potrdilo, da bi imel osebni načrtovalni načrt, ker mnogi udeleženci niso bili seznjanjeni da bi ga imeli, čeprav so ga podpisali. Izobraževalci so izvajali, da je bila premalo podprta – brez kadra, brez vsebine. Bolj izpadle kot brošure.