IGRA VLOG IN SIMULACIJA Flashcards
Pomen metode igre vlog in simulacije
Igra vlog in simulacija sta metode izkustvenega učenja, s katerim učitelj popestri razlago učne vsebine oz. razvije spretnosti, ki bi jih drugače težko.
Uporaba igre vlog in simulacije
Uporaba je možna na dva načina:
• V OŠ ali celo v srednji šoli je lahko metoda igre vlog do neke mere motivacijska vloga. Da pri nekih vsebinah, ki niso najbolj zanimiva lahko te vsebine popestri, aktivira.
• Za IO so nepogrešljive na določenih področjih usposabljanja. Lahko so osrednje metode izobraževanja - neformalnih izobraževanjih.
Značilnosti igre vlog
Glavna značilnost je posameznik, udeleženec prevzame nekoga drugega. Gre za to, da glede na nek scenarij, ki ga je učitelj pripravil in vloge, ki so v tem scenariju predvideno se posameznik čim bolj uživi v to vlogo in scenarij odigra. To igro je lahko ponoviti s spremenjenimi vlogami - odvisno od navodil in ciljev.
Možnosti uporabe pri igri vlog
Uporablja za urjenje določenih spretnosti - s tem uživljanjem v vloge nekoga drugega, lahko pridobivamo spretnosti komunikacije, empatije.
To uživljanje ima vpliv na naše čustveno doživljanje čustvenih situacij, praviloma tudi vedenja v prihodnosti
Lahko je igra vlog tudi neke vrste vadenje, urjenje pred nekimi trenutnimi situacijami - v tem smislu, da nekdo se uživi v nekoga drugega.
Igra vlog včasih uporabljajo tudi v kombinacijo s problemskimi metodami, metodami primeri, kjer je igra vlog uporabljena v obliki brainstorminga - skupina lahko dobijo neke ideje, za reševanje nekih problemov, sitaucij.
Kakšni so cilji igre vlog?
Lažje se povezuje teorija v prakso.
Ilustrira se lahko obravnavane teoretične definicije, pojme (povezanost teorije s prakso), vpogled v problematiko medsebojnih odnosov (poskuša nekako razumeti dinamiko komunikacijo, tistega drugega v tej komunikacijo),
spodbujanje učenčevega interesa (motivacijska igra na začetku pouka, predavanja),
prepoznava čustev drugih in izražanje čustev, lahko razvija kritično, analitično mišljenje občutljivo za nianse, komunikacije med udeleženci posameznih situacij.
Kakšno vlogo ima igra vlog z vidika Kolbovih učnih modalitet?
Igro vlog jo pogosto obravnavajo in jo tudi načrtujejo z vidika Kolbovih učnih modalitet. Poznamo Kolbovo izkustveno teorijo. Vemo, da je njegova glavna predpostavka za pridobivanje znanja poteka v ciklusu, preko transformaicje izkušnja. Tisti avtorji, ki pišejo o igri vlog (tudi drugih izkustvenih metod) poudarjajo, da mora ta metoda vključevati vse naštete stopnje, korake. Slediti morajo tudi druge, ne samo izkustvena situacija.
Kateri so elementi poteka igre vlog?
- Prvo je, da se opiše nek kontekst. Kaj se sploh v situaciji dogaja?
- Drugo je opis vlog, ki nastopajo v tem scenariju
- Podrobnejši opis, kaj se je zgodilo v konkretni situaciji
- In časovni okvir, ki kaže na to, koliko časa naj ta igra traja.
Kako izvedemo igro vlog?
Katere so tiste faze oz. kaj je treba biti pozoren pri izvedbi igre vlog
• Učitelj, ko poda neka navodila, mora vloge določiti sam, mora dati navodila in ustvariti klimo v skupini, ki jih bo spodbujala da se čim bolj uživijo v tej vlogi. Če niso bili uživeti sama metoda, ne bo imela učinka.
• Pri izvedbi je pomemben poizvajalec, ki nekako sprašuje, evalvira, vodi diskusijo manjše skupine
• Izvedba je lahko različna, neka priporočljivo da ne traja več kot 15 minut, ker potem učinek že razveni. To da se nekdo uživi v neko vlogo dovolj 5-10 minut. Učitelj sam določi trajanje - po potrebi tudi sam pokriva. Ostali udeleženci so v vlogi opazovalcev, beležijo opazke, sodelujejo pri diskusiji.
• Na koncu je analiza te igre - kaj se je dogajalo, kako se jim je zdelo, kako so na koncu dejansko bili vsi zadovoljni, kako so vsi hkrati doživljali določeno situcijo.
Najpogostejše napake pri igri vlog?
Nerealen scenarij (učitelj pripravi scenarij v vloge ki se udeleženci ne morejo vživeti), zaključek in refleksija morajo biti po sami igri, če traja predolgo, če se opazovalci preveč vključujejo, in če moderator že sam daja neke zaključke in ponuja neke rešitve, in ne ponuja odprtih odgovorov in rešitev pri posameznih igri.
Kdaj je igra vlog učinkovita?
Najbolj je učinkovita igra vlog kot metoda poučevanja takrat, kadar sledi tem korakom Kolbovega kroga izkustvenega učenja. Tej igri vlog sledi usmerjena igra delovanja, da konča z analizo, ponovna interpretacija že znanih pojmov, da se zaključi z refleksijo uporabnih znanj. Na ta način se lahko v igri vlog sklene celoten krog izkustvenega učanja.
Značilnost metode simulacije
Metoda simulacije sodi med aktivne metode učenja in enako omogoča povezovanja teoretičnih in praktičnih veščin in razvija kritično mišljenje posameznika. Prepoznava potreb po znanju (po analizi lahko relativno enostavno in natančno ugotovi potrebe pri posamezniku), mogoče bolj kot igra vlog omogoča razvoj nekih spretnosti, ki so posamezniku v pomoč v realnih delavnih okoliščin.
Če je igra vlog vživljenje v vloge, pri metodi simulacije se ne uživljam v kogarkoli ampak delujem v čim bolj podobnem simuliranem okolju, jaz ohranjam svojo identiteto in simuliram ravnanja, ki naj bi jih v svojem delovnem okolju. Simulirano okolje mora biti čim bolj realno.
Glavne elementi simulacij
Na stopnjo posnemanje resničnosti delovne situacije vplivajo trije glavni elementi: simulator, simulacijsko učno okolje in učitelj.
Kakovostna izvedba simulacija je odvisna od ustreznega simulatorja (ustrezni učni cilji), simulacijsko učno okolje (mora biti čim bolj podobno resničnemu), pomembno je tudi, da je v del simulacije učitelj, ki dobro pozna elemente učnega okolja in da ima dovolj strokovnih znanj, da bo znal precenit in dati povratno informacijo na njihovo izvedeno ravnanje, vedenje.
Kje se uporablja metoda simulacije?
V letalstvu, medicini, pomorstvu.
Znane so tudi simulacije na delovnih mestih v drugih področjih, ki se izvajajo z računalniškimi simulacijami. Kar se tiče v pedagoških poklicih je mikropouk, učitelji prek namišljenim razredom izvedejo določene dele svoje učne uro (pokažejo učno pripravo, poznavanje metod). Te simulacije ne potrbujejo veliko tehnološke podpre.
Katere vrste simulatorjev poznamo?
Simulatorji delnih nalog - to so tisti simulatorji, kjer vidimo da gre za medicinsko simulacijo, tukaj študent vadi dajanje inekcij (samo en del, ne potrebuje cele lutke).
Zaslonsko zasnovani simulatorji - to predvsem so tisti simulatorji, kjer posameznik na zaslonu poskuša se uživljati v simulirano okolje. En primer je simulator letenja. Odsredi ima konktrolno ploščo, okolje je preneseno s pomočjo nekih monitorjev. Simulatorji so lahko sofisticirani. In to vpliva na ceno.
Navidezna resničnost - trenutno se tej zelo uveljavljajo, simulatorji, ki delujejo z VR očal. Ekran ni namenjen njemu, ampak učitelju. Lahko s to resničnostjo še najbolj uživi v neko virtualno okolje, to je dostošno v 360 stopinjah - kamorkoli se on obrne.
Razlika med igro vlog in simulacijo
Pomembno je, da razumemo, da te dve metodi nista sinonima. Da simulacija ni enako igri vlog, da obstajajo neke razlike. Glavne razlike - pri igri vlog si mi uživimo v drugo osebo, pri simulaciji ohranimo lastno identiteto, ampak treniramo določeno spretnost, uporabljamo neka svoja teoretična znanja v zelo realnih okoliščinah, vendar takih ki nimajo nikakršnih posledic zame ali za udeležence. Vprašanje za diskusijo - nekateri avtorji razrščajo metodo simulacije kot podredno vlogo igri vlog, nekateri obratno.