DISKUSIJSKA METODA Flashcards
Zakaj je diskusijska metoda osrednja metoda v izobraževanju odraslih?
Kljub temu, da izobraževanje odraslih poudarja aktivnost in izkušnje, če bi morali izbrati, kaj je tista značilnost izobraževanja odraslih, ki se večina avtorjev sklicuje je njegova dialoška naravnanost v smislu položaja udeležencev v izobraževanju, vloga učitelja.
Lindeman - priporoča izobraževanje v manjših skupinah, znotraj skupine in med skupinami sodelujemo.
Knowels - diskusijska metoda je temeljna metoda izobraževanja odraslih. Učna skupina je laboratorij demokracije, kjer ljudje doživijo izkušnjo. Znotraj manjših ksupin, ki so med seboj enakopravni sprejemajo odločitve na podlagi argumentov.
Freire - dialoške metode kot edino možen način za izobraževanje.
Galbraith in spodbuda k odgovornosti in vključenosti
še enkrat napiši odgovor
Značilnosti diskusije
Poudarjeno usklajevanje nasprotujočih se stališč, argumentacijo ki poteka med udeleženci. Posamenzik mora biti sposoben utemeljevati svoje znanja, zahteva se angažiranost. Udeleženec mora biti pripravljen sodelovati.
Udeleženci morajo imeti razvite miselne sposobnosti. Tukaj se nakazuje na razvojno značilnosti, ki je pri odraslih lahko že dosežena. Pri otrocih pa je lahko ta uporaba lahko tudi problematična. Pri odraslih so logične antalitične stopnje mišljenja dosežena, kritično mišljenje pa je odvisno od prejšnjega izobraževanja in reflektiranosti. To je vseživljenjski proces.
pa je odvisno od prejšnjega izobraževanja in reflektiranosti. To je vseživljenjski proces.
Samozavest in vztrajnost - ta pripravljenost za sodelovanje je povezano s samozavestjo in nesamozavestjo. To kar je pomembno, da je metoda diskusije zahtevnejša oblika izobraževalnega dela (npr. predavanje je dosti lažje).
Zelo odvisno je kako bo potekalo glede na udeležence - morajo biti ustrezno razvite učne skupine, klima mora vladati v učni skupini in pripravljeni sodelovati. Bolj primerna z auporabo, ki so v skupini udeleženci bolj izobraženi. To pa ne pomeni, da diskusijske metode ni primerno uporabiti za manj izobražene (spomnimo se na Freireta).
Vrste diskusij z vidika struktiranosti
Razdelimo jih lahko na stopnje strukturiranosti:
- Nestrukturirane diskusije : spontane diskusije, kjer si udeleženci sami po sebi postavijo in potem se javijo tudi drugi udeleženci, tukaj je odgovornost vodje, da to diskusijo usmerja in povezuje z rdečo nitjo.
- Moderirane diskusije : bolj organizirane, strukturirane, tukaj se poda neka navodila in napotke, se že določi čas
- Strukturirane diskusije : natančna in stroga pravila, ena od teh je debata, debatnih metodah, koliko časa se lahko govori in kako bo ta debata potekala, zelo striktna in toga.
Vrste diskusij po načinu dela
- Plenum diskusije: sodelujejo vsi udeleženci, nestrukturirane diskusije
- Panel diskusija: diskutira samo ena skupina izbranih ljudi, ostali pa poslušajo in se nato kasneje priključijo k diskusijo
- Diskusija 6x6: razdelitev v skupine, 6 skupin 6 minut npr. tako imenovan krog metod ki ga imenujemo motivacijske igre in ice breakerji. Se motivirajo in razbremeni kognitivno poslušalce in nadaljuje z neko drugo metodo
Kaj je značilno za študij literature po metodi LTD
Študij literature po metode LTD je primer sistematične razprave, ki kombnira individualno in skupinsko delo.
FAZE: besedišče, glavna mise, identifikacija podtem in analiza, naveza učne snovi na druga področja, povezava učne snovi z lastnimi izkušnjami, ovrednotenje avtorjeve predstavitve
Ko dobi vir za branje, naloga zanjega da analizira besedišče, terminologijo, pojme, ki jih prvič sliši in začne pri temu tudi slovar oblikovati. Potem je glavna misel ki jo povzame (članka) in identifikacija glavnih konceptov in podtem, ki jih povzame s svojimi besedami. Kako se povezuje na druge teme in povezave z lastnimi izkušnjami.
Ta analiza lahko poteka v celoti kot samostojno delo, nekateri izvajajo tako, da prvi dve točki posamznik naredi sam doma, potem pa v skupini predebatira skupne točke v interakcijami z ostalimi. Neka osnova te metode so pa taki.
Prednosti diskusijske metode
Ozavešča o različnih vidikih problema, povečuje zavest (preko diskusije dobimo neko mnenje o določenem besedilu, pojavu, ko soočamo z drugimi mnenji lahko to obogatimo), spodbuja poslušanje - diskusijska metoda kot laboratorij demokracije, povečuje se strpnost do nasprtotnih mnenj in razvija intelektualne spretnosti (ni samo na pamet naučeno znanje ampak to znanje tudi reflektira in vrednoti).
Udeleženci morajo spoznati demokratičen proces dialoga. Udeleženci soustvarjajo znanje. Z diskutiranjem se nam razvija sposobnost jasnega sporočanja in komuniciranja, kar je pomembna kompetenca in je pomembenpredpogoj da lahko to uveljavljamo.
Pripisujejo ji posebo kvaliteto, ker je v diskusiji pridobljeno znanje trajnejše, bolj emocionalno obravano, razvija vrednostni sistem, stališča in mnenja.
Kdaj diskusijska metode ne uspe?
Diskusija metoda je zelo naravnana na participacijo. Položaj učitelja in udeleženca je v enakovrednem položaju, ker se predpostavlja, da tako učitelj kot udeleženci pripomorejo k izobrežavlnemu procesu, zato tudi jaz menim, da je diskusijska metoda ena izmed pomembnejših metod v izobraževanju odraslih. Kot ste tudi sami omenili je za učinkovito uporabo diskusijske metode potrebno razviti učne skupine, kjer so pripravljeni vsi udeleženci sodelovati. Zato menim, da diskusijska metoda ne uspe, če so učne skupine prevelike in če se udeleženci med seboj ne poznajo. Problem lahko nastane tudi pri udeležencih, ki imajo nedorečeno mnenje, stališče do določene teme (lahko nimajo predznanja o določeni temi).