RENDKÍVÜLI PERORVOSLATOK Flashcards
RENDKÍVÜLI PERORVOSLATOK TÍPUSAI
FELÜLVIZSGÁLAT
PERÚJÍTÁS
FELÜLVIZSGÁLAT ALAPJA?
A jogerős ítélet ellen
jogszabálysértésre,
illetve a Kúria közzétett határozatától jogkérdésben való eltérésre hivatkozással
felülvizsgálati kérelmet terjeszthet elő a fél, az érdekelt, valamint a rendelkezés rá vonatkozó része ellen az, akire a határozat rendelkezést tartalmaz.
KI TERJESZTHET ELŐ FELÜLVIZSGÁLATI KÉRELMET?
a fél, az érdekelt, valamint a rendelkezés rá vonatkozó része ellen az, akire a határozat rendelkezést tartalmaz.
Kúria közzétett határozatától jogkérdésben való eltéréssel összefüggésben jogegységi panasznak mely TÖRVÉNY szerint van helye?
Kúria közzétett határozatától jogkérdésben való eltéréssel összefüggésben jogegységi panasznak a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló törvényben foglaltak szerint van helye.
nincs helye felülvizsgálatnak (4)
- § [A felülvizsgálatból kizárt határozatok]
Nincs helye felülvizsgálatnak
a) * az elsőfokon jogerőre emelkedett határozat ellen, kivéve, ha a fellebbezést törvény nem teszi lehetővé, vagy kizárja,
b) a jogerős határozatnak csupán a kamatfizetésre, a perköltségre, a teljesítési határidőre vagy a részletfizetésre vonatkozó rendelkezései ellen,
c) a Kúria határozata ellen,
d) ha azt törvény különösen indokolt esetben kizárja.
hol és milyen határidővel kell benyújtani a felülvizsgálati kérelmet?
A felülvizsgálati kérelmet az elsőfokú határozatot hozó bíróságnál a jogerős határozat közlésétől számított 30NB kell JOGI KÉPVISELŐ ÚTJÁN benyújtani. A határidő elmulasztása miatt a határidő lejártát követő 15 NB van helye igazolásnak.
FELÜLVIZSGÁLATI KÉRELEMNEK MIT KELL TARTALMAZNIA?
(3) * A felülvizsgálati kérelemben nem lehet hivatkozni új jogalapra és olyan új tényre, körülményre, amely nem volt az elsőfokú eljárás tárgya.
(4) * A felülvizsgálati kérelemben meg kell jelölni a kérelem befogadhatóságának okát, azonban annak fennállását bizonyítani és azt - a 118. § (1) bekezdés a) pont ad) alpontja szerinti ok kivételével - indokolni nem kell. A 118. § (1) bekezdés b) pontja szerinti ok esetében meg kell jelölni azt a közzétett kúriai határozatot és annak azt a részét, amelytől a felülvizsgálni kért határozat jogkérdésben eltér. A fél által megjelölt befogadhatósági okhoz a bíróság nincs kötve.
(5) * A (4) bekezdésben foglaltak tekintetében hiánypótlásnak nincs helye.
Kúria a felülvizsgálati kérelmet akkor fogadja be, ha
a) az ÜGY ÉRDEMÉRE kiható jogszabálysértés vizsgálata
aa) a joggyakorlat egységének vagy továbbfejlesztésének biztosítása,
ab) a felvetett jogkérdés különleges súlya, illetve társadalmi jelentősége,
ac) az Európai Unió Bírósága előzetes döntéshozatali ELŐZETES DÖNTÉSHOZATALI eljárásának szükségessége,
ad) a kérelmező ALAPVETŐ ELJÁRÁSI JOGÁNAK valószínűsíthető sérelme, vagy az ÜGY ÉRDEMÉRE KIHATÓ egyéb eljárási szabályszegés, illetve
b) a Kúria közzétett határozatától JOGKÉRDÉSBEN való eltérés
miatt indokolt.
FELÜLVIZSGÁLATI KÉRELEM BEFOGADÁSA
(2) A felülvizsgálati kérelem befogadásáról vagy a befogadás megtagadásáról a Kúria háromtagú tanácsban, tárgyaláson kívül, a felterjesztéstől számított harminc napon belül határoz. A felülvizsgálati kérelem befogadását megtagadó végzést indokolni kell.
(3) A befogadhatóság tárgyában hozott végzést a Kúria közli a felülvizsgálati kérelmet előterjesztő féllel.
(4) A felülvizsgálati kérelem befogadásáról szóló végzést - a felülvizsgálati kérelem egyidejű megküldésével - közölni kell a kérelmet előterjesztő fél ellenfelével és az érdekelttel, akik annak közlésétől számított nyolc napon belül, abban a körben, amelyre nézve a kérelmet befogadták, felülvizsgálati ellenkérelmet vagy csatlakozó felülvizsgálati kérelmet terjeszthetnek elő.
FELÜLVIZSGÁLATI KÉRELEM HATÁLYA
(1) A felülvizsgálati kérelem benyújtásának a felülvizsgálni kért bírósági határozat és az annak alapjául szolgáló közigazgatási cselekmény hatályosulására nincs halasztó hatálya.
(2) * A felülvizsgálati kérelemmel egyidejűleg azonnali jogvédelem iránti kérelem is előterjeszthető. Ha a felülvizsgálati kérelem azonnali jogvédelem iránti kérelmet tartalmaz, az elsőfokú bíróság haladéktalanul intézkedik az iratok Kúriára történő felterjesztéséről. A Kúria az azonnali jogvédelem iránti kérelemről legkésőbb a befogadás tárgyában hozott végzéssel egyidejűleg dönt.
VAN-E HELYE BIZONYÍTÁS FELVÉTELÉNEK A KÚRIA FELÜLVIZSGÁLATI ELJÁRÁSÁBAN?
A felülvizsgálati eljárásban bizonyítás felvételének nincs helye, a Kúria a felülvizsgálati kérelem elbírálása során a jogerős határozat meghozatalakor rendelkezésre álló iratok és bizonyítékok alapján dönt.
FELÜLVIZSGÁLATI HATÁROZAT
(1) * Ha a felülvizsgálni kért határozat az ügy érdemére kiható módon jogszabálysértő, illetve a Kúria közzétett határozatától jogkérdésben eltér, a bíróság a jogerős határozatot
a) egészben vagy részben hatályon kívül helyezi, és szükség esetén az ügyben eljárt bíróságot új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasítja,
b) úgy változtatja meg, hogy a megtámadott közigazgatási cselekményt megsemmisíti, és a közigazgatási szervet új eljárás lefolytatására kötelezi.
(2) * Ha a felülvizsgálni kért határozat a jogszabályoknak megfelel, vagy olyan eljárási szabálysértés történt, amely az ügy érdemi elbírálására nem hatott ki, illetve az a Kúria közzétett határozatától jogkérdésben nem tér el, a Kúria a megtámadott határozatot hatályában fenntartja.
(3) Ha a legfőbb ügyész a perben szakmai véleményét kifejtette, a Kúria a felülvizsgálati határozatot megküldi a legfőbb ügyésznek.
(4) Felülvizsgálati eljárásban egyszerűsített ítélet nem hozható.
PERÚJÍTÁS SZABÁLYAI A KP-BEN
(1) A jogerős ítélet és az eljárást befejező érdemi határozat ellen a pp. szabályai szerint van helye perújításnak.
(2) A bíróság a perújítási kérelmet visszautasítja, ha a perújítást törvény kizárja.
(3) Közszolgálati jogviszonnyal kapcsolatos határozat ellen, a határozat jogerőre emelkedésétől számított hat hónapon túl benyújtott perújítási kérelemben nem követelhető a jogviszony helyreállítása és az eredeti munkakörben vagy munkahelyen történő továbbfoglalkoztatás. A perújítási kérelem benyújtását megelőző hat hónapon túli időre munkabér-követelés nem támasztható.
(4) Ha a közigazgatási szervet új eljárásra utasító jogerős bírósági ítélet ellen a fél perújítási kérelmet terjesztett elő, a perújítási eljárás megindításáról az elsőfokú bíróság értesíti az új eljárásra kötelezett közigazgatási szervet, amely a megismételt eljárást a bíróság ilyen irányú kezdeményezése esetén felfüggeszti, egyébként felfüggesztheti.
MELY BÍRÓSÁG DÖNT A FELÜLVIZSGÁLATI KÉRELEM VISSZAUTASÍTÁSÁRÓL?
A felülvizsgálati kérelem visszautasításáról a Kúria tanácsban, indokolt végzésben határoz.
JOGEGYSÉGI PANASZ ELBÍRÁLÁSA HOGY TÖRTÉNIK?
(1) A jogegységi panaszt a jogegységi panasz tanács bírálja el. A jogegységi panasz tanácsot a Kúria elnöke vagy elnökhelyettese vezeti. A jogegységi panasz tanács az elnökből és további legalább 8 tagból áll, a tagokat az elnök a Kúria kollégiumaiból jelöli ki úgy, hogy minden kollégiumból legalább 1-1 tagot ki kell jelölni.
(2) A jogegységi panasz tanács
a) a jogegységi panasz érdemében határozattal,
b) a jogegységi panasz eljárás során felmerült minden más kérdésben végzéssel
határoz.
(3) A jogegységi panasz tanács a határozatát zárt tanácskozás után szavazással, tartózkodó szavazat nélkül, egyszerű szótöbbséggel hozza meg. A jogegységi panasz tanács tagja a többségi határozattól eltérő álláspontját a határozat indokolásához csatolhatja.
(4) A jogegységi panasz tanács elnöke vezeti a tanácsot és szervezi annak munkáját. Ennek keretében minden olyan intézkedést megtehet és minden olyan végzést meghozhat, amit a jogegységi panasz alapjául szolgáló eljárás szabályai nem utalnak kifejezetten a tanács hatáskörébe.