ELSŐFOKÚ ELJÁRÁS Flashcards

1
Q

MIT KELL TARTALMAZNIA A KERESETLEVÉLNEK?

A

a) az eljáró bíróság megjelölését,
b) a felperes nevét, cégjegyzékszámát vagy más nyilvántartásba-vételi számát, lakcímét vagy székhelyét, adóazonosító számát és perbeli állását, továbbá képviselője nevét, lakcímét vagy székhelyét, illetve - ha ilyennel rendelkezik - egyéb elérhetőségét,
c) az alperes nevét, székhelyét és perbeli állását, továbbá - ha ismert - képviselője nevét, lakcímét vagy székhelyét,
d) a vitatott közigazgatási tevékenység és az arról való tudomásszerzés módjának és idejének azonosítására alkalmas, illetve ahhoz szükséges adatot,
e) azokat az adatokat, amelyekből a bíróság hatásköre és illetékessége megállapítható,
f) a közigazgatási tevékenységgel okozott jogsérelmet, az annak alapjául szolgáló tények, illetve azok bizonyítékai előadásával és
g) a bíróság döntésére irányuló határozott kérelmet.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

MIKOR TERJESZTHETŐ ELŐ MEGÁLLAPÍTÁS IRÁNTI KERESETI KÉRELEM?

A

MEGÁLLAPÍTÁS IRÁNTI kereseti kérelem akkor terjeszthető elő, ha az a felperes jogainak az alperessel szemben való megóvása érdekében szükséges, és a közigazgatási tevékenység vagy a jogviszony természeténél fogva, illetve valamely más okból a TÖBBI kereseti kérelemnek nincs helye. A bíróság e feltételek fennállását hivatalból vizsgálja.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

A keresetlevélhez csatolni kell MÉG?

A

A keresetlevélhez csatolni kell azt az okiratot vagy annak másolatát,

a) amelyre a felperes bizonyítékként hivatkozik,

b) amely a képviselővel való eljárás esetén a képviseleti jogosultságot igazolja, illetve

c) amely a bíróság által hivatalból figyelembe veendő tény igazolásához szükséges.

(3) Ha a felperes jogi képviselővel jár el, a keresetlevél tartalmazza a felperes jogi képviselőjének nevét, székhelyét, ügyvédi iroda esetén az ügyintéző nevét, több jogi képviselő esetén a hivatalos iratok kézbesítésére kijelölt jogi képviselő megjelölését, telefonos, illetve elektronikus elérhetőségét.

(4) A legalább öt személy által közösen benyújtott keresetlevélnek tartalmaznia kell a kérelmezők együttes képviseletét ellátó személy meghatalmazását.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

KERESETI KÉRELMEK FAJTÁI? 6

A

(1) A keresetben kérhető

a) a közig csel hatályon kívül helyezése, megsemmisítése vagy megváltoztatása,
b) a közigcsel elmulasztásának megállapítása,
c) közigazgatási cselekmény megvalósításának megtiltása,
d) a közig jogviszonyból eredő kötelezettség teljesítésére kötelezés,
e) * a közigszerződéses jogviszonnyal vagy a közszolg jogviszonnyal kapcsolatban okozott kár megtérítésére, illetve sérelemdíj megfizetésére kötelezés,
f) a közig tevékenységgel előidézett jogsértés tényének vagy a közigazgatási jogviszony szempontjából lényeges egyéb ténynek a megállapítása.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

MELY ESETBEN TERJESZTHETŐ ELŐ TÖBB KERESETI KÉRELEM EGYÜTT?

A

Több kereseti kérelem akkor terjeszthető együtt elő, ha ugyanabból vagy ténybeli és jogi alapon összefüggő jogviszonyból erednek.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

HOVA ÉS MIKOR KELL A KERESETLEVELET BENYÚJTANI?

A

A keresetlevelet - ha törvény eltérően nem rendelkezik - a vitatott közigazgatási cselekmény KÖZLÉSTŐL számított 30napon belül kell a VITATOTT CSEL MEGVALÓSÍTÓ közigazgatási szervhez benyújtani. Ha a közigazgatási cselekményt nem kell közölni, a keresetlevelet - törvény eltérő rendelkezése hiányában - a cselekményről való TUDSZERZÉSTŐL számított 30NB, de legkésőbb a cselekmény megvalósulásától számított 1 ÉVEN belül kell benyújtani. Többfokú közigazgatási eljárásban hozott cselekmény esetén a keresetlevelet az ELSŐFOKON eljárt közigazgatási szervnél kell benyújtani.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

MILYEN KÖNNYÍTÉS VAN A JOGI KÉPVISELŐ NÉLKÜL ELJÁRÓ FÉL RÉSZÉRE KERESETLEVÉL BENYÚJTÁSKOR?

A

A keresetlevelet határidőben benyújtottnak kell tekinteni, ha azt a jogi képviselő nélkül eljáró felperes - határidőn belül - tévesen a bírósághoz vagy a közigazgatási szerv jogorvoslati szervéhez (a továbbiakban: jogorvoslati szerv) nyújtotta be. Ebben az esetben a keresetlevelet haladéktalanul meg kell küldeni az (1) bekezdés szerinti közigazgatási szervnek.
A keresetlevelet határidőben benyújtottnak kell tekinteni, ha azt a jogi képviselő nélkül eljáró felperes - határidőn belül - tévesen a közigazgatási szervnél vagy a jogorvoslati szervnél nyújtja be. A tévesen benyújtott keresetlevelet haladéktalanul meg kell küldeni a bíróságnak.
A jogi képviselő nélkül eljáró felperes a keresetlevelet jogszabályban meghatározott nyomtatványon is előterjesztheti.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

EGYÉB KÖNNYÍTÉS KERLEVÉL BENYÚJTÁSKOR, HATÁRIDŐ ELFOGADÁSSAL KAPCS?

A

A keresetlevelet határidőben benyújtottnak kell tekinteni, ha azt a felperes a közigazgatási cselekmény jogorvoslati záradékának megfelelően nyújtotta be, vagy arra figyelemmel nyújtotta be a bírósághoz, hogy az (1) bekezdés szerinti közigazgatási szerv az elektronikus ügyintézés feltételeit átmenetileg vagy tartósan nem biztosítja. A bíróság a keresetlevelet haladéktalanul megküldi az (1) bekezdés szerinti közigazgatási szervnek.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

MIKOR ÁLL BE A PERFÜGGŐSÉG?

A

A perfüggőség a keresetlevél benyújtásával áll be.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

VAN-E HALASZTÓ HATÁLYA A KERESETLEVÉL BENYÚJTÁSÁNAK?

A

Ha törvény eltérően nem rendelkezik, a keresetlevél benyújtásának a közigazgatási cselekmény hatályosulására halasztó hatálya nincs. (KIV KÖZSZOLGÁLATI JOGVITA)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

KERESETLEVÉL TOVÁBBÍTÁSA MELY HATÁRIDŐKKEL TÖRTÉNIK?

A

A keresetlevelet a benyújtástól számított harminc napon belül kell az ügy irataival együtt a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bírósághoz továbbítani. Többfokú közigazgatási eljárásban hozott cselekmény esetében az elsőfokon eljárt közigazgatási szerv a keresetlevelet a benyújtástól számított tizenöt napon belül az ügy irataival együtt felterjeszti a másodfokon eljárt közigazgatási szervhez, amely azokat a benyújtástól számított harminc napon belül továbbítja a bírósághoz. A járási (fővárosi kerületi) hivatal eljárásában hozott cselekmény esetében a járási (fővárosi kerületi) hivatal a keresetlevelet a benyújtástól számított tizenöt napon belül az ügy irataival együtt felterjeszti a fővárosi és megyei kormányhivatalhoz, amely azokat a benyújtástól számított harminc napon belül továbbítja a bírósághoz.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

HOGY VÁLTOZNAK A TOVÁBBÍTÁSR RENDELKEZÉSRE ÁLLÓ HATÁRIDŐK, HA AZONNALI JOGVÉDELEM IRÁNTI KÉRELMET IS TARTALMAZ A KERESETLEVÉL?

A

Ha a keresetlevél azonnali jogvédelem iránti kérelmet is tartalmaz, a keresetlevelet a benyújtástól számított öt, többfokú közigazgatási eljárásban hozott cselekmény, illetve a járási (fővárosi kerületi) hivatal eljárása esetén - a benyújtástól számított három napon belüli felterjesztést követően - nyolc napon belül kell az ügy irataival együtt a bírósághoz továbbítani.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

A KERESETLEVÉL BENYÚJTÁSÁRÓL A BÍRÓSÁG HOGY ÉRTESÍTI AZ ESETLEGES ÉRDEKELTET?

A

Az elsőfokon eljárt közigazgatási szerv az ismert érdekeltet a keresetlevél benyújtásáról annak megküldésével haladéktalanul értesíti. Ha a megelőző eljárás hatásterület megállapítása mellett folyt, a közigazgatási szerv a keresetlevél benyújtásáról honlapján - ennek hiányában a helyben szokásos módon - való közzétételével értesíti azt az érdekeltet, aki a megelőző eljárásban nem vett részt.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

HOGY VÁLTOZIK AZ ELJÁRÁS, HA A KERESETLEVELET TÖRVÉNY ALAPJÁN A BÍRÓSÁGHOZ KELL BENYÚJTANI?

A

Ha a keresetlevelet törvény rendelkezése alapján a bíróságnál kell benyújtani, a bíróság a keresetlevelet annak vizsgálatát követően haladéktalanul közli az elsőfokon eljárt, illetve a mulasztó közigazgatási szervvel. Az ügy iratait a 40. § (1) bekezdése szabályai szerint kell a bírósághoz továbbítani.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

MELY ESETEKBEN KELL A BÍRÓSÁGHOZ BENYÚJTANI A KERESETLEVELET?

A

(3) Közigazgatási szerződéssel kapcsolatos jogvitában a keresetlevelet a bíróságnál kell benyújtani.

(4) A keresetlevelet a bíróságnál kell benyújtani, ha a közszolgálati jogviszonnyal kapcsolatos jogvita tárgya nem a Közszolgálati Döntőbizottság határozatának jogszerűsége.

(5) Az ügyészség, illetve a törvényességi felügyeletet gyakorló szerv a keresetlevelet a bíróságnál nyújtja be.

(6) * A keresetlevelet a bíróságnál kell benyújtani, ha a törvény által megengedett keresethalmazat esetén azt egyszerre kellene a közigazgatási szervnél és a bíróságnál is benyújtani. A keresetlevelet határidőben benyújtottnak kell tekinteni, ha azt a felperes - határidőn belül - tévesen a közigazgatási szervnél vagy a jogorvoslati szervnél nyújtja be.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

VÉDIRAT SZABÁLYAI

A

(1) * A védirat az alperesnek a keresetlevélben foglaltakra tett nyilatkozata, amely vagy a keresetlevél visszautasítására irányul, vagy érdemi védekezést tartalmaz. A védiratban elő kell adni az annak alapjául szolgáló tényeket és ezek bizonyítékait. Az alperes a védiratban, a (3) bekezdés alkalmazása esetén a nyilatkozatban közli, hogy a keresetlevél benyújtásáról kiket értesített, valamint nyilatkozik a megelőző eljárásban zártan kezelt és védett adatokra nézve.

(2) A védiratot az alperes a keresetlevélnek, illetve az ügy iratainak továbbításával egyidejűleg terjeszti elő.

(3) Ha a keresetlevél azonnali jogvédelem iránti kérelmet tartalmaz, a keresetlevélnek és az ügy iratainak továbbításával egyidejűleg az alperes csak az azonnali jogvédelemre irányuló kérelemben foglaltakra köteles nyilatkozni. A védiratot ebben az esetben a 40. § (1) bekezdése szerinti határidőn belül terjeszti elő.

(4) Ha a keresetlevél nem felel meg a 37. §-ban meghatározott követelményeknek, vagy a keresetlevél visszautasításának van helye, az alperes a védiratban csak erre köteles kitérni.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

MEDDIG LEHET KERESETET VÁLTOZTATNI?

A

(1) A felperes a keresetét legkésőbb az első tárgyaláson változtathatja meg. A keresetet a közigazgatási cselekmény keresettel nem támadott, a cselekmény egyéb rendelkezéseitől egyértelműen elkülöníthető rendelkezésére csak a keresetindításra nyitva álló határidőn belül lehet kiterjeszteni.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés nem zárja ki, hogy a fél a keresetét felemelje vagy leszállítsa, az eredetileg nem követelt járulékokra vagy a követeléseknek, illetve járulékoknak a per folyamán esedékessé vált részleteire is kiterjessze vagy a kereseti kérelmek valamelyikétől elálljon.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

FELPERES A KERESETÉTŐL MELY FELTÉTELEK MELLETT ÁLLHAT EL?

A

A felperes keresetétől az alperes hozzájárulása nélkül, a tárgyalás berekesztéséig elállhat. Az elállás a tárgyalást megelőzően írásban vagy a tárgyaláson szóban is bejelenthető. Ha a bíróság nem tart tárgyalást, elállni a bíróság ítéletének meghozataláig lehet.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

MELY INTÉZKEDÉSEKET TESZ A BÍRÓSÁG A KERESETLEVÉL ALAPJÁN?

A
  • keresetlevél vizsgálata
  • hiánypótlásra felhívás
  • áttétel elrendelése
  • keresetlevél visszautasítása
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
20
Q

Az elnök a keresetlevelet haladéktalanul, de legkésőbb a bírósághoz érkezését követő 8NB MI megállapítása érdekében VIZSGÁLJA MEG?

A

annak megállapítása érdekében, hogy nincs-e helye
a) hiánypótlásnak,
b) a keresetlevél áttételének,
c) a keresetlevél visszautasításának vagy
d) azonnali jogvédelem iránti kérelemről való döntésnek.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
21
Q

A bíróság a téves formában megvalósított közigazgatási tevékenységet MINEK MEGFELELŐ ELJÁRÁSI RENDBEN BÍRÁLJA EL?

A

A bíróság a téves formában megvalósított közigazgatási tevékenységet A TARTALMÁNAK megfelelő eljárási rendben bírálja el, amiről végzést hoz. A végzés ellen fellebbezésnek van helye.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
22
Q

KERESETLEVÉL HIÁNYAINAK PÓTLÁSA MELY ESETEKBEN LEHETSÉGES?

A

(1) Ha a keresetlevél nem felel meg a törvény által meghatározott ALAKI követelményeknek, vagy azt kötelező jogi képviselet esetén NEM JOGI KÉPVISELŐ ÚTJÁN nyújtották be, a bíróság a felperest a hiányok megjelölése mellett, rövid határidő tűzésével azok pótlására hívja fel.

(2) A felhívásban a bíróság tájékoztatja a felperest a hiánypótlás módjáról, és figyelmezteti a hiánypótlás elmaradásának következményeire.

(3) Ha a jogi képviselő NÉLKÜL eljáró felperes keresetlevele az ALPERES MEGJELÖLÉSÉRE vonatkozóan hiányos, ellentmondásos vagy más okból kiegészítésre vagy kijavításra szorul, hiánypótlásnak csak akkor van helye, ha az alperes személye a vitatott közigazgatási cselekményből vagy az arra vonatkozó jogszabályokból nem állapítható meg.

(4) Ha a keresetlevél nem tartalmazza a JOGSÉRELEM MEGJELÖLÉSÉT, e hiány pótlása a keresetindítási határidőn belül lehetséges.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
23
Q

A bíróság a hiánypótlási felhívás mellett a jogi képviselőt pénzbírsággal sújthatja, HA (3)

A

a) az általa szerkesztett keresetlevél nem felel meg a törvényben meghatározott alaki követelményeknek,
b) nem csatolta a meghatalmazását, vagy
c) az általa képviselt fél elmulasztotta az eljárási illeték megfizetésére vonatkozó kötelezettség teljesítését.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
24
Q

hogy kell tekinteni a keresetlevelet, ha a felperes a keresetlevél hiányát a kitűzött határidő alatt pótolja?

A

mintha eredetileg is hiánytalanul adta volna be.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
25
Q

Egy jogi képviselő nélkül eljáró természetes személy által előterjesztett keresetlevélre küldött hiánypótlásban mit kell feltüntetni?

A

Ha a jogi képviselő nélkül eljáró természetes személy által előterjesztett keresetlevél nem tartalmazza a kötelező tartalmi elemeket vagy alaki kellékeket, a bíróságnak a hiánypótlásra felhívó végzésben a keresetlevél valamennyi hiányosságát fel kell tüntetnie, és a fél jogban való járatlanságához igazodó teljes körű tájékoztatást kell adnia a hiányok pótlására vonatkozóan.
Hiánypótlásra történő felhívás helyett a bíróság elrendelheti a természetes személy felperes meghallgatását, ha a keresetlevél hiányainak pótlása érdekében azt célravezetőbbnek tartja.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
26
Q

A bíróság a keresetlevelet mely esetben teszi át más bírósághoz vagy hatósághoz?

A

Ha a keresetlevélből vagy mellékleteiből az tűnik ki, hogy az ügy más bíróság vagy más hatóság hatáskörébe tartozik,

vagy a perre más bíróság illetékes, és ez a bíróság vagy hatóság az iratokból megállapítható,

A bíróság az áttételről a keresetlevél bíróságra érkezésétől számított nyolc napon belül határoz.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
27
Q

Ha valamely bíróság hatáskörének vagy illetékességének hiányát valamely okból már jogerősen megállapította, az utóbb eljáró bíróság hozhat-e ezzel az okkal ellentétes olyan határozatot, amellyel a saját hatáskörét vagy illetékességét megtagadva az ügyet az előbb eljárt bírósághoz teszi át.

A

nem hozhat!

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
28
Q

Az áttételt megelőzően teljesített perbeli cselekmények, illetve bírói rendelkezések hatályosan-e?

A

Az áttételt megelőzően teljesített perbeli cselekmények, illetve bírói rendelkezések hatálytalanok, kivéve, ha az áttétellel kapcsolatosak, vagy azokat - a felek kérelmére vagy egyetértésével - a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróság hatályukban fenntartja.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
29
Q

A bíróság a keresetlevelet visszautasítja, ha

A

a) a perre a magyar bíróság joghatósága kizárt,
b) a kereseti kérelem elbírálása más bíróság vagy más hatóság hatáskörébe tartozik, vagy a perre más bíróság illetékes, de az áttétel szabályai a szükséges adatok hiányában nem alkalmazhatóak
c) a pert nem a jogszabályban erre feljogosított személy indítja,
d) a felperes olyan közigazgatási tevékenység jogszerűségét vitatja, amelynek vizsgálatát törvény kizárja,
e) a felperes anélkül indít pert, hogy bármely fél a vitatott tevékenységgel szemben jogszabály által biztosított közigazgatási jogorvoslatot kimerítette volna, vagy a pert más közigazgatási eljárásnak kell megelőznie,
f) a felek között ugyanazon közigazgatási tevékenység jogszerűségének vizsgálatára - akár ugyanazon bíróság, akár más közigazgatási ügyben eljáró bíróság előtt - per már folyamatban van,
g) a vitatott közigazgatási tevékenység jogszerűségre nézve ugyanazon a jogalapon már jogerős ítéletet hoztak,
h) a félnek nincs perbeli jogképessége, vagy a fél törvényes képviselőjét mellőzték, és e hiányt a kitűzött határidő alatt sem pótolták,
i) a felperes a keresetindítási határidőt elmulasztja, és igazolási kérelmet nem terjeszt elő, vagy azt a bíróság elutasítja,
j) a felperes a hiánypótlási felhívás teljesítésére rendelkezésre álló határidőben a keresetlevelet nem, vagy újból hiányosan nyújtotta be, és emiatt a keresetlevél nem bírálható el,
k) a felperes keresetindítási határidőn belül nem jelölte meg a közigazgatási tevékenységgel okozott jogsérelmet,
l) az elektronikus ügyintézésre köteles felperes vagy a jogi képviselő nem elektronikus úton vagy elektronikus úton, de nem a jogszabályban meghatározott módon terjesztette elő,
m) az elektronikus úton kapcsolatot tartó felperes nem jogszabályban meghatározott módon terjesztette elő.

a)-j) pontjában foglaltakat az egész eljárás során hivatalból veszi figyelembe

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
30
Q

Az alperes a keresetlevél visszautasítása esetén a védirat előterjesztésének költségét felszámíthatja-e?

A

nem

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
31
Q

A keresetlevél benyújtásához fűződő jogi hatályok fenntartása

A

(1) * A keresetlevél benyújtásának joghatásai fennmaradnak, ha a bíróság
a) a jogi képviselő nélkül eljáró felperes keresetlevelét a 48. § (1) bekezdés k) pontja, vagy (közig jogsérelem megjelölés)
b) a felperes keresetlevelét a 48. § (1) bekezdés l) vagy m) pontja
alapján utasította vissza, és a felperes a visszautasító határozat jogerőre emelkedésétől számított nyolc nap alatt a keresetlevelet a bíróságnál az e törvényben foglaltaknak megfelelően - a már megfelelően becsatolt mellékletek kivételével - újra benyújtja.
(2) * A keresetlevél benyújtásának joghatásai fennmaradnak, ha a polgári bíróság a felperes közigazgatási ügyben eljáró bíróság hatáskörébe tartozó kereseti kérelmét tartalmazó keresetlevelét azért utasította vissza, mert
a) az meg nem engedett keresethalmazatot tartalmazott, vagy
b) a keresetlevél áttételéhez szükséges adatok nem voltak megállapíthatóak,
és a felperes a visszautasító határozat jogerőre emelkedésétől számított harminc nap alatt a keresetlevelet az e törvényben foglaltaknak megfelelően a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróságnál benyújtja.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben megállapított határidő elmulasztása esetében igazolásnak nincs helye.

32
Q

KI ÉS MELY ESETBEN KÉRHET AZONNALI JOGVÉDELMET?

A

kinek jogát, jogos érdekét a közigazgatási tevékenység vagy az AZZAL ELŐIDÉZETT HELYZET fenntartása sérti,
- a KÖZVETLENÜL FENYEGETŐ HÁTRÁNY elhárítása,
- a vitássá tett jogviszony IDEIGLENES RENDEZÉSE, illetve
- a jogvitára okot adó állapot VÁLTOZATLAN FENNTARTÁSA érdekében a perre hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróságtól az eljárás során bármikor azonnali jogvédelmet kérhet.

33
Q

MI KÉRHETŐ AZ AZONNALI JOGVÉDELEM KERETÉBEN? (4)

A

Azonnali jogvédelem keretében kérhető

a) a halasztó hatály elrendelése,

b) a halasztó hatály feloldása,

c) ideiglenes intézkedés, illetve

d) előzetes bizonyítás elrendelése.

34
Q

HOVA KELL BENYÚJTANI ÉS HOGYAN AZ AZONNALI JOGVÉDELEM IRÁNTI KÉRELMET?

A

a kérelmet a bírósághoz kell benyújtani, ha azt nem a keresetlevéllel együtt nyújtják be. A bíróság a kérelem benyújtásáról az alperest haladéktalanul, de legkésőbb három napon belül értesíti.
(4) A kérelemben részletesen meg kell jelölni azokat az indokokat, amelyek az azonnali jogvédelem szükségességét megalapozzák, és az ezek igazolására szolgáló okiratokat csatolni kell. A kérelmet megalapozó tényeket valószínűsíteni kell.
(5) A közigazgatási cselekmény végrehajtását érintő kérelem előterjesztéséről a végrehajtást foganatosító szervet az alperes haladéktalanul, de legkésőbb három napon belül értesíti.

35
Q

Nincs helye azonnali jogvédelemnek, ha a közigazgatási cselekmény… (3)?

A

a) jogerős bírósági határozat végrehajtását szolgálja,

b) a polgári védelmi szolgálat ellátásával vagy a honvédelmi kötelezettségek részét képező gazdasági és anyagi szolgáltatással kapcsolatos kötelezettséget állapít meg, vagy

c) a honvédelmi és katonai célú építmények, ingatlanok működési és védőterületeik kijelölésére vonatkozik.

36
Q

AZONNALI JOGVÉDELEM TÁRGYÁBAN MENNYI IDŐN BELÜL ÉS MI ALAPJÁN DÖNT A BÍRÓSÁG?

A

1) A bíróság tanácsa az azonnali jogvédelem iránti kérelemről a bírósághoz érkezésétől számított 15 NB dönt. Hiánypótlásnak nincs helye.

(2) A bíróság felhívására a felek a kérelemre telefonon vagy írásbelinek nem minősülő elektronikus úton is nyilatkozhatnak, amelyről a bíróság feljegyzést készít. Szükség esetén a bíróság a felek meghallgatását is elrendelheti.

(3) A bíróság az ARÁNYOSSÁG ELVE alapján, a KÖZÉRDEK és VMENNYI FÉL szempontjából azt mérlegeli, hogy az azonnali jogvédelem elmaradása nem okoz-e súlyosabb hátrányt, mint amilyennel az azonnali jogvédelem biztosítása járna.

(4) A bíróság a kérelem teljesítését biztosíték adásához kötheti.

37
Q

AZ ELJÁRÁS SORÁN ALKALMAZHATÓ-E TÖBB AZONNALI JOGVÉDELMI ESZKÖZ??

A

A bíróság tanácsa az eljárás során több azonnali jogvédelmi eszközt is alkalmazhat. Az azonnali jogvédelmet biztosító végzés indokolásában utalni kell a korábban elrendelt azonnali jogvédelmi eszközzel való kapcsolatra.

38
Q

Az azonnali jogvédelem iránti kérelmet a bíróság tanácsa a keresetlevél visszautasítása esetén is elbírálja?

A

IGEN. Ha a bíróság a határidőben előterjesztett keresetlevelet visszautasítja, az azonnali jogvédelmet biztosító végzés hatálya a visszautasító végzés jogerőre emelkedéséig, vagy a keresetlevél benyújtásához fűződő jogi hatályok fenntartásához előírt határidő lejártáig fennmarad.

39
Q

Az azonnali jogvédelmet biztosító végzés MIKOR VESZTI HATÁLYÁT?

A

Az azonnali jogvédelmet biztosító végzés az eljárást befejező határozat jogerőre emelkedésével veszti hatályát, ha azt a bíróság tanácsa az eljárás során a felek kérelmére vagy hivatalból nem helyezte hatályon kívül. A bíróság ettől eltérő időpontot is megállapíthat, amely nem lehet későbbi, mint a perorvoslati kérelem benyújtására nyitva álló határidő utolsó napja.

40
Q

VAN-E HELYE AZONNALI JOGVÉDELEM TÁRGYÁBAN HOZOTT VÉGZÉS ELLENI FELLEBBEZÉSNEK?

A

Az azonnali jogvédelem tárgyában hozott végzés ellen a közléstől számított nyolc napon belül van helye fellebbezésnek. Az azonnali jogvédelmet biztosító végzés elleni fellebbezésnek nincs halasztó hatálya. A kérelem elutasítását követően ismételten, azonos ténybeli és jogi alapon benyújtott kérelmet megtagadó végzés ellen nincs helye fellebbezésnek.

(6) A bíróság tanácsa az azonnali jogvédelem tárgyában hozott végzését - a felek lehetőség szerinti meghallgatását követően - legkésőbb a végzés elleni fellebbezés felterjesztéséig módosíthatja vagy visszavonhatja.

41
Q

MIT JELENT A HALASZTÓ HATÁLY ELRENDELÉSE?

A

(1) Ha a keresetlevél benyújtásának nincs halasztó hatálya, a bíróság elrendelheti annak részleges vagy teljes halasztó hatályát. A halasztó hatály elrendelése esetén a közigazgatási cselekmény nem hajtható végre, annak alapján jogosultság nem gyakorolható, és egyéb módon sem hatályosulhat.

(2) A végrehajtás a kérelemnek a végrehajtást foganatosító szerv tudomására jutásától annak elbírálásáig, de legkésőbb az elbírálásra nyitva álló határidő elteltéig nem foganatosítható, kivéve, ha a közigazgatási szerv a cselekményét azonnal végrehajthatónak nyilvánította. A tudomásszerzésig foganatosított végrehajtási cselekmények a bíróság eltérő rendelkezésének hiányában hatályban maradnak.

42
Q

MIT JELENT A HALASZTÓ HATÁLY FELOLDÁSA?

A

Ha a keresetlevél benyújtásának halasztó hatálya van, azt a bíróság részben vagy egészen feloldhatja. A halasztó hatály feloldása esetén a közigazgatási cselekmény végrehajtható, annak alapján jogosultság gyakorolható, és egyéb módon is hatályosulhat.

43
Q

Ha a halasztó hatály elrendelése vagy feloldása az azonnali jogvédelem biztosítására nem alkalmas, MIT TEHET A BÍRÓSÁG MÉG?

A

Ha a halasztó hatály elrendelése vagy feloldása az azonnali jogvédelem biztosítására nem alkalmas, a bíróság - a perben hozandó határozat, illetve törvény keretei között - bármely, a jogvédelem azonnali biztosításához szükséges intézkedést tehet.

44
Q

MIKOR RENDEL EL A bíróság előzetes bizonyítást? (2)

A

(1) A bíróság előzetes bizonyítást rendel el, ha valószínűsíthető, hogy
a) a bizonyítás a per folyamán vagy annak későbbi szakában már nem lenne sikeresen lefolytatható, illetve jelentős nehézséggel járna, vagy
b) a bizonyítás előzetes lefolytatása elősegíti a per észszerű időn belül történő befejezését.

45
Q

ELŐKÉSZÍTŐ TANÁCSÜLÉST MIKOR KELL MEGTARTANI?

A

(1) Ha a 45. § (1) bekezdés a)-c) pontjában foglaltak (hiánypótlás, áttétel, visszautasítás) megtételére nincs szükség, vagy a fél hiánypótlási kötelezettségének eleget tett, az elnök a keresetlevelet előkészítő tanácsülésre terjeszti elő.
(2) A tanácsülést a keresetlevél bíróságra érkezéstől számított 15NB kell megtartani. Ha a keresetlevél csak a bíróság intézkedése alapján válik alkalmassá a tárgyalás kitűzésére, a tanácsülés megtartására előírt határidő kezdő időpontját ettől az időponttól kell számítani.
(3) Ha a keresetlevelet a bíróságnál kell benyújtani, az előkészítő tanácsülést a VÉDIRAT bíróságra érkezését követő 15 NB kell megtartani.
(4) A bíróság tanácsa az e törvényben meghatározott feltételek fennállása esetén végzésben elrendelheti, hogy pert a tanács tagja mint egyesbíró folytassa le.
(5) A tanácsülésről feljegyzést kell készíteni.

46
Q

MIT JELENT A PERKONCENTRÁCIÓ?

A

A bíróság a tárgyalás előkészítése, valamint az eljárás észszerű időn belüli lefolytatása céljából minden szükséges intézkedést megtesz annak érdekében, hogy a per lehetőleg egy tárgyaláson érdemben elbírálható legyen. Az intézkedésnek a tárgyalás kitűzése előtt, szükség esetén az eljárás során bármikor helye van.
a bíróság
a) bizonyítást rendelhet el,
b) iratokat szerezhet be más bíróságtól vagy hatóságtól,
c) elrendelheti a felek meghallgatását,
d) a felek között egyezség létrehozását kísérelheti meg,

47
Q

TÁRGYALÁS KITŰZÉSÉNEK SZABÁLYAI

A

(1) A bíróság legkésőbb a keresetlevélnek a bírósághoz való érkezését követő harminc napon belül intézkedik a tárgyalási határnap kitűzéséről.

(2) Az első tárgyalást úgy kell kitűzni, hogy az a keresetlevélnek a bírósághoz való érkezését követő hatvan napon belül megtartható legyen. Ha a keresetlevél csak a bíróság intézkedése alapján válik alkalmassá a tárgyalás kitűzésére, a tárgyalás megtartására előírt határidő kezdő időpontját ettől az időponttól kell számítani.

(3) A tárgyalást - törvény eltérő rendelkezésének hiányában - a bíróság hivatalos helyiségébe kell kitűzni. Fontos okból a tárgyalás más helyre is kitűzhető.

(4) * Az első tárgyalást úgy kell kitűzni, hogy a védirat felperessel történő közlése a tárgyalás napját legalább tizenöt nappal megelőzze. A tárgyalási időközt a bíróság sürgős esetben lerövidítheti.

48
Q

a tárgyalást megelőzően írásban KI nyilatkozhat ÉS MIKOR?

A

(1) Az idézésben a bíróság felhívja a felperest és az érdekeltet arra, hogy a védiratban foglaltakra a tárgyalást megelőzően írásban nyilatkozhat, valamint figyelmezteti a feleket arra, hogy a tárgyaláson csak szóban tehetnek nyilatkozatot.

(2) A bíróság a nyilatkozat megtételére a tárgyalás napját megelőző - tizenöt napnál nem rövidebb - határidőt állapít meg. A bíróság a határidőt követően előterjesztett nyilatkozatot mellőzheti.

49
Q

MIKOR LEHETSÉGES A BÍRÓSÁG ELŐTT EGYEZSÉG LÉTREHOZÁSA?

A

Ha a jogvita tárgya lehetővé teszi és jogszabály nem zárja ki, a bíróság a felek közt egyezség létrehozását kísérli meg, ha erre az ügy körülményei alapján észszerű időn belül esély mutatkozik.

50
Q

EGYEZSÉG KERETÉBEN MIBEN ÁLLAPODHATNAK MEG A FELEK, MIK A KORLÁTOK?

A

1) Az egyezségben a felek megállapodhatnak a KÖZIG JOGVITA vagy valamely vitás kérdés számukra megfelelő LEZÁRÁSÁNAK MÓDJÁBAN, ha az NEM ÜTKÖZIK JSZ-BA. Az egyezségben a felek a közigazgatási tevékenységgel okozott JOGSÉRELEM ORVOSLÁSÁNAK MÓDJÁBAN is megállapodhatnak.

(2) Az egyezségben a felek és érdekeltek a per tárgyát képező közigazgatási tevékenységgel ÖSSZEFÜGGŐ olyan - akár polgári jogi - KÖTELEZETTSÉGET IS VÁLLALHATNAK, amelyre a vitatott közigazgatási cselekmény nem terjedt ki, illetve amelyre az alperes hatáskörrel nem rendelkezik, továbbá a vitatott közigazgatási cselekmény VÉGREHAJTÁSÁNAK MELLŐZÉSÉRŐL is megállapodhatnak.
(3) Az egyezség az ÉRDEKELT egyezség megkötésében való RÉSZVÉTEL vagy az egyezség szövegének JÓVÁHAGYÁSA hiányában nem érvényes, kivéve, ha az egyezség az érdekelt jogait vagy jogos érdekét a bíróság MEGÍTÉLÉSE SZERINT nem érinti.

(4) Ha az egyezség nem felel meg a jogszabályoknak, a bíróság a jóváhagyást megtagadja és az eljárást folytatja. Az egyezség jóváhagyását megtagadó végzés ellen fellebbezésnek van helye, amelynek az eljárás folytatására nincs halasztó hatálya.

51
Q

EGYEZSÉGET JÓVÁHAGYÓ VÉGZÉS SZABÁLYAI

A

(1) Ha az egyezség a jogszabályoknak megfelelő tartalommal létrejön, a bíróság azt végzésbe foglalva jóváhagyja. A bíróság az egyezséget jóváhagyó végzésben a vitatott közigazgatási cselekményt megsemmisíti, hatályon kívül helyezi vagy az egyezségben foglaltaknak megfelelően megváltoztatja.

(2) A bíróság által jóváhagyott egyezségnek ugyanaz a hatálya, mint az ítéletnek.

(3) Ha az egyezség a perköltség viselésére nem terjed ki, a felek költségeiket maguk viselik. Az állam által előlegezett költségek és a feljegyzett illetékek viseléséről a bíróság a pervesztesség egyezség szerinti arányainak figyelembevételével dönt.

(4) Az egyezséget jóváhagyó végzéssel szemben fellebbezésnek van helye. Nem élhetnek fellebbezéssel azok a felek, aki között a jóváhagyott egyezség létrejött.

52
Q

EGYEZSÉG KÖZIG SZERZŐDÉS ESETÉN

A

(1) A felek a per során úgy is köthetnek egyezséget, hogy a közigazgatási szerződést a hatályon kívül helyezési ok megszüntetése érdekében módosítják.
(2) A módosítást jóváhagyó végzés elleni fellebbezésnek a módosítás hatálybalépésére nincs halasztó hatálya.
(3) A bíróság a közigazgatási szerződés módosításának hatályát, ha arról a felek az egyezségben nem rendelkeztek, a végzésben - a közigazgatási szerződés tárgyát képező közfeladat folyamatos és zavartalan ellátásához vagy a beruházás teljesítéséhez szükséges észszerű időtartamot figyelembe véve - határozza meg.

53
Q

BÍRÓSÁGI KÖZVETÍTÉS FELTÉTELEI

A

(1) Ha a felek és az érdekeltek HOZZÁJÁRULNAK, a bíróság közvetítést rendel el. A közvetítés során a felek és érdekeltek bírósági közreműködéssel folytatott egyeztetés útján kísérlik meg a jogvita rendezését.

(2) A bíróság az eljárást a közvetítés befejezéséig, de legfeljebb KÉT HÓNAPRA felfüggeszti. A felfüggesztő végzés ellen fellebbezésnek csak olyan személy részéről van helye, aki a közvetítéshez nem járult hozzá.

54
Q

A közvetítés befejezéseként a bírósági közvetítő MIT TEHET?

A

a) a létrejött egyezséget írásba foglalja, és a perbíróságnak megküldi,

b) egyezségkötés hiányában vagy bármely fél kérelmére a perbíróságot a közvetítés eredménytelenségéről értesíti.

(3) A perbíróság az egyezséget megvizsgálja, és - ha az megfelel a jogszabályoknak - ítélet hatályú végzésbe foglalja.

(4) Ha a közvetítés a jogvita egészére vonatkozó egyezség nélkül fejeződik be, a perbíróság az eljárást az általános szabályok szerint folytatja.

(5) A fél a közvetítés során tudomására jutott információt sem a perben, sem azon kívül nem használhatja fel.

(6) Az egyezség eltérő rendelkezése hiányában a felek a közvetítéssel felmerült költségüket maguk viselik.

55
Q

MIKOR KELL ELHALASZTANI A TÁRGYALÁST?

A

(1) A tárgyalás elhalasztásának csak indokolt esetben, az ok megjelölésével van helye. A tárgyalás elhalasztása esetén a bíróság a megidézetteket - ha erre mód van - előzetesen értesíti, és egyidejűleg intézkedik az új tárgyalási határnap kitűzéséről.

(2) Ha a személyes meghallgatásra szabályszerűen idézett fél a tárgyaláson nem jelent meg vagy csak a képviselője van jelen, a tárgyalást ebből az okból csak akkor lehet elhalasztani, ha a személyes meghallgatás a per érdemi eldöntésének lényeges előfeltétele.
(3) Ha a fél képviselője a tárgyaláson képviseleti jogosultságát igazolni nem tudja, a bíróság a tárgyalást ebből az okból csak akkor halaszthatja el, ha a per a rendelkezésre álló iratok alapján nem dönthető el. Ha a képviselőként megjelent személy a képviseleti jogosultságát nyolc napon belül nem igazolja, vagy a fél újabb képviselőt nem hatalmaz meg, és személyesen sem jár el, a megismételt tárgyaláson a bíróság - ha ennek feltételei fennállnak - ítéletet hoz.

(4) Ha a szabályszerűen idézett fél mulasztása miatt a tárgyalást el kell halasztani, a megismételt tárgyalás költségét - pernyertességre vagy pervesztességre tekintet nélkül - a mulasztó fél viseli.

(5) A felek indokolt közös kérelmére a bíróság egy alkalommal a tárgyalást legfeljebb hatvan napra elhalaszthatja, ha az megítélése szerint a jogvita észszerű időn belüli rendezését elősegíti.

56
Q

MIKOR KELL A BEREKESZTETT TÁRGYALÁST ÚJBÓL MEGNYITNI?

A

A bíróság a berekesztett tárgyalást a határozat kihirdetése előtt újból megnyithatja, ha valamely kérdés további tárgyalása szükséges. Újból meg kell nyitni a tárgyalást, és új tárgyalási határnapot kell kitűzni, ha a tárgyalás berekesztése és a határozathozatal között a bírák személyében változás állt be.

57
Q

MIKOR REKESZTI BE A BÍRÓ A TÁRGYALÁST?

A

Ha a per a határozathozatalra megérett, a bíróság figyelmezteti a feleket, hogy összefoglaló nyilatkozataik megtételét követően a tárgyalást berekeszti.

58
Q

MIKOR VAN LEHETŐSÉG TÁRGYALÁSON KÍVÜL ELBÍRÁLNI AZ ÜGYET?

A

(1) Ha egyik fél sem kérte tárgyalás tartását, és azt a bíróság sem tartja szükségesnek, a bíróság az ügy érdemében tárgyaláson kívül határoz.

(2) Tárgyalás tartását a felperes a keresetlevélben, az alperes a védiratban kérheti. Tárgyalás tartása a perbelépési kérelemben, illetve a perbevonásától vagy a perbeállítástól számított tizenöt napon belül is kérhető. A tárgyalás tartása iránti kérelem elmulasztása miatt igazolásnak nincs helye.

(3) Ha az alperes a keresetet az első tárgyalást megelőzően teljes egészében alaposnak ismeri el, vagy a közigazgatási cselekmény olyan lényeges alaki hiányosságban szenved, amely miatt nem létezőnek kell tekinteni, a bíróság a pert tárgyaláson kívül bírálhatja el.

59
Q

LEHET-E PERT TÁRGYALÁSON KÍVÜL ELBÍRÁLNI, HA BIZONYÍTÁST KELL LEFOLYTATNI.

A

HA OKIRATI BIZONYÍTÁS KELL.
Nem lehet a pert tárgyaláson kívül elbírálni, ha - az okirati bizonyítást ide nem értve - bizonyítást kell lefolytatni. Ha a bizonyítás lefolytatásának szükségessége a tárgyaláson kívüli elbírálás során merül fel, a per elbírálására a bíróság tárgyalást tűz ki.

60
Q

BIZONYÍTÁS HÁTTÉRSZABÁLYA? HOGY KELL ÉRTÉKELNIE BÍRÓSÁGNAK A BIZONYÍTÉKOKAT?

A

A bizonyításra a polgári perrendtartás szabályait az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

A bíróság a bizonyítékokat egyenként és összességükben, a megelőző eljárásban megállapított tényállással összevetve értékeli.

61
Q

FŐSZABÁLY SZERINT MEDDIG LEHET BIZONYÍTÁSI INDÍTVÁNYT ELŐTERJESZTENI?

A

Bizonyítási indítvány előterjesztésére, illetve bizonyítási eszköz rendelkezésre bocsátására legkésőbb az első tárgyaláson van lehetőség.

62
Q

MELY FELTÉTELEKKEL LEHET MEGELŐZŐ ELJÁRÁSBAN FENNÁLLÓ, DE NEM ÉRTÉKELT TÉNYRE VAGY KÖRÜLMÉNYRE HIVATKOZNI?

A
  • ha azt a megelőző eljárásban a közigazgatási szerv arra való hivatkozása ellenére nem vette figyelembe,
  • azt önhibáján kívül nem ismerte, illetve
  • arra önhibáján kívül nem hivatkozott.
63
Q

MELY ESETEKBEN RENDELHET EL A BÍRÓSÁG HIVATALBÓLI BIZONYÍTÁST?

A

a) az olyan tény, körülmény alátámasztására szolgáló bizonyítékok tekintetében, amelyeket hivatalból kell figyelembe vennie,

b) a kiskorú vagy fogyatékossági támogatásra jogosult személy érdekeit veszélyeztető jogsértésre való hivatkozás esetén, vagy

c) ha törvény így rendelkezik.

(6) A bíróság a bizonyítás hivatalbóli elrendeléséről a feleket tájékoztatja, és felhívja őket észrevételeik, és az ezekre vonatkozó bizonyítékok - vagy a bíróság által meghatározott bizonyítékok - előterjesztésére.

64
Q

MILYEN BIZONYÍTÁSI KÖTELEZETTSÉGEK VANNAK A KP-BEN?

A

(1) Ha a megelőző eljárás HIVATALBÓL indult, és a fél az abban megállapított tényállás megalapozatlanságát, hiányosságát vagy iratellenességét valószínűsíti, a bíróság a közigazgatási szervet a tényállás valóságának bizonyítására kötelezi.

(2) Közszolgálati jogviszonnyal kapcsolatos perben a közigazgatási szerv köteles bizonyítani

a) az igény elbírálásához szükséges általános hatályú rendelkezések, utasítások és a jogvita eldöntéséhez szükséges, a közigazgatási szerv működési körében keletkezett iratok tartalmát,
b) az igényelt juttatással összefüggő, vitatott számítások helyességét, továbbá
c) bérvita esetén a juttatás megfizetését.

65
Q

LEHET-E ALKALMAZNI A MEGELŐZŐ ELJÁRÁSBAN KIRENDELT SZAKÉRTŐ SZAKVÉLEMÉNYÉT A PERBEN?

A

A megelőző eljárásban kirendelt igazságügyi szakértő szakvéleménye a bíróság által kirendelt szakértő szakvéleményének minősül. A perben ugyanazon szakkérdés tárgyában szakértőként elsősorban a megelőző eljárásban kirendelt igazságügyi szakértő alkalmazandó.

66
Q

MEGSZÜNTETÉS ESETEI

A

(1) A bíróság az eljárást bármely szakaszában megszünteti, ha
a) a keresetlevél visszautasításának lett volna helye,
b) a felperes törvényes képviselőjét mellőzték, és e hiányt a kitűzött, illetve meghosszabbított határidő alatt vagy legkésőbb az annak lejártát közvetlenül követő tárgyalás berekesztéséig sem pótolták,
c) a felperes keresetétől elállt,
d) a felperes halála vagy megszűnése esetén a bíróság a perbelépésre vagy perbevonásra irányuló kérelmet elutasítja,
e) a meghalt vagy megszűnt felperesnek nincs jogutódja, a jogutód nem lép perbe vagy őt nem vonják perbe,
f) a jogi képviselő közreműködésével eljárni köteles felperes a hiányzó vagy megszűnt jogi képviseletének pótlásáról felhívás ellenére a törvényben meghatározott vagy bíróság által megállapított határidő alatt nem gondoskodik,
g) a közigazgatási szerv vagy jogorvoslati szerve a jogsérelmet a kereseti kérelemnek eleget téve orvosolta,
h) a bíróság az alperes kérelmére a külföldi felperest a perrel felmerülő költségek fedezése végett biztosítékadásra kötelezte, de a felperes a kitűzött, illetve meghosszabbított határidő alatt vagy legkésőbb az annak lejártát közvetlenül követő tárgyalás berekesztéséig biztosítékot nem adott.
+ Ha az eljárás során hatáskör vagy illetékesség hiánya miatt áttételnek van helye, a bíróság az eljárást megszünteti és az áttétel szabályainak alkalmazásával jár el.

67
Q

HOGY TÖRTÉNIK A FELEK A PER TÁRGYALÁSÁRA VALÓ IDÉZÉSE?

A

(1) A bíróság a feleket a per tárgyalására idézi. Az első tárgyalásra szóló idézéshez csatolni kell azokat a beadványokat, amelyek közlésére korábban nem került sor. A beadványt nem kell közölni azzal, aki azt előterjesztette.

(2) Az idézésben a felet

a) fel kell hívni arra, hogy az ügyre vonatkozó, birtokában lévő és korábban be nem csatolt okiratokat a tárgyalásra hozza magával,

b) tájékoztatni kell, hogy a tárgyaláson, ha nem személyesen jelenik meg, csak a polgári perrendtartásban meghatározott képviselő útján járhat el, és

c) figyelmeztetni kell a tárgyalás elmulasztásának jogkövetkezményeire.

(3) A tizennegyedik életévét be nem töltött kiskorú felet a törvényes képviselője útján kell idézni, ha személyes jelenléte szükséges, azzal a felhívással, hogy a törvényes képviselő a kiskorú megjelenéséről gondoskodjon. A tizennegyedik életévét betöltött kiskorú fél idézéséről a bíróság akkor is értesíti a törvényes képviselőt, ha a törvényes képviselőt szintén idézte a tárgyalásra.

(4) A bíróság a felet a személyes megjelenés kötelezettségével is idézheti.

68
Q

SOROLJON FEL INTÉZKEDÉSEKET A PER ELŐKÉSZÍTÉSE SORÁN!

A
  1. § [Bizonyítás elrendelése]

A bíróság az első tárgyalást megelőzően is elrendelhet bizonyítást, az első tárgyalásra tanút vagy szakértőt idézhet.

  1. § [Iratbeszerzés]

(1) Ha a keresetlevél vagy a védirat mellékletei nem tartalmazzák azokat az iratokat, amelyek nélkül a jogvita nem dönthető el, és azokat a fél nem tudja beszerezni, a bíróság hivatalból megkeresi az irat kiállítóját a szükséges iratok beszerzése végett.

(2) Ha az iratok beszerzése hatvan napnál előreláthatóan hosszabb időt venne igénybe, a bíróság az eljárást az iratok bírósághoz történő beérkezéséig felfüggesztheti. A tárgyalást az iratok beérkezését követően haladéktalanul ki kell tűzni.

(3) A bíróság az eljárás felfüggesztése előtt dönt az azonnali jogvédelem iránti kérelemről.

  1. § [Tárgyaláson kívüli meghallgatás]

(1) A bíróság meghallgatásra idézi azt a felet, akinek személyes meghallgatása törvény rendelkezése alapján szükséges. A meghallgatásról a bíróság a feleket értesíti, és a személyes meghallgatásról készült jegyzőkönyvet a tárgyaláson ismerteti.

(2) A bíróság elrendelheti, hogy a fél meghallgatására elektronikus hírközlő hálózat útján kerüljön sor.

(3) A fél a meghallgatáson képviselővel is eljárhat, nyilatkozatát azonban személyesen kell megtennie.

  1. § [Kísérlet egyezség létrehozására]

A bíróság a felek között egyezség létrehozását a tárgyalás kitűzését megelőzően is megkísérelheti.

69
Q

KI ÉS HOGYAN VEZETI A TÁRGYALÁST?

A

(1) A tárgyalást az elnök vezeti.

(2) Az elnök

a) ügyel a tárgyalás méltóságára és rendjére,

b) felhívja a figyelmet a tényelőadások tisztázatlanságára, azok értelmezésére, kiegészítésére, és az ellentmondások feloldására,

c) ügyel arra, hogy a felek és az érdekeltek a tényállításaikat, nyilatkozataikat és bizonyítási indítványaikat időben terjesszék elő,

d) a jogvita ténybeli és jogi vonatkozásait a felekkel megtárgyalja,

e) tájékoztatja a feleket a köztudomásúként ismert, valamint a bíróság hivatalos tudomásának körébe tartozó, az ügy szempontjából lényeges tényekről,

f) meghatározza a bizonyítási cselekmények, valamint a felek meghallgatásának sorrendjét, továbbá elsőként tehet fel kérdést a tanúnak és a szakértőnek,

g) a tárgyalás során bármikor szót adhat az eljáró tanács tagjainak.

(3) A tárgyalás nyilvánosságára, a felvételkészítésre és a pervezetésre a polgári perrendtartás szabályait kell megfelelően alkalmazni.

70
Q

MI A TÁRGYALÁS MENETE?

A

(1) A tárgyalás megnyitása után az elnök vagy az általa kijelölt bíró ismerteti a keresetlevelet, a védiratot, valamint a feleknek a tárgyalást megelőzően előterjesztett nyilatkozatait, továbbá a szükséges mértékben az ügy iratait.

(2) Az ismertetés után a felek az elhangzottakra észrevételt tehetnek, további ismertetést kérhetnek, saját beadványaikat ismertethetik, kérelmeiket, nyilatkozataikat kiegészíthetik.

(3) A felek a tárgyaláson szóban nyilatkozhatnak. A bíróság a szóbeli nyilatkozat előterjesztésére az ügy körülményei alapján észszerű időkeretet állapíthat meg.

(4) Ha a jogvita tárgya és körülményei ezt lehetővé teszik, a felek nyilatkozatait követően a bíróság a felek között egyezség létrehozását kísérli meg, feltéve, hogy valamennyi fél és érdekelt jelen van vagy ahhoz előzetesen hozzájárult.

(5) A tárgyalást a szabályszerűen idézett fél távollétében is meg lehet tartani, a mulasztás az ítélet meghozatalát és kihirdetését nem érinti.

71
Q

MIVEL JÁR, HA A FOLYTATÓLAGOS TÁRGYALÁSON A TANÁCS TAGJAINAK SZEMÉLYÉBEN VÁLTOZÁS ÁLL BE?

A

Ha a folytatólagos tárgyaláson az eljáró tanács tagjainak személyében változás állt be, az elnök ismerteti a felek által előterjesztett kérelmeket, a korábbi tárgyalásokról készült jegyzőkönyveket és a per egyéb iratait. A felek az ismertetésre észrevételt tehetnek.

72
Q

HA A TÁRGYALÁS ELŐKÉSZÍTÉSE SORÁN MÁR BIZONYÍTÁST RENDELT EL A BÍRÓSÁG, ENNEK EREDMÉNYÉRE A FELEK REAGÁLHATNAK-E ÉS MELY MÓDON?

A

(1) Ha a bíróság a tárgyalás előkészítése során bizonyítást rendel el, az elnök gondoskodik arról, hogy a bizonyítási eszközök a tárgyaláson rendelkezésre álljanak.

(2) A felek a bizonyítás eredményére a tárgyaláson szóban észrevételeket tehetnek. Ha a tárgyalást további bizonyítás szükségessége miatt kell elhalasztani, a bíróság tizenöt napnál nem rövidebb határidőt állapíthat meg írásbeli nyilatkozat előterjesztésére.

73
Q

MELY FELADATAI VANNAK A BÍRÓSÁGNK AZ EGYES MEGSZÜNTETÉSI OKOK ESETÉBEN?

A

(3) * Ha a bíróság az eljárást az (1) bekezdés b) pontja alapján szünteti meg, a perindítás joghatásai fennmaradnak, ha a felperes a megszüntető végzés jogerőre emelkedésétől számított 8 NB a keresetlevelet szabályszerűen újra benyújtja. E határidő elmulasztása esetén igazolásnak helye nincs.

(4) Ha az eljárás megszüntetésének az (1) bekezdés c)-e) vagy g) pontja alapján lenne helye, és a bíróság HIVATALBÓLI vizsgálatot vagy bizonyítást rendelt el, a bíróság az eljárás megszüntetése előtt az ügyészséget a keresetlevél és a védirat MEGKÜLDÉSÉVEL PERBELÉPÉSRE hívhatja fel, egyidejűleg TÁJÉKOZTATJA a hivatalbóli vizsgálat elrendelésének körülményeiről. Ha az ügyészség a felhívásban meghatározott határidőn belül nem lép be a perbe, a bíróság az eljárást megszünteti. A perbelépésre megállapított határidő elmulasztása miatt igazolásnak nincs helye.

74
Q

VAN-E HELYE FELLEBBEZÉSNEK AZ ELJÁRÁST MEGSZÜNTETŐ VÉGZÉS ELLEN?

A

Az eljárást megszüntető végzés ellen a (2) bekezdésben foglaltak kivételével fellebbezésnek van helye.

(2) Ha az eljárás során hatáskör vagy illetékesség hiánya miatt áttételnek van helye, a bíróság az eljárást megszünteti és az áttétel szabályainak alkalmazásával jár el.

75
Q

MEGSZÜNTETÉSI ESET A FELPERES MULASZTÁSA MIATT

A

A bíróság megszüntetheti az eljárást, ha a felperes a KÉRELMÉRE KITŰZÖTT tárgyalást elmulasztja, vagy a megadott elérhetőségein NEM TARTHATÓ a felperessel KAPCSOLAT, és az alperes az eljárás folytatását NEM KÉRI.

76
Q

JOGSÉRELEM ORVOSLÁSA KÖZIG ELJÁRÁSBAN HOGYAN TÖRTÉNIK A KÖZIG PER ALATT?

A

(1) * Ha a keresetlevél alapján a közigazgatási szerv a cselekményt visszavonja és eljárását folytatja, a cselekményt módosítja, illetve az állított jogsérelem orvoslása érdekében az arra jogosult közigazgatási szerv eljárást indít, erről a keresetlevél továbbításával egy időben vagy az eljárás során haladéktalanul értesíti a bíróságot. A bíróság eljárását a közigazgatási eljárás befejezéséig felfüggeszti.

(2) Az (1) bekezdés szerinti közigazgatási eljárás megindításának ténye legkésőbb az első tárgyaláson, hivatalbóli vizsgálat vagy bizonyítás elrendelése esetén az elrendelés közlésétől számított tizenöt napon belül jelenthető be.

(3) A közigazgatási szerv a jogsérelem orvoslása érdekében tett cselekményről haladéktalanul értesíti a bíróságot. Az értesítéshez csatolni kell a döntés másolatát vagy a cselekményt egyéb módon alátámasztó iratot.

(4) Ha a közigazgatási szerv a jogsérelem orvoslása érdekében indított eljárást harminc napon belül nem fejezi be, erről és a megtett eljárási cselekményekről tájékoztatja a bíróságot. A tájékoztatás tartalma alapján vagy annak elmaradása esetén a bíróság az eljárást folytathatja. Ha a közigazgatási szerv a felfüggesztő végzés közlésétől számított harminc napon belül nem ad tájékoztatást, a bíróság az eljárást folytatja. A tájékoztatás elmulasztása miatt igazolásnak nincs helye.

(5) A bíróság a közigazgatási szervnek a jogsérelem orvoslására tett cselekményére tekintettel nyilatkozattételre hívja fel a felperest. Ha a felperes nyilatkozata szerint a cselekmény a kereseti kérelemnek nem tesz eleget, a felperes a keresetét a jogsérelem orvoslása érdekében tett cselekményre is kiterjesztheti.

(6) Ha a felperes a bíróság által meghatározott határidőn belül nem nyilatkozik, és a jogsérelem orvoslása érdekében tett cselekmény a kereseti kérelemnek eleget tett, a bíróság az eljárást megszünteti, és az alperest a felperes, valamint a felperest támogató érdekelt perköltségének megfizetésére kötelezi. Az eljárás részben való megszüntetése folytán a közigazgatási szervet terhelő költségek megfizetéséről a bíróság az eljárást befejező határozatában dönt.

77
Q

HOL KELL UTALNI RÁ, HA A KÖZIG SZERV A JOGSÉRELMET A VÉDIRAT FELTERJESZTÉSÉRE NYITVA ÁLLÓ HATÁRIDŐN BELÜL ORVOSOLTA?

A

Ha a közigazgatási szerv a jogsérelmet a védirat felterjesztésére nyitva álló határidőn belül orvosolja, a védiratban erre utalni, és a jogsérelem orvoslása érdekében tett döntés másolatát, vagy a cselekményt egyéb módon alátámasztó iratot a védirathoz csatolni kell.