KÉPVISELET Kp. Flashcards
KÉPVISELETRE ALKALMAZANDÓ SZABÁLYOK
A képviseletre a polgári perrendtartás szabályait az Kp. képviselet fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
KÉPVISELETRE VONATKOZÓ, PP-TŐL ELTÉRŐ SZABÁLYOK
A közigazgatási szerv vezetője, tisztségviselője vagy alkalmazottja a közigazgatási szerv SZMSZ szerinti képviseleti jogosultságát munkáltatói igazolványával is igazolhatja.
Az alperes közigazgatási szerv az ügyben eljárt elsőfokú közigazgatási szerv részére a perbeli képviseletre meghatalmazást adhat.
Saját tagjának közszolgálati jogviszonnyal kapcsolatos perében meghatalmazottként eljárhat a munkavállalói érdek-képviseleti szervezet.
MIKOR VAN KÖTELEZŐ JOGI KÉPVISELET? 3
a) * a Kúria előtt,
b) Fővárosi Törvényszék kizárólagosan illetékes
c) a közigazgatási szerződéssel kapcsolatos perben.
KÖTELEZŐ JOGI KÉPVISELET ESETÉN ELJÁRHAT-E KÖZIG SZERV TISZTSÉGVISELŐJE VAGY ALKALMAZOTTJA?
IGEN. Kötelező jogi képviselet esetén eljárásra jogosult a közigazgatási szerv JOGI SZAKVIZSGÁVAL RENDELKEZŐ tisztségviselője vagy alkalmazottja is.
HOGY KELL BENYÚJTANI A BEADVÁNYT?
A beadványt
- elektronikus úton,
- postai úton vagy
- közvetlenül a bíróságnál kell benyújtani.
A postai úton benyújtott beadvány előterjesztési ideje a postára adás napja.
BEADVÁNYOK SZABÁLYAIT MELY DOKUMENTUMOKRA KELL ALKALMAZNI?
E törvény eltérő rendelkezése hiányában
- a keresetlevélre,
- a védiratra,
- a keresetlevél és az ügy iratainak továbbítására, valamint a
- perorvoslati kérelemre a beadványok szabályait kell alkalmazni.
A beadványokra egyebekben a polgári perrendtartás általános szabályait kell megfelelően alkalmazni. A beadványok hiányosságai esetén - e törvény eltérő rendelkezése hiányában - a polgári perrendtartás általános szabályai szerint van helye hiánypótlásnak.
PERBEN KISZABHATÓ PÉNZBÍRSÁG SZABÁLYAI
(1) A perben kiszabható pénzbírság összege 1m forintig - természetes személlyel szemben 500.000,- forintig, kiskorúval szemben 300.000,- forintig - terjed. Ugyanazon kötelezettség ismételt megszegése miatt a pénzbírság ismételten kiszabható. A pénzbírság közigazgatási szervvel szembeni ISMÉTELT kiszabása helyett a bíróság a KÖZIG SZERV VEZETŐJÉT is pénzbírsággal sújthatja.
(2) A pénzbírság összegének megállapításánál figyelembe kell venni a kiszabására okot adó cselekmény súlyát és következményeit, a korábbi bírságolások számát és mértékét.
(3) A pénzbírságot kiszabó végzés ellen FELLEBBEZÉSNEK van helye. A bíróság a végzést módosíthatja vagy visszavonhatja.
(4) A kiszabott pénzbírságot szabadságvesztésre átváltoztatni nem lehet.
EGYESÍTÉS MIKOR LEHETSÉGES?
(1) A bíróság az ELŐTTE vagy MÁS AZONOS HATÁSKÖRŰ bíróság előtt folyamatban lévő, egymással SZOROS ÖSSZEFÜGGÉSBEN álló tárgyú pereket - a felek kérelmére vagy hivatalból - az EGYÜTTES ELBÍRÁLÁS érdekében egyesítheti. Ha az egyesítést több bíróság is elrendelte, a továbbiakban az a bíróság jár el, amely az egyesítésről korábban határozott.
ELKÜLÖNÍTÉS MIKOR LEHETSÉGES?
A bíróság elrendelheti, hogy az egy perben előterjesztett KERESETI KÉRELMEK, illetve a perben eldönthető EGYES VITÁS KÉRDÉSEK egymástól elkülönítve kerüljenek elbírálásra.
MINTAPER MIT JELENT?
Ha a bíróság előtt LEGALÁBB 10 olyan eljárás indul, amelyek JOGI ÉS TÉNYBELI ALAPJA azonos, a bíróság dönthet arról, hogy e perek egyikét mintaperben elbírálja és a többi eljárást az eljárást befejező határozata meghozataláig FELFÜGGESZTI.
A bíróság a felfüggesztett eljárásokat a mintaper eredménye szerint, TÁRGYALÁSON KÍVÜL bírálhatja el, ha azt állapítja meg, hogy azok a mintapertől sem jogi, sem ténybeli szempontból NEM KÜLÖNBÖZNEK. A mintaper bizonyítási eredményének felhasználása nem akadálya TOVÁBBI BIZONYÍTÁS elrendelésének. A bíróság a mintaperben hozott ítélet jogerőre emelkedését követően indult, az (1) bekezdés szerinti jogvitát is e § szabályai szerint bírálhatja el.
EUB ELŐZETES DÖNTÉSHOZATALI ELJÁRÁSA ÉS AB ELJÁRÁSA KEZDEMÉNYEZÉSE
A bíróság hivatalból vagy kérelemre, a polgári perrendtartás szabályainak alkalmazásával kezdeményezheti a következő eljárásokat:
a) az Európai Unió Bírósága előzetes döntéshozatali eljárását,
b) az Alkotmánybíróság jogszabály, jogszabályi rendelkezés, közjogi szervezetszabályozó eszköz vagy jogegységi határozat alaptörvény-ellenességének megállapítására, továbbá nemzetközi szerződésbe ütközésének megállapítására irányuló eljárását.
A KÖLTSÉGEKRE A PP-TŐL MELY ELTÉRÉSEK ALKALMAZANDÓAK?
a) az érdekelt által támogatott fél pernyertessége esetén a pervesztes fél köteles megfizetni az érdekelt perköltségét,
b) az érdekelt által támogatott fél pervesztessége esetén az érdekelt a pernyertes fél perköltségének azt a részét köteles megfizetni, amely az ő perbeli részvétele folytán merült fel.
(2) * A perköltségre vonatkozó szabályok alkalmazásában az érdekeltre és a perbeállított félre a félre vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.
(3) A mintaperben a bíróság rendelkezhet úgy, hogy a bizonyítás körében felmerült perköltséget vagy annak egy részét az ÁLLAM előlegezi, illetve viseli.
(4) Közszolgálati jogviszonnyal kapcsolatos perben AZ ÁLLAM NEVÉBEN foglalkoztatott személyt a pp. szabályai szerint illeti meg munkavállalói költségkedvezmény.
A polgári perrendtartás szabályait kell alkalmazni MÉG
a) a nyelvhasználatra,
b) a bíróság általános intézkedési és tájékoztatási kötelezettségére,
c) a kézbesítésre,
d) az idézésre,
e) a határidőre,
f) az ítélkezési szünetre,
g) a mulasztásra és annak igazolására,
h) az eljárás anyagának rögzítésére,
i) az iratok megtekintésére, a másolatkészítésre és az adatkezelésre,
j) az elveszett (megsemmisült) iratok pótlására,
k) a biztosítékadásra és
l) a jóhiszemű eljárás követelményének és az igazmondási kötelezettségnek a megsértésére.
Az eljárás szabálytalansága ellen vagy az eljárás elhúzódása miatt benyújtott kifogást mely bíróság bírálja el?
Az eljárás szabálytalansága ellen vagy az eljárás elhúzódása miatt benyújtott kifogás elbírálására a polgári perrendtartás szabályait azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy
a) a törvényszék mulasztásával szemben benyújtott kifogást az ítélőtábla,
b) az ítélőtábla mulasztásával szemben benyújtott kifogást a Kúria,
c) a Kúria mulasztásával szemben benyújtott kifogást a Kúria erre kijelölt másik tanácsa
bírálja el.
FELJEGYZÉS MIBŐL ÁLL?
Ha e törvény jegyzőkönyv helyett feljegyzés készítését lehetővé teszi, a feljegyzés tartalmazza készítésének helyét és idejét, az eljárási cselekményben részt vevő személyek azonosításához szükséges adatokat, nyilatkozataik lényegét, illetve a ténymegállapításokat, továbbá készítőjének nevét és aláírását.