Regulacija glikolize, kompleksa piruvat dehidrogenaze i citratnog ciklusa Flashcards
Zašto se brzina glikolize mora regulirati?
Osnovna uloga glikolize u metabolizmu stanice je razgradnja glukoze u svrhu dobivanja energije za sintezu ATP-a, ali u uvjetima kada stanica ima dovoljno energije međuprodukti i produkti glikolize se koriste kao prekursori za biosintetske reakcije (reakcije sinteze masnih kiselina i aminokiselina). Brzina glikolize se mora regulirati tako da omogući ispunjavanje obiju uloga, a osim toga da bude u skladu sa raspoloživom količinom glukoze.
Kako se općenito kreći katabolički procesi u odnosu na energetski nivo stanice? Što signalizira energetski nivo stanice?
Općenito se svi katabolički procesi ubrzavaju kada je razina energije u stanici niska, a usporavaju kada je visoka. Koncentracija ATP-a i reduciranih koenzima, odnosno omjer koncentracija ATP/ADP i NADH/NAD+, signaliziraju kakav je energetski nivo stanice.
Čime je signalizirana potreba za prekursorima?
Potreba za prekursorima signalizirana je koncentracijama odgovarajućih međuprodukata koji sudjeluju u biosintetskim reakcijama.
Preko kojih enzima se obično regulira brzina nekog metaboličkog puta i što se s tim postiže?
Enzimi preko kojih se regulira brzina određenog metaboličkog puta su obično oni koji kataliziraju praktički ireverzibilne reakcije. Na taj način stanica ujedno štedi energiju ATP-a, sprječavajući njegovo nepotrebno trošenje.
Kako se sve aktivnost enzima može regulirati?
Aktivnost enzima se može regulirati alosterički (aktivacija ili inhibicija) ili mehanizmom reverzibilne kovalentne preinake (modifikacije) enzima koja također može djelovati aktivirajuće ili inhibirajuće, a omogućuje i potpunu inaktivaciju enzima. Osim toga se može regulirati i koncentracija enzima u stanici regulacijom brzine transkripcije gena koji
kodiraju za te enzime.
Kako se razlikuje vrijeme potrebno za djelovanje određenog mehanizma regulacije?
Vrijeme potrebno za djelovanje određenog mehanizma regulacije je različito – najbrži i najjednostavniji je mehanizam alosteričke regulacije, reverzibilna kovalentna preinaka zahtijeva dulje vrijeme, dok je regulacija transkripcije najsporiji mehanizam regulacije. Alosteričkim mehanizmom se aktivnost enzima regulira kontinuirano i vrlo brzo, ovisno o koncentraciji odgovarajućih supstrata odnosno efektora. Za regulaciju reverzibilnom kovalentnom preinakom su potrebni dodatni enzimi koji će provesti reverzibilnu kovalentnu modifikaciju, tj. katalizirati nastajanje i cijepanje kovalentne veze između efektora (liganda) i enzima čija se aktivnost regulira. Pri tome aktivnosti enzima koji vrše kovalentne modifikacije također moraju biti regulirane odgovarajućim signalima i mehanizmima. Modifikacije nivoa transkripcije gena koji kodiraju za određene enzime zahtijevaju aktivnost proteina regulatora transkripcije (regulatornih proteina), čije aktivnost i/ili koncentracije također moraju biti regulirane na odgovarajuće načine.
Preko kojih enzima se regulira brzina odvijanja glikolize i zašto?
Brzina glikolize se regulira preko enzima heksokinaze, fosfofruktokinaze i piruvat kinaze
koji kataliziraju praktički ireverzibilne reakcije glikolize.
Kako se regulira aktivnost heksokinaze?
Aktivnost heksokinaze se regulira alosteričkom inhibicijom s glukoza-6-fosfatom (inhibicija produktom). Visoka koncentracija glukoza-6-fosfata signalizira da stanica ima dovoljno energije i preteča za biosintetske reakcije. Koncentracija glukoza-6-fosfata raste kada je inhibirana i fosfofruktokinaza. Inhibicija fosfofruktokinaze uzrokuje nakupljanje fruktoza-6-fosfata koji se onda izomerizira u glukoza-6-fosfat i inhibira daljnju produkciju glukoza-6-fosfata djelovanjem heksokinaze.
Koji je ključni enzim za regulaciju brzine glikolize i zašto?
Ključni enzim za regulaciju brzine glikolize je fosfofruktokinaza, budući da katalizira reakciju koja predstavlja tzv. ˝odlučujući korak˝ glikolize. Naime, glukoza-6-fosfat koji nastaje kao produkt reakcije koju katalizira heksokinaza može ući i u druge stanične cikluse (sinteza glikogena, pentoza-fosfatni ciklus), a fruktoza-1,6-bisfosfat isključivo u glikolizu. Regulacija aktivnosti fosfofruktokinaze je najvažnije kontrolno mjesto glikolize.
Kako se inhibira fosfofrukto kinaza?
Fosfofruktokinaza je tetramerni alosterički enzim koji se inhibira visokom koncentracijom ATP-a i citrata, a aktivira visokom koncentracijom AMP-a i fruktoza-2,6-bisfosfatom.
Objasni utjecaj visokih koncentracija ATP, AMP i citrata na fosfofruktokinazu.
ATP alosterički inhibira enzim smanjujući mu afinitet za vezanje supstrata, dok AMP kao pozitivni regulator poništava inhibicijski učinak ATP-a. AMP omogućuje osjetljiviju kontrolu nego ADP jer male promjene koncentracije ATP-a rezultiraju velikim promjenama koncentracije AMP-a, budući da je ukupna suma koncentracija ATP-a, ADP-a i AMP-a u stanici stalna i da se djelovanjem enzima adenilat kinaze u stanici iz dviju molekula ADP-a regenerira jedna molekula ATP-a uz nastajanje jedne molekule
AMP-a.
Citrat djeluje kao inhibitor fosfofruktokinaze pojačavajući inhibitorno djelovanje ATP-a. Povećana koncentracija citrata ukazuje da u stanici ima dovoljno preteča za sintezu masnih kiselina, što znači da se glikoliza može dodatno usporiti.
Što signalizira fruktoza-2,6-bisfosfat?
Fruktoza-2,6-bisfosfat signalizira kakva je koncentracija raspoložive glukoze. Visoka koncentracija glukoze rezultira visokom koncentacijom glukoza-6-fosfata koji izomerizira u fruktoza-6-fosfat. Fruktoza-6-fosfat u visokoj koncentraciji stimulira sintezu fruktoza-2,6 bisfosfata koji onda dodatno aktivira fosfofruktokinazu što rezultira ubrzavanjem glikolize.
Kako djeluje fruktoza-2,6-bisfosfat?
Fruktoza-2,6-bisfosfat je alosterički regulator koji pomiče konformacijsku ravnotežu fosfofruktokinaze u smjeru prelaska T oblika u R oblik enzima čime se povećava afinitet fosfofruktokinaze za fruktoza-6-fosfat i smanjuje inhibitorni učinak ATP-a. Fruktoza-2,6-bisfosfat nije međuprodukt glikolize već se sintetizira djelovanjem enzima fosfofruktokinaze 2.
Kako se regulira aktivnost fosfofruktokinaze u nedostatku fruktoza-2,6-bisfosfata?
U nedostatku fruktoza-2,6-bisfosfata aktivnost fosfofruktokinaze je regulirana ovisno o potrebama stanice za energijom i biosintetskim pretečama, odnosno ovisno o koncentracijama ATP-a, AMP-a i citrata.
Kako nastaje fruktoza-2,6-bisfosfat?
Fruktoza-2,6-bisfosfat nije međuprodukt glikolize već se sintetizira djelovanjem enzima fosfofruktokinaze 2. Fruktoza-2,6-bisfosfat nastaje fosforilacijom fruktoza-6-fosfata u reakciji sa ATP-om, a hidrolizom se fruktoza-2,6-bisfosfat prevodi natrag u fruktoza-6-fosfat.