Calvinov ciklus Flashcards
Što je Calvinov ciklus i gdje se odvija?
Calvinov ciklus se odvija u stromi kloroplasta i obuhvaća reakcije kojima se iz CO2 sintetizira glukoza uz utrošak ATP-a i NADPH nastalih tijekom odvijanja reakcija fotosinteze na svjetlu.
Razlika i sličnost između glukoneogeneze i Calvinovog ciklusa?
Dok se procesom glukoneogeneze glukoza sintetizira iz neugljikohidratnih preteča (laktata, aminokiselina, glicerola) uz utrošak energije prethodno dobijene razgradnjom prehrambenih molekula (šećera, lipida, proteina), Calvinovim se ciklusom glukoza sintetizira iz CO2 i H2O na račun Sunčeve energije.
Kako se još nazivaju reakcije Calvinovog ciklusa i zašto?
Reakcije Calvinovog ciklusa ne ovise direktno o prisustvu svjetlosti, pa se nazivaju i reakcijama u tami.
Koje su tri faze Calvinovog ciklusa?
Calvinov ciklus ima tri faze: fazu fiksacije CO2 na ribuloza-1,5-bisfosfat pri čemu nastaju dvije molekule 3-fosfoglicerata, fazu redukcije 3-fosfoglicerata u šećer heksozu i fazu regeneracije ribuloza-1,5-bisfosfata.
Što se dešava u prvoj fazi Calvinovog ciklusa?
U prvoj fazi Calvinovog ciklusa se molekula CO2 kondenzira s molekulom ribuloza-1,5- bisfosfata u nestabilni međuspoj od 6 C atoma koji se zatim brzo hidrolizira u dvije molekule 3-fosfoglicerata. Ovu reakciju katalizira enzim ribuloza-1,5-bisfosfat-karboksilaza/oksigenaza (rubisko) smješten na površini tilakoidne membrane kloroplasta, tako da se reakcija odvija u stromi.
Što je neophodno za aktivnost rubiska?
Za aktivnost rubiska je neophodan Mg2+ i CO2 koji sudjeluje u stvaranju veznog mjesta za Mg2+ ion.
Objasni mehanizam djelovanja rubiska i cijelu reakciju pretvorbe ribuloze-1,5-bisfosfata.
Nacrtaj reakciju.
U aktivnom mjestu enzima se najprije karboksilira pobočni ogranak specifičnog lizinskog ostatka (Lys201) čime nastaje karbamat. Reakciju karboksilacije lizinskog ostataka katalizira enzim rubisko-aktivaza. Negativno nabijeni karbamat veže ion Mg2+ koji zatim stupa u interakcije sa još nekoliko pobočnih ogranaka aminokiselina u aktivnom mjestu. Molekula ribuloza-1,5-bisfosfata se zatim veže svojom keto skupinom i susjednom hidroksilnom skupinom na ion Mg2+, deprotonira se i time prevodi u nestabilni endiolatni međuprodukt koji reagira sa CO2. Time
nastaje novi međuprodukt od 6 C atoma (2-karboksi-3-keto-D-arabinitol-1,5-bisfosfat) koji je i dalje vezan na ion Mg2+. Ovaj se međuprodukt hidratizira i zatim cijepa na dvije molekule 3-fosfoglicerata.
Koju još reakciju katalizira rubisko osim karboksilacije? Opiši ju i nacrtaj.
Rubisko osim ove reakcije katalizira i nepoželjnu reakciju oksigenacije ribuloza-1,5-bisfosfata tako što umjesto CO2 u aktivno mjesto ulazi O2 pa se endiolatni međuprodukt u reakciji sa kisikom prevodi u hiperoksidni međuprodukt. Hidrolitičkim cijepanjem ovog međuprodukta kao konačni produkti reakcije nastaju fosfoglikolat i 3-fosfoglicerat.
Kako teku reakcije karboksilacije i oksigenacije u normalnim uvjetima?
U normalnim uvjetima je reakcija karboksilacije 4 puta brža od reakcije oksigenacije.
Što se dešava sa fosfoglikolatom koji nastaje u reakciji oksigenacije?
Fosfoglikolat se ne može iskoristiti za sintezu glukoze nego se reakcijama tzv. fotorespiracije prevodi u serin.
Opiši reakcije fotorespiracije.
Reakcije fotorespiracije teku tako da se fosfoglikolat specifičnom fosfatazom defosforilira u glikolat i zatim iz strome kloroplasta transportira u peroksisome. U peroksisomu se glikolat oksidira pomoću glikolat-oksidaze u glioksilat uz nastajanje vodikovog peroksida. Vodikov peroksid se odmah razgrađuje djelovanjem katalaze na O2 i H2O, a glioksilat se u reakciji transaminacije aminira u glicin. Glicin se zatim transportira u mitohondrije gdje se iz dva glicina, uz gubitak jednog amonijevog iona i jednog ugljikovog atoma u obliku CO2, nizom reakcija sintetizira aminokiselina serin. Serin se u konačnici može deaminirati u piruvat i putem glukoneogeneze prevesti u glukozu. Reakcijama
fotorespiracije se iz dviju molekula fosfoglikolata tri od ukupno četiri C atoma prevedu u serin, dok se jedan gubi kao CO2. Proces se naziva fotorespiracijom upravo zbog toga što se u njemu troši O2, a proizvodi CO2.
Što se desi sa amonijevim ionom koji se otpusti u reakcijama fotorespiracije?
Amonijev ion koji se otpusti u ovom nizu reakcija vraća se u kloroplaste gdje se koristi za aminaciju glutamata u glutamin uz
utrošak ATP-a djelovanjem enzima glutamin sintetaze. Glutamin je donor amino grupa za biosintezu brojnih dušikovih spojeva.
Je li fotorespiracija poželjan proces?
Ne, energetski gledano ovaj proces je beskoristan jer se na račun oksidacije organskog ugljikovog spoja ne dobija energija (ne nastaje ATP-a, NADPH ili neka druga energijom bogata molekula).
sumarna jednadžba fotorespiracije.
Što se dešava u drugoj fazi Calvinovog ciklusa?
3-fosfoglicerat koji nastane u prvoj fazi Calvinovog ciklusa se prevodi u fruktoza-6-fosfat reakcijama sličnim onima u glukoneogenezi.