Razgradnja proteina i aminokiselina Flashcards
Čime je određena stabilnost staničnih proteina?
Stabilnost (˝vrijeme poluživota˝) staničnih proteina određena je aminokiselinskim ostatkom na amino-terminalnom kraju.
Za što se koristi višak aminokiselina koji se ne koristi za biosinteze?
Višak aminokiselina (koji se ne iskoristi za biosinteze) se ne može uskladištiti niti izlučiti nego se upotrebljava kao metaboličko gorivo.
Kojim enzimima se razgrađuju proteini?
Proteini se razgrađuju djelovanjem proteolitičkih enzima (proteaza, proteinaza) koji hidrolitički cijepaju peptidne veze u molekuli proteina.
Nabroji neke kriterije prema kojima se dijele proteolitički enzimi.
Proteolitički enzimi se dijele u skupine prema različitim kriterijima kao što su:
- položaj veze koju cijepaju u peptidnom lancu;
- lokalizacija u stanici/organizmu;
- grupe u aktivnom mjestu enzima koje su neophodne za aktivnost;
- strukturne karakteristike, itd.
Kako se dijele proteaze prema položaju veze u peptidnom lancu koje cijepaju?
Prema položaju veze u peptidnom lancu koje cijepaju proteolitički enzimi se dijele na egzopeptidaze (odcjepljuju aminokiseline sa krajeva lanca i to aminopeptidaze sa aminoterminalnog, a karboksipeptidaze sa karboksiterminalnog kraja peptidnog lanca) i endopeptidaze (cijepaju peptidne veze u unutrašnjosti peptidnog lanca).
Kako se dijele proteaze prema lokalizaciji u stanici?
Prema lokalizaciji u stanici ili organizmu se dijele na intracelularne (periplazmatske, membranske, citosolne) i ekstracelularne proteolitičke enzime.
Kako se proteaze dijele prema reaktivnim kemijskim grupama u aktivnom mjestu enzima koje su neophodne za njenu aktivnost?
Prema reaktivnim kemijskim grupama u aktivnom mjestu enzima koje su neophodne za aktivnost proteinaze se dijele na:
- serinske - kod kojih je za aktivnost kritična -OH skupina serina (kimotripsin, tripsin)
- cisteinske (tiolne) - kod kojih je za aktivnost kritična -SH skupina cisteina (papain)
- aspartatne - kod kojih je za aktivnost kritična -COO–
skupina aspartata (pepsin)
- metaloproteaze - kod kojih je za aktivnost kritičan metalni ion (karboksipeptidaza, kolagenaza).
Kako djeluju proteolitički enzimi? Navedi primjere.
Proteolitički enzimi na svojim supstratima prepoznaju određene regije, odnosno određene aminokiselinske ostatke koji se mogu smjestiti u vezno mjesto za supstrat unutar njihovih aktivnih mjesta, te cijepaju peptidne veze na C-terminalnoj strani tih ostataka.
Tako npr. kimotripsin cijepa peptidne veze iza aromatskih aminokiselinskih ostataka fenilalanina, triptofana i tirozina čiji se veliki hidrofobni pobočni ogranci mogu smjestiti u duboki hidrofobni džep za vezanje supstrata u aktivnom mjestu kimotripsina. Tripsin cijepa veze iza ostataka arginina i lizina čiji se bazični pobočni ogranci vežu u procjep aktivnog mjesta koji sadrži kiseli ostatak aspartata. Elastaza cijepa veze iza aminokiselinskih ostataka s malim pobočnim lancima kao što su alanin, glicin i serin koji mogu ući u uski procjep enzima.
Što je bitno za katalitičku aktivnost enzima?
Za katalitičku aktivnost proteolitičkih enzima, kao i svih enzima, bitni su određeni aminokiselinski ostaci u aktivnom mjestu, koji sadrže reaktivne kemijske grupe kao i njihov prostorni raspored.
Što je neophodno za katalitičku aktivnost serinskih peptidaza?
Za katalitičku aktivnost serinskih peptidaza neophodni su ostaci serina, histidina i aspartata u aktivnom mjestu, raspoređeni tako da tvore trijadu povezanu H-vezama.
Kako se brzina proteolize mijenja tijekom aktivnosti proteolitičkog enzima?
Proteinski lanci se cijepaju postepeno, počevši od veza između aminokiselinskih ostataka na površini molekule koje su dostupne djelovanju proteolitičkog enzima, pa je u početku brzina proteolize mala. Nakon cijepanja određenog broja veza protein se razmata pa je sve više peptidnih veza dostupno djelovanju proteolitičkog enzima i brzina proteolize se povećava.
Do koje nepoželjne pojave može doći tijekom aktivnosti proteolitičkih enzima?
Budući da proteolitički enzimi ne ˝prepoznaju˝ supstrat kao cijelu molekulu već samo određene aminokiselinske ostatke značajna je mogućnost autolize proteolitičkih enzima.
U kakvom obliku se sintetiziraju mnoge proteaze?
Mnogi proteolitički enzimi se sintetiziraju u inaktivnom, tzv. zimogenom obliku i prevode u aktivnu konformaciju kontroliranom hidrolizom jedne ili nekoliko peptidnih veza (parcijalna proteoliza). Aktivacija zimogena je ireverzibilna.
Na koje načine se može regulirati aktivnost proteolitičkih enzima?
Jedan način je njihova sinteza u zimogenom obliku nakon čega je potrebna njihova aktivacija parcijalnom proteolizom. Aktivnost proteolitičkih enzima se može regulirati i preko specifičnih proteina koji djeluju kao inhibitori (nrp. inhibicija tripsina sa tripsin inhibitorom, elastaze sa alfa ihibitorom).
Koje uloge imaju proteolitički enzimi u intracelularnom katabolizmu proteina?
Proteolitički enzimi imaju važne uloge u intracelularnom katabolizmu proteina kao što su normalni obrtaj proteina (razgradnja nepotrebnih proteina- npr.regulatornih proteina u uvjetima kada njihova aktivnost nije potrebna kako bi se spriječilo njihovo gomilanje u stanici), uklanjanje defektnih proteina (proteini sa greškom u translaciji ili smatanju u nativnu konformaciju), postsintetske modifikacije proteina i aktivacija zimogena.