Fotosinteza Flashcards
Do čega dolazi u procesu fotosinteze?
U procesu fotosinteze dolazi do pretvorbe svjetlosne energije Sunca u kemijsku energiju. Gotovo sva energija koja se troši u biološkim sustavima potječe od svjetlosne energije zarobljene u procesu fotosinteze.
Kako dijelimo proces fotosinteze? Što u kojem procesu nastaje?
Proces fotosinteze se može podijeliti na reakcije na svjetlu (svjetlosne reakcije) i reakcije u tami (Calvinov ciklus). Svjetlosne reakcije proizvode O2, NADPH i ATP, dok reakcije u tami upotrebljavaju sintetizirani NADPH i ATP za redukciju CO2 što rezultira sintezom šećera.
Čemu su slične reakcije na svijetu i zašto? Koje su razlike?
Reakcije na svjetlu su slične reakcijama oksidacijske fosforilacije jer u oba procesa tok visokoenergijskih elektrona kroz lanac za prijenos elektrona stvara proton-motornu silu koja zatim pokreće sintezu ATP-a djelovanjem ATP-sintaze. Međutim, dok se u procesu oksidacijske fosforilacije energija i elektroni dobivaju oksidacijom molekula supstrata (šećera, masti, proteina) do CO2, u fotosintezi su izvor energije fotoni.
Koje molekule sakupljaju energiju svjetlosti i za šta se ona koristi?
Energiju svjetlosti sakupljaju specijalizirane molekule pigmenta - klorofili. Svjetlosna energija koju upiju klorofili se složenim sustavom, u kojem sudjeluje veliki broj proteinskih kompleksa i drugih molekula prenositelja, upotrebljava za dobivanje visokoenergijskih elektrona iz vode uz istovremenu proizvodnju O2. Na račun apsorbirane energije sintetizira se NADPH te stvara gradijent protona na tilakoidnoj membrani kloroplasta koji će omogućiti sintezu ATP-a djelovanjem ATP-sintaze.
Gdje su smješteni klorofili i kako su građene te strukture?
Klorofili su u stanicama biljaka smješteni u posebnim organelama, kloroplastima, specijaliziranim za odvijanje fotosinteze. Kloroplasti imaju unutrašnju i vanjsku membranu između kojih se nalazi međumembranski prostor. Unutrašnjost kloroplasta, stroma, je prostor omeđen unutrašnjom membranom u kojem se nalaze topljivi enzimi koji kataliziraju reakcije sinteze šećera (reakcije u tami, Calvinov ciklus). U stromi se nalaze i tilakoidne vrećice koje su gusto naslagane jedna do druge i povezane tzv. strominim lamelama. Sadržaj tilakoidnih vrećica (tilakoidni prostor) je od strome odvojen tilakoidnom membranom. Oksidoredukcijske reakcije koje stvaraju proton-motornu silu odvijaju se u tilakoidnom prostoru. Tilakoidna
membrana sadrži klorofil, proteine za prikupljanje energije svjetla, reakcijske centre, elektrontransportne lance i ATP-sintazu. Unutarnja membrana kloroplasta i tilakoidna membrana su nepropusne za većinu molekula i iona, dok je vanjska membrana kloroplasta propusna za male molekule i ione.
Što sve sadrži tilakoidna membrana?
Tilakoidna membrana sadrži klorofil, proteine za prikupljanje energije svjetla, reakcijske centre, elektrontransportne lance i ATP-sintazu.
Koji je glavni fotoreceptor biljaka? Kako je građen?
Glavni fotoreceptor biljaka je klorofil a, koji je po građi magnezij-porfirin u kojem su četiri dušikova atoma pirolskih prstenova koordinirana na atom magnezija.
Zašto je klorofil a efikasan fotoreceptor u vidljivom djelu spektra?
Mreža naizmjenice poredanih jednostrukih i dvostrukih veza u ovoj molekuli čini ju efikasnim fotoreceptorom sa jakim apsorpcijskim vrpcama u vidljivom dijelu spektra.
Koji su pomoćni pigmenti klorofilu a i gdje se nalaze?
Pomoćni pigmenti koji sudjeluju u apsorpciji svjetla drugih valnih duljina su klorofil b i karotenoidi (likopen, β-karoten). Pomoćni pigmenti se nalaze u kompleksima za prikupljanje svjetla koji okružuju tzv. reakcijsko središte.
Što su karotenoidi?
Karotenoidi su dugolančani polieni koji apsorbiraju svjetlo valnih duljina između 400 i 500 nm.
Po čemu se razlikuju klorofil a i klorofil b i koja je posljedica te razlike?
Klorofil b se od klorofila a razlikuje po supstituentu na jednom od pirolnih prstenova – kod klorofila b se nalazi formilna skupina umjesto metilne. Posljedica je razlika u apsorpcijskom spektru, pa tako klorofil b apsorbira svjetlost valne duljine između 450 i 500 nm, koju klorofil a ne može apsorbirati.
Koja je uloga posebnog para klorofila?
Većina molekula klorofila samo apsorbira energiju svjetlosti i zatim prenosi apsorbiranu energiju pobuđenja na par povezanih molekula klorofila (tzv. ˝posebni par˝) koji se nalazi u reakcijskom središtu u kojem se zbiva kemijska reakcija. Molekule posebnog para klorofila imaju nižu energetsku razinu u pobuđenom stanju od ostalih molekula klorofila, zahvaljujući utjecaju mikrookoline tj. interakcijama sa proteinskim lancima u reakcijskom središtu. Zbog toga djeluju kao ˝stupice za hvatanje energije˝ u koje se ˝slijeva˝ energija pobuđenja okolnih molekula klorofila.
Objasni pojavu fotoinduciranog razdvajanja naboja.
Apsorpcija energije svjetlosti dovodi do pobuđivanja elektrona u molekuli posebnog para klorofila koji se zatim prenosi na prikladnu susjednu molekulu koja djeluje kao akceptor elektrona. Uslijed prijenosa elektrona molekula donora elektrona poprima pozitivan naboj, a molekula akceptora elektrona negativan naboj. Ova pojava se naziva fotoinduciranim razdvajanjem naboja.
Kao je građeno reakcijsko središte fotosintetskih bakterija?
Reakcijsko središte fotosintetskih bakterija sadrži četiri polipeptidna lanca - L, M, H i C. Podjedinice L i M su transmembranske i tvore srž fotoreakcijskog centra, dok podjedinica H leži na citoplazmatskoj strani stanične membrane, a podjedinica C na vanjskoj strani membrane izložena u periplazmatskom prostoru (prostor između stanične membrane i stanične stijenke). Sa podjedinicama L i M su u srži kompleksa nekovalentno povezane četiri molekule bakterioklorofila b (BChl-B), dvije molekule bakteriofeofitina b (Bph), dva kinona (QA i QB) i ion željeza.
Što su bakterioklorofil i bakteriofeofitin?
Bakterioklorofil molekula pigmenta koja sakuplja energiju svjetlosti u bakterija. Sličan je klorofilu, ali ima apsorpcijski maksimum pomaknut više prema valnim duljinama od 1000 nm. Bakteriofeofitin je bakterioklorofil koji umjesto magnezijevog iona u
središtu ima dva protona.