Raziskave Flashcards
1
Q
Faze neeksperimentalne empirične raziskave
A
- ORIENTACIJSKA OPREDELITEV RAZISKOVALNEGA PROBLEMA
- > katere vidike bomo zajeli
- > opiramo se na spoznanja literature in na svoje strokovno znanje
- > spoznavne teorije o pojavu ki ga bomo raziskovali
a) kritično analiziramo ustrezne vire
b) analiziramo vire ki kažejo na različne vidike pojava
c) kritično analiziramo metodološko pot po kateri so rezultati in izsledki nastali
d) preverimo podobnost in razlike med izsledki in vidiki različnih avtorjev - DOKONČNA OPREDELITEV RAZISKOVALNEGA PROBLEMA
- > določneje povemo v čem bo namen naše raziskave
- > določimo vprašanja na katera bomo iskali odgovore
- > oblikujemo hipoteze
- > izberemo, določimo spremenljivke - RAZISKOVALNA VPRAŠANJA
- METODOLOŠKI NAČRT RAZISKAVE
2
Q
Metodološki načrt raziskave
A
- Osnovna raziskovalna metoda
- > Vedno uporabimo raziskovalno metodo, ki pojave opiše (=dekriptivna), nato pa kavzalno neeksperimentalno metodo (=ne le opisujemo pojavov, ampak dokazujemo tudi vzročne zveze). Pri empiričnih neeksperimentalnih raziskavah govorimo o vzorčnih raziskavah.
- vzorec in OM
- > Potrebujemo DOBER vzorec = REPREZENTATIVEN VZOREC =biti mora dovolj velik in slučajnostjo izbran. Le tako med slučajnostim vzorci in osnovno množico lahko razmerja matematično izrazimo. Pomembna je velikost vzorca.
- > Neslučajnostni vzorci: pogosta oblika so PRILOŽNOSTNI VZORCI. Izbrani so iz realne osnovne množice. Niso izbrani slučajnostno, ne moremo uporabiti postopkov za posploševanje na osnovno množico. Rešitev je v tem, da si zamislimo hipotetično osnovno množico in zamislimo si da je naš vzorec iz hipotetične osnovne množice izbran slučajnostno.
- Zbiranje podatkov
- > opišemo kakšen bo način in kako se ga bomo lotili.
- > Opis instrumenta je pomemben = zvedeti moramo koliko vprašanj vsebuje, kakšnega tipa so vprašanja, ali vsebuje tudi kakšne druge instrumente itd.
- obdelava podatkov
- > biti mora zelo domišljena, saj v tem poglavju natančno povemo, kaj bomo z zbranimi podatki počeli, zato da bomo s pomočjo njih in ustreznih obdelav podatkov odgovorili na raziskovalna vprašanja in preverili hipoteze.
- > Uporabimo postopke deskriptivne statistike (=predstavimo običajno v strukturnih tabelah z absolutnimi in relativnimi odstotki) in naštejemo kateri bodo postopki iz vzorčne statistike (ali hi kvadrat preizkus ali bomo uporabili neodvisni t-test ali anovo,…).