HCI zadaci bez 3D interfejsa iz skripte, vise je za drugi kolokvijum Flashcards
Objasniti interfejsni obrazac “Srediste I precke” (Hub and Spokes), navesi kojoj grupi piprada I gde se primenjuje. Koja je glavna razlika ovog obrasca u odnosu na “Globalnu navigaciju”?
Pripada grupi navigacione stukture, cesto se primenjuje u svetu malih uredjaja (telefoni starijih generacija)
Izoluje sekcije aplikacije u mini-aplikacije, od koji je svaka na jedan skok od sredista i iz svake se uvek vraca u srediste. Koristi se kada postoje izolovani zadaci koji ne komuniciraju medjusobno. Kada je potrebno usredsrediti korisnika. Kada zavrsi sa jednim zadatkom, vraca se na pocetnu tacku I pocinje drugi. Razlika izmedju Globalne navigacije i ovog obrasca je ta sto globalna navigacija omogucava direktan prelazak sa jednog zadatka na drugi, dok se kod ovog obrasca moramo vratiti na glavnu stranu i zatim preci na sledeci zadatak.
Opisati interfejsni obrazac Centralna pozornica (Center Stage) I uporediti ga sa interfejsnim obrascem “Platno plus paleta” (Canvas Plus Palette)
Pripada grupi obrazaca koji se odnosi na vizuelnu hijerarhiju stranice. Najznacajniji deo interfejsa zauzima najveci deo stranice, dok su ostali sekundarni elementi grupisani u manje panele. Koristi se kada je primarni cilj da se korisnku prikazu koherentne informacije, da mu se omoguci editovanje dokumenta ili obavljanje nekog specificnog zadatka. Obavezan je kod svih editora. Koristi se da bi se usmerila korisnikova paznja na najznacajnije informacije. Korisnik ce kasnije mapirati periferne elemente u odnosu na centralnu pozornicu, tako da ne mora stalno da skenira stranicu.
Svako platno i paleta predstavljaju centralnu pozornicu, sto ne moze da se kaze obrnuto. Npr kod worda mozemo pepoznati centralnu pozornicu, ali ne i platno i paletu obrazac.
Pobrojati navigacione obrasce i sa samo jednom recenicom objasniti svaki od njih
Navigacioni obrasci:
-Jasne ulazne tacke, korisnik se navodi na tacno jednu stavku, Google -> search box, sve ostalo je u pozadini
-Globalna navigacija, nalazi se na svakoj stranici I omogucava direktan prelazak sa jednog dela stranice na drugi
-Srediste i precke, postoji centralna stranica sa koje se u jednom koraku moze stici do bilo koje stranice i obrnuto
-Piramida, povezuje niz stranica Back/Next linkova, kombinujuci sa linkovima na osnovnu stranicu odakle se moze pristupiti svim stranicama u sekvenci
-Modalan panel, prikazuje se samo jedna stranica, bez drugih navigacionih opcija, dok korisnik ne resi neposredni problem
Opisati interfejsni obrazac “Skevenca mapa” (Sequence Map), navesti kojoj grupi pripada I gde se primenjuje. Koja je glavna razlika ovog obasca u odnosu na “Globalnu navigaciju”?
Nalazi se na svakoj stranici. U okviru sekvence prikazana je mapa svih stranica I njihov redosled. Postoji I indikator koji prikazuje na kojoj stranici se korisnik nalazi. Glavna razika je to sto su stranice pobrojane po redu I postojenja indikatora “ti si ovde”. Globalna navigacija nema pokazatelj gde se nalazimo.
Objasniti interfejsni obrazac “Postepeno razotkrivanje” (Responsive Disclosure), definisati grupu obrazaca kojoj pripada I uporediti ga sa “Wizadrom”
Ovaj obrazac pripada grupi koja se odnosi na dinamicke aspekte razmestanja sadrzaja. Postepeno razotkrivanje krece od minimalnog interfejsa I vodi korisnika kroz nekolko koraka prikazujuci mu nove interfejsne celine. Sta ce se prikazati iskljucivo zavisi od odabira korisnika. Kao I Wizard koristi se kada se zeli obavljanje nekih slozenih zadataka korak po korak, ali razilika je u tome sto se ceo interfejs nalazi na jednoj strani samo sto se ne vidi od pocetka. Koristi se bas iz tog razloga, da se interfejs ne prenatrpa informacijama vec se razotkriva korak po korak pred ocima korisnika. Posto se sve nalazi na jednoj strani korisnik lako moze da promeni neku ranije unetu stvar.
Objsniti interfejs obrazac “Sve u jednom prozoru” (One-Window Drilldown) I istaci u kojim situacijama je prikladno da se koristi
Svaka stranica u aplikaciji se prikazuje u jednom prozoru. Korisnik koricenjem sistema menija bira stranicu za prikaz. Obicno se korisni kada uradjaj ima mali ekran pa je ovo jedina moguca organizacjia ili za aplikacije koje koriste pocetnici za koje bi drugi modeli bili zbunjujuci. Ovim obrascem je omogucena jednostavnost interfejsa. Primer koriscenja kod mp3 plejera.
Objasniti interfejsni obrazac “Jasne ulazne tacke” (Clear Entry Points). U kojim sjucajevima ovaj obrazac nije pogodno korisniti?
Ovo je navigacioni obrazac. Postoji samo nekoliko ulaznih tacaka na interfejsu. Korisnike treba orijentisati prema zadacima I uciniti ih opisnim. Ovaj obrazac je pogodan za povremene korisnike, I za vecinu Web sajtova, ali nije za naprednije korisnike jer ne uvodi dodatne I nepotrebne navigacione korake.
Objasniti interfejsni obrazac “Sekvencna mapa” (Sequence map) I uporediti ga sa “Mrvicama hleba” (Breadcrumbs)
Na svakoj stranici je u okviru sekvence prikazana je mapa svih stranica I njihov redosled. Postoji I indikator koji prikazuje na kojoj stranici se korisnik nalazi. Kod obrasca Mrvice hleba se prikazuje mapa svih roditeljskih stranica, ovaj obrazac se koristi kad je struktura sajta stablo I aplikacija ima samo jedan prozor. Kada je sturkutra sajta jako slozena ili je sekvencijalna mapa suvise velika za dati interfejs koristi se obrazac Mrvice hleba (naziv po prici Ivica I Marica)
Objasniti interfejsni obrazac “Srediste I precke” (Hub and Spoke) I uporediti sa “Piramida”
Pripada grupi navigacione stukture, cesto se primenjuje u svetu malih uredjaja (telefoni staijih generacija)
Izoluje sekcije aplikacije u mini-aplikacije, od koji je svaka na jedan skok od sredista I iz svake se uvek vraca u srediste. Koristi se kada postoje izolovani zadaci koji ne komuniciraju medjusobno. Kada je potrebno usredsrediti korisnika. Kada zavrsi sa jednim zadatkom, vraca se na pocetnu tacku I pocinje drugi.
Obrazac piramida povezuje niz stranica sa Back/Next linkovima, kombinijuci sa linkovima na osnovnu stranicu odakle moze da se pristupi svim stranicama u sekvenci.
Razlika izmedju Sredine I precke I Piramide je to sto kod Sredine I precke posle obavljenog zadatka korisnik mora da se vrati na pocetnu tacku, dok kod Piramide moze da se krece I napred, nazad u odnosu na stanicu na kojoj se nalazi.
Objasniti interfejsni obrazac “Pomerajuci paneli” (Movable Panels) I navesti bar jednu aplikaciju gde je ovaj obrazac primenenjen.
Ovaj obrazav predstavlja grupisanje alata ili sadrzaja u panele koje korisnik moze proizvoljno resporedjivati na stranici. Koristi se kad stranica poseduje elemente koje nije neophodno rasprediti na jedinstven nacin, na ovaj nacin se da kontrola korsniku nad interfejsom I on tako moze prilagiditi inferfejs svojim potrebama. Koriste npr kod Adobe Illustratora.
Objasniti interfejsni obrazac Alternativni pogledi
Ovaj obrazac pruza korisniku mogucnost da bira izmedju vise alternitivnih pogleda koji se stukturno razlikuju. Koristi se kada god imamo formatirani sadrzaj koji korisnici mogu da posmatraju pod razlicitim uslovima. Koristi se npr kada zelimo novinski tekst da citamo samo u Print Mode na web browseru.
Objasniti interfejsni obrazac “Sekcije kodirane bojama” (Color-Coded Selection) I istaci glavnu razliku u odnosu na ostale obrasce iz odgovarajuce grupe.
Ovaj obrazac kojisti boje da se oznaci kojoj sekciji aplkacije ili sajta data stranica pripada. Ovo je sporedan nacin da se korisniku stavi do znanja gde se nalazi. Glavna razlika u odnosu na ostale navigacione obrasce je da sto korisnik moze da stvori mentalne mape delova navigacionog prostora uz pomoc boja koje su uocljivije.
Torent
Pomoc u vise nivoa, vidimo u gornjem uglu meni bar sa opcijama File, Options i Help, kao i iznad izbora dva panela mozemo videti opcije za rad sa fajlovima koji se trenutno skidaju
Kartice, kartice mozemo videti u donjem delu ekrana gde se bira koji pogled zelimo da vidimo Files, Info, Peers, Ratings, Trackers ili Speed
Sakrivajuci paneli, vidimo ih u levom delu ekrana gde biramo izmedju opcija Torrents, Labels, Feeds, Devices
Izbor sa dva panela, prvi panel je sa fajlovima koji se skidaju dok je drugi odmah ispod njega gde mozemo da vidimo sve podfajlove tog fajla.
Setup Factory
Centralna pozornica, na sredini ekrana mozemo videti radnu povrsinu
Pomoc u vise nivoa, u gornjem delu postoji bar sa raznim opcijama, a ispod precice do nekih opcija
Skrivajuci paneli, mozemo ih videti sa leve strane ekrana
Kartice, ovaj obrazac primecujemo u centralnom delu gde mozemo da biramo izmedu 2 pogleda
Pomerajuci paneli
Inbox
Izbor sa dva panela, u prvom panelu vidimo listu svih primljenih poruka, a ispod njega vidimo detalje o poruci i sadrzaj izabrane poruke
Pomoc u vise nivoa, vidimo primenu obrasca u gornjem delu ekrana gde imamo bar sa opcijama Help.. zatim ispod njega jos neke opcije kao i opciju za pretragu poste
Kartice, u sekciji ispod opcije za pretragu vidimo 3 kartice koje nam omogucavaju lak prelazak sa jednog na drugi pogled
Skrivajuci paneli, lista sa leve strane ekrana
Integrisana grananja, linkovi koji se nalaze u mejlu